درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
پنجشنبه، 14 مهر 1401 - 08:37   

فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد

  فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد


ادامه ادامه مطلب یک

انتشار فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران

  انتشار فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب دو

انتصاب سرپرست دفتر مدیرکل و روابط‌عمومی بنیاد خراسان رضوی

  انتصاب سرپرست دفتر مدیرکل و روابط‌عمومی بنیاد خراسان رضوی


ادامه ادامه مطلب سه

راه‌اندازی نخستین شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان در تایوان

  راه‌اندازی نخستین شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان در تایوان


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  انتصاب سرپرست روابط‌عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام
  جایگاه نوآوری در مدیریت آینده
  نگرش سیاسی بر انتشار اخبار جعلی موثر است
  راه‌اندازی نخستین شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان در تایوان
  رییس جدید مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت راه و شهرسازی منصوب شد
  روابط‌عمومی‌های برتر استان قم انتخاب شدند
  انتصاب سرپرست دفتر مدیرکل و روابط‌عمومی بنیاد خراسان رضوی
  9 جمله ای که باعث افزایش رضایت شغلی کارمندان خواهد شد
  الگوی ژورنالیستی لنین
  راه اندازی کمیته تخصصی رسانه و روابط‌عمومی هیات اندیشه ورز ورزش و جوانان خراسان جنوبی
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 21624صفحه نخست » تبلیغات و بازاریابیدوشنبه، 26 بهمن 1394 - 10:19
نقش تبلیغات در توسعه اقتصادی
نوشته: عبداله ذاکر - نقش تبلیغات و آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک‌تر کرده و باعث ایجاد ارتباط گردد. دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند که تبلیغات در بعضی مواقع تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش سطح زندگی مردم داشته است.
  

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


 

مقدمه
شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- تبلیغ در کلام از مصدر بلغ به معنی آگاهی دادن یا مطلع کردن می‌باشد و کسی که در این راه فعالیت می‌کند مبلغ یا تبلیغاتچی گفته می‌شود. هارولد لاسول جامعه‌شناس آمریکایی می‌گوید: تبلیغات در معنی گسترده آن، فن تحت تاثیر قراردادن عمل انسان از طریق دستکاری تصورات یا باز نمودها است. یا تبلیغ کوششی است تعمدی و حساب شده که به منظور شکل دادن به دریافت، دستکاری کردن ادراک و همسو کردن رفتار مخاطبان با نیت موردنظر مبلغ صورت می‌گیرد.


توسعه اقتصادی، پیشرفت‌های صنعتی، سهولت ارتباطات بین‌المللی و استفاده از وسایل ارتباط جمعی در سطح گسترده در قرن کنونی، تبلیغات و ضرورت توجه به آن را مطرح ساخته است. گرچه اولین اثر تبلیغاتی شناخته شده در جهان به سه‌هزار سال پیش تعلق دارد که در شهر تبس یونان به دست آمده است و حاوی اعلان پاداش برای دستگیری برده‌ای بر روی کاغذ پاپیروس است.

 

اما تبلیغات به مفهوم امروزی آن از قرن هفدهم و هیجدهم زمانی که شهرنشینی همزمان با گسترش وسایل ارتباط جمعی و افزایش تولید انبوه رایج شد، به عنوان یکی از ضرورت‌های ارتباطی در جهان مطرح گردید. در اواسط قرن 17 روزنامه‌ مرکوری Mercuries به صورت هفتگی در انگلستان به چاپ می‌رسید و اولین آگهی معرفی قهوه در سال 1652 و شکلات 1657 و چای 1658 میلادی در این روزنامه منتشر شد. 

 

اولین آگهی که ایجاد رقابت بین کالا را شروع کرد در 14 سپتامبر 1710 میلادی در روزنامه تاتلر در آمریکا شروع شد که به معرفی یک نوع دارو پرداخته بود. گرچه پیش از این، روزنامه بوستن در 24 آوریل 1704 میلادی در آمریکا اقدام به درج آگهی نمود. درج آگهی تبلیغاتی در ایران از سال 1267 هجری قمری یعنی 14 سال پیش از انتشار اولین روزنامه کشور (کاغذ اخبار) و 15 سال پس از رواج کاربرد آگهی در مطبوعات غربی رایج شد و برای اولین بار درج آگهی در روزنامه اطلاعات در دهه اول قرن 14 هجری شمسی آغاز شد. شروع درج تبلیغات تجاری به معنای واقعی آن در سال 1325 شمسی در روزنامه کیهان بوده است.


نقش تبلیغات در توسعه اقتصادی
امروزه تبلیغات به عنوان یک صنعت در دنیا شناخته شده است. این صنعت در دنیا به تولیدکننده انگیزه کاری می‌دهد و تبلیغات سالم می‌تواند بازار سالم ایجاد کند. به قول کارشناسان اگر کالایی کیفیت خوبی نداشته باشد هرقدر هم که تبلیغات جذاب و خوبی داشته باشد نمی‌تواند به نتیجه برسد. یعنی شاید با تبلیغات بتوان یک بار خریدار را وادار به خرید کرد ولی برای همیشه نمی‌توان این کار را کرد. این کیفیت است که تعین کننده نهایی است.


امروزه تبلیغات به عنوان یک ضرورت در جامعه ایران مطرح است که به معرفی کالاها و تولیدات و در خدمت برآورده ساختن نیازهای ضروری زندگی انسان قرار دارد تبلیغات باید در خدمت رونق بخشیدن به حرکت چرخ‌های اقتصادی یا شناساندن محصول و … باشد.


تبلیغات در حقیقت زبان و وسیله ارتباط بنگاه اقتصادی و جامعه است و قطع تبلیغات به نوعی مرگ کالا محسوب می‌شود که اگر ناآگاهانه،‌ تقلیدی،‌ سفارشی و با دید غیرکارشناسی و غیرتخصصی انجام شود،‌ چاهی است که کالا و صاحبش را در خود فرومی‌کشد، برعکس یک تبلیغ خوب ابتدا توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول علاقه‌مند می‌کند. تبلیغ گسترده علمی باعث می‌شود که کالای ایرانی در برابر رقیب خارجی بازار یشتری بیابد و به فروش برسد و کارخانه‌دار با شکست مواجه نگردد و جامعه نیز مواجه با خیل عظیم بیکاران نشود.

 

نقش تبلیغات و آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک‌تر کرده و باعث ایجاد ارتباط گردد. دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند که تبلیغات در بعضی مواقع تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش سطح زندگی مردم داشته است. زیرا تبلیغات در مردم انگیزه‌های فراوانی برای خرید کالا ایجاد می‌نماید و تمایل به خرید کالا را در بسیاری از مردم تقویت کرده و این امر باعث می‌گردد تا مردم برای به دست آوردن دستمزد درآمد بیشتر میزان کار و تلاش خود را افزایش دهند تا بتوانند احتیاجات ضروری و نیمه ضروری خود را تامین و حتی کالاهای لوکس و تجملی خریداری نمایند که این امر باعث رونق کسب و کار و تجارت و اشتغال و کاهش بیکاری می‌گردد. به نوعی تبلیغات باعث بازگشت سرمایه و جاری شدن خون در رگ تولید و حیات اقتصادی کشور می‌گردد.

 

دکتر علی‌اکبر فرهنگی استاد مدیریت و ارتباطات می‌گوید: از تبلیغات می‌توان به خوبی برای اطلاع‌رسانی بازارگشایی و پاسخ دادن به نیازهای مصرف‌کنندگان استفاده کرد. اما در عین حال باید از مصرف‌زدگی و مصرف‌گرایی لجام‌گسیخته پرهیز کرد و از تبلیغات برای استقرار شرایط انسانی و عقلانی و ایجاد روابط منطقی استفاده کرد.


تبلیغ در مردم آگاهی ایجاد کرده و آن‌ها را علاقه‌مند و تشویق به خرید می‌نماید و نیز در خرید هوشیارتر می‌کند. تبلیغ و تبلیغات می‌تواند در بالا بردن توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه نقش به‌سزایی داشته باشد. نکته‌ای که باید در تبلیغات به آن توجه کنیم این است که تبلیغ یک منبع کسب اطلاعات و صرفه‌جویی در وقت برای مصرف‌کننده و راهی برای رسیدن به یک هدف نهایی پیام‌دهنده می‌باشد. از طرف دیگر تبلیغ راهی برای رساندن پیام به دیگران از طریق ایجاد روابط منطقی به منظور تغییر دگرگونی در بینش، تفکر،‌خواسته‌ها و رفتار می‌باشد. باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات، صنعت و حرفه‌ای است که اگر صحیح به آن پرداخته شود می‌تواند ایجاد اشتغال بسیار بالایی را داشته باشد و برای افرادی که در این رشته مشغول به فعالیت می‌باشند و از سوی دیگر باعث رشد تولید و صنعت ملی و توسعه اقتصادی می‌گردد و تولیدات غیرنفتی را بالا می‌برد زیرا سبب ایجاد رقابت صحیح می‌شود و خود این موضوع به امر صادرات به جهت بالارفتن کیفیت نیز کمک کرده و مشاغل جدیدی را ایجاد می‌کند. تبلیغات یک صنعت عظیمی است که از علوم متفاوتی شامل: روانشناسی،‌ مردم شناسی، جامعه شناسی.


رفتارشناسی مدیریت سازمانی، اقتصاد،‌ مدیریت صنعتی علوم مرتبط با تولید،‌ بسته‌بندی، گرافیک،‌ طراحی، نقاشی،‌ حسابداری و … که هرکدام در محل عملیاتی خود بسیار مهم و اثرگذار می‌باشند بهره می‌گیرد و تبلیغات تجاری یک جزء لازم برای اقتصاد ممالک می‌باشد. تبلیغ سبب رونق اقتصادی، رونق اجتماعی،‌ ایجاد شغل، تحول در بازار، سیر تکامل اجتماعی و بالارفتن فرهنگ مصرف صحیح می‌گردد.


امروزه تبلیغات در غرب در دو بعد مطرح است تبیلیغاتی که به عنوان پروپاگاندا نام می‌برند و به تبلیغات سیاسی و اجتماعی معروف است هیچ انگیزه تجاری و سود مادی در آن نهفته نیست صرفاً دنبال منافع معنوی یاسیاسی است. نوع دیگر تبلیغات تجاری یا Advertising به معنی آگاهی دادن است. بازاریابی و تبلیغ هر دو برای فروش بیشتر،‌ مستمر و صحیح فعالیت می‌نمایند. حفظ نگهداری مخاطبین (مشتریان) جلب مشتریان جدید،‌ آگاهی صحیح و منطقی دادن به آن‌ها از وظایف تبلیغات است. در حقیقت تبلیغات یک منبع کسب اطلاعات و صرفه‌جویی در وقت برای مصرف‌کننده می‌باشد.


مدیران و مجریان تبلیغ باید به شاخصه‌های مهم انتشار یک پیام توجه کنند حوزه انتشار پیام، زمان انتشار پیام، ابزار انتشار پیام، موقعیت انتشار و تکرار پیام‌های تبلیغی از جمله این شاخصه‌های مهم تبلیغی است، یک تابلو تبلیغاتی با پیام جذاب و هزینه‌ای اندک می‌تواند از بسیاری از مشخصه‌های یک پیام ارتباطی برخوردار باشد به شرط آن که از ویژگی‌های بهینه بهره‌مند گردد.


البته باورکردنی نیست که سالانه شرکت‌های تولیدکننده کالا و خدمات در سطح بین‌المللی و سطح ملی چه رقم بالایی هزینه می‌کنند تا به جمعیت میلیاردی ساکن دهکده جهانی بقبولانند که آن چه تولید کرده‌اند همانی است که خواسته‌اند. بسیار بیش از آن که شرکت‌های عظیم تولید‌کننده کالاهای مصرفی تابلوهای تبلیغاتی عریض و طویل خود را به چشم جهانیان بنمایانند این شعار کشف شده بود که همیشه حق با مشتری است. یک آژانس تبلیغاتی موظف است در سطح وسیعی به فعالیت‌های تحقیقی دست بزند مانند بررسی خصوصیات مختلف بازار، تجزیه و تحلیل بازار از نظر اقتصادی، تخمین وسعت بازار، بررسس موقعیت شرکت مورد نظر در صنعت، گروه‌بندی مصرف‌کنندگان بر اساس مقدار مصرف، چگونگی مصرف،‌ عادات موثر در مصرف،‌ استفاده از روش‌های مناسب تبلیغ از جمله هدایای تبلیغاتی، فیلم‌ها، طرح‌ها و پوسترهای تبلیغاتی و نیز برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام تبلیغات با راه‌های برقراری رابطه موثر با مصرف‌کنندگان می‌باشد.


در یکی از تعاریف تبلیغات بازرگانی، عبارت است از پیش‌بینی و تهیه پیام‌های سمعی و بصری که در ازاء پرداخت بهای نشر یک یا چند عامل تبلیغاتی به اطلاع مردم رسانیده شود. این پیام‌ها حامل خبری از خصوصیات و امتیازات یک کالا یا خدمت با یک فکر یا شیوه عمومی خواهند بود که اطلاع از آن‌ها موجب افزایش فروش کالا یا استقبال عمومی از خدمت و فکر موردنظر است.

 

علاوه بر این در عمر مصرف و تولید انبوه بخش مهمی از هدف تبلیغات مطلع کردن مردم نسبت به تازه‌های تولید است و هدف اصلی آن معرفی یک کالا و فروش آن است. هزینه تبلیغات یک هزینه سربار نیست و تبلیغات خرج خودش را درمی‌آورد. نقش آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک کند. یک آگهی خوب ابتدا توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول علاقه‌مند می‌کند.

 

استفاده از یک عنصر هنری واحد، بیشترین تاثیر را دارد به خصوص در آگهی‌های کوچک که جا و فضا، ارزش بیشتری دارد. وقتی که همه اطلاعات جمع‌آوری شد باید آن اطلاعات را به منظور تدوین یک استراتژی فروش تحلیل کنید. یک شرکت طراحی آگهی باید به مواردی چون جلب نظر مشتری،‌ نفع مشتری، انگیزه خریدار و خرید توجه کند. در این زمینه باید از نیازهای عقلانی و احساسی هر دو استفاده شود.


در یک تعریف تبلیغات تجاری نوعی از ارتباطات است که با هدف معرفی، جلب توجه و یا تشویق نسبت به کالا، خدمت،‌ نیاز موسسه و یا آموزه‌ای از سوی شخص حقیقی یا حقوقی معینی با استفاده از وسایل گوناگون خطاب به توده گروه و یا فرد انجام می‌شود. اگر کارخانه‌ای تولید بالا داشته باشد اما از طریقه و ارائه محصول و بازار و تعیین بازار مصرف و آشنا کردن مشتریان با محصول جدید در برنامه کاری خود قرار ندهد موفق نخواهد شد. در تبلیغات باید منافع ملی، مصالح ملی، آموزش، جلب مشارکت‌های عمومی را در روند توسعه در نظر گرفت. تبلیغات باید دائمی، مستمر و با ظرافت باشد نه مقطعی و در مواقع بحران.


عمده‌ترین اهداف تبلیغات می‌تواند به شرح ذیل باشد:
الف- آشنایی مخاطب با کالا
ب- ایحاد تصور خاص مثبت در او نسبت به کالا و ترغیب او به مصرف آن. برای به دست آوردن و انجام رساندن هر یک از این مراحل به طور کامل باید اطلاعات لازم را از طریق تحقیقات به دست آورد. اطلاعات درباره این که:
- چه باید گفت (محتوای پیام)
- چگونه باید گفت (ابزار و شرایط تبلیغ)
- اثر چه بوده است (تاثیر تبلیغ)


ما باید در تبلیغ نشان بدهیم دوستی هستیم که برای کمک آمده‌ایم تا برای تحمیل عقیده خود. به قول ایزنهاور که در حدود 50 سال قبل گفت: بزرگ‌ترین جنگی که در پیش داریم نبرد برای تسخیر افکار انسان‌ها است. سیسر و خطیب و سیاست‌مدار رومی در مورد تاثیر پیام گفته است: اگر می‌خواهی مرا متقاعد کنی باید اندیشه‌های مرا بشناسی احساس مرا حس کنی و با کلماتی که من حرف می‌زنم، حرف بزنی.
این نکته را نیز باید در نظر داشت که تبلیغ هنر، علم و صنعت است.


دکتر علی محمدبابی در کتاب تبلیغات تجاری از انتشارات دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی سال 1350 می‌گوید:‌ تبلیغ شامل پیام‌های دیداری،‌ گفتاری است که از طریق وسایل تبلیغاتی با پرداخت وجه مردم را به طریقی به یک نوع محصول، یک خدمت، یک فکر و … علاقه‌مند می‌نماید و یا تبلیغات به کلیه اشکال ترغیب عمومی برای ایجاد تقاضا و بازار اطلاق می‌گردد که به واسطه آن، افکار و تمایلات مردم را تحت تاثیر قرار داده، مردم را به خرید کالا یا خدمت مورد نظر مبلغان تشویق می‌نماید.


فروش فوری و رضایت‌بخش تولیدات اولین هدف تبلیغات است. بنابراین آگهی باید گویا باشد. برای این که جلب توجه نماید. عنوان آگهی باید قوی و موثر باشد مخصوصاً باید دید با چه نوع عنوان و عکسی می‌توان مردم را تحت تاثیر قرار داد. در نوشتن آگهی باید از تکرار و ذکر جملات مکرر و کلمات زاید و بی‌فایده خودداری نمود. آگهی‌ها باید حاوی پیشنهاد تازه و ایجاد حیثیت و شهرت کند.

 

ویلیام وایت یکی از نویسندگان آمریکا طی یک سلسله مقالات در سال 1950 در مجله معروف «فورچون» چاپ کرد و بعدها همان کتاب «آیا کسی گوش می‌دهد؟» را منتشر نمود می‌گوید: هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند تنها با تعریف و تمجید و نشر آگهی‌های توخالی به جایی برسد و اعتماد و تفاهم مردم را جلب کند. جلب تفاهم در صورتی امکان‌پذیر است که موسسه با طبقات مردمی که با آن سروکار دارند موضوعات مورد علاقه مشارکت نزدیک داشته باشد. زیرا تجربه مشترک تنها پایه و اساس محکم و استوار برای ایجاد تفاهم است. در هر کاری باید ارزشهای انسانی را ملحوظ و مورد نظر داشت تا بتوان در فکر و قلب و مغز دیگران نفوذ کرد.


تبلیغات بازرگانی باید به عامل رونق تجارت و صنعت، ارتقاء کیفی تولید و کاهش قیمت قلمداد شود اما به نظر متخصصان علوم اجتماعی نیز به نوعی شستشوی مغزی قلمداد می‌شود. تبلیغات در بسیاری مواقع عادت به مصرف برخی از کالاهای غیرضروری را دامن‌زده و باعث از خود بیگانگی افراد می‌گردند. از آثار زیانبار دیگر تبلیغات و تهاجم تبلیغاتی دگرگون ساختن الگوی مصرف جامعه است.

 

تبلیغات، مصرف‌گرایی و مصرف‌ مازاد بر احتیاج را دامن می‌زند که نتیجه آن از دست رفتن امکان پس‌انداز و عدم آینده‌نگری است نتایج دیگر آن چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی،‌ سطحی‌نگری و جایگزین کردن معیارهای مادی به جای معیارهای اخلاقی و معنوی است و شکاف بیش از پیش طبقات و تمایزات اجتماعی و طبقاتی را به دنبال دارد. از دیدگاه انتقادی باید گفت: تبلیغات فعالیتی است که در آن بازاری ایجاد می‌کند تا به هر طریقی که ممکن باشد مردم را فریب دهند یا مصرف‌گرایی را ترویج کنند.

 

هزینه لازم برای تبلیغات از یک سو قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر منجر به افزایش کیفیت گردد. تبلیغات شرکت‌های فراملیتی در کشورهای در حال توسعه به زیان این کشورها است. به عنوان نمونه به دلیل وجود نداشتن یا ناکارآمد بودن مقررات و محدودیت‌های تبلیغات در کشورهای در حال توسعه باعث می‌گردد که در این کشورها تمایل به مصرف کالاهای غیرضروری افزایش یابد، صنایع داخلی آن‌ها لطمه بیند و الگوی مصرف آن‌ها به نحو غیراصولی مشابه الگوی کشورهای مرفه گردد.


اطلاع‌رسانی می‌تواند اصلی‌ترین اهداف تبلیغات باشد. تبلیغات عموم مردم را مطلع می‌سازد تا به عنوان مثال به طور صحیح رانندگی کنند و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایند. در مصرف آب‌وبرق صرفه‌جویی نمایند. در حفظ و حراست از محیط زیست بکوشند و در جهت کاهش آلودگی هوا قدم بردارند و به جای مراجعه حضوری به ادارات از پست وسایل ارتباطی دیگر استفاده نمایند.

 

همچنین تبلیغات می‌تواند در خدمت توسعه توریسم و جهانگردی، تشویق به صادرات، بازارگشایی و پاسخ به نیازهای مصرفی منطقی، حفظ و تداوم حیات تولیدکنندگان کشور باشد. تبلیغات همچنین به فرهنگ تعلیم و تربیت، ثبات تولید، استاندارد کردن محصول جلوگیری از نوسان قیمت‌ها، توسعه تکنولوژی، پیشرفت سطح زندگی، تولید انبوه و مصرف انبوه کمک می‌کند.

 

تبلیغات ممکن است برای مصرف‌کننده وسایلی فراهم آورد که در وقت و انرژی خود، در رفع نیازمندی‌های‌شان صرفه‌جویی کند. آزادی انتخاب و اختیار او را آسان‌تر کند و از میزان آزمایش و خطای او بکاهد. از طرفی درآمد حاصله از امور تبلیغات بازرگانی برای موسسات گرداننده وسایل ارتباط جمعی و مطبوعات رقم قابل توجهی را تشکیل می‌دهد. بدون این درآمدها تصور کنید که روزنامه‌ها یا مجلات، رادیو تلویزیون چگونه می‌توانند وضعیت اقتصادی شغلی خود را تثبیت نمایند.

 

بدون داشتن چنین درآمدی، مطبوعات مجبور خواهند بود که از طریق دیگری به حیات خود ادامه دهند. معمولاً یکی از راه‌های کسب درآمد بیشتر افزایش نرخ مطبوعات می‌باشد که در چنین حالتی مصرف‌کننده بایستی پول بیشتری بپردازد و یا قلم روزنامه خود را در اختیار گروه و یا موسساتی بگذارد که امکان دارد حیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جامعه‌ای را به خطر بیندازند. به هر حال شکی نیست که تبلیغات بازرگانی یکی از عوامل موثر و مفید اجتماعی می‌باشد و موسساتی که از طریق تبلیغات بازرگانی مراحل موفقیت را پیموده و بر پیروزی بزرگی نائل گردیده‌اند بسیار بوده و چه بسا بدون وجود آن‌ها تکنولوژی امروز هم موجود نبود و بشر قرن معاصر از مزایای امروزی برخورداری نداشت.


دیدگاه انتقادی در مورد تبلیغات این است امروزه جوامع تحت تاثیر تبلیغات تجاری به خرید کالاهای غیرضروری تشویق و ترغیب می‌شوند و افراد در این جوامع که به «جوامع مصرف» موسوم شده است ناچار می‌شوند تحت تاثیر تبلیغات تجاریی که از طریق روزنامه‌ها، مجله، رادیو تلویزیون، سینماها و آگهی‌های گوناگون دیواری آن‌ها را تعقیب می‌کند. کالاهای بیشتری خریداری کنند.


بدیهی است که افراد برای تامین این همه نیازهای مصنوعی و سرگرم کننده باید درآمد بیشتری نیز به دست آورند تا قادر باشند قوه خرید خود را بالا ببرند. ولی از آن جا که کسب درآمد بیشتر نیازمند کار بیشتر است، خود را مجبور می‌بینند که ساعت‌های زیادتری کار کنند و احتمالاً به جای یک شغل، یک یا چند شغل دیگری پیدا کرده تا بتوانند بهای کالاهای مصرفی را که بیشتر به طور قسطی خریداری می‌کنند به موقع بپردازند.

 

بدون تردید افراد با کار بیشتر چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی، خسته‌تر و فرسوده‌تر می‌شوند و شور نشاط زندگی را از دست می‌دهند. از فراغت و آسایش واقعی محروم شده، نسبت به وضع اجتماعی خود و اطرافیان خویش بی‌اعتنا و بی‌توجه می‌شوند. در نتیجه آن‌ها نمی‌توانند از حقوق سیاسی خود بهره‌برداری کنند، مسئولیت‌های اجتماعی خویش را انجام دهند و با همکاری دیگران آینده بهتری را بسازند. در چنین شرایطی تبلیغات بازرگانی به طور غیرمستقیم، هدف‌های تبلیغات سیاسی را که حفظ و گسترش سازگاری و محافظه‌کاری است تامین کند.


صرف‌نظر از معایبی که برای تبلیغات برشمردند باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات تجاری، نیروی مهاجم و خلاقی است که با تشویق میل عمومی به مصرف، به فروش کالا کمک می‌کند و عامل محرکه‌ای در گردش چرخ‌های اقتصاد جهانی به شمار می‌رود. در واقع تبلیغات تجاری فرایندی پویا است که همگام با تغییرات اجتماعی و تحولات سیاسی-اقتصادی، هر روز شکل تازه‌ای پیدا می‌کند. افزایش سطح دانش عمومی، رشد فکری و نیز سلیقه و ذوق مردم از یک سو و افزایش سطح درآمد و جمعیت، رغبت به مصرف و بهتر زیستن از سوی دیگر، تبلیغات تجاری را شدیداً تحت تاثیر قرار داده است.

 

شرکت‌ها با انجام تبلیغات تجاری، هدف‌های چهارگانه‌ای را دنبال می‌کنند. نخست این که سعی می‌کنند میزان مصرف مشتریان خود را افزایش دهند. دوم این که درصد جلب مشتریانی جدید بر‌می‌آیند که رسیدن به این هدف از طریق جلب نسل جوان، جلب مشتریانی که خریدار محصولات شرکت نیستند و جلب مشتریان رقبا امکان‌پذیر است. سومین هدف شرکت زنده نگاه داشتن نام موسسه و چهارمین هدف مبارزه با عقاید مخالف شرکت یا موسسه است.

 

از دیگر مزایای تبلیغات تجاری افزایش حجم مبادلات است و نیز عاملی در توسعه فن‌آوری است. چرا که موفقیت در بازار به ارائه کالاهای دارای کیفیت مناسب بستگی دارد. تا مشتریان بالقوه‌ای که با تبلیغات برای خرید محصول شرکت به صورت بالفعل درآمده‌اند به صورت مشتریان دائمی شرکت باقی بمانند.


از دیگر مزایای تبلیغات تجاری، افزایش تقاضای مشتریان است. هرقدر سرعت فروش کالا بیشتر شود قدرت تولید محصولات نیز افزایش می‌یابد سرعت فروش از راه ارتباط با انبوه مشتریان میسر می‌شود که در گوشه و کنار جهان پراکنده هستند.


جان منیاردکینز اقتصاددان مشهور انگلیسی می‌گوید: «اشتغال کامل مستلزم مصرف کامل است و مصرف کامل نیز مستلزم شناساندن محصول به متقاضی است». از دیگر مزایای تبلیغات تجاری،‌ ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان است که به تبع آن کیفیت محصول بهبود می‌یابد در واقع تولیدکنندگان برای از دست ندادن بازار، همواره درصدد افزایش کیفیت محصول خود نسبت به شرکت رقیب هستند.


تبلیغات تجاری، همچنین حق انتخاب مشتری را برای خرید کالا افزایش می‌دهد. در این شرایط متقاضی به راحتی به اطلاعات مربوط به کالا دست می‌یابد و دست به انتخاب می‌زند. همچنین با ایجاد اعتماد در مصرف‌کنندگان در درازمدت توزیع کالا نیز آسان‌تر می‌شوند زیرا با اطمینانی که مصرف‌کننده نسبت به مارک کالا پیدا می‌کند تولیدکننده قادر است حتی بسیاری از محصولات خود را پیش‌فروش کند.


تبلیغات می‌تواند در افزایش منظم توانایی خرید مردم و نیز گردش سرمایه‌ها موثر باشد. تبلیغ میل عمومی مصرف‌کنندگان را برای خرید افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مشتریان برای دستیابی به کالاهای جدید موردنظر خود بکوشند تا درآمد بیشتری کسب کنند. اگر تولیدکننده مجاز به آگهی کردن محصول خود نباشد علاوه بر مشکلاتی که برای خریداران به جهت بی‌اطلاعی از کالا و خدمات ایجاد می‌شود تولیدکننده نیز رغبتی برای سرمایه‌گذاری نشان نمی‌دهد. همچنین اشتغال کامل عوامل تولید فراهم نمی‌شود و با افت درآمد قدرت خرید کاهش می‌یابد. به طورکلی تبلیغات تجاری یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی به شمار می‌رود و ابزاری است برای تسریع گردش سرمایه‌ و پیشرفت صنعت.


این در حالی است که به همین میزان ضدتبلیغ می‌تواند مخرب باشد. تبلیغات سوئی که برای پسته و خرمای ایران در جهان صورت می‌گیرد تولیدکنندگان ایرانی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

منابع و ماخذ
1. تبلیغات بازرگانی، نگارش عزیز سلاحی-عباس تکیه-انتشارات مدرسه عالی بازرگانی
2. از تبلیغات تجاری چه می‌دانیم؟ تالیف و گردآوری: دکتر مهرداد راستگو تهران نشر آیندگان
3. تئوری و عمل در روابط عمومی و ارتباطات-تالیف علی میرسعیدقاضی تهران نشر مبتکران
4. فرهنگ تبلیغات تالیف محمدرضا محمدی‌فر-انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
5. آگهی‌های تجاری و روش‌های آن تالیف جلیل مسعودی تهران مدرسه عالی بازرگانی
6. تبلیغات تجاری نوشته علی‌محمد اربابی تهران انتشارات دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی
7. مجموعه مقالات نخستین همایش و نمایشگاه صنعت تبلیغات ایران نیز اداره کل تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
8. نشریه شرکت سهامی بیمه البرز شماره دوم مرداد 1378
9. تبلیغات تجاری و از خودبیگانگی انسانی، دکتر کاظم معتمدنژاد و مجله رسانه شماره 2
10. مجله رسانه فصلنامه تحقیقاتی و مطالعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شماره 3
11. تبلیغات، سفید، سیاه و خاکستری-دکتر پرویز شعارغفاری مجله رسانه
12. مدیرت تبلیغات از دید بازاریابی-مولف: دکتر محمود محمدیان تهران-انتشارات حروفیه

کارشناس ارشد علوم ارتباطات و معاون مدیرکل روابط عمومی وزارت کار و امور اجتماعی

 

 

 

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  جایگاه نوآوری در مدیریت آینده


  انتصاب سرپرست روابط‌عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد