درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
سه شنبه، 11 بهمن 1401 - 01:42   

مهلت ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران تمدید شد

  مهلت ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران تمدید شد


ادامه ادامه مطلب یک

درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان

  درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان


ادامه ادامه مطلب دو

کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی

  کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب سه

جشنواره مردم‌داری ایران برگزار می‌شود

  جشنواره مردم‌داری ایران برگزار می‌شود


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان
  رئیس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان زنجان: آگاهی سازی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع فعالیت ها توسط روابط‌عمومی‌ها ضروری است
  برگزاری نشست شورای اطلاع رسانی و بررسی فعالیت چند روابط‌عمومی
  رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی تاکید کرد: روابط‌عمومی، فرهنگ ساز و پیشانی هر سازمان
  جلسه شورای هماهنگی روابط‌عمومی راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان برگزار شد
  رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران: با پلتفرمِ متخلفی که جریانِ تنظیم‌گری را برهم می‌زند، برخورد جدی شود
  احساس خطر شرکت‌های بزرگ از «چت بات» جدید
  کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی
  چین بزرگ‌ترین صادر کننده دوربین‌های تشخیص چهره در جهان است
  روزنامه نگار ابزار سیاست!
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 50962صفحه نخست » رادیو روابط عمومیچهارشنبه، 16 آذر 1401 - 15:28
رسانه‌های نوین و آشکار کردن امر پنهان
زهرا نژادبهرام - شبکه‌ها و مخاطبان و خبرهای نادیده شده عینیت حقیقت امروز است که به دست رسانه‌های نوین شکل گرفته چیزی که رسانه‌های جریان اصلی دور از انتظار است که به آن دست پیدا کنند! این مهم باتوجه به تحقیقات موسسه پیو که مصرف‌کنندگان خبر معمولا آنها را از شبکه‌های اجتماعی و به نوعی رسانه‌های نوین دریافت می‌کنند قابل تامل است.
  

شبکه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی ایران (شارا)-|| رسانه‌های جریان اصلی در پوشش خبری معمولا به وقایع مهم یا آنچه از نظر آنها با اهمیت است می‌پردازند درحالی که رسانه‌های نوین با کارکردی متفاوت همه اخبار را منتشر می‌کنند و برخی خبرهای دور مانده از چشمان تیزبین رسانه‌های جریان اصلی را به عرصه عمومی وارد می‌کنند و آنان را وادار می‌کنند که در بستر اخبار جدید غوطه‌ور شوند.

 

در تحقیقی در سال 2011(1) پژوهشگران با مطالعه نیویورک تایمز و توییتر به این نتیجه رسیدند که احتمالا به‌رغم عدم تمایل کاربران توییتر به اخبار اما آنان در انتشار آنها دست بالا را دارند. از نگاه آنان توییتر می‌تواند منبع خوبی برای موضوعاتی با جهت‌گیری‌های متفاوت که به وقوع می‌پیوندند، باشد که در رسانه‌های خبری سنتی پوشش کمی دارند. این مهم حتی در یکی از مقالات فوربس(2) نیز آمده است که سرعت انتشار اخبار در توییتر قابل مقایسه با رسانه‌های جریان اصلی نیست، اما این تنها وجهی از فضای رسانه‌های نوین است؛ قابلیت گسترده این رسانه و دسترسی آسان و سریع در کنار مخاطبان فعال خبر را از حالت انحصاری خارج کرده و فرصت نگاهی دوباره به وقایع جهان فارغ از آنچه رویکردهای رسانه‌های نوین دارند وسعت بخشیده است امروزه در قالب رسانه‌های نوین کوچک‌ترین اتفاقات قابلیت خبر شدن و انتشار دارند.

 

در تحقیقی توسط موسسه پیو که در سال 2020 منتشرشده تقریبا یک‌چهارم (23٪) از کاربران بزرگسال رسانه‌های اجتماعی در ایالات‌متحده- و 17٪ از بزرگسالان در کل- می‌گویند که دیدگاه خود را در مورد یک موضوع سیاسی یا اجتماعی به دلیل چیزی که در سال گذشته در رسانه‌های اجتماعی دیده‌اند، تغییر داده‌اند.(3) این مهم موید آن است که تحولی در حال وقوع است. تحولی که منشا آن انتشار خبر بدون دروازه‌بانی یا گزینشگری رایج در جریان اصلی رسانه، تحولی که منشا آگاهی شده و بستری تازه برای درک مفاهیم و نقاط تاریکی که کمتر یا اصلا به آن توجه نمی‌شد ایجاد کرده است! در فرآیند اجتماعی شدن اخبار، مُهر تاییدی بر حق دسترسی کاربران به رسانه زده شده و شهروندان به خودمختاری رسانه‌ای دست یافته‌اند، ولی تا دستیابی کاربران عام به مهارت روزنامه‌نگاری سال‌های طولانی زمان لازم است.

انقلاب فناوری اطلاعات «دیوار‌های بی‌ارتباطی» را فرو ریخته، ولی به جای آن «دیوارهای بی‌اعتمادی» را برافراشته است. شهروندان کنشگر و ارتباط‌گر شده‌اند، ولی میزان اعتماد به اخبار و اعتبار منابع کاهش یافته است. هر چند تولید و انتشار اخبار، دموکراتیک شده است، ولی مهارت‌آموزی روزنامه‌نگاری به سرعت، اجتماعی نشده است.

 

از زاویه دیگر از آنجا که از نگاه مکتب گلاسکو خبر محصول اجتماعی و ایدئولوژیک است که توسط رسانه‌های جریان اصلی ارایه می‌شود اما به واقع رسانه‌های نوین از این میان عبور کردن و فضای نادیده‌های خبر را در معرض مخاطب قرار می‌دهند و خبر را فارغ از تعلقات رسانه‌های جریان اصلی که به مالکین، سیاست‌گذاری‌ها و... متکی هستند ارایه می‌کنند.

 

آنها خبر را از منظر خود تعریف می‌کنند و هر آنچه که می‌تواند گزارشی از یک واقعه باشد فارغ از تعلقات مالکیت و ایدئولوژی رسانه که به این حوزه تعلق نمی‌گیرد بنا بر ذوق و سلیقه خود انتشار می‌دهند. در اینجا نکته‌ای پنهان است و آن اینکه به نوعی خبر آزاد شده است و توانسته معنا و مفهوم واقعی خود را در بستر رسانه‌های نوین جای دهد و دغدغه‌های ناشی از دور ماندن خبر از حقیقت و پوشش تعلقات وابسته به رسانه از آن کنار رفته است.

 

خبر امروز در رسانه‌های نوین تنها در دو تنگنا قرار دارد، تنگنای ارسال‌کننده و زوایایی از خبر که از نگاه ارسال‌کننده ناپیداست.این رویکرد رسانه‌های نوین را به نوعی میدان نگرش‌ها به یک واقعه مبدل کرده که هر کس از نگاه خودش به آن می‌پردازد و آن را تعریف می‌کند البته شاید خبر ارسالی در این رسانه‌ها به دلیل ناکافی بودن اطلاعات نواقصی داشته باشد اما خبری بکر است، چون مخاطب آن را با نگاه خود تعریف کرده و ممکن است کسی آن را ندیده باشد و نه نگاه مخاطب ارسال‌کننده خبر را به آن واقعه داشته باشد.

 

فضای بازی که برای تولید خبر و انتشار آن در رسانه‌های نوین ایجاد شده فرصتی است که شاید پیش از آن فقط در قالب نقل‌ها و گفت‌وگوهای دوطرفه یا دوستانه خصوصی قابل دسترسی بود اما اکنون با رسانه‌های نوین صحبت‌های خصوصی و دوستانه و اخبار شنیده شده در این محافل در معرض عمومی قرار گرفته و ماهیت خبر را با تحولی جدی روبه‌رو ساخته است و به نوعی آزادی در تولید خبر و انتشار آن به حقیقت آزادی بیان که از پایه‌ای‌ترین مفاهیم حقوق رسانه است نزدیک شده است.

 

در این میان کارکرد شبکه در نشر نادیده‌ها از سوی جریان اصلی رسانه به فرصتی برای آشکار‌سازی مبدل شده است و رسانه‌های نوین با اتصال به این شبکه‌ها فضاهای تازه‌ای برای انتشار آنچه از چشم‌ها پنهان مانده را منتشر می‌کنند. شبکه‌ها آن فرصت یگانه برای رسانه‌های نوین است که تصویر واقعیت و حقیقت را در بستری از تعامل با مخاطب به صورت عینی معنا می‌کنند. آنها با تولید و انتشار خبر از زوایای مختلف واقعیت بستر تولید حقیقت را از انحصار خارج می‌کنند و فرآیند شکل‌گیری حقیقت را عینی‌تر می‌سازند.

 

شبکه‌ها و مخاطبان و خبرهای نادیده شده عینیت حقیقت امروز است که به دست رسانه‌های نوین شکل گرفته چیزی که رسانه‌های جریان اصلی دور از انتظار است که به آن دست پیدا کنند! این مهم باتوجه به تحقیقات موسسه پیو که مصرف‌کنندگان خبر معمولا آنها را از شبکه‌های اجتماعی و به نوعی رسانه‌های نوین دریافت می‌کنند قابل تامل است.

 

در این تحقیق که به روی امریکایی‌های جوان و میانسال صورت گرفته منبع خبری مردم از جریان اصلی به سوی شبکه‌های اجتماعی سوق پیدا کرده است؛(4) که شاید بخشی از دلایل این مهم بخش نادیده شده خبر است که از چشم رسانه‌های جریان اصلی دورمانده اما در شبکه‌های اجتماعی قابل دسترس است.

 


1-0http://www.mysmu.edu/faculty/jingjiang/papers/ECIR%2711.pdf
2-https://www.forbes.com/sites/kalevleetaru/2019/02/26/is-twitter-really-faster-than-the-news/?sh=215529961cf7
https://www.pewresearch.org/fact-tank/2020/10/15/23-of-users-in-us-say-social-media-led-them-to-change-views-on-issue-some-cite-black-lives-matter/
4-https://www.pewresearch.org/journalism/fact-sheet/social-media-and-news-fact-sheet/
 

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

 

 

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  روزنامه نگار ابزار سیاست!


  دورۀ چهار جلدی «عوامل مؤثر بر اقناع» منتشر شد


  ضعف شناختی روابط‌عمومی‌ها‌


  انتصاب سرپرست روابط‌عمومی‌ پتروشیمی اروند


  رد نظام‌مند و سیستماتیک اقدامات نادرست


  جای خالی روابط‌عمومی‌‌ اورژانس در زلزله خوی


  نبض رسانه در سازمان‌ها در دست روابط‌عمومی‌‌ است


  روابط‌عمومی؛ آنچه که باید، آنچه که هست


  روزنامه‌نگاری که گزارشگری جنگ را بنیادگذارد


  مسئول روابط‌عمومی‌‌ اداره کل پست گیلان منصوب شد


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان دومین "جشنواره مردم‌داری ایران" منتشر شد