درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
دوشنبه، 8 خرداد 1402 - 14:36   

🔶 نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی برگزار می‌شود

  🔶 نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی برگزار می‌شود


ادامه ادامه مطلب یک

🔶 تمدید مهلت ارسال آثار به بیست و دومین دوره «جوایز صنعت روابط‌عمومی ایران»

  🔶 تمدید مهلت ارسال آثار به بیست و دومین دوره «جوایز صنعت روابط‌عمومی ایران»


ادامه ادامه مطلب دو

حملات دولت هنگ‌کنگ به آزادی بیان لطمه زده است

  حملات دولت هنگ‌کنگ به آزادی بیان لطمه زده است


ادامه ادامه مطلب سه

منع خبرنگاران تایوانی از پوشش خبری مجمع جهانی بهداشت

  منع خبرنگاران تایوانی از پوشش خبری مجمع جهانی بهداشت


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  اقناع سازی و تنویر افکار عمومی از وظایف و کارکردهای روابط عمومی است
  آیین تودیع و معارفه مسئول روابط عمومی و سرپرست مرکز ۱۳ کانون استان تهران
  مدیر روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجمن ورزش های هوایی کشور منصوب شد
  ‍تاکید مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر بر نقش روابط‌عمومی در معرفی تولیدات متنوّع نیشکری
  روابط عمومی‌های برتر شهرداری قم معرفی شدند
  اشتغال ۷۹ نفر در روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شهرداری قم
  تجلیل از رابطان روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ادارات راهداری شهرستان های استان زنجان
  استاندار خوزستان: روابط عمومی‌ها با تکنیک‌های مقابله با دشمن آشنا باشند
  ضرورت استفاده از رویکردهای نوین درساختار روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
  انتصاب مدیر روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شهرداری خرم‌آباد
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16947صفحه نخست » روابط عمومی ایرانیجمعه، 26 اردیبهشت 1399 - 16:08
یاد یاران/ ارتباطات جهان گستر و روابط عمومی های ارتباط گر
  کاظم متولی پژوهشگر علوم ارتباطات و فنون روابط عمومی - اعتبار و منزلت مسئولان واحدهای روابط عمومی در مقام سخنگویی با کسب اطلاعات جامع و اطلاع رسانی های گسترده به خبرنگاران و سایر پرسشگران فراهم می گردد وگرنه اگر قرار باشد که به جزئی ترین مسائل مربوطه شخصی مقام و رأس سازمان خود در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرد، اساساً علت وجودی تشکیلات روابط عمومی دیگر توجیهی نخواهد داشت.
  

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


  شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)، کاظم متولی پژوهشگر علوم ارتباطات و فنون روابط عمومی- از حدود دو قرن پیش که به تدریج ابزارهای جدید ارتباطی مانند تلگراف، تلفن و وسایل حمل و نقل های سریعتر پستی اختراع و گسترش یافت، اندیشه لزوم تشکیل انجمن ها و اتحادیه هایی که به این امور در سطح جهان سامان داده و ضوابطی را برای استفاده عمومی از آنها تبیین کند نیز مطرح گردید و لذا اولین اتحادیه تلگراف در پاریس و در دوران ناپلئون سوم مشتمل بر چند کشور تأسیس گردید، در سال های بعد به این تشکل عنوان اتحادیه تلفن و بعداً مخابرات و بالاخره ارتباطات داده شد، این اتحادیه که کشورهای مختلف به آن می پیوستند هر چند سال یکبار در یکی از کشورها تشکیل می شد تا اینکه در روزگار اخیر که ابزارهای ارتباطی الکترونیکی و کامپیوتری و انواع وسایل ارتباطی اینترنتی و دیجیتالی و ماهواره ای با سرعتی سرسام آور در پهنه گیتی شیوع پیدا کرد این اتحادیه در آخرین گردهمایی خود به سال 2005 میلادی که در تونس برگزار شد و شادروان دکتر کاظم معتمدنژاد استاد برجسته ارتباطات نیز از سوی کشور ما در آن شرکت نموده بود روز 27 اردیبهشت (17 می) را به عنوان "روز جامعه اطلاعاتی و ارتباطات" نامگذاری کرد اصطلاحی فراگیر که به درستی نمودار جهان پرغوغای ارتباطات و اطلاعات می باشد همان جهانی که هفتاد سال پیش "مارشال مک لوهان" اندیشمند کانادایی آنرا "دهکده جهانی" نامید و نوید وفور جریان اطلاعات جامع و لحظه ای را در فضایی شفاف و واضح داد.

 

در سال 1385 شورای مربوط به نامگذاری مناسبت های کشور ما بر اثر تقاضاهای مکرر جمعی از مدیران دفاتر روابط عمومی ها برای تعیین یک روز به عنوان "روز روابط عمومی" روز 27 اردیبهشت را "روز ارتباطات و روابط عمومی" در ایران اعلام نمود و همین عنوان در تقویم رسمی به ثبت رسید، امری که رضایت چندانی را از سوی جامعه روابط عمومی ها جلب نکرد، چه آنها خواستار روزی مستقل برای بزرگداشت فعالیت های خود بوده و هستند.

 

به هر حال هر سال در این ایام گردهمایی هایی از سوی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات در معرفی بخش اول عنوان این روز و نیز همایش هایی از سوی بعضی از تشکل ها و انجمن های صنفی روابط عمومی و بعضاً با حمایت وزارت ارشاد به منظور معرفی و نکوداشت بخش دوم عبارت یاد شده برگزار می گردد.


و حال در توضیح و تحلیل دو مقوله ذکر شده در عنوان "روز ارتباطات و روابط عمومی" اختصاراً نکاتی را برمی شماریم و قبل از آن تنها به مفهوم واژه "اطلاعات" اشاره می شود که بدیهی است منظور داده ها و آگاهی های مسائل مختلف روز در جوامع گوناگون می باشد و در مقابل جهل و بی خبری و انسداد و تاریکی قرار گرفته و موجبات تنویر افکار عمومی را فراهم می سازد.


ارتباطات در تبیین مفهوم واژه ارتباطات تاکنون در آموزه های آکادمیک و نوشته ها و گفته ها عموماً به تعریف و کارکرد و کیفیت وسایل ارتباطی مانند مطبوعات، رادیو، تلویزیون و فضاهای مجازی اهتمام شده است و اما گفتنی است که لااقل این نگارنده از بین همه دانستنی های لغوی و کلامی خود تاکنون واژه ای پرمفهوم تر، پردامنه تر و فراگیرتر از واژه ارتباطات نیافته ام. اگر با دقت و تأمل مصادیق"ارتباط" را یعنی پیوند و برخورد وحرکت را دنبال کنیم هیچ عنصر ذی شعور و حتی جماد و نباتی را نمی توانیم از حوزه ارتباط و ارتباطات خارج و جدا تصور کنیم.

 

انسان ها حتی با نگاه و اشاره  یا تبسم و اخم خود در واقع به تبادل پیام هایی در فرایند ارتباط با یکدیگر مبادرت می نمایند. هیچ حرکت ارتباطی نیست که به سرانجام و برخوردی منجر نشود. اینکه بعضاً گفته می شود آیا فلان فیلم توانسته با مخاطبین ارتباط برقرار کند یا اینکه فلان سخنان نادرست و سخیف لابد با مستمعین خود نتوانسته ارتباط برقرار کند استنباط های صحیحی نیست زیرا حرکت های ارتباطی وقفه ناپذیر بوده و برقراری و رسیدن به مقصود جزء لاینفک آنهاست و فارغ از کیفیت نتایج حاصله به هر حال به خانه اذهان گیرندگان و مخاطبان مربوطه وارد می شود و البته انسان ها در توضیح چگونگی برخورد با تحرکات ارتباطی و دیده ها و شنیده های خود به ارزیابی آنها قادر خواهند بود و چنین نیست که تنها مسائل و مباحث مثبت بتوانند بر قطارهای ارتباط سوار شوند، موارد منفی و ناپسند نیز دریافت شده و پس از تأثیرگذاری های خاص در یکی از قفسه های ذهن بایگانی می شود و چنین است که حضور همه جانبه ارتباط، دیالکتیک وار در همه صحنه های جهان هستی متبلور می باشد.

 

اصطلاحات جاری در بیان انواع ارتباطات، مؤید مطلب یاد شده است مانند ارتباطات شفاهی، کتبی، رادیوئی، تلویزیونی، مطبوعاتی، مالی، خارجی، داخلی، هنری، ادبی، بین المللی، دانشگاهی، اقتصادی، اجتماعی و قس علیهذا، رشد و نمو نباتات و گرده افشانیه ای آنها و جریان رودخانه ها و امواج دریاها و تغییرات کوه ها و تپه ها نیز در فرایند کلی ارتباط از نوع منابع و مظاهر طبیعی قرار دارند. بنابراین، ارتباط و ارتباطات در مفهوم جامع و کلی خود مساوی است با جهان هستی و تحرکات آن، اما بدیهی است که به هرحال در بیان مصادیق عینی تر و سخت افزاری موضوعات ارتباطات عمدتاً به وسایل و ابزارهای ارتباطی و فن آوری های اطلاعاتی مانند انواع تلفن و کارکردهای کامپیوتری و شبکه های اجتماعی مجازی و موارد بسیار مشابه تأکید گردد.


روابط عمومی
جالب است یادآوری شود که پیدایش و سرآغاز فعالیت های نخستین واحدهای روابط عمومی دقیقاً بر محمل ایستادگی و تقابل با فعالیت های بی محابا و مسئولیت ناپذیری تبلیغات نشأت گرفته و توسعه یافت، آنگاه که بنا به شواهد تاریخی، آمریکا در اوایل قرن بیستم که با توسعه همه جانبه صنعتی و مسائل اجتماعی و کارگری و صنعتی مواجه شده بود، روابط و مناسبات مطبوعات که رسانه مهم و معتبر آن روزگار محسوب می شدند با سازمان ها و مؤسسات گوناگون با سردی و بی اعتمادی و سوء تفاهم تعریف می شد، هر اداره و سازمان و بنگاهی یک دفتر با عنوان دفتر مطبوعات راه اندازی کرده بود و در یک ارتباط یک سویه مشتی اخبار دست چین شده همراه با توجیهات و تبلیغات را به سرویس های مطبوعاتی ارسال می نمود.

 

خستگی و ناامیدی مطبوعات از سویی و تحولات اجتماعی و نمودهای آن از جمله تجمعات و اعتراضات و خواسته های پی در پی کارگران از سویی دیگر در فضاهایی که هیچکس حرف دیگری را نمی فهمید دگرگونی در وضعیت اطلاع رسانی را به شدت ضروری و اجتناب ناپذیر می ساخت. در این شرایط، به تقاضاهای مدیران یک شرکت بزرگ زغال سنگ که در تنگناهای اعتراضات و اعتصابات کارگران و کارمندان قرار گرفته بودند فردی از تبار تفکر و اندیشه ورزی به نام "ایوی لی" که خبرنگار روزنامه "نیویورک تایمز" بود به اصلاح مناسبات فرسوده بنگاه یاد شده همت گمارد.

 

او اعتقاد داشت که می باید به کلی مناسبات مدیران و کارکنان، مناسبات بنگاه با مطبوعات و همچنین مناسبات بنگاه با مرتبطین و مشتریان در جهت مود�'ت و نزدیکی و همدلی و وضوح تغییر یابد. لذا، با کسب اختیارات و اعتبارات مکفی، دفتر کوچک و بی رونق مطبوعات را منحل کرد و به جای آن دفتری بزرگ و با کادری متخصص و مجر�'ب و ایده های نو با تابلو و عنوان "روابط عمومی" را بنیاد گذاشت و از همان ابتدا بیانیه ای را خطاب به سردبیران مطبوعات صادر کرد.

 

 این بیانیه چند سطری مبتنی بود بر اینکه ما از هم اینک هر چه را به عنوان خبر برای شما ارسال می کنیم باور کنید که خبر است و از هرگونه شائبه های جهت دهی و تبلیغاتی مبرا می باشد. تبلیغات را از اطلاع رسانی جدا می کنیم، موارد و آگهی های تبلیغاتی را با اسم و رسم و عنوان آگهی تبلیغاتی برای شما ارسال می کنیم و هزینه هایش را هم می پردازیم، اما رویدادها  و وقایع را کما هوحقه و عیناً با صداقت تنظیم و ارسال می کنیم.

 

همچنین، در این بیانیه به افکار سنجی و مراجعه و کسب نظرات از مردم و کارکنان بنگاه تأکید شده بود. این بیانیه، کوتاه اما قاطع و امیدوارکننده در تاریخ ارتباطات به عنوان "بیانیه اصول" معروف شد و به آن لقب قانون اساسی روابط عمومی داده شد.

 

اقدامات اصلاحی و انقلابی آقای "ایوی لی" از جمله تعیین روزی در هفته به عنوان همایش مدیران و کارکنان و کارگران و انجام  برنامه های گفت و شنود رودررو و سایر تمهیدات اثربخش موجبات رفع نارضایتی ها و سوء تفاهمات و ایجاد محیطی سرشار از محبت و اعتماد را فراهم نمود. سایر سازمان ها نیز با پیروی از شیوه ها و رویکردهای آقای "ایوی لی" نسبت به تأسیس دفاتر روابط عمومی اقدام نمودند و این هنر و مهارت و حرفه مبارک بزودی توسعه یافت و به تدریج در جای جای واحدهای مدیریتی در جهان برقرار گردید.

 

در کشور ما نیز با تأخیری حدود نیم قرن در اوایل دهه سی با توصیه سازمان برنامه وقت به تدریج در سازمان ها و بنگاه ها، واحدهای روابط عمومی تأسیس شد. اما گفتنی است که با اینکه از نظر کم�'ی و سخت افزاری این دفاتر ارتباطی از وضعیت خوب و قابل قبولی برخوردار هستند و وسایل و ابزارهای ذیربط را در اختیار دارند، اما با مشکلاتی نیز روبرو می باشند، از جمله نکات مهم و ساختاری در این راستا، نهادینه نبودن فرهنگ اطلاع رسانی در مناسبات عمومی است که نشأت گرفته از مسائل تاریخی و عادات اجتماعی و استمرار اطلاع رسانی های یکسویه می باشد که باید به مرور زمان و تحولات اجتماعی و فرهنگی به تغییر و اصلاح شیوه های اطلاع رسانی اهتمام نمود.

 

یکی از مهمترین و اساسی ترین نحوه ایجاد ارتباط با مردم و معرفی سازمان ها و فعالیت های آنها، تهیه برنامه های بازدید های عمومی از تأسیسات و پیشرفت ها است، به ویژه شایسته است که دانش آموزان که در سنین نوجوانی بوده و لوح ضمیر آنها پاک و آماده دریافت دیدنی ها و شنیدنی ها می باشد از سوی روابط عمومی ها به دیدن و تماشای برنامه ها و فعالیت های صنعتی، کشاورزی و خدمات گوناگون کشور دعوت شوند که این مهم مغفول مانده است.

 

همچنین، متأسفانه مدیران رأس سازمان ها، مسئولین دفاتر روابط عمومی سازمان های خود را مستقیماً در مقام پاسخگویی مسائل و مباحث مطروحه مربوطه قرار نداده اند و این وظیفه را عمدتاً خود به عهده گرفته اند که این رویه به پیشرفت و توسعه روابط عمومی ها کمک نمی کند. اعتبار و منزلت مسئولان واحدهای روابط عمومی در مقام سخنگویی با کسب اطلاعات جامع و اطلاع رسانی های گسترده به خبرنگاران و سایر پرسشگران فراهم می گردد وگرنه اگر قرار باشد که به جزئی ترین مسائل مربوطه شخصی مقام و رأس سازمان خود در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرد، اساساً علت وجودی تشکیلات روابط عمومی دیگر توجیهی نخواهد داشت.
 

منبع مرجع:  شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  تاثیر بهبود فضای کسب‌وکار بر توسعه رقابت


  راهبردهای مصاحبه برای افزایش حضور زنان در اخبار


  پایانی امیدوارکننده بر هفته روابط‌عمومی


  برگزاری اولین گردهمایی مدیران روابط عمومی دستگاه‌ها و اصحاب رسانه شهرستان نجف‌آباد


  پیچیدگی مبارزه با اطلاعات نادرست در پی ایجاد تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی


  مدیر حوزه‌های علمیه خواهران تأکید کرد: از ضرورت اعتلای روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مراکز حوزوی تا هم‌صدایی مراکز حوزوی در کشور


  راهنمای ارتقاء امنیت کاربری برای خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی


  نقدی بر روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شهرداری پرند


  صداقت در اطلاع‌رسانی اولین اصل در روابط‌عمومی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مترو تهران است


  شکایت یک شرکت روابط‌عمومی از توییتر


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان نخستین اجلاس ملی مدیران روابط‌عمومی منتشر شد