درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
جمعه، 1 بهمن 1400 - 10:06   

برنامه جدید اینستاگرام: قابلیت کسب درآمد برای تولیدکنندگان محتوا

  برنامه جدید اینستاگرام: قابلیت کسب درآمد برای تولیدکنندگان محتوا


ادامه ادامه مطلب یک

بانک رفاه کارگران؛ برترین بانک کشور در امر پاسخگویی به مردم

  بانک رفاه کارگران؛ برترین بانک کشور در امر پاسخگویی به مردم


ادامه ادامه مطلب دو

فراخوان هجدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران

  فراخوان هجدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب سه

فراخوان آثار جشنواره مردم‌داری ایران

  فراخوان آثار جشنواره مردم‌داری ایران


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  برنامه ریزی شرکتی؛ ماهیت و چالش ها
  فناوری
  تحول دیجیتال
  دیجیتال
  برنامه جدید اینستاگرام: قابلیت کسب درآمد برای تولیدکنندگان محتوا
  4 نکته روابط‌عمومی برای استفاده در تجارت خود
  برنامه ریزی در روابط عمومی
  خردگرایی ارتباطی
  برگزاری انتخابات هیات رئیسه شورای روابط عمومی‌های یزد
  پول درآوردن از کلیک؛ نگاهی به اقتصاد بازار تولید محتوا
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34752صفحه نخست » مقالات روابط عمومیچهارشنبه، 10 آذر 1400 - 14:44
چرا استراتژی جدید روابط عمومی آمازون ناکارآمد است
رویکرد جدید آمازون برای مبارزه با داستان هایی که در مورد شرایط بسیار سخت کار در انبارهای این شرکت منتشرشده، استفاده از یک ارتش توییتری است.
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- رویکرد جدید آمازون برای مبارزه با داستان هایی که در مورد شرایط بسیار سخت کار در انبارهای این شرکت منتشرشده، استفاده از یک ارتش توییتری است.

طبق گزارش ها، کار در انبارهای آمازون زیادتر شبیه به گذراندن دوران محکومیت است تا شغل. داستان هایی که از این شرکت نقل می شود به اندازه ای وحشتناک بوده که آمازون تصمیم گرفته رویکرد دیگری را برای مقابله با آن ها در پیش بگیرد. TechCrunch، آمازون عده ای از کارگران را موظف کرده به عنوان «سفیران» داوطلب این شرکت، در توییتر از شرایط فعلی دفاع کنند.

پیش ازاین اقداماتی نظیر قفل کردن بی دلیل حساب مشتریان و استفاده از نمادهای نازی در تبلیغات در مترو نیویورک نشان داده بود که آمازون، استعداد فوق العاده ای در تخریب چهره ی عمومی خود دارد. اما راه اندازی کمپین «کارگران خوشحال»، که در توییتر از خوشبختی و رضایت خود تعریف می کنند، اقدامی کاملاً غیر صادقانه است. حتی چند تن از کارشناسان گفته اند این تصمیم آمازون، باید به عنوان کتاب آموزشی «چگونه در رسانه های اجتماعی لشکرکشی نکنیم» تدریس شود.
 

جمعیت مبارزان
اولین کسی که به برنامه ی آمازون پی برد، شخصی بانام کاربری bornwithatail_ بود که ۲۳ آگوست امسال با توییت خود به این ماجرا اشاره کرد. او نوشت:

من تابه حال ویدیوهای گروگان گیری باورپذیرتری را تماشا کرده ام.

وب سایت TechCrunch با پیگیری این قضیه، به تعداد زیادی از اکانت هایی رسید که ظاهراً متعلق به کارگران واقعی آمازون بودند. همه ی این اکانت ها از لوگوی لبخند آمازون استفاده می کردند.

بسیاری از مردم، این ماجرا را به فیلم «همسران استپفورد» تشبیه کردند. اما برای اینکه به وخامت امر پی ببریم؛ باید کمی به عقب برگردیم و سیر اتفاقات را مرور کنیم.

 

داستان های مهیب
سال ها است که آمازون، سوژه ی داستان های ترسناکی است که از شرایط ناخوشایند کاری سخن می گویند، نظیر:

• ترس کارگران از مجازات شدن، به این علت که به حد کافی سخت کارنکرده اند.
• کارگران ادعا می کنند که به خاطر عدم حضور (غیبت) در دوران بیماری، جریمه شده اند.
• گاهی اوقات کارگران به اندازه ای احساس فشار می کردند که حتی به به سرویس بهداشتی هم مراجعه نمی کردند تا تمام وقت سرکار خود باشند.

به یاد داشته باشید که این موارد، اتفاقاتی هستند که اخیراً روی داده اند. سال ۲۰۱۱، مقاله ی کوتاهی در پنسیلوانیا منتشر شد که افشا می کرد کارگران آمازون، در دمای ۳۷ درجه ی سانتی گراد بدون هیچ تهویه ای کار می کنند.

بعدها یکی از کارگران موقت آمازون گفت که در آن زمان، گرمای هوا در برخی از قسمت های انبار، به بالای ۴۳ درجه می رسید. او دچار تاری دیده شده بود و نمی توانست روی پاهای خود بایستند یا روی چیزی تمرکز کند. به همین دلیل به یکی از ایستگاه های پرستاری انبار مراجعه کرد.

تنها چند دقیقاً پس از مراجعه به واحد پرستاری، یکی از مدیران ISS از او خواست تا کاغذی را امضا کند مبنی بر اینکه علائم و مشکلات فوق، ربطی به کار او ندارد. این کارگر پس از دریافت داروی فشارخون و امضا کردن کاغذ، مجوز بازگشت به کار را گرفته بود. ISS مخفف نام یکی از آژانس هایی بود که به آمازون کمک می کردند (Integrity Staffing Solutions). هافینگتن پست نیز در سال ۲۰۱۳ گزارش داد که شرایط کاری برای کارگران موقت و تمام وقت، به شدت متفاوت است.

سال ۲۰۱۷، خبرنگار دیگری که مخفیانه به انبارهای آمازون رفته بود، گزارشی را منتشر کرد که اصلاً جالب نبود. او در بخش از یادداشت خود نوشته بود:

من به مدت پنج هفته، در جدیدترین انبار آمازون در شهر تیلبوری انگلستان حضور داشتم. ضمن اینکه یک دوربین مخفی را نیز به همراه خود برده بودم که آن را از وب سایت آمازون خریده بودم. من کارمندانی را دیدم که از شدت خستگی، روی پاهای خود می خوابیدند. آن ها بیش از ۵۵ ساعت در هفته کار می کردند.کارگرانی که نمی توانستند با اهداف مشخص شده هماهنگ شوند، اخراج می شدند. برخی از افراد از شدت فشار، به آمبولانس خدمه مراجعه می کردند.

بیزینس اینسایدر مدتی قبل، در گزارشی نوشته بود:
«کارگران می گویند مسائلی نظیر حرف زدن با همکاران، صرف چند دقیقه وقت برای دریافت نوشیدنی، یا حتی دیر پیدا کردن یک بسته، در حکم غیبت کاری هستند و امتیاز جریمه به همراه دارند. کافی است که چند امتیاز منفی به دست آورید تا از کار اخراج شوید.»

استفاده از چهره های خندان
معمولاً کارمندان واحد روابط عمومی، داستان هایی می نویسند که وجهه ی مشتریان یا کارفرمایان را حفظ کند. اما انتشار اخبار جعلی، آنهم در مورد اتفاقاتی که در طول سالیان تکرار شده، به هیچ وجه مؤثر نخواهد بود.

آمازون برای مدیریت و بهبود شهرت خود، به همین استراتژی پناه برده است: استفاده از افرادی که ادعا می کنند کارمندان عادی هستد و انتقادات وارده را تکذیب می کنند. به توییت های زیر توجه کنید (ایموجی ها حذف شده اند)

کالب، سفیر داوطلب آمازون (AmazonFCCaleb)، تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
همه ی ما کارگران واقعی انبار هستیم و کارهای یکسانی انجام می دهیم. ما داستان خود را تعریف می کنیم تا مردم متوجه شوند شرایط کاری اینجا چگونه است. می توانید آن را با چیزی که سایت های رسانه ای به مردم القا می کنند، مقایسه کنید.

کارول، سفیر داوطلب آمازون (AmazonFCCarol)، تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
بله، کارول اسم واقعی من است (مخفف کارولین. این اسم، فرم زنانه ی چارلز است که نام پدرم بود). اما سفیر آمازون، عنوان فعلی من است.شغل ما، یک شغل تمام وقت است. به ما فرصت داده شده که اینجا در مورد زندگی و کار خود صحبت کنیم. من در بخش بسته بندی کار می کنم و جیمی در انبار. مواردی که می نویسیم، تجربیات واقعی ماست. بابت این صحبت ها پاداشی دریافت نمی کنیم. این کار واقعاً اختیاری است.

به نظر می رسد که افرادی که با عنوان «سفیر آمازون» کار می کنند، تمام وقت به انجام وظیفه مشغول اند و دیگر در انبار حضور ندارند!

به نظر می رسد که افرادی که با عنوان «سفیر آمازون» کار می کنند، تمام وقت به انجام وظیفه مشغول اند و دیگر در انبار حضور ندارند!

در رویکرد بسیار بد آمازون، همه چیز به طرز فاحشی جعلی به نظر می رسد، حتی اگر واقعاً این طور نباشد. شما کارمندانی را به کار می گیرید که شغل جدید آن ها، تعریف کردن از شرکت است. آمازون با متمرکز شدن روی تجربیات گذشته ی خود، به سختی تلاش می کند تا وانمود کند که اوضاع، نامطلوب یا «وحشتناک» نیست.

ظاهراً یک از اهداف کمپین این است که نظر برخی از مخاطبان را جلب کنند تا از مرکز آمازون بازدید کنند. به این توییت توجه کنید:

شانترل، سفیر داوطلب آمازون (AmazonFCShaunJ) تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
ممکن است اطلاعات اشتباهی در مورد شرکت ما داشته باشید. اگر می خواهید واقعیت را بدانید، تجربیات ما را بشنوید. در صورت تمایل، حتی می توانید در تور آمازون شرکت کنید.

حمله منتقدان
وانمود کردن به اینکه انتقادات وارده، ۱۸۰ درجه با واقعیت فرق دارند، رویکرد خوبی نیست. آمازون با این رویکرد، فرض را بر این می گذارد که همه ی کارمندان فعلی یا سابق که از شرایط بد این شرکت حرف زده اند، دروغ می گویند. شکی نیست که جهان همیشه از تئوری توطئه استقبال می کند.

اما ساختار ضعیف رویکرد فوق، باعث شده بسیاری از مردم این برنامه را مسخره کنند. در این میان، برخی از منتقدان هم مدعی اند که در برنامه ی آمازون شرکت کرده اند. به توییت های زیر توجه کنید:

Gitrog_memester، تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
یک سؤال فوری از افرادی که نقش سفیر آمازون را ایفا می کنند: آمازون چقدر هزینه می کند تا شما یک «شیاد سازمانی» باشید؟

_YoungCommodity، تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
برنامه ی سفیران داوطلب آمازون واقعاً احمقانه است. من به این موضوع فکر می کنم که مدیری که این طرح بی معنی را پیشنهاد داده، چقدر پاداش گرفته است. کارگرانی که مجبور شده اند در این طرح حضورداشته باشند چقدر دریافت کرده اند؟

JohnSeaborn، تاریخ ۲۴ آگوست ۲۰۱۸:
در انبارهای آمازون، اسپیکرها تمام مدت در حال پخش موسیقی هستند. متن آهنگ ها هم به این نکته اشاره دارد که کار سخت؛ پاداش خوبی دارد و چگونه ما باید همه چیز را فدای شرکت کنیم. جف بزوس این موضوع را «اصل رنج» می نامد و شخصاً به آن معتقد است!

درس های کارآفرینی
بی شک آمازون در بسیاری از امور موفق عمل می کند، اما مدیریت بحران یکی از این امور نیست. اگر داستان های ناخوشایندی در مورد کسب وکار شما رواج یافته، به نکات زیر توجه کنید:


• عملیات کسب وکار خود را بررسی کنید تا حقیقت را بفهمید. اگر این داستان ها واقعیت داشت، راه حلی برای رفع مشکل پیدا کنید.
• از یک کارشناس مدیریت بحران کمک بگیرید و به توصیه های او خوب توجه کنید.
• برنامه های ارتباطی پیشنهادشده را اجرا کنید، مشکلات واقعی را حل کنید و اگر اتهامات کاملاً نادرست هستند، این موضوع را اثبات کنید.
• در برخورد با رسانه ها شفاف عمل کنید. اگر آن ها ببینند که همه چیز خوب پیش می رود، از شایعات زیادتر اجتناب می کنند. حتی ممکن است از این طریق، تبلیغات مثبتی نیز کسب کنید.
• وانمود نکنید که همه چیز عالی و بی عیب و نقص است.، چراکه در این صورت منتقدان بی رحمی را در اطراف خود جمع می کنید که شما را در رسانه های اجتماعی، به باد تمسخر می گیرند.
 

منبع: https://nodud.com

 

 

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  برنامه ریزی در روابط عمومی


  برنامه ریزی شرکتی؛ ماهیت و چالش ها


  پول درآوردن از کلیک؛ نگاهی به اقتصاد بازار تولید محتوا


  3 روند روابط‌عمومی قابل انتظار در سال 2022


  ۳جی در پایان راه؛ فقدان نسل سوم اینترنت همراه چه تاثیری بر زندگی ما می‌گذارد؟


  4 روند مهم بازاریابی دیجیتال برای خرده‌فروشان در سال 2022


  ارایه مقاله «سواد روابط‌عمومی و استراتژی مدیریت شایعه» در نهمین کنفرانس حرفه‌ای‌گرایی در روابط‌عمومی


  بانک رفاه کارگران؛ برترین بانک کشور در امر پاسخگویی به مردم


  روابط‌عمومی و فضای مجازی


  شهردار شهرکرد: روابط عمومی‌ جهادگر آتش ‌به اختیار است


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: نخستین "جشنواره مردمداری ایران" برگزار می‌شود