درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
یکشنبه، 23 مرداد 1401 - 08:25   

فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد

  فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد


ادامه ادامه مطلب یک

فراخوان مقاله  نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران

  فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب دو

تسلیت انجمن متخصصان روابط‌عمومی به مدیر روابط‌عمومی بیمه دی

  تسلیت انجمن متخصصان روابط‌عمومی به مدیر روابط‌عمومی بیمه دی


ادامه ادامه مطلب سه

هوشمندی؛ مهارت کلیدی یک خبرنگار آنلاین

  هوشمندی؛ مهارت کلیدی یک خبرنگار آنلاین


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  وزیر اقتصاد و دارایی: گل‌گهر در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی موفق عمل کرده است
  تولید ۱۸۰۰ محتوای چندرسانه ای در سازمان محیط زیست
  امضای تفاهم نامه همکاری میان بانک سپه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت توسعه نوآوری نشان
  درباره «سانسور نامحسوس» در رسانه‌های اجتماعی چه می‌دانیم؟
  تسلیت انجمن متخصصان روابط‌عمومی به مدیر روابط‌عمومی بیمه دی
  نشست شورای هماهنگی روابط‌عمومی‌های استان بوشهر برگزار شد
  تجلیل فرماندار نهبندان از مسئول روابط‌عمومی شبکه دامپزشکی
  انتخاب هیئت رئیسه شورای هماهنگی روابط‌عمومی سوادکوه شمالی
  زیستن در جهان چند فرهنگی
  روابط‌عمومی بهزیستی مازندران رتبه عالی را در کشور کسب کرد
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16095صفحه نخست » روابط عمومی سیاسییکشنبه، 24 اسفند 1393 - 12:33
توسعه بی‌سروصدای روابط بین اندونزی و اسرائیل
نوشته: محمد ذولفغار راخمت - کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل ابتدائاً در سال 2002 تاسیس شد، اما در سطحی بالا از انظار عمومی دور نگه داشته شد تا این که در سال 2010 در جاکارتا افتتاح شد و آغاز به کار کرد. کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل، دارای 4450 عضو می‌باشد. همچین این کمیته به ایجاد لابی تجاری اندونزیایی انجامیده است که با هدف تسریع سرمایه گذاری اسرائیل در این کشور آسیایی صورت گرفته است.
  

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- اندونزی به عنوان کشوری که بیشترین جمعیت مسلمان جهان را در خود جای داده است، به دلیل روابط نزدیکش با اسرائیل شناخته نمی‌شود. اما وقتی که از دیدگاه حامی فلسطین به مسئله نگاه شود، اندونزی از روابط صمیمی با رژیم صهیونیستی بهره‌مند است.


اگرچه دو کشور تلاش کرده‌اند تا روابط ‌شان مخفیانه و بی‌سرو صدا باشد، اما آنها تعامل با یکدیگر را با فاصله اندکی پس از تاسیس کشور اسرائیل در سال 1948 آغاز کردند. این روابط در ابتدا بسیار محدود بود، و حداقل این محدودیت تا ظهور رژیم نظام جدید باقی ماند، و در این زمان رئیس جمهور سوهارتو برقراری رابطه با اسرائیل، به ویژه روابط نظامی را موثر و مفید دانست. در دوره پس از ریاست جمهوری سوهارتو، یعنی در دوره عبدالرحمان وحید روابط بین دو کشور به تدریج گسترش یافتند. پس از آن، چندین ملاقات بین مقامات عالیرتبه جاکارتا و تلاویو صورت گرفته است. رابین، نخست وزیر وقت اسرائیل در سال 1993 از اندونزی بازدید کرد و در سال بعد، هم شیمون پرز، وحید را به اورشلیم دعوت کرد تا شاهد توافق صلح بین اسرائیل و اردن باشد.


این ملاقات‌ها در سال‌های بعد هم ادامه پیدا کرد. انتقادات سازمان‌های اسلامی نظیر محمدیه هم نتوانست وحید را ارسال هیئت‌های اندونزیایی به اسرائیل یا پذیرایی از هیئت‌های اسرائیلی باز دارد.


اگرچه هیچ رابطه دیپلماتیک رسمی بین دو کشور وجود ندارد، اما روابط تجاری بین اندونزی و اسرائیل در سال‌های اخیر توسعه یافته است. مطابق گزارشات، تجارت و دادوستد بین جاکارتا و تلاویو به میزان 400 تا 500 میلیون دلار رسیده است، رقمی که تقریباً برابر 88 درصد از میزان صادرات اندوزی می‌باشد. اگرچه اندونزی عمدتاً کالاها را از مسیر دریایی ارسال می‌نماید، اما صادرات اسرائیل معمولاً محصولات حاوی فناوری بالا می‌باشد.


همچین سرمایه‌گذاری‌هایی بین این دو کشور صورت گرفته است. مثلاً در سال 2000، مرکز بیمه اندونزی، آسورانسی جاسیندو، با شرکت بیمه با مسئولیت محدود اسرائیل تواققی را امضا کردند تا بیمه اعتبار صادرات را برای صادرکنندگان و واردکنندگان دو کشور ارائه نمایند. توافق مذکور همچنین این شرکت را بر آن داشت تا یک دفتر نمایندگی را در اسرائیل تاسیس نماید. مطابق با گزارشات، سایر شرکت‌ها نظیر گروه باکر هم با اسرائیل در ارتباط می‌باشند.


همچنین به صورت غیررسمی، این دو کشور به تاسیس سازمان‌‌ها و شرکت‌هایی دست زده‌اند تا از این طریق به تقویت روابط‌شان بپردازند. کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل (IIPAC) در سال 2002 و با کمک یک یهودیِ اندونزیایی بنام بنجامین کنتانگ که در کشور اسرائیل به تحصیل مشغول بود ایجاد شد. کنتانگ پیش از این عضور شورای اسلامی نعضت العماء و موسسه دانشجویان مسلمان اندونزی بود، کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل را پس از بازگشت از اسرائیل تاسیس نمود، او در اسرائیل با کمک بورسیه تحصیلی رئیس جمهور وحید تحصیل کرده بود. اگرچه کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل ابتدائاً در سال 2002 تاسیس شد، اما در سطحی بالا از انظار عمومی دور نگه داشته شد تا این که در سال 2010 در جاکارتا افتتاح شد و آغاز به کار کرد. کمیته روابط عمومی اندونزی-اسرائیل، دارای 4450 عضو می‌باشد. همچین این کمیته به ایجاد لابی تجاری اندونزیایی انجامیده است که با هدف تسریع سرمایه گذاری اسرائیل در این کشور آسیایی صورت گرفته است.


جهت تسریع مشارکت موجود که در حال رشد و توسعه می‌باشد، اتاق بازرگانی اسرائیل-اندونزی در سال 2009 در تلاویو تاسیس شد. این سازمان، زیرمجموعه و بخشی از اتاق بازرگانی اسرائیل-آسیا می‌باشد که با توجه به عدم وجود سازمان‌های دیپلماتیک بین دو کشور، هدف از آن تقویت رابطه اقتصادی بین اندونزی و اسرائیل می‌باشد. سازمان مذکور در پی ارتقای طرح‌های سرمایه گذاری و مزایای ارتباط بین دو کشور می‌باشد و این کار را از طریق ارائه مشاوره و حمایت از سرمایه‌گذاران و تاجران انجام می‌دهد. اگرچه یافتن اطلاعاتی که شاید نشانگر سطح پرداختن این پیکره‌ها به روابط بین اندونزی و اسرائیل باشد دشوار است، بدون شک، طرح‌های مذکور می‌توانند به تقویت روابط بین تجار، سرمایه‌گذاران و شاید حتی سیاستمداران گردد.


در سال‌های اخیر، همکاری بین جاکارتا و تلاویو به زمینه‌های مختلفی گسترش یافته است. مثلا در سال 2008 دولت اندونزی توافقی را با ماگن دیوید آدام (MDA)، مرکز خدمات فوریت‌های ملی اسرائیل و کمیته توزیع مشترک آمریکا-اسرائیل امضا کرد تا به ارائه آموزش‌های پیراپزشکی در اندونزی بپردازند. یک جنبه قابل توجه از این توافق این بود که نماینده اندونزی، سازمان اسلامی محمدیه بود. روابط مردم با مردم هم در سال‌های اخیر بین این دو کشور به تدریج رشد یافته‌اند. تخمین زده می‌شود که 200 هزار توریست اندونزیایی هر ساله از اسرائیل بازدید نمایند. چندین مرکز توریستی حتی ارائه بسته‌های گردشگری را آغاز کرده‌اند. این تبادلات ممکن است که در سال‌های آتی ادامه پیدا کند. مطابق گزارشات، در واقع دولت اندونزی در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از تکنولوژی پیشرفته و نیروی انسانی اسرائیل است تا از این طریق راه‌هایی را در شرقی‌ترین استان اندونزی، یعنی پاپوا به راهسازی بپردازند.


همچنین ملاقات‌ها در سطوح بالا ادامه پیدا کرده است. مثلاً در سال 2013، وزیر اقتصاد وقت رژیم صهیونیستی از اندونزی دیدن کرد تا در کنفرانس سازمان تجارت جهانی در بالی حضور یابد. چند سال قبل از این هم، یعنی در سال 2000، شیمون پرز به عنوان وزیر همکاری منطقه‌ای به اندونزی سفر کرد. بعلاوه، معاون مدیر کل امور آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه اسرائیل، آموس نادائی و سفیر اسرائیل در بانکوک، یل رابینستین، در کنوانسیون ترتیب داده شده توسط کمیسیون اقتصادی واجتماعی آسیا و اقیانوسیه در جاکارتا حضور یافتند و امر مذکور تبادلی یک طرفه نبوده است. چندین هیئت اندونزیایی نیز به اسرائیل سفر کرده‌اند. مثلاً در سال 2013، گروهی از هیئت‌های عالیرتبه اندونزیایی به صورت مخفیانه از کنسا، مجلس قانون‌گذاری اسرائیل دیدن نمودند، و سال گذشته هم اندونزی در کنوانسیون امنیت وطن اسرائیل که در تلاویو برگزار شد، شرکت نمود.


این روابط بین اندونزی و اسرائیل ممکن است که در سال‌های آتی هم بی سروصدا و مخفی باقی بمانند. مطمئناً اگر که روابط بین این دو کشور علنی‌تر شوند، احتمالاً اندونزی تحت فشار گروه‌های اسلامی داخلی و حتی عموم در جامعه اندونزی قرار می‌گیرد.

 

رسانه اجتماعی سبب آگاهی عمومی اندونزیایی‌ها از اشغال وحشیانه فلسطین توسط اسرائیل شده‌اند. اگر که روابط متقابل بین این دو کشور علنی‌تر شود، با توجه به حمایت عمومی اندونزی از فلسطینیان، دولت در جاکارتا در سطحی بالا مورد انتقاد و حمله قرار خواهد گرفت. همچنین مخفی نگه داشتن این روابط می‌تواند به نوعی تمهید و دوراندیشی دولت اندونزی باشد که در جهان اسلام حاضر است، امری که برای روابط در حال توسعه با کشورهای عرب زبان ضروری است.


محمد ذولفقار راخمت چندین سال در خاور میانه زندگی کرده است. او دارای مدرک کارشناسی در روابط بین‌الملل از دانشگاه قطر است و در حال حاضر مشغول ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته سیاست‌های بین‌الملل در دانشگاه منچستر می‌باشد.


منبع: thediplomat.com
منبع مرجع:  شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)

برگردان: گروه ترجمه شارا


 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  پنج دلیل استرس‌زا بودن حرفه روابط‌عمومی


  فراخوان مقاله نوزدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


  فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد


  روابط‌عمومی هشتمین شغل استرس‌زا


  عکاسی و موبایل در روابط‌عمومی‌


  جنگ‌های عصر متاورس


  یک عکس،‌یک عکاس: ژاکلین هسینک


  جاری شدن یک قیام بر مدار ارتباطات بر محور قرن‌ها ...


  نشست هم اندیشی مدیران روایط‌عمومی‌های نظام سلامت برگزار شد


  روابط‌عمومی بهزیستی مازندران رتبه عالی را در کشور کسب کرد


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: فراخوان آثار هفدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی منتشر شد