شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : نگاهي به روز ملي ارتباطات و روابط عمومي از آغاز
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 - 08:15 کد خبر:622
در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| براي اولين بار و پيش از همه، شركت سابق نفت ايران و انگليس تا سال 1330 يك دفتر اطلاعات و مطبوعات داشت كه رابط بين اين شركت و مطبوعات بود.

پس از ملي شدن صنعت نفت دفتري تحت همين عنوان در شركت ملي نفت ايران تأسيس شد و عنوان همين دفتر بود كه بعدها به روابط عمومي تبديل شد.

اگر مبناي شكل گرفتن انديشه‌هاي روابط عمومي را همان سال 1330 قرار دهيم، اين تشكل حرفه‌اي 56 سال انتظار كشيد تا در سال 1386 «اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط‌ عمومي» به همت شوراي اطلاع‌رساني دولت برگزار شد و اين روز در بين اهالي روابط عمومي «روز
روابط عمومي» نام گرفت.

نامگذاري روزي به نام «روز روابط عمومي» در قالب روز ارتباطات و روابط عمومي موضوعي خلق‌الساعه و بدون پيشينه نبود.

در حاشيه مراسم معرفي برترين‌هاي روابط عمومي در سال 1378، سال 1379 از سوي معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به نام «سال روابط عمومي» ناميده شد.

در سال 1382 مهدي باقريان، مدير وقت روابط عمومي دانشگاه خواجه نصير طوسي در يادداشتي با عنوان «تراژدي روابط عمومي ايران» پيشنهاد كرد روزي به نام «روز روابط عمومي» تعيين شود.

در «اولين كنفرانس بين‌المللي روابط عمومي ايران» كه از سوي مؤسسه كارگزار روابط عمومي برگزار شد و در بند 3 قطعنامه پاياني اين كنفرانس پيشنهاد شد، براي ارج‌گذاري و اعتلاي نام و جايگاه حرفه‌اي روابط عمومي، روزي به نام «روز روابط عمومي» نامگذاري شود.

طرح نامگذاري، يك روز در تقويم كشور با نام «روابط عمومي» كه از سوي انجمن روابط عمومي استان كرمان به شوراي فرهنگ عمومي استان پيشنهاد شده بود مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد جهت طرح در جلسه شوراي فرهنگ عمومي كشور به اين شورا ارسال شود.

در سال 1385 و همزمان با برگزاري «سومين كنفرانس روابط عمومي ايران» مؤسسه كارگزار روابط عمومي در نظر داشت با تدارك برنامه‌هايي مفصل هفته روابط عمومي را برگزار كند و ويژه‌نامه‌اي هم در اين زمينه منتشر شد، اما با توجه به نامه اداره كل تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موضوع مسكوت ماند.

انجمن روابط عمومي، مؤسسه آرمان روابط عمومي و دبيرخانه همايش ملي روابط عمومي الكترونيك نيز در سال 1385 نامگذاري چنين روزي را در برنامه‌ها و همايش‌هاي خود مطرح كردند و پس از رايزني‌هاي مختلف و مشورت با صاحبنظران و كارشناسان روز 27 ارديبهشت با نام روز «ارتباطات و روابط عمومي» نام گرفت.

در روز 27/12/1384 و آخرين روزهاي اين سال، معاون امور مطبوعاتي و تبليغاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به پيشنهاد مديركل دفتر تبليغات و اطلاع رساني طي درخواستي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواست تا با عنايت به لزوم توجه خاص به روابط عمومي در كشور و ضرورت توجه به اين مقوله از طريق نامگذاري يك روز خاص به اين نام، روزي به نام روز روابط عمومي نامگذاري شود. وي در اين نامه به پيگيري‌ها و پيشنهادات انجمن‌ها و مؤسسات فعال روابط عمومي در اين خصوص اشاره كرده بود و دلايل برجسته نامگذاري اين روز را اينگونه اعلام كرده بود:


ـ برجسته‌ سازي روابط عمومي در سطح افكار عمومي
ـ تبيين ضرورت توجه به مقوله روابط عمومي در سطح مديران ارشد و ارتقاي ديدگاه آن‌ها در اين خصوص.
ـ تجميع مراسم مختلف گرامي‌داشت روابط عمومي در يك روز معين
ـ جلوگيري از كنترل روابط اجتماعي و ضعف اخلاق اجتماعي در سطح كشور

در پاسخ به اين درخواست مدير كل دبيرخانه شوراي فرهنگي عمومي طي نامه‌ شماره 1555/الف مورخ 19/9/85 اعلام كرد: در خصوص پيشنهاد نامگذاري يك روز به عنوان «روز روابط عمومي» برابر مصوبه جلسه 590 مورخ 28/6/85 شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز 27 ارديبهشت به عنوان «روز ارتباطات و روابط عمومي» تعيين و اعلام مي‌گردد.

پس از آن در تاريخ 2/10/85 مدير كل دفتر تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام كرد: نامگذاري روز 27 ارديبهشت به عنوان روز روابط عمومي نشان از اهتمام جدي مسؤولان نسبت به اهميت و كاركرد نهاد روابط عمومي دارد و اميدواريم دست‌اندركاران روابط عمومي كشور نيز با حضور مؤثر خود در نظام اطلاع‌رساني كشور، در راستاي پيشبرد اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و تحقق برنامه چشم‌انداز 20 ساله كشور به ايفاي نقش خود بپردازند.

روز جهاني روابط عمومي


مؤسسه كارگزار روابط عمومي با انتشار فراخواني در سال 1386 و همزمان با برگزاري «روز روابط عمومي» از همه انديشمندان، صاحبنظران، مديران و كارشناسان حوزه ارتباطات و روابط عمومي در داخل و خارج كشور خواست، نظرات خود را براي ثبت روز جهاني روابط عمومي به اين مؤسسه اعلام كنند. اين فراخوان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و آنان نيز اين پيشنهاد را نظر فوق‌العاده‌اي خواندند كه مي‌تواند تمامي اعضاي اين جامعه بزرگ را در سرتاسر جهان به هم نزديك كند و آنها را قادر سازد كه فرهنگ‌ها و ديدگاه‌هاي يكديگر را در مورد مسايل مختلف بدانند و با باز كردن كانال كار جديد ارتباطي، جايگاهي براي بحث‌ها و گفت وگوهاي سالم و مؤثر فراهم نمايند. آنها تأكيد كرده بودند كه «نامگذاري روز جهاني روابط عمومي» باعث ايجاد روابط برادرانه و تفاهم ميان جوامع مختلف خواهد شد.

نگاهي به گذشته:


روز روابط عمومي: بزرگداشت روز روابط عمومي در صبح روز 14 سپتامبر 2005 ميلادي با صرف صبحانه بزرگان و حضور جيمز آرنولد APR و عضو انجمن روابط عمومي آمريكا (PRSA) آغاز شد. جمعي از كارگزاران برگزيده (با سابقه اي بيش از 16 سال) اين شانس را داشتند تا از نظرات يك متخصص معتبر و سخنران ارشد روز روابط عمومي بهره ببرند.

نامه اي از برگزاركننده روز روابط عمومي در سال 2005

 

خدا را شكر مي كنم كه من موهايم را رنگ مي كنم وگرنه چند تار سفيد بيشتر روي موهاي ژوليده ام بود. برنامه ريزي روز روابط عمومي سال 2005 تجربه پرشور و شوق بود. مملو از اولين ها- اولين باري كه، اولين حضور جيمز آرنولد، APR، و اعضاء PRSA (روابط عمومي آمريكاي جنوبي) در هوستون (Houston)، اولين باري كه ما يك جلسه محلي PRSA برگزار كرديم و اولين حمله قلبي من (شوخي كردم.)

روز روابط عمومي سال 2005 كنتر از دو هفته پس از حادثه كاترينا و هجوم هزاران آواره به هوستون، برگزار شد. تقريبا تمام كارگزاران روابط عمومي كه من مي شناختم، دو برابر وظايف خود، بدون ساعت ناهاري كار مي كردند و تعطيلات هفته بسياري را اضافه كاري مي ايستادند. در اين شرايط، سوزان ريچاردسون و من نفس هايمان را در سينه حبس كرده بوديم. در ذهن ما يك پرسش وجود داشت: آيا كسي مي توانست در اين مراسم شركت كند؟

بيش از 200 كارگزار روابط عمومي در اين مراسم حضور يافتند. با توجه به آن تندباد كاترينا!

همانند هر كار گروهي، روز روابط عمومي در سال 2005، بدون تلاش هاي بي وقفه و جانفشاني اعضاء كميته و دانشجويان، برگزار نمي شد.

بدون كمك هاي زيربنايي آن ها، روز روابط عمومي وجود نمي داشت.

البته تشكر مخصوص براي حاميان مالي (اسپانسر) ما است كه بيشترشان در طول سال ها همواره حامي روابط عمومي بودند.

اعضاي اصلي هيات روابط عمومي روز روابط عمومي در سال 2005 كه براي دومين سال پياپي در اين هيات حضور داشتند، ميزبان يك سالن پر از حضار بودند. اين برنامه كه توسط گروه متخصصين جديد روابط عمومي هوستون (PRSA Houston's New Professionals) پشتيباني مالي مي شد، اين افراد را در هيات خود داشت: تري لارسون (اندبريج انرژي)، جف براون (آمرمن اكسپرينس)، كيمبرلي كامپل (SPACEHAB)، و برنادوت موريس (بلك پي آر واير/ ارتباطات سانشاين). فيل مورابيتو (Phil Morabito)، موسس ارتباطات پيرپونت هوستون، رياست جلسه را بر عهده داشت. هيات يك ساعت اول را به پرسش و پاسخ اختصاص داد و ديدگاه هاي شخصي درباره موضوعاتي همانند نحوه نفوذ در صنايع و اشتباهات رايج روابط عمومي مطرح شد.

در مجموع، بيش از 200 متخصص ارتباطات در بزرگداشت روز روابط عمومي سال 2005 شركت كردند. با توجه به اين كه اين همايش كمي بعد از حادثه كاترينا (كمتر از دو هفته) برگزار شد و تعهد و تلاش كارگزاران روابط عمومي، اين همايش يك شاهكار واقعي محسوب مي شود. از شما و تمام كساني كه در اين همايش حضور داشتند تشكر مي نمايم.

13 سپتامبر را به خاطر بسپاريد


مراسم بزرگداشت روز روابط عمومي انجمن روابط عمومي آمريكا بخش هوستون، 13 سپتامبر 2007 برگزار مي شود.

همچنين روز روابط عمومي كالج يا دانشگاه از ديگر برنامه هايي است كه در ايالات متحده برگزار مي شود.

 

هفته روابط عمومي در روماني


در سال 2003، براي نخستين بار هفته روابط عمومي در روماني گرامي داشته شد.

با برگزاري اين هفته، به طور مسلم بعضي مسايل مربوط به روابط عمومي بهبود مي يابد اما بايد در نظر داشت كه اين مراسم براي نخستين بار بود كه در روماني برگزار مي شد. گالا را مي توان با ديگر موارد مشابه آن در كشورهايي نظير آلمان، انگلستان، اتريش و ديگر كشورها مقايسه كرد.

برگزاري اين مراسم در واقع فعاليتي بود براي كمك به بهبود شماي كلي حرفه و صنعت روابط عمومي.

هدف از آن، افزايش درك بهتر نسبت به ارتباطات حرفه اي در سطح بين المللي است كه افراد شاغل در حرفه روابط عمومي از روماني را با ساير همكاران شان در ديگر نقاط جهان مرتبط سازد.

سال روابط عمومي در مالزي


به دليل اهميتي كه روابط عمومي در كشور مالزي و توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي دارد سال 2007 در مالزي سال روابط عمومي نامگذاري شده است. در اين زمينه كتاب هاي متعددي در مالزي چاپ شده كه نشانگر جايگاه روابط عمومي در اين كشور مي باشد.

اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي


اولين همايش ملي روز ارتباطات و روابط عمومي در روز پنج‌شنبه 27 ارديبهشت ماه 1386 در سالن كنفرانس سران كشورهاي اسلامي برگزار شد.

در اين همايش دكتر احمدي‌نژاد سخنراني كرد. رييس‌جمهور، برقراري ارتباط با مردم و ايجاد اعتماد بين مردم و دستگاه هاي اجرايي را «مهم‌ترين هنر روابط عمومي» دانست و گفت: «روابط عمومي‌ها بايد برقرار كننده ارتباط مردم با دستگاه هاي مسئول باشند». وي تأكيد كرد ما مردم را رقيب و مشتري نمي‌دانيم؛ مردم صاحب و مالك كشور هستند و هدف روابط عمومي از نظر ما جلب اعتماد و همكاري و مشاركت مردم براي ساختن كشور است.

همچنين در اين همايش دكتر غلامعلي حداد عادل- رييس وقت مجلس شوراي اسلامي- ارتباطات قوي را از مؤلفه‌هاي قدرتمندي يك كشور دانست و بر تقويت روابط‌ عمومي‌ها در كشور تأكيد كرد.

در اين همايش همچنين تمبر يادبود روز ملي ارتباطات و روابط عمومي با حضور رييس‌جمهور و وزراي صنايع و معادن، مسكن و شهرسازي و سخنگو و رييس شوراي اطلاع‌رساني دولت رونمايي شد.

همچنين آيين‌نامه بزرگداشت «روز روابط عمومي و روابط عمومي» در 5 فصل و 11 ماده از سوي دبيرخانه شوراي اطلاع‌رساني دولت در مورخه 13/12/1385 تصويب و ابلاغ شد؛ و اينگونه روابط عمومي پس از 56 سال، روزي را به نام خودش ثبت كرد.

 

 

منبع مرجع: شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)