شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : ويژه نامه «پنجمين همايش وقف و رسانه» منتشر شد
یکشنبه، 8 دی 1392 - 11:21 کد خبر:8200
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- ويژه نامه «پنجمين همايش وقف و رسانه » به همت اداره كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان اوقاف و امور خيريه منتشر و در سايت اين سازمان به نشاني www.awqaf.ir منتشر شد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- ويژه نامه «پنجمين همايش وقف و رسانه » به همت اداره كل حوزه رياست، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان اوقاف و امور خيريه منتشر و در سايت اين سازمان به نشاني www.awqaf.ir منتشر شد.

 

به گزارش خبرگزاري مهر، ويژه نامه «پنجمين همايش وقف و رسانه» در 100 صفحه با محورهاي گذري بر 4 دوره گذشته همايش وقف و رسانه، وقف و رسانه از ديدگاه مديران سازمان اوقاف و امور خيريه، وقف و رسانه از ديدگاه حوزويان، وقف و رسانه از ديدگاه مديران رسانه، وقف و رسانه از ديدگاه هنرمندان، وقف و رسانه از ديدگاه استادان و صاحبنظران رسانه و وقف و رسانه از ديدگاه نمايندگان ملت منتشر شده است.

اين ويژه نامه در 1000 نسخه به صاحب امتيازي سازمان اوقاف و امور خيريه و مديرمسئولي حسن ربيعي به چاپ رسيده است و در «پنجمين همايش وقف و رسانه» توزيع خواهد شد.

ويژه نامه «پنجمين همايش وقف و رسانه» هم اكنون در سايت سازمان اوقاف و امور خيريه به نشاني  www.awqaf.ir جهت بهره برداري علاقه مندان بارگذاري شده است.

 

خانواده مرحوم پروفسور معتمدنژاد تجليل مي شود
سازمان اوقاف و امور خيريه در پنجمين همايش وقف و رسانه از خانواده مرحوم پروفسور معتمد نژاد، پدر علم ارتباطات ايران تجليل مي كند.

پنجمين همايش وقف و رسانه صبح امروز 8 دي ماه در تالار وحدت با حضور مديران رسانه اي، هنرمندان، جامعه علمي كشور و ورزشكاران برگزار خواهد شد.

سازمان اوقاف و امور خيريه در اين همايش به پاس يك عمر تلاش رسانه اي و مطبوعاتي و فعاليت هاي مرحوم پروفسور معتمد نژاد در علوم ارتباطات ، از خانواده آن مرحوم تجليل مي كند.

 

پيام مديرعامل خبرگزاري فارس به پنجمين همايش وقف و رسانه
مديرعامل خبرگزاري فارس در آستانه هفته گراميداشت وقف و به مناسبت برگزاري «پنجمين همايش وقف و رسانه» پيامي را صادر كرد.

متن كامل پيام سيدنظام الدين موسوي، مديرعامل خبرگزاري فارس بدين شرح است:

يكي از كاركردهاي مهم رسانه ها انتقال فرهنگ و ترويج مباني فرهنگي و سبك زندگي است. رسانه ها هستند كه مي توانند از طريق ارتباط گسترده با مخاطب عام هر نوع و مدلي از زندگي و مفاهيم فرهنگي مرتبط با زندگي اجتماعي را به مخاطبان منتقل كنند و بر مخاطب اثر جدي داشته باشند.

فرهنگ وقف يكي از شاخص هاي مثبت و مهم در سبك زندگي اسلامي ايراني است. اگر به تاريخ گذشته خود مراجعه كنيم يكي از عوامل مهم فرهنگي كه در ايجاد عدالت در جامعه و گسترش ابعاد فرهنگي، آموزش و معنوي نقش مهمي ايفا كرده، وقف بوده است.

وقف يكي از نمادهاي سبك زندگي اسلامي ايراني است. متأسفانه امروزه آثار وقف در جامعه كمرنگ شده است و دليل آن شايد ورود شاخصهاي زندگي مدرن و غربي در زندگي ايراني باشد. اگر فرهنگ وقف را از طريق ابزار هاي انتقال پيام و ابزارهاي فرهنگ ساز مثل رسانه تبيين، ترويج و تبليغ كنيم، مي توانيم شاهد رونق مجدد آن در كشور باشيم.

اين فرهنگ مي تواند شاخصه هاي امروزي تري هم با خود داشته باشد و مقولات مختلفي را دربربگيرد. رسانه ها با كاركرد تبليغي و ترويجي مي توانند نقش تاثير گذاري در ترويج اين فرهنگ داشته باشند. مي توانيم با ترويج فرهنگ وقف شاهد رشد و تعالي در عرصه اقتصاد، فرهنگ و آموزش و ... در كشور باشيم.

مسئولان رسانه ها بايد به موضوع وقف توجه ويژه داشته باشند اما به نظرم متوليان وقف نقش موثرتري دارند. چون رسانه ها روزانه در معرض جريانات و اخبار روز هستند، شايد به دليل گرفتاري ها نتوانند تخصصي به اين موضوع بپردازند. هر چند وظيفه دارند اما هم افزايي و هماهنگي بين متوليان وقف و رسانه ها مي تواند تاثيرگذار باشد و وقف را در جامعه ساري و جاري كند.

همايش وقف و رسانه در تبادل نظر بين اصحاب رسانه ها و متوليان وقف موثر است. چند سالي است كه در همايش شركت مي كنم و خبرگزاري فارس يكي از رسانه هايي است كه به دليل تلاش براي گسترش فرهنگ وقف مورد تقدير قرار گرفته است. برگزاري اين همايش در خور تقدير است اما بايد گسترده تر شود تا پيوند رسانه و وقف ادامه پيدا كند. دست اندركاران اوقاف بايد با رسانه ها در ارتباط باشند و رسانه ها را براي همكاري در اين حوزه تشويق كنند.

وقف يكي از جلوه هاي حماسه اقتصادي است. حماسه اقتصادي ابعاد مختلفي را در برگيرد كه يكي از آنها عدالت اقتصادي است. آن كسي كه حماسه ساز است بايد فراتر از توان خود عمل و ايثار كند.

وقف مي تواند در توزيع عادلانه ثروت و فقرزدايي تأثيرگذار باشد. با توسعه سنت وقف از ايجاد شكاف اجتماعي و قله هاي ثروت جلوگيري مي شود.

تا حدودي رسانه ها به موضوع وقف پرداخته اند اما اين مطلوب نيست و تا رسيدن به نقطه اثرگذار فاصله داريم. متأسفانه آن طور كه بايد و شايد وقف را در جامعه پررنگ نمي بينيم و بايد بيشتر از آنچه هست براي اين موضوع سرمايه گذاري كنيم.