درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
سه شنبه، 11 بهمن 1401 - 02:22   

مهلت ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران تمدید شد

  مهلت ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران تمدید شد


ادامه ادامه مطلب یک

درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان

  درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان


ادامه ادامه مطلب دو

کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی

  کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب سه

جشنواره مردم‌داری ایران برگزار می‌شود

  جشنواره مردم‌داری ایران برگزار می‌شود


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  درخواست از ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به زنان و دختران افغان
  رئیس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی راه و شهرسازی استان زنجان: آگاهی سازی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع فعالیت ها توسط روابط‌عمومی‌ها ضروری است
  برگزاری نشست شورای اطلاع رسانی و بررسی فعالیت چند روابط‌عمومی
  رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی تاکید کرد: روابط‌عمومی، فرهنگ ساز و پیشانی هر سازمان
  جلسه شورای هماهنگی روابط‌عمومی راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان برگزار شد
  رئیس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران: با پلتفرمِ متخلفی که جریانِ تنظیم‌گری را برهم می‌زند، برخورد جدی شود
  احساس خطر شرکت‌های بزرگ از «چت بات» جدید
  کارگاه مدیریت بحران در روابط‌عمومی
  چین بزرگ‌ترین صادر کننده دوربین‌های تشخیص چهره در جهان است
  روزنامه نگار ابزار سیاست!
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 50911صفحه نخست » ارتباطات و روزنامه نگاریچهارشنبه، 9 آذر 1401 - 14:18
وضعیت رسانه‌ها در ولایات مرکزی افغانستان از پس از قدرت‌گیری دوباره طالبان
با تنگ‌تر شدن فضا برای رسانه‌ها، تعداد زیادی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران آزادی که برای رسانه‌های داخلی و بین‌المللی کار می‌کردند نیز بیکار شده‌اند. این بدان معناست که افغانستان به صورت کامل به یک زندان مبدل شده است و هیچ گونه اطلاعاتی از آن خارج نمی‌شود. طالبان با سرکوب و تهدید خبرنگاران اجازه اطلاع رسانی و هیچ نوع فعالیت را نمی‌دهند.
  

شبکه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی ایران (شارا)-|| تا قبل از سقوط جمهوریت در روز ۱۵ اوت ۲۰۲۱ بیش از ۳۰ رسانه‌ای (چاپی، تصویری و شنیداری) در بامیان و دایکندی فعالیت داشتند. با تغییر رژیم در افغانستان و روی‌کار آمدن طالبان، وضعیت رسانه‌ها در افغانستان وخیم شد. طالبان با وضع قیودات سختگیرانه و سانسور شدید رسانه‌ها، فضا را برای کار رسانه‌ای و خبرنگاران تنگ‌تر کرده‌اند.

اغلب رسانه‌ها تعطیل یا هم ورشکست شده‌اند و تعدادی هم با تغییر محتوا در پخش به کار ادامه می‌دهند. در این میان رادیو و تلویزیون ملی بامیان زیر نظر طالبان به فعالیت ادامه می‌دهد و در عمل به پایگاهی برای نشر محتوای این گروه در بامیان مبدل شده است.

به همین سان، رادیو و تلویزیون ملی دایکندی نیز به فعالیت خود با تغییر محتوا به نفع طالبان ادامه می‌دهد. فعالیت بامیان تی وی،‌ شبکه تلویزیونی قلب آسیا و تلویزیون سبزها بعد از روی کار آمدن طالبان، متوقف شده است. فعالیت اکثر شبکه‌های رادیوهایی که در این دو ولایت فعالیت می‌کردند، متوقف شده است. کار رادیو پیوند، رادیو از ما، رادیو دایکندی و آفتاب به صورت کامل متوقف شده‌است.

رادیو نسیم و صدای قریه با حذف تمام برنامه‌های تفریحی، موسیقی و آموزشی به صورت نسبی به کارشان ادامه می‌دهند. وضعیت رسانه‌های چاپی در این میان در بدترین حالت است. هیچ یک از رسانه‌های چاپی در بامیان و دایکندی چاپ نمی شوند. نشریه‌های سیمای بامیان، سیمای دایکندی، سیمای خرد، جاده ابریشم و هفته‌نامه صدای شهروند همه تعطیل شده‌اند و دست‌اندرکاران این رسانه‌ها در وضعیت بدی به سر می‌برند.

وبسایت رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در روز ۱۰ اکتبر امسال از قول نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) گزارش داد که بر اساس تحقیقات نی، طی یک سال گذشته ۳۲ رسانه چاپی تعطیل شده و اکنون تنها ۴ رسانۀ چاپی در حال فعالیت هستند.

با تنگ‌تر شدن فضا برای رسانه‌ها، تعداد زیادی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران آزادی که برای رسانه‌های داخلی و بین‌المللی کار می‌کردند نیز بیکار شده‌اند. این بدان معناست که افغانستان به صورت کامل به یک زندان مبدل شده است و هیچ گونه اطلاعاتی از آن خارج نمی‌شود. طالبان با سرکوب و تهدید خبرنگاران اجازه اطلاع رسانی و هیچ نوع فعالیت را نمی‌دهند.

محمد واثق حسینی که سردبیر نشریه «سیمای خرد» است می‌گوید او و جمعی از فرهنگیان ولایت بامیان با مبلغ اندکی سرمایه و بدون هیچ نوع پشتیبانی مالی کار این نشریه را در سال 1397 آغاز کردند.

در مدت چهارسال فعالیت این نشریه، آنها به موضوعات مختلف چون ادبیات، فلسفه، جامعه، هنر و سیاست پرداخته‌اند و مقالات زیادی در باره‌ی این موضوعات نوشته‌اند.

حسینی می‌گوید که تا قبل از سقوط حکومت در افغانستان، نشریه سیمای خرد در چندین شهر افغانستان خواننده داشت و این نشریه تازه توانسته جای خودش را میان نشریه‌های افغانستان باز کند. با آمدن طالبان کار این نشریه متوقف گردید و به آنها دیگر اجازه فعالیت داده نشد. فلسفه، هنر، آزادی بیان و آزادی عقیده از جمله موارد است که طالبان به شدت با آن مخالف هستند و کارگزاران این بخش‌ها را سرکوب و شکنجه می‌کنند.

نجیب الله رها احمدی،‌ که بعد از سقوط حکومت نیز با «تلویزیون بامیان» کار کرده از تجربه کار خود زیر سانسور و تهدید شدید طالبان می‌گوید: «ما توانستیم که از آگوست ۲۰۲۱ تا اواسط ماه فبروری ۲۰۲۲ زیر فشار و سانسور طالبان دوام بیاریم. ولی بعد از ماه فبروری تهدید طالبان جدی‌تر شد و تمام کارمندان تلویزیون بامیان مجبور به استعفا و ترک وظیفه شدند». 

تلویزیون بامیان یا بامیان تی وی چندین سال بود که در ولایات افغانستان پخش می شد اما در فوریه سال ۲۰۲۲ دفتر این تلویزیون تعطیل، و صفحه فیسبوک این شبکه نیز از دسترس این تلویزیون خارج شد. احمدی معتقد است که دیگر چیزی بنام آزادی بیان در افغانستان وجود ندارد و ما شاهد «مرگ تدریجی» رسانه‌ها در افغانستان هستیم.

انور سعادت‌یار، روزنامه‌نگار آزاد، سال‌ها با رسانه‌های بین‌المللی و داخلی در حوزه خبررسانی همکار بوده است. او می‌گوید: تا قبل از سقوط حکومت در افغانستان، بامیان یکی از بهترین ولایت‌های افغانستان از نظر آزادی بیان بود و سالانه تعداد زیاد از خبرنگاران بین‌المللی برای تهیه گزارش به بامیان می‌آمدند.

او می گوید اما حالا وضعیت تغییر کرده است، دیگر خبری از آزادی بیان و خبرنگاران بین‌المللی و داخلی نیست. اختناق حاکم است و اگر کسی تلاش کند که علیه وضعیت صدایی بلند کند به شدت سرکوب خواهد شد. در حال حاضر ما با رکود رسانه‌‌ای و آزادی بیان روبرو هستیم و من آینده آزادی بیان در افغانستان را تار می‌بینم.

متاسفانه با سلطه دوم نظام طالبانی که از بدو تاسیس مخالف هرگونه صدای مخالف بود، اولین کسانی که مهاجرت کردند، خبرنگاران بودند. بسیاری از خبرنگارانی که طی دو دهه دموکراسی در افغانستان فعالیت می کردند و دارای نام آوازۀ نیک بودند مجبور شدند از افغانستان مهاجرت کنند.بسیاری از خبرنگاران مناطق مرکزی افغانستان اکنون در کشورهای همسایه مشغول کارهای شاق و کارگری‌اند و گه گداری نیز در شبکه‌های اجتماعی ناله و شکایت‌شان را از وضعیت موجود خود ابراز می‌دارند.

م.س، خبرنگلر یکی از رسانه‌های محلی در ولایت دایکندی، که اکنون در ایران مشغول کار در یک کارخانه خشت‌پزی است،‌ می‌گوید: «تمام اندوخته‌های علمی و فکری‌ام را برای ساختن بنای دموکراسی و آزادی بیان در کشورم مصرف کردم، حالا این بنا ویران شده است و مجبورم با دستان پینه بسته‌ام خشت دیوارهای همسایه را بپزم.»

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که در سال گذشته ۲۱۹ رسانه‌ در افغانستان از فعالیت باز مانده‌‌اند. ارزیابی‌های فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران و اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان نیز نشان می‌دهد که پس از تسلط طالبان بر کشور، فعالیت ۳۱۸ رسانه متوقف شده و نزدیک به سه هزار خبرنگار شغل خود را از دست داده‌اند. بیشتر خبرنگارانی که شغل‌ خود را از دست داده‌اند، زن هستند.

نوشته علی سجاد مولایی
Nov 28, 2022

منبع: ijnet

 

 

 

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  روزنامه نگار ابزار سیاست!


  دورۀ چهار جلدی «عوامل مؤثر بر اقناع» منتشر شد


  ضعف شناختی روابط‌عمومی‌ها‌


  انتصاب سرپرست روابط‌عمومی‌ پتروشیمی اروند


  رد نظام‌مند و سیستماتیک اقدامات نادرست


  جای خالی روابط‌عمومی‌‌ اورژانس در زلزله خوی


  نبض رسانه در سازمان‌ها در دست روابط‌عمومی‌‌ است


  روابط‌عمومی؛ آنچه که باید، آنچه که هست


  روزنامه‌نگاری که گزارشگری جنگ را بنیادگذارد


  مسئول روابط‌عمومی‌‌ اداره کل پست گیلان منصوب شد


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان دومین "جشنواره مردم‌داری ایران" منتشر شد