شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : گوگل عرضه عمومي چت‌بات هوش مصنوعي «بارد» را آغاز كرد
جمعه، 4 فروردین 1402 - 15:48 کد خبر:51775
گوگل اعلام كرده است كه بارد فعلا در حالت آزمايشي قرار دارد. اين ربات پس از ثبت‌نام، پيامي به كاربر مي‌گويد: «بارد يك نسخه آزمايشي است. همانطور كه بارد را امتحان مي‌كنيد، لطفاً به ياد داشته باشيد ربات هميشه درست كار نخواهد كرد و ممكن است پاسخ‌هاي نادرست يا نامناسب بدهد.»شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا) || گوگل، غول دنياي فناوري، اعلام كرد تازه‌ترين محصول هوش مصنوعي خود به نام چت‌بات «بارد» (Bard) را كه در ماه فوريه تنها براي گروهي برگزيده از «تست‌كنندگان مورد اعتماد» عرضه شده بود براي استفاده به روي افراد بيشتري باز مي‌كند.


گوگل، كه زير مجموعه شركت آلفابت است، هنوز اعلام نكرده به چند نفر اجازه دسترسي به اين ربات خواهد داد. با اين حال گفته است كه متقاضيان اوليه فعلا به كشورهاي ايالات متحده و بريتانيا محدود مي‌مانند.


از زماني كه در اواخر سال گذشته ميلادي يك ربات هوش مصنوعي مبتني بر مكالمه موسوم به «چت جي‌پي‌تي» با توانايي‌هاي چشمگير خود چشم‌‌ها را خيره كرد، نگاه‌ها متوجه گوگل شد تا ببينند اين غول فناوري با چه محصولي به جنگ رقيب قدرتمند خود مي‌رود.


ساندار پيچاي، مدير عامل گوگل، ‌مي‌گويد اين ربات در واقع «به دنبال تركيب گستردگي دانش جهان با قدرت، هوش و خلاقيت مدل هاي بزرگ زبان ماست.»


گوگل بيش از دو دهه است كه بر بازار جستجوهاي اينترنتي تسلط دارد و به همين خاطر محتاطانه و با دقت در راه‌اندازي ابزارهاي هوش مصنوعي خود قدم برمي‌دارد. دليل اين است كه اگر اين فناوري مطابق انتظارها رفتار نكند، مي‌تواند به مدل كسب و كار مبتني بر تبليغات شركت آسيب برساند. اتفاقي كه يك بار در همين چند هفته پيش افتاد و در آگهي تبليغاتي گوگل براي نشان دادن نحوه كار بارد، اين ربات به سئوالي كه از او شده بود پاسخي غلط داد.


در اين تبليغ از بارد پرسيده شده بود كه به پرسش يك كودك ۹ ساله درباره اكتشافات تلسكوپ فضايي جيمز وب چه پاسخي مي‌دهد. جواب بارد اين بود كه جيمز وب اولين تلسكوپي است كه از يك سياره خارج از منظومه شمسي عكس گرفته است. در حالي كه در واقعيت اين دستاورد متعلق به «تلسكوپ فوق‌العاده بزرگ اروپايي» در سال ۲۰۰۴ است.


روز بعد از اين اتفاق و در پي پخش گسترده آن در شبكه‌هاي اجتماعي، سهام گوگل بيش از ۷ درصد و به اندازه ۱۰۰ ميليارد دلار سقوط كرد.


پاسخ اشتباه بارد به يك سوال ضربه سنگيني به گوگل وارد كرد


دو معاون مدير گوگل، يعني سيسي هسيائو و الي كالينز، در يك پست وبلاگي كه گفته شده با كمك ربات بارد نوشته شده گفته‌اند علي‌رغم مشكلات احتمالي اين فناوري، بارد همچنان «مزايايي باورنكردني» همچون «بالا بردن بهره‌وري، خلاقيت و كنجكاوي انساني» را ارائه مي‌كند.


پيشتر ساندار پيچاي، مديرعامل گوگل، در يك پست وبلاگي در همين رابطه در ماه فوريه گفته بود كار گوگل در اين زمينه هوش مصنوعي در سال ۲۰۱۷ با يك مقاله جامع درباره يك مدل يادگيري عميق در زبان ماشين موسوم به «ترانسفورمر» و پيشرفت مدل‌هاي آن شروع شده بود كه «بنيان بسياري از كارها هستند و برنامه‌هاي مولد هوش مصنوعي كه امروز شما مي‌بينيد بر پايه آن‌ها قرار دارند.»

 

طبق گفته مقامات گوگل بارد از اطلاعات گرفته شده از اينترنت «براي ارائه پاسخ‌هاي جديد و با كيفيت» استفاده مي‌كند، هرچند نسخه فعلي آن به اينترنت متصل نيست. در واقع اين ربات، مانند چت جي‌پي‌تي، بر روي يك پايگاه داده عظيم سوار شده و براي استفاده از آن آموزش داده شده است.


مايكروسافت كه يكي از سرمايه‌گذاران اصلي پروژه «OpenAI» به عنوان خالق چت‌ جي‌پي‌تي است اخيراً يك ربات چت هوش مصنوعي را در موتور جستجوي «بينگ» خود راه‌اندازي كرده است. اين مدلي است كه در آن هوش مصنوعي به اينترنت متصل است و داده‌ها را به صورت آنلاين يا برخط دريافت و پردازش مي‌كند.


هنوز مشخص نيست بارد تا چه حد ضعيف‌تر يا قوي‌تر از چت جي‌پي‌تي است و براي مقايسه فعلا بايد كاربران منتظر بمانند تا نسخه عمومي در اختيار همگان قرار گيرد. با اين حال تحليل نسخه‌هاي اوليه نشان مي‌‌دهد بارد نيز همچون چت‌ جي‌پي‌تي مي‌تواند موضوعات پيچيده، مانند اكتشافات فضايي را با عباراتي به اندازه كافي ساده براي درك كودك توضيح دهد.


گوگل اعلام كرده است كه بارد فعلا در حالت آزمايشي قرار دارد. اين ربات پس از ثبت‌نام، پيامي به كاربر مي‌گويد: «بارد يك نسخه آزمايشي است. همانطور كه بارد را امتحان مي‌كنيد، لطفاً به ياد داشته باشيد ربات هميشه درست كار نخواهد كرد و ممكن است پاسخ‌هاي نادرست يا نامناسب بدهد.»

همچنين به كاربران توصيه مي‌شود از جستجوي گوگل براي بررسي پاسخ‌هايي كه در مورد آن‌ها شك دارند استفاده كنند.


وجود ربات بارد كمتر از دو هفته پس از آن اعلام شد كه مايكروسافت فاش كرد قصد دارد ميلياردها دلار ديگر در شركت مادر چت‌ جي‌پي‌تي سرمايه‌گذاري كند. پيش از اين مايكروسافت حدود يك ميليارد يورو در اين شركت سهام داشت.

 

به تلگرام شارا بپيونديد


اين در شرايطي است كه گوگل هفته گذشته اعلام كرد در حال سرمايه گذاري و مشاركت با «آنتروپيك»، يك شركت دانش‌بنيان هوش مصنوعي به رهبري برخي از مديران سابق شركت مادر چت‌ جي‌پي‌تي، است.


بسياري از تحليلگران بر اين باورند كه فناوري هوش مصنوعي به اندازه رايانه‌هاي شخصي، اينترنت و تلفن‌هاي هوشمند تحول‌آفرين خواهد بود.


ساندرا پيچاي در شش سال گذشته همواره در سخنراني‌هاي خود بر اهميت هوش مصنوعي تاكيد كرده است. يكي از مشهودترين دستاوردهاي جانبي گوگل در اين زمينه سيستم «مدل زباني براي برنامه‌هاي گفتگو» ( LaMDA) نام دارد كه از آن براي توسعه بارد استفاده شده است.


گوگل همچنين قصد دارد شروع به تركيب اين سيستم و ساير پيشرفت‌هاي هوش مصنوعي در موتور جستجوي خود كند تا بتواند پاسخ‌هاي مفيدتري به سؤالات پيچيده‌تر كه توسط ميلياردها كاربر پرسيده مي‌شوند، ارائه كند.


آقاي پيچاي جدول زماني مشخصي براي اين تغييرات ارائه نكرده است، با اين حال گفته است كه اين ابزارها در آينده نزديك بر روي موتور جستجوي گوگل نصب خواهند شد./ اينديپندنت