درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
چهارشنبه، 15 آذر 1402 - 18:56   

آغاز ثبت‌نام بیستمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی

  آغاز ثبت‌نام بیستمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب یک

انتشارات دانشگاه آکسفورد «rizz» را به عنوان کلمه سال خود انتخاب کرد

  انتشارات دانشگاه آکسفورد «rizz» را به عنوان کلمه سال خود انتخاب کرد


ادامه ادامه مطلب دو

آی‌بی‌اِم اولین تراشه کوانتومی 1000 کیوبیتی را منتشر کرد

  آی‌بی‌اِم اولین تراشه کوانتومی 1000 کیوبیتی را منتشر کرد


ادامه ادامه مطلب سه

سقوط عمدی هواپیما برای تهیه ویدئوی یوتیوب

  سقوط عمدی هواپیما برای تهیه ویدئوی یوتیوب


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  موضوع آلایندگی‌ها و اصلاح قضاوت‌ها
  آینده روابط‌عمومی در عصر رسانه‌های دیجیتال
  تشکیل کارگروه‌های عملیاتی برای اجرای سند تحول روابط‌عمومی‌های خراسان رضوی
  دوره آموزش «خبرنویسی» به همت روابط‌عمومی استانداری کرمانشاه برگزار شد
  ترکیب جدید هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط‌عمومی آذربایجان شرقی
  بیش از ۲ هزار لابی‌گر سوخت‌های فسیلی در مذاکرات «کوپ ۲۸» حضور دارند
  رسانه‌های خبری پیشرو در حال انجام سبزشویی صنعت سوخت‌ فسیلی هستند
  چگونه می‌توان از اسرائیل انتقاد کرد بدون اینکه انگ یهودی‌ستیزی به شما بزنند؟
  اثرات زیست‌محیطی و بهداشتی آلودگی هوا
  فلسطینی‌ها پس از قطع ارتباط تلفن و اینترنت چگونه دوباره آنلاین شدند؟
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 5674صفحه نخست » پیشخوان شارا-پیشنهادهای کاربران روابط عمومیپنجشنبه، 11 مهر 1392 - 05:29
خصوصی سازی نمایشی پایان می‌یابد؟
شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)
  
شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)-  مدیر کل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی اعلام کرد که اجرای سیاست های اصل 44 متوقف نشده است و پس از تغییرات مدیریتی در سازمان خصوصی سازی این روند ادامه خواهد یافت.

به گزارش شارا،  یکی از روزنامه از توقف اجرای سیاست های کلی اصل 44  توسط دولت خبر داد. روزنامه شرق در این باره نوشت: «دستور توقف اجرای قانون اصل‌44 زمانی رسمی شد که لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال 92 توسط دولت یازدهم به مجلس رفت. در این اصلاحیه دولت عدد 37‌هزار‌میلیاردتومانی واگذاری‌ها را به هفت‌هزار‌میلیارد کاهش داده تا از این طریق مانع واگذاری‌های عجولانه شود.»

این روزنامه تاکید کرد که این توقف موقتی خواهد بود. اما داودخانی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در گفت و گو با ایرنا، با بیان آن که، واژه توقف برای امر مطلق به کار برده می شود، اظهار داشت: «از آنجایی که اجرای این قانون در دستور کار است، نمی توان برای این امر از این واژه استفاده کرد.»

وی با اشاره به تغییرات مدیریتی در سطوح مختلف و سازمان خصوصی سازی تاکید کرد که به طور عام جا به جایی ها در ابتدا همراه با رکود در اجرای امور است.

با وجود این تکذیب به نظر می رسد دولت قصد بازنگری در نحوه خصوصی سازی در کشور را دارد. حمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی ضمن تکذیب توقف اجرای سیاست های اصل 44 گفت: «با این وجود از آنجایی که باید تغییراتی در واگذاری ها انجام شود، واگذاری سهام برخی از شرکت های زیر مجموعه وزارتخانه ها نظیر وزارت نیرو از دستور کار خارج شده است.»

فولادگر از تجدید نظر در فهرست واگذاری سهام برخی از شرکت های دولتی خبر داد و اظهار کرد که قرار است اصلاحاتی در این لیست انجام شود.

فولادگر روز گذشته نیز اعلام کرده بود که دولت جدید ‌درصدد است با اصلاح ساختار شروع خوبی را در این رابطه انجام دهد البته دولت احمدی‌نژاد در تدوین آیین‌نامه‌ها و ساختارسازی اقدامات مناسبی را انجام داده است اما با آغاز فعالیت خود در اجرای سیاست‌های کلی اصل‌44 حجم وسیعی از واگذاری‌ها را بی‌منطق انجام داده است.

در اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید شده است که بنیان اقتصاد ایران دولتی است و فعالیت بخش خصوصی به‌عنوان مکمل و پایین دست پذیرفته می‌شود.

اما رهبر معظم انقلاب در خرداد سال ۸۴طی ابلاغیه‌ای در این اصل تجدید نظر کرد و فعالیت بخش خصوصی را در بخش‌های بالادستی و بنیانی اقتصاد مجاز شمردند.

ایشان سال بعد بند "ج" این ابلاغیه را که مربوط به واگذاری بخش‌های کلان اقتصاد ایران به بخش خصوصی بود را نیز به دولت ابلاغ کرد.

با اجرای این تغییر بخش‌های عظیمی از اقتصاد دولتی ایران که ۸۰٪ اقتصاد ایران را شامل می‌گردد، به بخش خصوص واگذار خواهد شد که آثار گسترده اقتصادی و اجتماعی مثبت یا منفی می‌تواند داشته باشد.

اما با وجود این اجازه تاریخی رهبر انقلاب به بخش خصوصی برای ورود به بخش های کلان اقتصادی کشور، اما دولت نهم و دهم در اجرای این سیاست ها روند دیگری را در پیش گرفت. روندی که  موجب شد خصوصی سازی به صورت واقعی صورت نگیرد و  دولت شرکت های زیر مجموعه خود را به بخش شبه دولتی و نهادهای نظامی واگذارد کند و به تعبیری این شرکت ها را از یک جیب به جیب دیگر انتقال دهد.

استقبال از بازنگری
بازنگری در سیاست های اصل 44 پس از آن مطرح می شود که بسیاری از فعلان اقتصادی و کارشناسان این حوزه معتقدند که واگذاری های صورت گرفته در سال های اخیر پر اشکال و مسئله دار بوده اند.

فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره معتقد است: «به نظر می‌رسد که بازنگری بنیادی آنچه به‌عنوان ابلاغیه‌های اول و دوم سیاست‌های کلی اصل44 مطرح، سپس تبدیل به قانونی با همین عنوان شد، در زمره مهم‌ترین اولویت‌های دولت جدید باشد.»

وی در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: «واقعیت این است که پدیده خصوصی‌سازی در ایران، از همان ابتدا به‌صورت ناقص، متولد شد و تلاش‌هایی که از آن زمان تاکنون صورت گرفته به واسطه در نظر گرفته‌نشدن برخی بدیهیات اولیه و اصول و مبانی پایه‌ای بازآرایی جایگاه و منزلت دولت و بخش خصوصی، همچنان رویه‌های نادرست پیشین را بازتولید می‌کند.»

هادی حق شناس تحلیلگر اقتصادی نیز معتقد است نحوه اجرای سیاست های اصل 44 با شان نزول آن همخوانی ندارد و باید دولت در آن بازنگری کند.

اسدالله عسگر اولادی، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین هم در صف موافقان بازنگری در سیاست های اصل 44 قرار دارد. این فعال اقتصادی سهم دولت دهم در خصوصی سازی را بسیار ناچیز دانست و عنوان کرد: «سهم دولت احمدی‌نژاد نسبت به سهم 20‌درصدی دولت هاشمی و 35درصدی دولت خاتمی، تنها 10‌درصد برآورد می‌شود و همان 10‌درصد هم عملا در حاشیه سیاستگذاری‌های دولتی است.»

عسگر اولادی روند خصوصی سازی در سال های گذشته را "نمایش" خواند و گفت: «در حال حاضر سرمایه ملی در خدمت اقتصاد خصوصی و مولد نیست. این سرمایه در دولت دهم در خدمت واردات کالاهایی لوکس و کم‌اهمیت قرار گرفت و بیشتر ما را به سمت مصرف‌کننده‌بودن سوق داد تا تولیدکننده‌بودن.»
   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  راز موفّقیّت


  سرکوب صدای فلسطینیان


  موضوع آلایندگی‌ها و اصلاح قضاوت‌ها


  چگونه شرکت‌های روابط‌عمومی بزرگ‌ترین مذاکرات آب‌وهوایی سازمان ملل را شستشو دادند؟


  آیا پیشنهاد دیگری برای افزایش مرجعیت خبری صداوسیما دارید؟


  هوش مصنوعی در سال 2023: فرصت‌ها و تهدیدات


  افزایش اختیارات و قدرت معاونت امور رسانه‌ای در حوزه تبلیغات


  اجلاس آب‌وهوا یک شوخی بیمارگونه است


  سقوط عمدی هواپیما برای تهیه ویدئوی یوتیوب


  روابط‌عمومی و ارتباطات: ابزاری قدرتمند برای مقابله با بحران‌های آب، خاک و هوا


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: آغاز ثبت‌نام بیستمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی