شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران: پنج شهر امن جهان در دوران پساكرونا
پنجشنبه، 29 مهر 1400 - 23:11     کد خبر: 47988

شهر‌هايي كه در صدر اين فهرست قرار دارند، كپنهاگ، تورنتو، سنگاپور، سيدني و توكيو همه شاخص‌هايي داشتند كه نشان مي‌دهد چگونه ايمني همگاني به نوعي احساس مسئوليت و همبستگي و اعتماد اجتماعي در جامعه تبديل شده است.

 

شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| براي رويارويي با همه‌گيري كوويد ۱۹ شهر‌هاي جهان ناچار به بازنگري مقررات ايمني شدند. در اين مطلب به چند شهر كه در اين كار موفق بودند مي‌پردازيم.

هيچ‌چيز در روزگار نو به اندازه‌ بيماري كوويد نتوانسته است چهره شهر‌ها را دگرگون كند. از تعطيلي ادارات اصلي شهر تا اجبار به استفاده از ماسك و محدوديت‌هاي غذا خوردن در رستوران‌ها، احتياط‌هاي لازم دوران همه‌گيري نماي شهر‌ها را در سراسر جهان، شايد تا مدت‌ها تغيير داده است.

مي‌توان گفت به عنوان موجوداتي "شهر‌نشين" همه‌گيري در چنين مقياسي را براي اولين بار از‌سر مي‌گذرانيم. اوايل ۱۹۰۰ كه آنفولانزاي اسپانيايي همه‌گير شد فقط ٪۱۴ از انسان‌ها در شهر‌ها زندگي مي‌كردند اما امروزه بنا بر آمار صندوق جمعيت سازمان ملل متحد اين رقم به بيش از ٪۵۷ رسيده است.

مي‌بينيم كه شهر‌ها براي مراقبت از سلامت شهروندان و امنيت عمومي بايد هوشيارانه‌تر عمل كنند. براي تصريح تغييراتي كه براي امنيت بيشتر شهر‌ها ضروري است واحد اطلاعات اكونوميست در سال ۲۰۲۱ فهرستي از ۶۰ شهر‌ امن منتشر كرده است كه بر مبناي ۷۶ شاخص مانند زير‌ساخت‌، زندگي مجازي، امنيت فردي، عوامل زيست‌محيطي و البته سلامتي با توجه به محدوديت‌هاي همه‌گيري و مرگ‌ومير ناشي از كوويدـ۱۹ تهيه شده است.

شهر‌هايي كه در صدر اين فهرست قرار دارند، كپنهاگ، تورنتو، سنگاپور، سيدني و توكيو همه شاخص‌هايي داشتند كه نشان مي‌دهد چگونه ايمني همگاني به نوعي احساس مسئوليت و همبستگي و اعتماد اجتماعي در جامعه تبديل شده است.

ما با اهالي اين شهر‌ها گفتگو كرديم تا ببينيم چگونه تغييراتي كه همه‌گيري با خود آورده است شهر‌هاي آنها را امن‌تر و همبسته‌تر و تاب‌آورتر كرده است و اگر مسافراني موفق به سفر به اين شهر‌ها شوند چه نكاتي را بايد درنظر بگيرند تا در امان باشند.


كپنهاگ

كپنهاگ، پايتخت دانمارك، كه در صدر اين فهرست قرار دارد، به‌ويژه با توجه به رتبه امنيت زيست‌محيطي كه در آن شاخصه‌هاي پايداري (از جمله استفاده از انرژي‌هاي تجديد‌پذير)، كيفيت هوا، مديريت پسماند‌ها و فضاي سبز شهري در نظر گرفته مي‌شود. اين مسئله باعث شده است اهالي اين شهر به خوبي بتوانند با محدوديت‌هاي دوران همه‌گيري كنار بيايند، محدوديت‌هايي كه در سپتامبر ۲۰۲۱ به طور كامل برداشته شد.

آسبورن اورگارد، از اهالي اين شهر و مدير اجرايي سازمان غير‌انتفاعي توسعه كپنهاگ مي‌گويد: "پارك‌ها و فضاي سبز و گذر‌گاه‌هاي آبي شهر در دوران همه‌گيري بسيار محبوب بود. اهالي شهر مي‌توانستند در اين فضا‌ها گردش كنند و خوراكي بخرند و از فضاي سبز شهر لذت ببرند".

مقام‌هاي اين شهر براي كمك به مردم "راهنماي كرونا" تهيه كرده‌اند و با نشانه‌گذاري‌هاي گسترده و مشخص در ميان گروه‌هاي افراد در فضاي باز فاصله‌گذاري‌هايي ايجاد كرده است.

تجلي روح جمعي باعث مي‌شود شهروندان اين كشور همكار و هميار يكديگر باشند و به هم و به دولتمردان اعتماد كنند و به اين ترتيب فضايي امن براي زندگي ايجاد شود.

در فهرست شهر‌هاي امن ارتباط معناداري ميان مهار فساد و تباهي و امنيت شهر‌ها وجود دارد به همين‌ دليل تعجبي ندارد كه دانمارك در اين رتبه‌بندي به عنوان يكي از كشور‌هايي كه كمترين فساد در آن جريان دارد توانسته ‌است اعتماد شهروندانش را به يكديگر و سازمان‌هاي دولتي در دوران همه‌گيري حفظ كند.

در كپنهاگ برنامه وسيعي براي تست كوويد اجرا شد و انجام اين تست براي همه از‌جمله گردشگران رايگان است. اطلاعات جمع‌آوري‌شده كمك كرد تا بر روند شيوع بيماري نظارت وجود داشته باشد.

همچنين تصميم گرفته شده سيستم نظارت بر فاضلاب راه اندازي شود تا بتوان سريع‌تر جلوي شيوع بيماري‌هاي همه‌گير را گرفت.


تورنتو

بزرگ‌ترين شهر كانادا، تورنتو، با زير‌ساخت‌هايي قوي و امنيت زيست‌محيطي، در فهرست شهر‌هاي امن جهان به رتبه دوم رسيده است. شهروندان به فرهنگي فراگير باور دارند كه باعث ايجاد ارتباط هدفمند ميان گروه‌هاي مختلف جامعه شده است به‌ويژه وقتي پاي آگاهي در مورد واكسن و پذيرش آن به ميان مي‌آيد.

فريده طلعت يكي از شهروندان تورنتو اشاره مي‌كند كه چطورشروع برنامه‌هاي واكسيناسيون عمومي باعث شد شهر امن‌تر شود. براي مثال با اجراي برنامه واكسيناسيون خانگي اولين دوز واكسن به شهرونداني كه نمي‌توانستند خانه‌هاي خود را ترك كنند تزريق شد و گروهي از دانشمندان سياه‌پوست كار‌گروهي براي واكسيناسيون عادلانه به راه انداختند و از همان ابتداي كار تلاش كردند تا عدالت در تزريق واكسن ميان گروه‌هاي مختلف اجتماعي برقرار شود.

جوامع محلي به دليل سابقه طولاني اين شهر در احترام و پذيرش فرهنگ‌هاي گوناگون و چند‌گونگي فرهنگي احساس امنيت مي‌كنند. فيليپ ورنازا كه از سال ۱۹۹۸ در اين شهر زندگي مي‌كند، مي‌گويد:"در تورنتو، طبيعي است كه جايي خارج از كانادا به دنيا آمده باشي، من مي‌بينم كه گروه‌هاي مختلف اجتماعي با باور‌هاي گوناگون به خوبي با هم تعامل دارند و اسير شبكه‌هاي محدود خود نمي‌مانند. هر گروه اجتماعي از افرادي با مليت‌ها و گوناگوني‌هاي فرهنگي و ديني و جنسيتي تشكيل شده است. تورنتو شهر آزاد‌انديشي و رواداري است جايي كه در آن هر طور كه باشي احساس امنيت مي‌كني".


سنگاپور

سنگاپور كه از نظر امنيت ديجيتال، امنيت سلامت و زير‌ساخت‌ها در مرتبه دوم اين فهرست قرار دارد از اين توانايي‌ها براي گذار سريع از روزهاي آغازين همه‌گيري استفاده كرد و نظارت ديجيتال و رد‌گيري تماس‌ها را به‌سرعت فعال كرد. اين كشور يكي از بالاترين ميزان واكسيناسيون را داراست ( تاكنون حدود ٪۸۰ جمعيت) اما هنوز براي مقابله با سويه‌هاي جديد ويروس بايد به نظارت شديد و رد‌گيري تماس‌ها ادامه دهد.

سام لي، از شهروندان سنگاپور كه وبلاگ پر‌طرفداري در زمينه گردشگري دارد، مي‌گويد:"همه شهروندان پيش از ورود به ساختمان‌ها يا محيط‌هاي سر‌بسته بايد ژتون‌هاي مخصوص ردگيري يا اپليكيشن تلفن همراه براي ورود ايمن را ارائه دهند. اين كار باعث مي‌شود مسئولان، افراد بيمار يا كساني كه با افراد مبتلا در تماس بودند را بتوانند به سرعت رد‌گيري كنند تا قرنطينه شوند و چرخه انتشار ويروس شكسته شود".

گردشگران و مسافران هم بايد پيش از ورود به كشور اين برنامه‌ها را نصب كنند يا تلفن همراهي تهيه كنند كه اين برنامه‌ها را داشته باشد.

دور‌كاري در بيشتر محيط‌هاي كاري مرسوم شده و ارتباط مستقيم ميان افراد كاهش پيدا كرده است كه به نظر لي باعث شده است از شلوغي وسايل نقليه عمومي جلوگيري شود. جاذبه‌هاي گردشگري و بازار‌چه‌هاي خريد اجازه ورود محدود به افراد را مي‌دهند و گروه "سفيران فاصله ايمن" بر رفتار افراد در مكان‌هاي عمومي نظارت مي‌كنند تا مقررات بهداشتي و فاصله‌گيري اجتماعي رعايت شود. جريمه‌هاي سنگيني در انتظار كساني است كه اين مقررات را رعايت نكنند. به كمك ابزار‌هاي جديد مشاهده فاصله ميان افراد، مي‌توان بر ميزان تراكم جمعيت‌ در مراكز خريد، ادارات پست و فروشگاه‌ها نظارت كرد.


سيدني

بزرگ‌ترين شهر استراليا در اين فهرست به طور كلي رتبه پنجم را دارد و در زمينه امنيت سلامت در ميان ۱۰ شهر برتر اين فهرست است. استراليا از اولين كشور‌هايي بود كه در دوران همه‌گيري مرز‌هاي خود را به‌طور كامل بست و قرنطينه‌هاي سخت‌گيرانه‌اي در برابر موارد ابتلا وضع كرد كه مؤثر هم بود. سرانه مرگ‌و‌مير در بخش‌هاي مختلف استراليا يكي از كمترين موارد در جهان است. با رسيدن ميزان واكسيناسيون به ٪۷۰ در نيوساوث ولز انتظار مي‌رود كه بسياري از محدوديت‌ها برداشته و مرز‌هاي بين‌المللي در ماه نوامبر باز شود.

علاوه بر احساس در امان بودن از همه‌گيري، شهروندان احساس امنيت فردي بالايي هم در خيابان‌هاي سيدني دارند. كلوئه اسكورجي، صاحب وب‌سايت گردشگري كه خودش سال ۲۰۱۸ به استراليا آمده است، مي‌گويد:"من در هيچ كشوري به اندازه اين دوراني كه در استراليا زندگي كردم احساس امنيت نكرده بودم. به عنوان زن گردشگري تنها به همه جاي سيدني رفته‌ام و هرگز احساس هيچ خطر و تهديدي نكرده‌ام".

اين كشور از نظر امنيت ديجيتال رتبه اول را دارد كه شامل حفظ حريم خصوصي شهروندان، امنيت در برابر تهديد‌هاي سايبري و طرح كلي شهر هوشمند است. سيدني تلاش‌هاي خود را در چار‌چوب استراتژيك شهر هوشمند پيش برده است كه در آن نوآوري‌هايي براي ارتباط بهتر و امن‌تر در شهر‌ها پيشنهاد مي‌شود. براي مثال اين طرح پيشنهاد مي‌كند كه چطور با قراردادن حسگر‌هاي هوشمند در سطل‌هاي زباله، چراغ‌هاي خيابان‌ها و نيمكت‌ها مي‌توان اطلاعاتي براي استفاده‌هاي عمومي و ترافيك و حمل‌و‌نقل و فعاليت رهگذران به دست آورد. هم‌چنين با تنظيم هوشمندانه چراغ‌ خيابان‌ها و شبكه دوربين‌هاي مدار‌بسته مي‌توان امنيت زندگي شبانه شهروندان را تضمين كرد.

برخي از اين ايده‌ها در جنوب سيدني به صورت فضاهاي آرامش اجرا شده است: فضاي بازي كه شهروندان مي‌توانند زير نور چراغ‌هاي هوشمند همديگر را ملاقات كنند و به شبكه اينترنت وصل شوند و وسايل الكترونيكي خود را شارژ كنند و اطلاعات اين فضا‌ها به مسئولان شهر منتقل مي‌شود تا بتوانند كنش ‌و‌ واكنش‌هاي شهروندان را در تناسب با زير‌ساخت‌هاي شهري دريابند و متناسب با آن عمل كنند.


توكيو

پايتخت ژاپن رتبه پنجم را در اين فهرست دارد و موقعيت بالايي از نطر امنيت سلامت دارد كه شامل بهداشت عمومي، آمادگي در برابر همه‌گيري، اميد به زندگي، بهداشت رواني و ميزان مرگ‌و‌مير بر اثر كوويدـ۱۹ مي‌شود. هر چند موارد ابتلا در جريان المپيك بالا رفت اما با رسيدن ميزان واكسيناسيون به ٪۶۰ جمعيت ميزان ابتلا كاهش چشمگيري پيدا كرد.

در پرتو اين اخبار مثبت، ژاپن وضعيت اضطراري ملي را لغو كرد و به تدريج محدوديت‌ها را هم برداشته است. به جاي آن در اين كشور قرار است افراد براي حضور در مراكز درماني و رويداد‌هاي بزرگ موظف به ارائه گذرنامه واكسن شوند و صاحبان كسب‌و‌كار تشويق شوند كه براي دارندگان اين گذرنامه‌ها تخفيف و مزايايي در‌نظر بگيرند.


توكيو براي امنيت زير‌ساخت هم درميان پنج شهر برتر جهان قرار دارد كه شامل ايمني حمل‌و‌نقل، پياده‌رو‌هاي امن و مناسب و شبكه‌هاي حمل‌و‌نقل مي‌شود. اين شهر مناسب براي پياده‌روي كه با شبكه‌هاي ريلي به هم پيوسته است افراد را تشويق به پياده‌روي و ارتباط اجتماعي مي‌كند كه در برابر باعث همبستگي و مشاركت شهروندان در امنيت شهر مي‌شود كه به صورت جلوگيري از جرم و بزه و مراقبت محله‌ها در برابر قانون‌شكني نمود پيدا مي‌كند.

سنا چانگ، شهروند توكيو و صاحب مجله گلوبال يوث ريويو مي‌گويد:"با نگاه به انبوهي از مراكز اشيا پيدا‌شده در ايستگاه‌هاي قطار تا تمام دو‌چرخه‌هايي كه نياز به قفل و بست ندارند مي‌توان گفت كه نيك‌خواهي سرشاري نسبت به ديگران در اين شهر جاري است".

او زماني را به‌خاطر مي‌آورد كه درست وسط شهر ساك خريدش را جا گذاشت و درست همان‌جا كه گذاشته بود دوباره آن را يافت، همراه با يادداشتي مهربانانه بر روي آن. او مي‌گويد:" با قرن‌ها سابقه فرهنگي زندگي جمعي و احترام فراواني كه به هم مي‌گذاريم توكيو براي من امن‌ترين شهري است كه در آن زندگي كرده‌ام".

 

منبع: بي سي

 

 

 

 

 

 


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها