شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : انديشمندان روابط عمومي و ارتباطات: ادوارد برنيز، پدر روابط عمومي
یکشنبه، 18 اسفند 1392 - 10:10 کد خبر:9439
ادوارد برنيز همان كسي بود كه از ميان هزاران پزشك تاييديه اي دريافت كرد و مبني بر آن به مردم امريكا توصيه كرد، روز خود را با گوشت و تخم مرغ شروع كنند. اين تنها يكي از اقدامات وي بود. برنيز خواهرزاده زيگموند فرويد معروف بود. وي با بهره گيري از روش شناسي علمي دست به اقداماتي زد و آن را «مهندسي رضايت» ناميد. اين كارها شامل متقاعد كردن مردم به طور غير مستقيم به اعتقاد داشتن به چيزي است كه هنوز آن را به خوبي نمي شناسند.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-  ادوارد برنيز همان كسي بود كه از ميان هزاران پزشك تاييديه اي دريافت كرد و مبني بر آن به مردم امريكا توصيه كرد، روز خود را با گوشت و تخم مرغ شروع كنند. اين تنها يكي از اقدامات وي بود.


برنيز خواهرزاده زيگموند فرويد معروف بود. وي با بهره گيري از روش شناسي علمي دست به اقداماتي زد و آن را «مهندسي رضايت» ناميد. اين كارها شامل متقاعد كردن مردم به طور غير مستقيم به اعتقاد داشتن به چيزي است كه هنوز آن را به خوبي نمي شناسند.


يكي از مثال ها بعد از جنگ جهاني اول اتفاق افتاد كه طي آن برنيز كمپين پذيرش استفاده از سيگار در ميان زنان را برگزار كرد. برنيز در آن زمان در شركت تنباكو كار مي كرد، او در سال 1929 مدل هايي را براي نمايش در عيد پاك در خيابان پنجم شهر نيويورك كه در آن استفاده از سيگار معناي «مشعل آزادي» به كار گرفت. بعد، وي كمپيني را مهندسي كرد كه رنگ سبز را به عنوان رنگ مد در ميان مدل هاي امريكايي جا بياندازد. همچنان كمك او به فروش سيگارهاي لاكي استرايك، كه بسته هاي آن به دو رنگ قرمز و سبز نمايش داده مي شدند.


برنيز در وين در 22 نوامبر 1891 متولد شد. مادرش، آنا فرويد برنيز، خواهر زيگموند فرويد بود؛ پدرس الي برنيز، برادر همسر فرويد، اصلاح طلب مارتا برنيز بود. يك سال بعد از تولد ادوارد، خانواده اش به نيويورك مهاجرت كردند، جايي كه او در آنجا رشد كرد. وي پس از شركت در دانشگاه مدرك خود را در رشته مهندسي كشاورزي از دانشگاه كورنل در سال 1912 دريافت كرد و در سال 1919 دفتر خود را گشود.


يكي از اولين پروژه هاي برنيز، حتي قبل از حلق آويز كردن شنجلس، تحريك مردم براي حمايت از توليدات امريكايي از يك بازي فرانسوي به نام «محصولات آسيب ديده» بود، در مورد خطرات سفليس، قسمت هاي توسط لري تاي در سال 1998 در زندگينامه برنيز توصيف شده است. براي غلبه بر تابوهاي امريكايي درباره بيماري هاي مقاربتي، برنيز كمپين آموزشي را مهندسي كرد كه با فحشا مبارزه كند و در آن كمپين توانست به موفقيت هاي چشمگيري همچون پروژه «محصولات آسيب ديده» از جان دي. راكفلر جويور و فرانكلين روزولت دست پيدا كند.


درخشش برنيز در استفاده از مطبوعات براي پيش بردن اهداف مشتريانش مثال زدني است. داستان هاي خبرنگاران بيشتر از تبليغات اثربخش بود، و به مراتب ارزان تر تمام مي شد. او نظرات «متخصصان» را جويا مي شد و پيمايش هايي را سازماندهي مي كرد، و نتايج آن را از طريق گزارش هاي خبري در مطبوعات به طبع مي رساند و اين يكي ديگر از نوآوري هاي او بود. همكاري با يكي از توليد كنندگان عمده گوش خوك در سال 1920، باعث شد كه او از بيش از هزاران پزشك امريكايي توصيه نامه هايي را مبني بر شروع روز با يك صبحانه از گوشت كباب خوك و تخم مرغ دريافت كند.


در طول جنگ جهاني اول، برنيز با رئيس جمهور وودرو ويلسون براي جلب حمايت مشاركت امريكا در جنگ و بعد از آن در كنفرانس ورساي كار كرد. در 1924، وي در ضيافت به كاخ سفيد دعوت شد و صبحانه خود را با كلوين كوليج، يكي از مشتريانش خورد و متعاقب آن داستاني يك صفحه اي در نيويورك تايمز با عنوان «خنده رئيس جمهور نزديك است». در 1950، در پرداخت اتحاديه شركت ميوه، وي حمايت امريكايي ها را برا بر اندازي پشتيباني سيا از دولت منتخب مردم از رئيس جمهوري چپ گرا جاكوب آربنز گازمن بر انگيخت.


در سال 1965 برنيز اتوبيوگرافي از زندگي خود نوشت، برنيز در آنجا برخي از شوك ها را در يادگيري در سال 1933 از يك روزنامه نگار امريكايي كه به تازگي از برلين بازگشته بود بيان مي كند. وي توضيح مي دهد كه چگونه ژوزف گوبلز رئيس تبليغات نازي ها برنيز را در نگارش كتاب «تبلور افكار عمومي» ياري داده تا بتواند تنفر ملت آلمان را نسبت به يهودي ها بر انگيزد.


9 مارس 1995، ادوارد برنيز، مردي كه بسياري از متخصصان حوزه روابط عمومي وي را شايسته عنوان «پدر روابط عمومي» مي دانند در سن 103 سالگي در خانه اش در كمبريج، ماساچوست، ايالات متحده امريكا دار فاني را وداع گفت.


 ترجمه از:
http://www.haaretz.com/news/features/this-day-in-jewish-history/.premium-1.578620
منبع مرجع: http://www.shara.ir/view/9439/زندگينامه-مختصر-ادوارد-برنيز،-پدر-روابط-عمومي