شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : نتيجه مديريت ايلان ماسك؛ كاهش ارزش توييتر به كمتر از نصف
چهارشنبه، 9 فروردین 1402 - 11:11 کد خبر:51794
بنيان‌گذار تسلا اين رسانه اجتماعي را پنج ماه قبل به مبلغ ۴۴ ميليارد دلار خريد، اما حالا گزارش خبرگزاري فرانسه نشان مي‌دهد كه حاصل مديريت ايلان ماسك بر توييتر كه انتقادهاي زيادي هم به همراه داشته، كاهش ارزش آن به كمتر از نصف بوده است.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا) || يك ايميل داخلي در شركت توييتر كه خبرنگاران آمريكايي آن را مشاهده كرده‌اند، آشكار كرد كه ايلان ماسك ارزش فعلي توييتر را ۲۰ ميليارد دلار اعلام كرده است.

بنيان‌گذار تسلا اين رسانه اجتماعي را پنج ماه قبل به مبلغ ۴۴ ميليارد دلار خريد، اما حالا گزارش خبرگزاري فرانسه نشان مي‌دهد كه حاصل مديريت ايلان ماسك بر توييتر كه انتقادهاي زيادي هم به همراه داشته، كاهش ارزش آن به كمتر از نصف بوده است.

ايميل ارسالي ايلان ماسك به برخي از كارمندان توييتر نشان مي‌دهد او ارزش فعلي توييتر را ۲۰ ميليارد دلار اعلام كرده است. با اين حساب، ارزش اين غول رسانه‌هاي اجتماعي اكنون به سطح شركت‌هايي چون اسنپ‌چت و پينترست رسيده است.

مدير اجرايي شركت تسلا و گروه هوافضاي اسپيس‌اكس در ايميل داخلي توييتر نوشته كه اين شركت با چنان مشكلات مالي شديدي مواجه است كه در مقطعي، در آستانه ورشكستگي هم قرار داشت. ماسك در اين ايميل اشاره كرده كه توييتر سه ميليارد دلار در سال زيان داده است و در حال حاضر تنها براي چهار ماه ديگر پول دارد. او همچنين گفته كه «وضعيت بسيار وخيم است» و به كارمندانش اجازه مي‌دهد هر شش ماه سهامشان را بازخريد كنند.

مالك توييتر در بخش انتهايي ايميل جنجالي‌اش، اضافه كرده كه «شايد ما در سه ماهه دوم سال كاملا شكست بخوريم» و البته تاكيد كرده است كه «براي رسيدن به ارزش ۲۵۰ ميليارد دلاري توييتر مسيري روشن اما دشوار مي‌بينم»؛ بدون آنكه مشخص كند اين مسير چقدر ممكن است طول بكشد.

ايميل تازه ماسك به مديران بخش‌هاي مختلف توييتر مربوط به برنامه جديدي براي جبران خسارت كاهش ارزش اين شركت مستقر در سانفرانسيسكو و تخصيص سهام به كارمندان شركت مادر توييتر، پس از خريد ۴۴ ميلياردي ماسك در اواخر اكتبر ۲۰۲۲ بوده است.

ايلان ماسك از زمان به دست گرفتن كنترل توييتر تعداد كارمندان اين شركت را از هفت هزار و ۵۰۰ نفر به كمتر از دو هزار نفر كاهش داد. دوره كوتاه مديريت ماسك بر توييتر با سياست‌هاي جديد و جنجالي همراه بود كه واكنش شديد برخي كاربران، روزنامه‌نگاران، رسانه‌ها و حتي دولت‌ها را به دنبال داشت.

توييتر در آبان‌ ۱۴۰۱، قابليتي را راه‌اندازي كرد كه به كاربران اجازه مي‌داد براي دريافت «تيك آبي» تاييد هويت هشت دلار در ماه بپردازند؛ اما اين ترول‌ها (مزاحم‌هاي اينترنتي) بودند كه به‌سرعت از اين فرصت استفاده كردند و با جعل هويت برخي شركت‌هاي معروف حساب‌هايي را راه‌اندازي كردند.

اندكي پس از آن، حساب كاربري چند روزنامه‌نگار برجسته آمريكا در توييتر كه اخبار مربوط به ايلان ماسك را پوشش مي‌دادند، به‌طور ناگهاني و بدون ذكر دليل، به حالت تعليق درآمد.

ايلان ماسك آذرماه گذشته پس از يك نظرسنجي عمومي كه در آن ۵۷ درصد به كناره‌گيري‌ او راي دادند، در توييتر نوشت كه به محض يافتن جانشين، از اين سمت كنار خواهد رفت.

منبع: independentpersian