درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
سه شنبه، 15 آذر 1401 - 23:02   

فراخوان مقاله و ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران منتشر شد

  فراخوان مقاله و ثبت‌نام نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران منتشر شد


ادامه ادامه مطلب یک

روابط‌عمومی‌های دانش بنیان

  روابط‌عمومی‌های دانش بنیان


ادامه ادامه مطلب دو

انتصاب مدیر روابط‌عمومی دفتر مقام معظم رهبری

  انتصاب مدیر روابط‌عمومی دفتر مقام معظم رهبری


ادامه ادامه مطلب سه

فراخوان دومین "جشنواره مردم‌داری ایران" منتشر شد

  فراخوان دومین "جشنواره مردم‌داری ایران" منتشر شد


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  آقای صداوسیما! سرکوب چین را سانسور نکنید
  ChatGPT
   17 پیشنهاد برای یک روابط‌عمومی خوب
  هر سفیر رسانه، یک نماینده خاص و پر قدرت اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی در مدرسه است
   دنیا در مسیر روابط‌ عمومی الگوریتمی حرکت می‌کند
  رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان اصفهان: موفقیت روابط‌عمومی در گرو روزآمدی است
  شعارنگاره‌ها در میانه انکار یا پذیرش به عنوان بحران
  انتصاب مدیر روابط‌عمومی دفتر مقام معظم رهبری
  عرق‌ریزان روح برای نوشتن
   انتقاد یک اقتصاددان از بولتن‌سازی
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 50022صفحه نخست » گردهمایی های روابط عمومییکشنبه، 26 تیر 1401 - 19:48
گزارش کامل برگزاری نخستین اجلاس روز جهانی روابط‌عمومی
در این مراسم که با سه رویداد بزرگ ملی و بین‌المللی روابط‌عمومی از جمله بیست و سومین سالگرد درگذشت دکتر حمید نطقی بنیانگذار روابط‌عمومی ایران و بزرگداشت روز جهانی روابط‌عمومی و تولد ایوی لی بنیانگذار روابط‌عمومی در جهان مصادف شده است، جمعی از اساتید ارتباطات، مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی نهادها و سازمان‌های مختلف و همچنین بستگان شادروان دکتر حمید نطقی حضور یافتند.
  شبکه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی ایران (شارا)-|| نخستین اجلاس روز جهانی روابط‌عمومی به همت انجمن متخصصان روابط‌عمومی، انجمن روابط‌عمومی ایران و موسسه کارگزار روابط‌عمومی و با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و انجمن جهانی کارگزاران مسلمان روابط‌عمومی شنبه 25 تیرماه 1401 در سالن همایش‌های بین‌المللی شهدای محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.


به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی ایران (شارا)، در این مراسم که با سه رویداد بزرگ ملی و بین‌المللی روابط‌عمومی از جمله بیست و سومین سالگرد درگذشت دکتر حمید نطقی بنیانگذار روابط‌عمومی ایران و بزرگداشت روز جهانی روابط‌عمومی و تولد ایوی لی بنیانگذار روابط‌عمومی در جهان مصادف شده است، جمعی از اساتید ارتباطات، مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی نهادها و سازمان‌های مختلف و همچنین بستگان شادروان دکتر حمید نطقی حضور یافتند.

 

 


در این مراسم، ابتدا دکتر هادی کمرئی نایب رییس انجمن متخصصان روابط‌عمومی ضمن خیر مقدم به حضار با اشاره به تغییرات روزافزون ناشی از رشد و توسعه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی از جمله متاورس، بر ضرورت به‌روزرسانی دانش و تخصص مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی تاکید کرد و اظهارداشت: گذر از شیوه‌های سنتی به مدرن با تغییر نگرش مدیران ارشد سازمان‌ها به‌دست می‌آید و روابط‌عمومی در ایجاد تغییر نگرش مدیران و همسو و همگن‌سازی فعالیت‌های منطبق با تغییرات، نقش به‌سزایی دارند.

 

 

 

نایب رییس انجمن متخصصان روابط‌عمومی با اشاره به گسترش منابع اطلاعاتی مورد نیاز دانشجویان و محققان رشته علوم ارتباطات خاطرنشان ساخت: بر خلاف چند دهه قبل، در حال حاضر شاهد رشد منابع اطلاعاتی و کتاب‌های ترجمه شده از منابع روز دنیا در کشورمان هستیم و کسب آگاهی از آخرین یافته‌ها و تغییرات صورت گرفته شده در عرصه روابط‌عمومی جهان، موجب شناخت هر چه بیشتر دست‌اندرکاران روابط‌عمومی از مسایل روز جهانی این حوزه هستند.

 

دکتر کمرئی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه روابط‌عمومی مانند بازی شطرنج است گفت: این جمله را یکی از اساتید و بزرگان روابط‌عمومی مطرح کرده و معتقدم در اجرای تاکتیک‌های روابط‌عمومی همواره با پیش‌بینی و آینده‌نگری و همچنین طرح‌ریزی‌های سنجیده باید رسالت‌های عظیم این نهاد را به پیش برد.

 

از دیگر سخنرانان این مراسم خسرو رفیعی رییس انجمن روابط‌عمومی ایران بود که جلب اعتماد عمومی و اهتمام به افکار عمومی را به‌عنوان یکی از محوری‌ترین اهداف دکتر نطقی بنیانگذار روابط‌عمومی ایران مورد تبیین و تشریح قرار داد.

 

 


رفیعی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان اجلاس جهانی روابط‌عمومی در ایران بویژه تلاش‌های استاد باقریان خواستار افزایش توانمندی‌ها و استمرار تعاملات میان انجمن‌ها و تشکل‌های حوزه روابط‌عمومی شد و با بیان اینکه شاگردان دکتر نطقی با تاسی از منش و سلوک وی می‌توانند جایگاه روابط‌عمومی را با تکیه بر هنر مردم‌داری رشد دهند به بیان خاطراتی از زمان دانشجویی خود و آموزه‌های برگرفته از دکتر نطقی پرداخت.


رییس انجمن روابط‌عمومی ایران با انتقاد از نگرش‌های غیرکارشناسی مدیران ارشد سازمان‌ها به حوزه روابط‌عمومی اظهار داشت: عدم تطابق انتظارات مدیران ارشد با تفکر علمی نهاد روابط‌عمومی منجر به به‌روز مشکلاتی از جمله انتظار ایفای نقش‌های تشریفات و تبلیغات و خودنمایی‌ها شده است که این مسئله ضرورت تشکیل نشست‌های علمی میان انجمن‌ها و دست‌اندرکاران روابط‌عمومی برای حل مسئله را دو صد چندان ساخته است.


خسرو رفیعی روابط‌عمومی را راهی برای زندگی کردن بهتر توصیف کرد و افزود: روابط‌عمومی از مدیریت جدا نیست و ما همگی برای دستیابی به جایگاه متعالی و در خور شان این نهاد لازم است تا با یکپارچه‌سازی تلاش‌ها و هم‌صدایی و تشریک مساعی هرچه بیشتر به اعتلای حرفه‌ای نهاد روابط‌عمومی بیش از پیش همت گماریم.

 

در ادامه، سخنگوی شورای اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در جمع مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی به مناسبت نخستین اجلاس روز جهانی روابط‌عمومی عنوان کرد: در معماری اسلامی واژه‌ای وجود دارد به اسم مردم‌واری، به این معنا که طرح‌های ارائه شده باید مردم‌وار و بر پایه نیازهای انسانی و همواره در تلاش برای پاسخ‌دهی به نیازهای انسانی باشد، از آنجا که در هنر اسلامی و هنر ایرانی عنصر مردم‌داری و مردم‌واری همواره مورد توجه بوده است این واژه سابقه دیرینه‌ای در فرهنگ ما دارد و امروزه تحت عنوان مردم‌داری به کار برده می‌شود.

 نورالله مرادی افزود: حوزه محیط زیست یک حوزه عام است که به همه امور زندگی ما مرتبط می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان آنرا خاص روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط زیست دانست و همه ما بایستی یکی از شاخه‌های کاری‌مان روابط‌عمومی برای محیط زیست باشد و ضروری است که در هر جایگاه و سمتی توجه به حوزه محیط زیست را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم. وی گفت: تقاضا داریم همه دوستان در هر ارگان یا نهادی که به عنوان روابط‌عمومی فعالیت دارند حوزه محیط زیست را به عنوان یکی از سرفصل‌های اصلی در فعالیت‌های روابط‌عمومی قرار دهند تا یک جریان‌سازی محیط زیستی وسیع شکل بگیرد.

سخنگوی شورای اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: همه روابط‌عمومی‌ها می‌توانند یک خواهر خواندگی با روابط‌عمومی سازمان حفاظت محیط زیست داشته باشند و سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند تولیدات و محتواهای مناسبی را در اختیار آنان قرار دهد و در راستای انتشار فرهنگ محیط زیست به منظور حفظ و حراست هرچه بهتر، بهره ببریم.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های اصلی دولت مردمی در حوزه تحقق شعارها و اهدافی که داشته توجه به روابط‌عمومی‌ها است، گفت: نسبت به استمرار آن، ایجاد تعامل و همراهی با سازمان محیط زیست در راستای شکوفایی این حوزه در روابط‌عمومی‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها امیدواریم.


همچنین استاد زکریا طرزمی از دوستان و یاران نزدیک دکتر حمید نطقی، ضمن بیان خاطراتی از دوران همکاری و هم‌نشینی با دکتر نطقی، به تشریح سجایای اخلاقی و ابعاد شخصیتی بنیانگذار روابط‌عمومی ایران پرداخت و از وی به‌عنوان شخصیتی برجسته و مسلط در حوزه های ادبیات و شعر، حوزه‌های مدیریتی و صاحب‌نظر در چند حوزه هنری و علمی نام برد که اثرات بزرگی از او برجای گذاشته است.

 

 


وی دکتر نطقی را دارایی روح و طبعی لطیف و متواضع و رشد یافته در عصر طلایی ایران دانست که فرهیختگان بزرگی در حوزه‌های موسیقی، شعر و ادبیات ظهور یافته بودند و در این باره گفت: دکتر نطقی همان کوه یخی است که بخش بیرونی آن نمودار بود اما اطلاعات و دانش عمیق ایشان بویژه در حوزه شعر و ادبیات ترکی موجب شد تا کتاب اشعار ایشان در ترکیه چندین بار به چاپ برسد و با این حال در کمال خشوع و تواضع و اعتدال روحی از ابراز هرگونه خودنمایی، پرهیز داشت.


بر اساس این گزارش، در این مراسم فصلنامه «آنا وارلیق» توسط آیدین سرداری‌نیا صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول این فصلنامه معرفی شد و به شرح چگونگی تاسیس و راه‌اندازی این نشریه توسط دکتر نطقی و جواد هیئت و همچنین تحقیقات و گزارش‌های مفصلی که راجع به زندگینامه و بیوگرافی کامل دکتر حمید نطقی توسط تحریریه این فصلنامه تهیه شده است مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

پرفسور باقر ساروخانی پدر جامعه‌شناسی ارتباطات ایران نیز آخرین سخنران اجلاس روز جهانی روابط‌عمومی بود که حاضران در سالن محل برگزاری، وی را تا رسیدن به پشت تریبون سخنرانی، ایستاده تشویق کردند.

 

 


 پروفسور باقر ساروخانی پدر جامعه‌شناسی ارتباطات ایران در جمع مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی سازمان‌ها، دستگاه‌های حاضر در مراسم، سخنرانی ویژه‌ای (روابط‌عمومی و شناخت) داشت که نظر به اهمیت و عمق سخنان کاربردی وی که مبتنی بر اندیشه های فاخر و ماحصل سال ها تحقیق و پژوهش در حوزه روابط‌عمومی است، مشروح کامل بیانات وی را از نظر شما مخاطبان گرامی می گذرانیم:

سلام بر شما اهالی قبیله دانش. همه قبیله کارگزاران دانش. همه کارگزاران دانایی. روز خوبیست. روز یاد آوریست. روزیست که روابط‌عمومی باید جایگاه طبیعی خودش را بعنوان راهبر و اندیشه ورز و بعنوان تولید کننده و توزیع کننده دانش بازیابد.


امروز پنج صفت را برای روابط‌عمومی تشریح خواهم کرد. در همه دنیا هم همین‌گونه است. اولا روابط‌عمومی باید بتواند تحلیل‌گر باشد. تنها دانایی کافی نیست. من بعنوان یک کارگزار روابط‌عمومی باید بتوانم عناصر دانش را تحلیل کنم. من باید سواد اطلاعاتی پیدا کنم. من باید وارد داده‌ها شوم. این کافی نیست که من بگویم بزرگترین کوه ایران دماوند است و دومین قله مرتفع دناست و غیره و غیره، مهم، روابط‌عمومی تحلیل‌گر و اندیشمند و اندیشه ورز است. اینجاست که می توانم تبحر داشته باشم.


نکته دوم اینکه سازماهندگان دنیای امروز در هزاره سوم زیادند ولی یکی از مهمترین سازندگان دنیا، روابط‌عمومی‌ها هستند. روابط‌عمومی مسئول است بتواند سازمان را به اوج برساند. سازمان را به دنیای جدید نزدیک کند. سازمان را با مخاطبانش آشتی دهد و آشنا سازد. به حق می توان می گفت مسئولیت بزرگی بر عهده ماست.


نکته سوم موضوع روابط‌عمومی هوشمند است. آنها نه تنها امروز را می بینند بلکه استراتژی را نیز در نظر می گیرند. دنیای بعد از این را، دنیای 10 سال بعد را هم در نظر دارند. این سازمان، این کشور، 20 سال آینده چگونه خواهد بود؟ اسیر آنیت و اسیر روزمرگی نیست. همچنان که امروز را می بیند، آینده دور و فرداهای دور را هم می بیند.


روابط‌عمومی علمی از دیگر صفات این نهاد به‌شمار می‌رود. کار هر کسی نیست. روابط‌عمومی یک دانش بزرگ و اساسی است. دانش فاخر است که می تواند با اندیشه‌ی آدم‌ها سرو کار داشته باشد. سلامت اندیشه را تامین کند. ما هیچ تردید نداریم که سلامت جسمانی بسیار مهم است. پزشکان ما کارهای بزرگی می کنند ولی نباید فراموش کرد مگر می شود انسان هایی داشته باشیم که از نظر جسمانی سالم باشند اما از نظر روانی دچار خرافه ها و تعصبات و غیره و غیره باشند؟ بنابراین روابط‌عمومی جایگاهش در درون آدم ها و در ذهن آدم هاست. روابط‌عمومی بعنوان یک دانش فاخر در عرصه جهانی مطرح است و مهارت های زیادی هم دارد.


تولید شبکه‌های انسانی از جمله همین مهارت‌هاست. ما انسان های منفصل را آرام آرام به هم وصل می کنیم. متصل شان می سازیم. تا زمانی که ما نبودیم، هر کسی یک چیز می‌گفت. برخی هم دچار تعصبات خودشان بودند. یا حتی روایات پیچیده و پراکنده‌ای که نظیر شایعات، آدم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اینک شما می توانید شبکه انسانی تولید کنید. اندیشه انسان ها را به هم نزدیک کنید. اطلاعاتی را به آنها بدهید که انسان ها می توانند با این اطلاعات زندگی شان را مجتمع کنند.

 

شبکه انسانی تولید می کنید و چه بهتر از این که دنیای متفرق، دنیای پراکنده و دنیای شایعات را شما ناپدید می سازید. این شما هستید که یکپارچگی جامعه را تامین می کنید. شما دانش و دانایی را از انحصار بیرون می آورید. دانایی متعلق به همه آدمیان است و فرصت دانستن باید در اختیار همه مردم باشد. چرا نباید یک بچه سراوانی هم فرصت دانستن پیدا کند؟ بنابراین عدالت دانایی، فرصت دانایی و دانا شدن را به همه انسان ها می بخشید که کار خیلی خیلی بزرگی بشمار می‌رود.


یکی از کارهای بزرگی که شما انجام می دهید و شاید کمتر دیده شده باشد، "غربت زمانی" است. شما انسان ها و سازمان را به زمان جدید می آورید. با زمان جدید آشنای‌شان می سازید و از غربت زمانی دورشان می کنید. غربت زمانی آفت خیلی بزرگی است. هم برای انسان و هم برای سازمان. چنانچه من با دنیای جدید ارتباط پیدا نکنم حتما پیر واقعی می شوم. نه تنها پیر جسمانی بلکه پیر روحی هم می شوم. آن وقت مرا مسخره خواهند کرد. عقیده هایی را مطرح می کنم که برای سال های قبل است.

 

تجربه های گذشته خود را همیشه و همواره به یاد می آورم و دیگر آدم دنیای امروز نیستم. یکی از زیباترین جملاتی که من در نهج البلاغه دیدم و تعجب هم کردم این بود که حضرت می فرمایند "فرزندان خود را برای زمانه خاص آنها تربیت کنید" مبادا غافل شویم. هر زمانی اقتضائات خاص خودش را دارد. نباید غریبه شویم با سازمان و با خودمان. مبادا بیگانه از زمان خود زندگی کنیم. این شما هستید که سازمان ها را، انسان ها را، به دنیای جدید، به زمانه جدید و به اقتضائات جدید واردشان می‌سازید.

 

شرکت خودروسازی فورد آمریکا شرکتی عظیم و تاریخی است. بنیانگذار ماشین سازی در جهان است. اما از زمان غافل شد و همچنان به ساخت و تولید ماشین های بزرگ ادامه داد. زمانه عوض شده بود، بنزین گران شده بود، مردم راه های دورتری را طی می کردند، مصرف بنزین بیشتر شده بود و در نتیجه ماشین های ژاپنی آمدند و جای‌شان را گرفتند. از عجایب روزگار بود که شرکت فورد ورشکست شد و اوباما به او پول داد تا از ورشکستگی نجات یابد. عجیب بود که یک شرکتی به آن عظمت ورشکست بشود. چرا؟ زیرا روابط‌عمومی قوی نداشت. این یک مثال بود.

 

با دوستان به یک بانک رفتیم. دیدم آدم های قوی و مسلطی در روابط‌عمومی بانک حضور دارند و از سجایا و ویژگی های ممتازی برخوردارند. به مدیران آنجا گفتم بنده هیچ پیامی برای شما ندارم. سازمان شما، سازمانی قوی خواهند ماند، آینده سازمان شما قوی و توانا خواهد بود. با وجود آدم های قوی که در روابط‌عمومی خود دارید و قدرشان را باید بیشتر بدایند. روابط‌عمومی نباید در یک اتاق کوچک در گوشه ای از سازمان باشد بلکه باید کنار سازمان و کنار مدیر باشد. مدیر هر روز باید با او در ارتباط باشد. زیرا روابط‌عمومی است که او را با دنیای جدید و با ذائقه مشتریان نزدیک می سازد.


مسئله "آشتی با خویشتن" نیز مقوله ای عجیبی است. آیا ما با خودمان آشنی هستیم؟ نه ! در بسیاری از موقع ما با خودمان بیگانه ایم. یعنی من چیزی را می گویم که در اندیشه ندارم. این پاره پاره شدن انسانی است. انسانی در مقابل من قرار گرفته است که دلش یک چیز می گوید عقلش یک چیز می گوید و بیانش یک چیز دیگر. این مسئله یک بیماری ذهنی است و از بیماری های اجتماعی بشمار می رود. مثالی ساده در این باره بگویم. ناصرالدین شاه روزی از حرمسرا بیرون آمد و گلی را نقاشی کرد. درباریان هریک چیزی درباره نقاشی شاه گفتند. اولی گفت چنین گلی در طبیعت و روی کره زمین وجود ندارد.

 

دومی گفت این گل فقط در بهشت است و سومی کاغذ نقاشی را بو کشید و گفت عجب گل خوش بویی. آیا اینها واقعا به حرف های‌شان اعتقاد قلبی داشتد؟ خیر. این اصلا گل نبود اما آدم هایی که با خودشان آشتی نیستند و با خودشان غریبه اند، مدام نگران است و با خود می گوید مبادا خود واقعی ام دیده شود. مبادا من را ببیند. ذهن و قلب شان یک چیز است و بیان‌شان چیز دیگریست. روابط‌عمومی این اخلاص را دارد که سازمان را آنگونه که هست به دنیا معرفی کند و بعد آدم هایی دنیا را نگاه می کند، اندیشه ها یشان را جمع می کند و برای حفظ سازمان و فردای سازمان، سازمان را به خواست مردمان نزدیک می کند.

 

مردمی که از سازمان شان حمایت می کنند و سهم سازمان را رست می خرند به این سازمان اعتقاد قلبی باید داشته باشند. انسان ها با خودشان با اندیشه هایشان و قلب شان باید در آشتی باشند. بنابراین شما بعنوان کسانی که می توانید معماران ذهن آدمیان باشید، باید ذهن شان را به دنیای جدید نزدیک کنید. سالم سازی ذهن ها را انجام دهید.


یکی از شقوق مختلف سلامت ذهن، آشتی با خویشتن است ملاحظه می کنید که شما چقدر نقش اساسی دارید و تولید شناخت و تولید جهانی دیگر. ما زمانی که جهان را نمی شناسیم دارای اندیشه ای هستیم و زمانی که دنیا را شناختیم دارای اندیشه جدید دیگری هستیم. شما کارگزاران شناخت و کارگزاران دانایی هستید که جهان واقع را تغییر می دهید. مثالی برای‌تان می آورم. سال ها پیش ما در باره گداها تحقیق می کردیم. شما وقتی آدم گدایی را می بینید می گویید این گدا چقدر کثیف است بیمار است و تحقیرآمیز و با نگاهی خاص به او می نگریم. حتی در حد تنفر. خانمی را معرفی کردند برای مصاحبه که اسمش لیلا بود. گفتند او سمبل همه گدایی و تکدی گری و اعتیاد و روسپی گری و دلالی روسپی و کلکسیونی کامل برای مصاحبه است. وقتی در ماشین نشست بوی تنفر می داد.

 

بوی خوبی نبود. کنار من هم نشست. جا نبود. طبیعی بود که آدم فاصله می گیرد. ما یک ماه تمام هر روز با لیلا مصاحبه و گفتگو کردیم. ملاحظه کردیم لیلا گدا متولد نشده بود، لیلا روسپی متولد نشده بود، لیلا معتاد متولد نشده بود، ژن اعتیاد در لیلا نبود، این لیلا را سیستم اجتماعی ما لیلا کرده بود. یعنی آدمی که پدرش مرد، مادرش مرد، تنها بود و ازدواج های نامطلوب کرد و در داخل خانواده ای که با مردی ازدواج کرده بود، فرزند آن مرد به او تجاوز کرد و امثالهم. ناچار فرار کرد. حالا یک لیلای دیگر برای ما متولد شد. این لیلا بوی بد نمی داد.

 

روابط‌عمومی‌های ما وقتی شناخت ایجاد می کنند، وقتی سازمان را درست معرفی می کنند، شما این سازمان را کامل و جامع می‌بینید. اعماق این سازمان دیده می‌شود. حالا می‌توانید با سازمان‌تان همدلی کنید. اگر نقصی و ضعفی وجود دارد می‌توانید بگویید بله این به این خاطر است که اینگونه شده است. تقصیر مدیرعامل هم نبوده است، تقصیر زمانه است. کالا اگر گران شده است بخاطر افزایش قیمت بوده است. اینجاست که شما می توانید یک جامعه متشکل، همگن و همدل و اما با شناخت ایجاد کنید. این شما هستید که می توانید این شناخت را ایجاد کنید.

 

یکی از کتاب هایی که خیلی آن را دوست دارم و هر شب نگاهی به آن می‌اندازم کتاب "فاتحان" نام دارد . می گوید اگر سربازی را دیدید در داخل جبهه جنگ و خواستید او را بکشید، کمی فکر کنید. کمی با او گفتگو کنید، می بینید که او نیز زن و فرزندی دارد. نامه ای که در دستش هست بچه هایش برایش نوشته اند. آن وقت آیا حاضر می شوید که او را بکشید؟ نه. این شناخت است. شناختی که شما را از بند خودتان آزاد می سازد. از خودتان از تعصبات‌تان، از اندیشه های پیشین تان، و بعد با واقعیت ها زندگی خواهید کرد و جهان واقع همان جهان شناخت است. این کار بزرگی است که شما می توانید انجامش دهید.


در حال حاضر از وضعیت روابط‌عمومی ایران راضی نیستیم. این صفات پنچ‌گانه را که عرض کردم باید داشته باشیم. روابط‌عمومی رهبر، نویدبخش و موثر. باید بتواند استاندارد بشود. هرکسی نباید به روابط‌عمومی راه یابد. متخصصان روابط‌عمومی باید ورود کنند. به‌ناچار باید اقداماتی انجام داد. اولین اقدام توسط خود شما باید صورت پذیرد. این شماها هستید که عصر جدید را باز می کنید و بایست خودتان روابط‌عمومی را جا بیاندازید برای تاریخ ایران. یک گروه ما معلم ها هستیم که با افتخار می گویم بزودی دوازدهمین جلد ارتباطات رونمایی می شود و به آن را به بازار عرضه می کنم. ما تلاش مان بر این است که روابط‌عمومی امری عادی و عامی نباشد. بعنوان دانش تخصصی شناخته شود. نشریه ای به نام نشریه ارتباطات و فرهنگ را برعهده گرفته ام که در آن مقالات روابط‌عمومی و ارتباطات را منتشر می کنیم.

 

از همه اصحاب دانایی و دانش دعوت می کنیم در این مجله شرکت کنند. نماد و سمبلی است که می توان در آن حضور داشت. نشریه ای که به اعماق جامعه می رود و به دست صاحبان قدرت می رسد. امیدوارم روابط‌عمومی بتواند زبان خاص خودش را داشته باشد. همانطور که جامعه پزشکان زبان خاص خودشان را دارند ما نیز باید زبان خاص خودمان را پیدا کنیم. در همین چند دقیقه صحبت من ملاحظه کردید چقدر زبان در آن وجود داشت. مفاهیمی نظیر مفهوم آزادگی از خویش. شما در مقابل خود آدمی را دارید که دچار تعصب است و حالا می خواهد چیزهایی را رها کند. از تعصب از خرافه. رهایی انسان از خویش.

 

شما این انسان آزاد شده از خویش را در مقابل واقعیت شناخته شده قرار دهید. چرا که این انسان حالا آماده واقعیت پذیری است عمق واقعیت را باید به او شناساند. اسم این را مجموعه دوگانگی گذاشته ام. شما گاهی با انسان ها و سازمان هایی مواجه می شوید که دچار پارگی درونی است دچار آناتومیسم است. شما وقتی به بالین سازمان می روید بعنوان یک پزشک باید بتوانید بگویید این سازمان چه بیماری هایی دارد با کلماتی که خودتا بکار می برید. با مفاهیمی که خودتان بدان مسلط هستید. با کلمات دانش خودتان.


من سپاسگزار خدا هستم و سپاسگزار بندگان خوب خدا. کسانی که راهبر روابط‌عمومی در ایران هستند و نظیر دکتر باقریان و دوستان‌شان کار می کنند در این حوزه. روابط‌عمومی را عزیز می دانیم. روابط‌عمومی برای ما یک واقعیت ممتاز و یک دانش ممتاز است. من که از سال 42 در سوربن فرانسه اولین کتابم را با عنوان "عقاید قالبی در ارتباطات انسانی" تا هم اکنون بطور مستمر ادامه داده‌ام. زیباست روابط‌عمومی. قدرش را باید بیشتر بدانیم و این قدر را به جامعه معرفی کنیم. جامعه بدون روابط‌عمومی به هزاره سوم نخواهد رسید. روابط‌عمومی بعنوان یک دوست و مونس هر شب و روز من است. سخنان نازیبای خودم را با شعر زیبای حافظ، زیبا می کنم که وصف حال اینجانب است:


من ترک عشق شاهد و ساغر نمی‌کنم
صد بار توبه کردم و دیگر نمی‌کنم

باغ بهشت و سایه طوبی و قصر و حور
با خاک کوی دوست برابر نمی‌کنم
........
حافظ جناب پیر مغان جای دولت است
من ترک خاک بوسی این در نمی‌کنم

 

اهدای جایزه علمی به خانواده شادروان دکتر نطقی

جایزه "دکتر نطقی" به پاس خدمات شایسته و برای ادای احترام به دکتر نطقی و بزرگداشت ارزش‌هایی که او از آن‌ها حمایت می‌کرد به‌رسم یادبود به خواهر گرامی ایشان خانم "عزیزه نطقی" اهدا شد.

جایزه دکتر “حمید نطقی” بنیان‌گذار روابط‌عمومی‌‌ایران به‌طور خلاصه نام جایزه‌ای است که به‌منظور ادای احترام به دکتر نطقی و پاسداشت ارزش‌هایی که او از آن‌ها حمایت می‌کرد، توسط موسسه کارگزار روابط‌عمومی‌ و دبیرخانه دائمی‌‌کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی‌ ایران در سال ۱۳۸۳ طراحی و بنیان‌گذاری شد.

جایزه نطقی یک جایزه علمی‌است که در سه سطح بین‌المللی، ملی و تندیس به‌منظور تقدیر از خدمات و تلاش‌های علمی، تحقیقاتی، حرفه‌ای و نوآورانه افراد موثر در توسعه و اعتلای روابط‌عمومی‌و ارتباطات اعطا می‌شود.

اهداف جایزه

– زنده نگه داشتن نام و تجلیل از مقام استاد شادروان دکتر حمید نطقی و الگوسازی تلاش‌ها و شخصیت ارزنده ایشان
– کمک به بهبود درک عمومی‌از ارزش، اهمیت و جایگاه روابط‌عمومی
– تشویق استادان، مدیران و کارشناسان به مشارکت هر چه بیشتر در تولید و نشر دانش روابط‌عمومی‌و آشناسازی جامعه روابط‌عمومی‌با نقش و تلاش ایشان

شرایط، نحوه انتخاب و اهدای جایزه
– یک اثر یا دستاورد برجسته نظری یا کاربردی در حوزه‌ روابط‌عمومی‌و ارتباطات
– مجموعه فعالیت‌‌های علمی‌یا اثر کلی یک فرد بر توسعه و اعتلای روابط‌عمومی‌در حوزه‌های ملی و بین‌المللی
– مجموعه فعالیت‌‌های حرفه‌ای یا اثر کلی یک فرد بر توسعه و اعتلای روابط‌عمومی

این جایزه در راستای حمایت از حرفه و صنعت
روابط‌عمومی ‌ایران در تاریخ ۲۴/۰۴/۱۳۸۳ به پیشنهاد مهدی باقریان مدیرعامل موسسه کارگزار روابط‌عمومی توسط هیات موسس این موسسه و شورای عالی سیاست‌گذاری کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی‌ایران به تصویب رسید و از تاریخ ۲۵/۰۸/۸۳ به افراد واجد شرایط در این حوزه در دو سطح ملی و بین‌المللی و همچنین تندیس دکتر نطقی اعطا می‌شود.
 

تجلیل از پیشکسوتان و فعالان عرصه روابط‌عمومی

 


 

استاد محمود اختیاری، دکتر حسین امامی، دکتر مریم سلیمی، عبدالله اسکویی، محمدرضا دشتی و رضا افخمی از جمله پیشکسوتان و فعالان عرصه روابط‌عمومی بودند که در این مراسم از آنان تقدیر شد.

 

محمود اختیاری: اشتغال در روزنامه کیهان به مدت ۱۱سال و روزنامه اطلاعات با طرح جدول متقاطع به مدت ۲سال، اشتغال در روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کنونی به مدت ۲۸ سال، مدیر روابط‌عمومی هفته‌نامه گل آقا و عضو هیات تحریریه این هفته‌نامه، بانی تشکیل شورای هماهنگی روابط‌عمومی در وزارتخانه متبوع، عضویت در هیات مدیره انجمن متخصصان روابط‌عمومی و دبیر هیات مدیره، عضویت در انجمن روابط‌عمومی ایران و مسئولیت انتشار یکصدمین شماره از ماهنامه انجمن، طراحی و انتشار نشریه داخلی کانون بازنشستگان شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، طراحی و انتشار نشریه داخلی مرکز تحقیقات مخابرات و شرکت رسا (همزمان مدیر روابط‌عمومی شرکت رسا)، مسئول دبیرخانه و هماهنگ‌کننده هیات داوران در برگزاری هفت جشنواره انتخاب روابط‌عمومی‌های برتر در وزارتخانه‌ها و شرکت‌های متقاضی و تالیف کتاب "روابط‌عمومی ضرورت، وظایف و اصول به اتفاق آقای مهدی طاحونه بان. وی دانش‌آموخته روزنامه‌نگاری از دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی است. ... ادامه فعالیت‌ها

 

دکتر حسین امامی، 26 سال سابقه فعالیت، آموزش و برنامه‌ریزی در روابط‌عمومی نظام بانکی کشور را دارد. او سال‌ها مدیر روابط‌عمومی بانک توسعه صادرات، دبیر کمیسیون هماهنگی روابط‌عمومی بانک‌ها و عضو شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات نظام بانکی بوده است.
وی دارای مدرک دکتری تخصصی علوم ارتباطات اجتماعی است و در دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در رشته‌های مدیریت رسانه، ارتباطات و مطالعات فرهنگی و رسانه تدریس داشته است. او اولین وبلاگ فارسی به عنوان «روابط‌عمومی» در شهریور 1380 راه‌اندازی کرد و در همان سال، اولین دوره‌های آموزشی «روابط‌عمومی الکترونیک» را با همکاری موسسه کارگزار روابط‌عمومی در کشور برگزار کرد. علاقمندی‌های او به حوزه ارتباطات بیشتر معطوف است به روابط‌عمومی و فضای دیجیتال و بیش از صدها ساعت کارگاه آموزشی و سخنرانی در موضوعات مختلف برای سازمان‌ها برگزار کرده است. کتاب «زبان تخصصی برای دانشجویان روابط‌عمومی» از نوشته‌های مشترک او با دکتر احمد توکلی است که در دانشگاه تدریس می‌شود.

 

دکتر مریم سلیمی دارای 23 سال سابقه کار در روابط‌عمومی (روابط‌عمومی بانک سپه) به‌طور موازی دارای 25 سال سابقه کار در مطبوعات و رسانه‌های ایران (روزنامه‌های توسعه، ابرار اقتصادی، دنیای اقتصاد، خبرگزاری‌ها، مجلات هنرهشتم، روابط‌عمومی و...)، کارشناس رسمی دادگستری در امور روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، پژوهشگر ارتباطی و تصویری، مدرس سوادهای نوین (رسانه‌ای، خبری، بصری و داده‌ای)، اینفوگرافیک و دیتاژورنالیسم، مدرس دانشگاه‌های سوره و آزاد (راهنما، مشاور و داور پایان‌نامه‌های مختلف)- سابقه تدریس یک‌دهه (به دو صورت آزاد و آکادمیک)، از مولفان کتاب‌های «تفکر و سواد رسانه‌ای» (آموزش و پرورش)، «سواد خبری» (کتاب پشتیبان)، «گرافیک خبری و اطلاع‌رسان» و مولف کتاب سواد بصری (در دست انتشار) و از مترجمان «گرافیک اطلاع‌رسان2»، داور جشنواره‌های مختلف تخصصی (سرپرست داوری در جشنواره‌های اینفوگرافیک تاریخ‌نگاشت، اینفوگرافیک رسم سرخ، داور مسابقات و جشنواره های اطلاع‌نگاشت، جشنواره رسانه‌ای امام رض(ع)، رسانه و نیرو، آیات و رسانه، کتاب و رسانه،خبر و رسانه و آب و تالاب، چهاردهمین، پانزدهمین و شانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی، جشنواره نشریات دانشگاهی طی سال‌های مختلف، جشنواره مطبوعات کرمان و...) ... ادامه فعالیت‌ها

عبدالله اسکویی شیروان (1339) فوق لیسانس علوم ارتباطات اجتماعی (دانشگاه علامه طباطبایی)،سردبیری ماهنامه تخصصی انجمن روابط‌عمومی ایران، سردبیری ماهنامه پیام آب، سردبیری سایت الکترونیک شبکه خبری آب ایران، سردبیری ماهنامه مهرآب، مدیر روابط‌عمومی شرکت آب وفاضلاب استان تهران 1380 -1377، مدیر کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران 1399- 1381، سردبیر مجله مهرآب از 1399 تا کنون و سردبیر ماهنامه انجمن روابط‌عمومی ایران از 1400 تا کنون ... ادامه فعالیت‌ها

 

محمدرضا دشتی: کارشناس روابط‌عمومی مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد 1391 تا 1400، مدیر داخلی انجمن باور 1389 تا 1391، مسئول روابط‌عمومی مرکز جامع توان‌بخشی معلولان ذهنی عمل 1375 الی 1390، مؤسس و سردبیر ماهنامه نیلوفرانه 1376 الی 1390، عضو تحریریه نشریه حمایت سبز 1385 الی 1388، عضو تحریریه فصلنامه توان یاب 1392 تاکنون، مسئول روابط‌عمومی شرکت کتاب سیاه ایران (بانک اطلاعات هنرمندان تجسمی) 86- 1385، مسئول کتابخانه و بانک نشریات خارجی مجله پرواز 1372 - 1375، خبرنگار روزنامه سلام (صفحه کتیبه زخم) 1373، ویراستار اولین ترجمه کنوانسیون بین‌المللی حقوق معلولان سال 2007، سردبیر شبکه خبری هنرهای تجسمی 1390، و همکاری در سامان‌دهی وبگاه‌های خیریه‌ها «پروژه پروانه‌ها» ... ادامه فعالیت‌ها

رضا افخمی: رئیس اداره روابط‌عمومی تامین اجتماعی استان کرمانشاه، نایب رئیس انجمن روابط‌عمومی استان البرز، عضو شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های استان البرز، رئیس کمیته آموزش شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های استان البرز، مشاور حوزه روابط‌عمومی، ارتباطات و رسانه، کسب جایزه ترویج روابط‌عمومی در دومین کنگره جهانی کارگزاران مسلمان روابط‌عمومی، کسب مقام سوم نخستین جشنواره فیلم کوتاه موبایلی استانداری البرز اسفند ۱۳۹۷، و ... ادامه فعالیت‌ها
 

تجلیل از برگزیدگان

 

- سیدمنصور میرعلمی مدیر روابط‌عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق (جایزه ملی روابط‌عمومی دانش‌بنیان با رویکرد انتشارات)
- مهدی سندگل نظامی مدیر امور روابط‌عمومی و حوزه مدیریت بانک مسکن (جایزه ملی روابط‌عمومی دانش‌بنیان با رویکرد علمی و پژوهشی)

- مهندس منصور فخاران مشاور ریاست و مدیر روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور (جایزه برترین کمپین‌های روابط‌عمومی با موضوع پویش همراهان سفر ایمن)
- دکتر حمیدرضا طهماسبی‌پور مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت صنایع شیر ایران (جایزه ملی روابط‌عمومی دانش‌بنیان با رویکرد ارتباطات شبکه‌ای)
- مهندس روح ا... ابوالهادی‌زاده مدیر روابط‌عمومی و خدمات اجتماعی مجتمع مس سرچشمه (جایزه برترین کمپین‌های روابط‌عمومی با رویکرد نوآوری و اطلاع‌رسانی علمی)
- مهندس شاکر خفایی رییس روابط‌عمومی شرکت پالایش نفت تهران (جایزه روابط‌عمومی دانش‌بنیان با رویکرد افزایش بهره‌وری سازمانی)
- محمد جواد ادیبی مدیر روابط‌عمومی شهرداری بندر امام خمینی (ره) (جایزه روابط‌عمومی دانش‌بنیان با رویکرد برنامه‌محوری)
- حسن توکلی معاونت دفتر روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور (با رویکرد ارتباطات دیجیتالی)
 

انتشار سه کلیپ جدید از پدر روابط‌عمومی ایران

 

موسسه کارگزار روابط‌عمومی سه کلیپ از "زندگینامه علمی دکتر حمید نطقی بنیانگذار روابط‌عمومی"، "جایزه دکتر نطقی" و روز جهانی روابط‌عمومی را منتشر کرد.

 

 

رونمایی از دو عنوان کتاب روابط‌عمومی

 آیین رونمایی از دو عنوان کتاب «اطلاعات غلط در برابر اخبار جعلی» و «روابط‌عمومی در عصر متاورس» در سالن همایش‌های بین‌المللی شهدای محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.


اطلاعات غلط در برابر اخبار جعلی
کتاب «اطلاعات غلط در برابر اخبار جعلی» به کوشش مریم مدیری و حمیدرضا مدیری از سوی انتشارات کارگزار روابط‌عمومی در 132 صفحه منتشر شد.

فهرست
پیشگفتار
گفتار اول: مقدمه‌ای بر اخبار جعلی
گفتار دوم: تاریخچه‌ی‌ اخبار جعلی
گفتار سوم: ریشه‌های اخبار جعلی در اینترنت
گفتار چهارم: اخبار جعلی و کرونا
گفتار پنجم: راهبردهای مقابله با انتشار اطلاعات نادرست
پیوست: راهبردهای مبارزه با اخبار جعلی در برخی کشورها
منابع

روابط‌عمومی در عصر متاورس
به‌اهتمام: مهدی باقریان

پرسشی که در این کتاب بدان پاسخ داده می‌شود این است که آیا روابط‌عمومی می‌تواند از این دنیای مجازی به‌عنوان یک عامل تغییردهنده قواعد بازی و تعیین‌کننده در آینده استفاده کند؟


این کتاب همچنین به بررسی روابط‌عمومی در جهان متاورسی اختصاص دارد و به بررسی فرصت‌های پرشماری که در دنیای فناوری‌های جدید برای متخصصان روابط‌عمومی وجود خواهد داشت، می‌پردازد.

فهرست
پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: خاستگاه و تبیین متاورس
معنای متاورس
ارکان و فناوری‌های کلیدی برای توسعه متاورس
ویژگی‌های متاورس
انواع و کاربردهای متاورس
مسایل حقوقی بالقوه متاورس
چگونه متاورس را بسازیم
نقدها و نگرانی‌ها

فصل دوم: روابط‌عمومی و متاورس
کاربردهای متاورس در روابط‌عمومی
الف) استراتژی‌های مناسب حرفه‌ای‌های روابط‌عمومی
ب) شبیه‌سازی یا بازی‌سازی کسب‌وکار
ج) تمرکز نمانام‌ها به‌جای ارتباطات بر روی فناوری‌های جدید
د) سازگاری‌های زودهنگام با هدف مقابله با هزینه‌های بالای ورود
ه) بازاریابی و متاورس
و) رسانه‌های اجتماعی و متاورس
سرآغازی نو: چگونه شروع کنیم
منابع

 

 

رونمایی از جدیدترین شماره فصلنامه "کارگزار روابط‌عمومی"

شماره 61 فصلنامه "کارگزار روابط‌عمومی" ویژه تابستان 1401 به صورت تمام رنگی به سردبیری مهدی باقریان منتشر شد.

به گزارش شارا، در این شماره از نشریه به دو  پرونده «دکتر نطقی» (متن خاطرات منتشر نشده دکتر حمید نطقی، نظریه روابط‌عمومی دکتر نطقی، جایزه دکتر نطقی بنیانگذار روابط‌عمومی ایران و استاد و معلم من دکتر حمید نطقی)، «روز جهانی روابط‌عمومی» (روز جهانی روابط‌عمومی، بزرگداشت اعتماد، حقیقت و نفوذ، رئیس آپرا خواستار ارتقای جایگاه روابط‌عمومی شد و روز جهانی روابط‌عمومی: فرصتی برای مرور گذشته و پیش‌بینی آینده)، و مطالبی با عناوین "گزارش برگزاری نخستین جشن ملی روابط‌عمومی"، "اخبار جهان روابط‌عمومی" و معرفی سه کتاب: "روابط‌عمومی متاورس"، "اطلاعات غلط در برابر اخبار جعلی" و "روابط‌عمومی در عصر متاورس" اختصاص دارد.

 

“فصلنامه کارگزار روابط‌عمومی” از آبان‌ماه ۱۳۸۰ با روش تحلیلی- آموزشی و انتقادی، در دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات ثبت شده و در تلاش است تا با فراهم آوردن بستری مناسب جهت چاپ مقالات علمی عرصه «روابط‌‌عمومی»، گام مؤثری در غنای ادبیات روابط‌‌عمومی ایران بردارد.

این فصلنامه علمی تخصصی پذیرای مقالات اساتید، پژوهشگران، محققان، مدیران، کارشناسان و دانشجویان در حوزه روابط‌‌عمومی و ارتباطات است.
 


لینک تصاویر بخش اول: http://kpri.ir/?p=9683

لینک تصاویر بخش دوم: http://kpri.ir/?p=9791


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  روابط‌عمومی‌های دانش بنیان


  عرق‌ریزان روح برای نوشتن


  تجلیل از مدیر روابط‌عمومی مهراصل به عنوان داوطلب نمونه هلال احمر استان آذربایجان شرقی


  رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان اصفهان: موفقیت روابط‌عمومی در گرو روزآمدی است


  انتصاب مدیر روابط‌عمومی دفتر مقام معظم رهبری


  چین با لایک پست‌های اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی برخورد می‌کند!


  هر سفیر رسانه، یک نماینده خاص و پر قدرت اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی در مدرسه است


  شعارنگاره‌ها در میانه انکار یا پذیرش به عنوان بحران


  ChatGPT


   دنیا در مسیر روابط‌ عمومی الگوریتمی حرکت می‌کند


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان دومین "جشنواره مردم‌داری ایران" منتشر شد