شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : روزنامه نگاران آلماني گوگل و ياهو را تحريم مي كنند
سه شنبه، 14 آبان 1392 - 08:51 کد خبر:6835
در پي فاش شدن جاسوسي آمريكا و انگليس از سران و شهروندان كشورهاي مختلف، اتحاديه روزنامه نگاران آلمان به اعضاي خود توصيه كرده است استفاده از خدمات گوگل و ياهو را متوقف كنند.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- فدراسيون روزنامه نگاران آلماني به خبرنگاران اين كشور توصيه كرده است تا اطلاع ثانوي از استفاده از موتور جستجو و خدمات ايميل گوگل و ياهو براي تحقيقات و ارتباطات ديجيتالي خود خودداري كنند.

 
اين فدراسيون، رسوايي انگليس و آمريكا را در جاسوسي از اينترنت و شنود مكالمات تلفني سران و شهروندان كشورهاي ديگر را "مفتضحانه" خوانده است.
 
مايكل كنكن رئيس اتحاديه روزنامه نگاران آلمان كه 38 هزار روزنامه نگار و خبرنگار عضو دارد مي گويد: جستجوهايي كه روزنامه نگاران در موتورهاي جستجو انجام مي دهند به اندازه جزئيات تماس با منابعشان و محتواي ارتباطات با منابع خبري، محرمانه هستند. وي از وجود جايگزين هاي امن و بي خطر براي جستجوي اينترنتي و ايميل خبر داد.
 
روزنامه واشنگتن پست، چهارشنبه گذشته گزارش داد سازمان امنيت ملي آمريكا به طور مستقيم به لينك هاي ارتباطي مورد استفاده در گوگل و ياهو وارد مي شود تا تعداد زيادي از ايميل ها و ديگر اطلاعات كاربري بين مراكز داده خارجي را بردارد. بر اساس اين گزارش اين برنامه به طور مشترك با همكاري سازمان جاسوسي انگليس GCHQ انجام شده است.
 
مدير ارشد گوگل مي گويد از جاسوسي ظاهري از داده هاي شبكه هاي اينترنتي خصوصي، خشمگين است. اين شركت در مورد اقدام اتحاديه روزنامه نگاران آلماني اظهار نظري نكرده است.
 
در همين حال شركت ياهو نيز گفته است در مراكز داده خود تدابير شديد امنيتي اتخاذ شده و سازمان امنيت ملي آمريكا و ديگر سازمانها به اطلاعات اين مراكز دسترسي ندارند.
 
فاش شدن جاسوسي آمريكا از تلفن و اينترنت شهروندان سراسر جهان توسط ادوارد اسنودن پيمانكار سابق سازمان امنيت ملي آمريكا موجب خشم بين المللي از آمريكا شده است.
 
دولت آلمان هفته گذشته اعلام كرد به شواهدي دست يافته است كه نشان مي دهد تلفن همراه آنگلا مركل صدر اعظم اين كشور توسط سازمانهاي جاسوسي آمريكا شنود شده است.
 
جاسوسي دولتي در كشوري مانند آلمان كه سخت ترين قوانين حريم خصوصي را در جهان دارد بسيار حساس است.
 
اوايل ماه جاري شركت مخابرات دويچه اعلام كرد از شركت هاي آلماني خواسته است تا به منظور حفاظت از ترافيك اينترنت محلي از سازمان هاي جاسوسي خارجي، با هم همكاري كنند؛ اگرچه كارشناسان چنين اقدامي را يك مبارزه سخت مي دانند.
 
شركت دويچه تلكام در ماه اگوست و با مشاركت "اينترنت متحد" اقدام به راه اندازي خدمات " ايميل ساخت آلمان" كرد تا از ترافيك ايميلي شهروندانش حفاظت كند.

 

منبع: فرهنگيان نيوز