درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
یکشنبه، 3 مهر 1401 - 12:54   

تمدید فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی

  تمدید فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب یک

انتشار فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران

  انتشار فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب دو

مراسم معارفه سرپرست تأمین و توزیع و سرپرست روابط‌عمومی شرکت ملی پخش

  مراسم معارفه سرپرست تأمین و توزیع و سرپرست روابط‌عمومی شرکت ملی پخش


ادامه ادامه مطلب سه

مرکز فضایی دبی زندگی روی مریخ را در متاورس شبیه‌سازی می‌کند

  مرکز فضایی دبی زندگی روی مریخ را در متاورس شبیه‌سازی می‌کند


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  تاکید بر نقش روابط‌عمومی‌ در ایجاد ارتباط بین مردم و صنعت برق
  انتصاب مدیر روابط‌عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی
  تداوم تلاش رسانه‌های مستقل گواتمالا به‌رغم فشار
  حرف‌‌های بزرگ، دیتای بزرگ
  میا کوتو: «خبرنگاری باید جایگاه خود را در ساختن دنیایی بهتر بازیابد»
  کتاب «روابط‌عمومی و مدیریت بحران» منتشر ‌شد
  راهنمایی‌هایی برای نوشتن مقاله‌‌های اثرگذار
  دومین جلسه هم‌افزایی شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های وزارت ارتباطات
  آیا شبکه‌های اجتماعی می‌توانند روند جنگ را تغییر دهند؟
  زنگ دارالفنون؛ زنگ همه مدارس کشور است
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 20437صفحه نخست » ادامه مطلب چهارپنجشنبه، 3 دی 1394 - 08:51
آنچه مدیران درباره ارائه بازخورد نمی‌دانند
شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- برای ارتقای عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد حیاتی است. اما اگر جلسات ارائه بازخورد به شیوه‌ای موثر برگزار نشوند، کارکنان رفته‌رفته بازدهی و احساس تعهد خود نسبت به سازمان را از دست می‌دهند.
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)-  برای ارتقای عملکرد کارکنان، ارائه بازخورد حیاتی است. اما اگر جلسات ارائه بازخورد به شیوه‌ای موثر برگزار نشوند، کارکنان رفته‌رفته بازدهی و احساس تعهد خود نسبت به سازمان را از دست می‌دهند. تجزیه و تحلیل‌های آماری نشان می‌دهند گرچه ۷۰ درصد دریافت‌کنندگان بازخورد عملکرد موفقی از خود نشان می‌دهند، عملکرد حدود ۳۰ درصد از کارکنان به علت دریافت بازخورد نامناسب تضعیف می‌شود.اما ویژگی‌های یک بازخورد غیرموثر چیست؟ چگونه می‌توانیم بازخوردی ارائه کنیم که عملکرد کارکنان را بهبود بخشد؟ در اینجا به بررسی پنج اشتباهی می‌پردازیم که اغلب مدیران هنگام ارائه بازخورد مرتکب می‌شوند:

شما میزان خودآگاهی کارکنان خود را بالا نمی‌برید. هدف ارائه بازخورد تنها این نیست که مثلا «مایک» را متقاعد کنیم که به موقع در محل کار حاضر شود یا از «سالی» بخواهیم اینقدر حالت تدافعی به خود نگیرد. یک بازخورد مفید باید بتواند کارکنان را نسبت به خودشان آگاه و کمک کند تا خود را بهتر بشناسند. تنها در صورت افزایش خودآگاهی است که کارکنان درک می‌کنند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار ‌کنند و اعمال آنها چگونه روی دیگران تاثیر می‌گذارد. همان‌گونه که «دیوید دانینگ» و «جاستین کروگر» در نظریه مشهور خود تحت عنوان «اثر دانینگ-کروگر» شرح داده‌اند، هرچه صلاحیت و مهارت‌های افراد کمتر باشد، خودآگاهی آنها نیز کمتر است، پس اگر این افراد به خودآگاهی برسند، احتمالا بهره بیشتری خواهند برد. به‌علاوه، «هایدی هالورسون» در کتاب اخیر خود توضیح می‌دهد که حتی برداشت افراد با صلاحیت از خودشان نیز با برداشتی که دیگران از آنها دارند متفاوت است. پس همیشه میان تصوری که شما از خود دارید و برداشتی که دیگران از رفتارهای شما می‌کنند تفاوت وجود دارد و این تفاوت به درگیری میان شما و اطرافیانتان منجر می‌شود. 

تنها دو راه‌حل وجود دارد. یکی آنکه تلاش کنیم نظر دیگران را درباره خودمان تغییر دهیم و آنها را متقاعد کنیم که ما همان‌قدر خوب هستیم که فکر می‌کنیم. راه‌حل دوم این است که خودپنداره‌هایمان را تغییر دهیم تا با نظر دیگران همسو شود. به عنوان مثال اگر بیشتر اطرافیان شما فکر می‌کنند که شما مغرور هستید، احتمال آنکه شما واقعا مغرور باشید، زیاد است و اگر اینکه دیگران فکر کنند شما مغرورید برای شما آزاردهنده است، پس باید این مشکل را حل کنید. میان تصویری که دیگران از شما در ذهن دارند و تصویری که شما دوست دارید از شما داشته باشند، شکاف قابل توجهی وجود دارد و ارائه یک بازخورد مفید، شما را از عمق این شکاف آگاه می‌کند. اما یک بازخورد غیرموثر، به شما اطلاعاتی می‌دهد که از قبل می‌دانستید.

شما به اندازه کافی بازخورد منفی ارائه نمی‌کنید. هرچند ارائه بازخورد مثبت آسان‌تر است اما تجربه نشان داده است که بازخورد منفی مفیدتر و موثرتر است. فراموش نکنید که بازخورد منفی، از جنس انتقاد یا اظهار نارضایتی نیست. هدف از ارائه بازخورد، افزایش خودآگاهی فرد و نهایتا ارتقای عملکرد اوست. به بیان ساده‌تر، بازخورد منفی بازخوردی است که به ما گوشزد می‌کند آن‌قدری که تصور می‌کنیم، خوب نیستیم. البته پذیرش و هضم یک بازخورد منفی آسان نیست چرا که اعتماد به نفس ما را خدشه‌دار می‌کند. اما برای بهتر شدن، گاهی لازم است بازخورد منفی دریافت کنیم. اگر ندانیم کجای کارمان می‌لنگد، چگونه می‌توانیم خود را اصلاح کنیم؟

متاسفانه هر چه تعداد کارکنان رده بالای یک سازمان بیشتر باشد، میزان بازخوردهای منفی رد و بدل شده میان اعضای آن سازمان کمتر است. چرا که کسی دوست ندارد به افرادی که در سطوح بالاتر از او کار می‌کنند بازخورد منفی بدهد. اغلب انسان‌ها به شدت تشنه قدرت هستند و دوست دارند خود را به افراد قدرتمند نزدیک کنند به همین علت، از انتقاد و ارائه بازخورد منفی به این افراد خودداری می‌کنند. بدین ترتیب بستری ایجاد می‌شود که در آن اعتماد به نفس اعضای رده بالای سازمان، بی‌دلیل و به شکلی غیرواقع‌بینانه بالا می‌رود و طولی نمی‌کشد که در سطوح بالای سازمان، هیچ‌کس تحمل و پذیرش بازخوردهای منفی را نخواهد داشت. تحقیقات همچنین نشان داده است که اگر مدیران یک سازمان تمایلی نسبت به دریافت بازخورد منفی نداشته باشند، از ارائه بازخورد منفی به افراد سطوح پایین‌تر از خود نیز ناتوانند. بنابراین، قدم اول بالا بردن پذیرش مدیران در برابر بازخوردهای منفی است. سپس باید به آنها آموزش دهیم که چگونه به شکلی صحیح به سایرین بازخورد منفی ارائه کنند.

گرچه ما ارائه بازخورد منفی را به شدت توصیه می‌کنیم، اخیرا باخبر شده‌ام که بسیاری از سازمان‌ها ارائه هر گونه بازخورد منفی را ممنوع اعلام کرده‌اند. این سازمان‌ها فراموش کرده‌اند که تمرکز بر نقاط قوت به تنهایی کافی نیست و برای کشف پتانسیل‌هایمان باید از نقطه ضعف‌ها نیز باخبر باشیم. بازخورد شما براساس داده‌های معتبر نیست. یکی دیگر از عناصر اصلی یک بازخورد مفید، ارائه آن براساس داده‌های معتبر و قابل اعتماد است. ایرادی ندارد اگر سازمان شما به سیستم‌های کنترل یا شاخصه‌های عملکرد مجهز نیست. همین‌که بازخورد شما شواهدی تجربی از آنچه کارکنان انجام می‌دهند، ارائه کند کافی است. البته بهتر است فرد دریافت‌کننده بازخورد بر اساس هنجارها یا شاخصه‌های کلیدی عملکرد (KPI) ارزیابی شود.

از طرفی دیگر، میان هر داده و رفتار فرد باید ارتباطی آشکار وجود داشته باشد. یکی از بهترین روش‌های ارائه بازخورد، بازخورد ۳۶۰ درجه است. در این روش، فرد از افراد هم سطح و افرادی از سطوح بالاتر و پایین‌تر از خود که مستقیما و مکررا با او در ارتباطند، بازخورد دریافت می‌کند. بازخورد ۳۶۰ درجه، یکی از موثرترین روش‌ها برای بهبود عملکرد شغلی است. این روش به افراد این امکان را می‌دهد تا عملکرد خود را کاملا بی‌طرفانه ارزیابی کنند و برای تغییر، معیاری مستقل در دست داشته باشند. شما تنها به ارائه داده‌ها اکتفا می‌کنید. داده‌ها مفیدند اما کافی نیستند. آیا به جز داده‌ها، چیز دیگری برای ارائه کردن دارید؟ «امانوئل کانت» می‌گوید: «بدون نظریه، داده معنایی ندارد». اگر در جلسات هیچ داستانی تعریف نکنید، هیچ توضیحی ندهید و تنها به ارائه داده‌ها اکتفا کنید، بازخورد شما تاثیر چندانی بر فرد دریافت‌کننده نخواهد گذاشت. 

در حقیقت در جلسات ارائه بازخورد ترسیم یک مدل یا یک نظریه به اندازه ارائه داده‌ها مهم است. تنها به شرح رفتارهای کارکنان خود بسنده نکنید، این کافی نیست. شما باید بتوانید برای نظرات خود پشتوانه‌ای علمی فراهم کنید. تئوری شخصیت که یکی از شاخه‌های علم روانشناسی است، ابزاری است که من به شما توصیه می‌کنم از آن استفاده کنید. این نظریه، کاملا قابل فهم، عمیق و حاصل تحقیقات علمی ۱۰۰ ساله است. بنابراین بسیاری از سازمان‌ها روش بازخورد ۳۶۰ درجه را با روانشناسی شخصیت تلفیق می‌کنند تا بتوانند همزمان عملکرد کارکنان و پتانسیل‌های آنان را ارزیابی کنند. به‌عنوان مثال اینکه به «جو» بگوییم او در اولویت‌بندی وظایف شغلی خود ناتوان است کافی نیست. باید همچنین به او بیاموزیم که این امر در مورد افراد بی‌احتیاط و تحریک‌پذیر امری عادی و معمول است و اگر می‌خواهد مساله خود را حل کند، بهتر است با یک دست چند هندوانه بر ندارد و با افرادی همگروه شود که سختکوش و محتاط هستند. ارسطو می‌گوید: «ما همانیم که مکررا انجام می‌دهیم». پس بهتر است در جلسات ارائه بازخورد داستانی برای گفتن داشته باشیم، داستانی درباره آنچه کارکنان مکررا انجام می‌دهند و اینکه چرا دائما یک کار را تکرار می‌کنند. به این ترتیب کارکنان، خود را بهتر خواهند شناخت.

شما همه را به یک چشم نگاه می‌کنید. سبک مدیریتی شما مهم است اما زمانی که به عنوان یک مدیر بازخورد ارائه می‌کنید، نباید روی سبک و سیاق مدیریتی تمرکز کنید، حتی اگر بهترین مدیر دنیا هستید. در جلسات ارائه بازخورد، لازم است که سبک خود را فراموش کنید و برای ساعاتی تنها روی سبک کارمند خود تمرکز کنید. فراموش نکنید که انسان‌ها با یکدیگر متفاوتند و هرکس، سبک و سیاق خود را دارد.

واکنش‌های هر فرد به ویژ‌گی‌های شخصیتی او وابسته است اما بازخوردی که شما ارائه می‌کنید نیز به همان اندازه مهم است. متخصصان ارائه بازخورد این را به خوبی می‌دانند پس تلاش می‌کنند سبک شخصیتی فرد دریافت‌کننده را اقتباس کنند و پیش از انتقال پیام خود، ویژگی‌های شخصیتی وی را کاملا در نظر داشته باشند. به‌عنوان مثال اگر مخاطب آنها فردی واقع‌بین، متفکر و اهل تجزیه و تحلیل است، آنها بر داده‌ها بیشتر تمرکز می‌کنند. اگر کارمند مربوطه عصبی یا زودرنج است، آنها تلاش می‌کنند محیطی فراهم کنند که فرد احساس آرامش کند و سپس، کمی از نقاط قوت او صحبت می‌کنند. در جلسات ارائه بازخورد لازم است که خود را با ویژگی‌های شخصیتی کارمند خود تطبیق دهید تا بتوانید او را متقاعد کنید. تنها راه نفوذ در کارکنان و متقاعد کردن آنها، درک تفاوت‌های شخصیتی‌ آنهاست. 

اما فراموش نکنید که فرآیند ارائه بازخورد با پایان جلسات به پایان نمی‌رسد. در واقع هر جلسه، آغاز فرآیند بازخورد است و پس از آن، آموزش تازه آغاز می‌شود. لازم است که عملکرد کارکنان را زیر نظر داشته باشید و بگویید که دقیقا از آنها چه تغییری می‌خواهید. هدفی که در نظر دارید باید مشخص و قابل اندازه‌گیری باشد. بر اساس مدل‌های مربیگری، فرآیند بازخورد زمانی کامل می‌شود که بتوانید این سوالات را برای کارکنان خود به‌طور شفاف پاسخ دهید: «گام بعدی چیست؟ از چه روش‌هایی استفاده کنیم تا به هدف خود برسیم؟ موفقیت چه شکلی است؟»

مترجم: مریم مرادخانی
منبع: HBR
 

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/982557/#ixzz3vCtNWMaX
 

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  زنگ دارالفنون؛ زنگ همه مدارس کشور است


  دومین جلسه هم‌افزایی شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های وزارت ارتباطات


  راهنمایی‌هایی برای نوشتن مقاله‌‌های اثرگذار


  آیا شبکه‌های اجتماعی می‌توانند روند جنگ را تغییر دهند؟


  کتاب «روابط‌عمومی و مدیریت بحران» منتشر ‌شد


  حرف‌‌های بزرگ، دیتای بزرگ


  میا کوتو: «خبرنگاری باید جایگاه خود را در ساختن دنیایی بهتر بازیابد»


  تداوم تلاش رسانه‌های مستقل گواتمالا به‌رغم فشار


  تاکید بر نقش روابط‌عمومی‌ در ایجاد ارتباط بین مردم و صنعت برق


  انتصاب مدیر روابط‌عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد