درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
دوشنبه، 8 خرداد 1402 - 16:36   

🔶 نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی برگزار می‌شود

  🔶 نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی برگزار می‌شود


ادامه ادامه مطلب یک

🔶 تمدید مهلت ارسال آثار به بیست و دومین دوره «جوایز صنعت روابط‌عمومی ایران»

  🔶 تمدید مهلت ارسال آثار به بیست و دومین دوره «جوایز صنعت روابط‌عمومی ایران»


ادامه ادامه مطلب دو

حملات دولت هنگ‌کنگ به آزادی بیان لطمه زده است

  حملات دولت هنگ‌کنگ به آزادی بیان لطمه زده است


ادامه ادامه مطلب سه

منع خبرنگاران تایوانی از پوشش خبری مجمع جهانی بهداشت

  منع خبرنگاران تایوانی از پوشش خبری مجمع جهانی بهداشت


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  راه‌حل‌های روابط‌عمومی|11|: تحول فناوری روابط‌عمومی
  اقناع سازی و تنویر افکار عمومی از وظایف و کارکردهای روابط عمومی است
  آیین تودیع و معارفه مسئول روابط عمومی و سرپرست مرکز ۱۳ کانون استان تهران
  مدیر روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجمن ورزش های هوایی کشور منصوب شد
  ‍تاکید مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر بر نقش روابط‌عمومی در معرفی تولیدات متنوّع نیشکری
  روابط عمومی‌های برتر شهرداری قم معرفی شدند
  اشتغال ۷۹ نفر در روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شهرداری قم
  تجلیل از رابطان روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ادارات راهداری شهرستان های استان زنجان
  استاندار خوزستان: روابط عمومی‌ها با تکنیک‌های مقابله با دشمن آشنا باشند
  ضرورت استفاده از رویکردهای نوین درساختار روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 51383صفحه نخست » گفتگودوشنبه، 10 بهمن 1401 - 12:35
رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران: با پلتفرمِ متخلفی که جریانِ تنظیم‌گری را برهم می‌زند، برخورد جدی شود
عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره و رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران درباره این مکاتبه و تخلفات فیلیمو و اتفاقات اخیر از جریان تنظیم‌گری کشورهای دیگر می‌گوید: به هر حال الان در تمام کشورهای دنیا بحث تنظیم‌گری بحثِ خیلی جدّی است. شما کشور آلمان را نگاه کنید آنجا هم به طور جدّی روی پلتفرم‌های داخلی خودشان، اعمال قانون می‌کنند. بنابراین چون معمولاً آن‌ها دفاتری در خود آلمان دارند و آنجا اگر محتوایی خلاف قوانین و مقررات جمهوری فدرال آلمان انجام شود مجازات سنگینی برایشان در پی دارد و معمولاً این مجازات، نقدی است.
  

شبکه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی ایران (شارا)-|| رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران اعتقاد دارد مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس‌جمهور اقدام درستی بوده و باید با پلتفرمِ متخلفی که جریانِ تنظیم‌گری درست را برهم می‌زند، برخورد جدی و قاطع شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ششم بهمن‌ماه بود که ساترا به تمامِ شایعات در زمینه یک مکاتبه، پایان داد. جریان این مکاتبه به نامه‌نگاری پیمان جبلی رئیس صداوسیما با رئیس‌جمهور برمی‌گشت.


ساترا در اقدامِ به جایی، موج شایعه و شائبه علیه صداوسیما را در دست گرفت و در قالبِ اطلاعیه‌ای توضیح داد که ماجرا از چه قرار بود. چرا این نامه‌نگاری اتفاق افتاده است؟

برخلاف یکسری از ادعاهایی همه‌چیز به انتشار بدون مجوز «سقوط» ربط نداشت؛ سریالِ «سقوط» و نگذراندن فرآیند قانونی گرفتن مجوز تولید و نمایش یک مصداق از ده‌ها تخلف دیگر است. تخلفاتی که هر روز بیشتر می‌شود و حتی به سریالی با نام «آکتور» هم برمی‌گردد که آن هم با تخلف نگرفتن مجوز تولید و نمایش منتشر می‌شود.

همه‌چیز در اطلاعیه توضیح داده شده که چقدر دامنه این تخلفات زیاد است. بی‌توجهی آشکار و عمدی پلتفرم فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات علت پیگیری ساترا بوده است.

اما درباره مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس جمهور نیز این‌طور نوشته: «مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس‌جمهور در جایگاه ایشان به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته و در آن ضمن ارائه گزارش تخلفات این پلتفرم درخواست اقدام قانونی شده است.»

در این اطلاعیه همچنین تأکید شده است: «ساترا در کنار فعالان تولید محتوا در فضای مجازی و در راستای حمایت از آنان همچنان به وظایف خود عمل می‌کند و در مقابل، در برابر هر گونه قانون شکنی و بی توجهی به حقوق مخاطبان و سایر فعالان، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد و در این راستا در مقابل تخطی و تخلف و سرکشی در برابر قانون کوتاه نخواهد آمد.»

عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره و رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران درباره این مکاتبه و تخلفات فیلیمو و اتفاقات اخیر از جریان تنظیم‌گری کشورهای دیگر می‌گوید: به هر حال الان در تمام کشورهای دنیا بحث تنظیم‌گری بحثِ خیلی جدی است. شما کشور آلمان را نگاه کنید آنجا هم به طور جدی روی پلتفرم‌های داخلی خودشان، اعمال قانون می‌کنند. بنابراین چون معمولاً آن‌ها دفاتری در خود آلمان دارند و آنجا اگر محتوایی خلاف قوانین و مقررات جمهوری فدرال آلمان انجام شود مجازات سنگینی برایشان در پی دارد و معمولاً این مجازات، نقدی است.

مسعودی افزود: تجربه‌ای که در اعمال قوانین و مقررات داریم، بهترین راه برای رعایت مقررات، تنبیه‌های نقدی است که در دنیا هم اعمال می‌شود. معمولاً پلتفرم‌ها را تعطیل نمی‌کنند؛ همچنین روزنامه‌ها و مجلات فعالیت‌شان تعلیق و یا متوقف نمی‌شود و طبق مقررات با آنها برخورد می‌کنند که بیشتر جرائم نقدی است. چند بار فیلیمو تخلف کرده اینکه دادگاه باید درباره‌اش تصمیم بگیرد یا ساترا می‌تواند بنابر اختیاراتِ قانونی که دارد این برخورد را انجام دهد؛ را نمی‌توانم به طور قطع بگویم. اما برخورد باید خیلی قاطعانه و جدی اتفاق بیفتد.

رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران خاطرنشان کرد: اطلاع دارم که چندین بار اخطار داده شده، جلساتی برگزار شده و صحبت‌های فراوان داشته‌اند. اما متأسفانه برخی از فیلم‌هایی که پخش می‌شود که از سویِ ساترا اصلاحیه‌هایش اعلام شده و اعمال نشده‌اند تخلف‌های جدی‌اند. حتی متخصصین هم از پخشِ برخی صحنه‌ها رضایت ندارند که باید این سکانس‌ها و پلان‌ها حتماً اصلاح می‌شد.

وی تصریح کرد: حتماً باید دید که قانون و مقررات درباره این تخلف‌های رسانه‌ای چه می‌گوید. تا جایی که یادم می‌آید درباره مطبوعات، یک زمانی قوانینی مثل شلاق و اینها بود و قضات این‌ها را رفته رفته به جرائم نقدی تبدیل کردند و فضا را به سمتی بردند که نشریات تعطیل نشود و در چارچوب قوانین کار کند. چون فیلیمو و این پلتفرم‌ها هم کارکنانی دارند و هم حقوق مخاطب در این زمینه اهمیت دارد. باید به هر دو احترام گذاشته و در اعلامِ تخلفات و برخورد با آن، درنظر گرفته شوند.

مسعودی با اشاره به اینکه نظارت بر نمایش‌خانگی بنابر قانون در اختیار صداوسیماست، گفت: من اعتقاد دارم مکاتبه به موقع و رفتار حرفه‌ای بوده است. ساترا زیرمجموعه صداوسیمات و بنابر تفسیر شورای نگهبان و ارجاع به قانون اساسی، نظارت بر محتوای نمایش‌خانگی در اختیار رسانه ملی است. امیدوارم این برخورد باعث شود حاشیه‌ها به پایان برسد و پلتفرم‌های دیگر مسیر غیرقانونی و متخلفانه را در دستور کار قرار ندهند.

وی افزود: به طور کل اساس تنظیم‌گری و نظارت بر حفظ حریم فرهنگی جامعه و حریم خصوصی افراد است. بنابراین اگر محتوایی خلاف این باشد جامعه متضرر می‌شود و اگر تعمدی باشد طبعاً مجازات سنگین‌تر است. اگر یک اتفاقی ناخواسته و غیرعمد باشد خیلی قانون باید با ملایمت بیشتری برخورد کند. اما اگر این فرآیند تعمدی است و می‌خواهد محتوایی را که گاهی در برخی از این آثار می‌بینیم یک فرد عادی هم که نه در ساترا و نه در بیرون از این مجموعه، کارشناس باشد و فضای فیلم و محتوایش را بداند، این رفتار را نمی‌پذیرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به مجازاتِ متخلفین در شبکه نمایش‌خانگی تأکید کرد: برخی از این نمادها حتی نمادهای صهیونیستی است. احتمالاً ناخودآگاه بوده اما وقتی مراجع ذیربط می‌گویند باید اصلاح شود این اتفاق نیفتد دیگر ناخودآگاه نبوده و حتماً عمدی در کار است. مجازات در این مورد سنگین‌تر می‌شود. با توجه به اینکه چندین بار به فیلیمو تذکر داده شده و نامه‌نگاری شده است. وظیفه نظارت همین است که اگر یک محتوایی برخلاف آنچه که در قانون اساسی و قوانین بالادستی و آیین نامه‌های ما جاری است، اعمال شود بایستی با متخلف برخورد جدی شود.

وی در پایان افزود: تعطیلی یک پلتفرم آخرین راه حل است و باید نهادهای حاکمیتی کمک‌ کنند که روند فعالیت سکوی متخلف اصلاح شود. در کشورهای اروپایی و حتی کشورهای اسلامی عمدتا سعی می‌کنند رسانه را حفظ کنند و با شخص متخلف برخورد می‌شود و جرائم نقدی سنگینی برای آن درنظر می‌گیرند. جریمه را طوری قرار می‌دهند که از درآمدِ آن پلتفرم و رسانه کم کند تا جایی که برایش مقرون به صرفه نباشد و دیگر سراغِ این تخلفات نرود. در مجموع نامه آقای جبلی و برخورد با این تخلفات را تأیید می‌کنم و معمولاً پلتفرم‌ها بایستی با ساترا تعامل داشته باشند که خدایی ناکرده در این اثناء حقوق مخاطبین از بین نرود.

 

 

 

 

 

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  تاثیر بهبود فضای کسب‌وکار بر توسعه رقابت


  پایانی امیدوارکننده بر هفته روابط‌عمومی


  مدیر حوزه‌های علمیه خواهران تأکید کرد: از ضرورت اعتلای روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مراکز حوزوی تا هم‌صدایی مراکز حوزوی در کشور


  راهنمای ارتقاء امنیت کاربری برای خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی


  نقدی بر روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شهرداری پرند


  شکایت یک شرکت روابط‌عمومی از توییتر


  صداقت در اطلاع‌رسانی اولین اصل در روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مترو تهران است


  همایش استانی مدیریت استراتژیک روابط عمومی در یزد برگزار شد


  چت جی پی تی و صنعت رسانه: تغییر بازی یا باخت؟


  رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان خراسان‌رضوی: روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مدرسه یک طرح انگیزشی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه است


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی منتشر شد