شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : خبرنگاري با تلفن همراه هوشمند
سه شنبه، 13 دی 1401 - 16:04 کد خبر:50938
خبرنگاري با موبايل، گونه اي از خبر رساني ديجيتال است كه در آن، ابزار اصلي براي تهيه و ساخت گزارش (گرفتن و ويرايش عكس و فيلم، نوشتن متن، فرستادن گزارش…) تلفن هوشمند است. 

شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| خبرنگاري با موبايل -- كه به معناي جامع‌تر، استفاده از ابزار سيار هوشمندي است كه تلفن همراه در رأس آنهاست -- به ركن مهم و گاه لاينفكي از خبرنگاري مدرن بدل شده است. آنچه مي خوانيد، نخستين بخش از مطالبي پيرامون خبرنگاري با تلفن همراه هوشمند است كه به برخي ويژگي‌ها و مزاياي آن پرداخته است.

در سال‌هاي اخير رسانه‌ها گواه تغييرات بنيادي بوده‌ اند و از نوآوري‌ هاي خارق‌العاده فن‌ آوري بهره هاي بسيار برده اند. اين پيشرفت و دگرگوني، رسانه‌ هاي سنتي را وادار مي سازد كه با تغييرات مستمر در اين زمينه همراه شوند. 

ظهور تلفن‌ هاي هوشمند، فن آوري ديجيتال و اينترنت پر سرعت در حرفه روزنامه نگاري تغييرات ژرفي ايجاد كرده اند كه همچنان ادامه دارند. 

بنابراين، امروزه گوشي هوشمند تنها ابزاري براي دريافت خبر نيست، بلكه به يك مركز رسانه اي كوچك براي خبرنگاران مبدل شده است. 


خبرنگاري با موبايل چيست؟

خبرنگاري با موبايل، گونه اي از خبر رساني ديجيتال است كه در آن، ابزار اصلي براي تهيه و ساخت گزارش (گرفتن و ويرايش عكس و فيلم، نوشتن متن، فرستادن گزارش…) تلفن هوشمند است. 

برخي از خبرنگاران ابرازهاي ديگري را مانند دوربين هاي كوچك پيشرفته و لپ‌تاپ به تلفن هاي هوشمندشان وصل مي كنند؛ اما ابزار اصلي در قلب خبرنگاري با موبايل، همانا تلفن هوشمند است. 


پيشينه خبرنگاري با موبايل

عكس‌برداري خبري با موبايل نخستين بار در سال ۲۰۱۷ ميلادي مطرح شد؛ زماني كه Time Magazine يك مجموعه عكس را به نام Firsts منتشر كرد. اين ۴۶ عكس از زناني برداشته شده بودند كه نخستين زنان در حرفه خود بودند. اين تصويرها را Louisa Dorr، يك عكاس برزيلي گرفته بود. 

تهيه گزارش هاي راديويي با موبايل پيشينه درازتري داشته است؛ اما به بازار آمدن اپليكيشن هاي تدوين صدا براي موبايل در سال ۲۰۱۱ ميلادي به اين معنا بود كه خبرنگاران در اين زمينه آزادي بيشتري دارند.  

به‌كارگيري تلفن هاي هوشمند براي گزارش هاي تلويزيوني هم از سال ۲۰۱۸ ميلادي رواج وسيع يافت و حالا به گونه گسترده تري از آن استفاده مي شود. 


چرا خبرنگاري با موبايل؟ 

در سال‌هاي اخير، خبرنگاري با موبايل نقش مهمي در توانمندسازي روزنامه نگاران حرفه اي و شهروند - خبرنگاران داشته است و به آنان كمك كرده كه بر برخي از مشكلات و چالش ها غلبه كنند. شيوه به‌كارگيري اين ابزار به گسترش آزادي بيان و دسترسي بيشتر به اطلاعات انجاميده است. 

خبرنگاري با موبايل امروزه از روش هاي پيشتاز در اين حرفه به حساب مي رود؛ زيرا به خبرنگاران اين امكان را مي دهد كه رويدادهاي مهم را به موقع و به شيوه اي ايمن تر پوشش بدهند. 

در گذشته، هنگام وقوع بلاياي طبيعي يا درگيري هاي مسلحانه، پوشش خبري رويدادها، به خصوص خبرهاي فوري، به منابع انساني و مالي زيادي نياز داشت.

ابزارهاي سنگين و گران‌قيمت بايد جا به جا مي شد. خبرنگاران كه در رويدادهايي مثل درگيري هاي مسلحانه و تنش ها معمولاً آسيب پذيرتر هستند در هنگام پوشش اين رويدادها بسيار جلب توجه مي كردند. اما خبرنگاري با موبايل مي تواند اين چالش ها را كاهش دهد.

خبرنگاران با داشتن تلفن‌هاي هوشمند ديگر نگران اتصال كابل، استفاده از دوربين هاي بزرگ و ابزار ديگر نيستند. خبرنگاران امروز مي توانند از محل رويداد، بدون جلب توجه بسيار، خبررساني كنند. 

تلفن هاي هوشمند علاوه بر سهولت در استفاده و انتقال، مزاياي ديگري نيز دارند. اين تلفن ها دوربين هاي پيشرفته و با كيفيت بالا و برنامه هاي كاربردي مختلفي دارند و با تجهيزات اضافي كوچكي قابليت هاي بيشتري نيز خواهند يافت. اين تحولات سبب شده كه از تلفن هاي هوشمند نه تنها در شرايط اضطراري يا پرخطر، بلكه براي توليد محتواي با كيفيت مثل گزارش هاي خبري براي شبكه هاي اجتماعي و تلويزيون و راديو، و حتي توليد مستند، استفاده شود. 

مختصر آنكه، سهولت در انتقال، ايمني بيشتر، ضبط تصوير و صداي با كيفيت، سرعت و كارآيي، امكان پخش مستقيم و گسترده بودن زمينه خلاقيت از مهمترين مزاياي خبرنگاري با موبايل است.

يكي از ديگر از ويژگي هاي مهم خبرنگاري با موبايل، دسترسي داشتن مخاطبان به امكانات تهيه محتواست. اين دسترسي اجازه مي دهد كه گونه تازه اي از خبر رساني به وجود بيايد و در جامعه رويكرد جامع تري نسبت به خبرنگاري به وجود بيايد. 


برداشتن موانع و ايجاد خلاقيت در اتاق خبر 

در خبرنگاري با موبايل، خبرنگاران مي توانند گزارش‌هاي شان را در تلفن هوشمند شان ويرايش كنند و مستقيماً به اتاق خبر بفرستند. آنان همچنين امكان آن را دارند كه محتواي خبري را مستقيماً از محل رويداد در شبكه هاي اجتماعي و وبسايت رسانه شان بارگذاري كنند. 

با موبايل مي توانيد مصاحبه انجام دهيد، تماس بگيريد و اين تماس ها را ضبط كنيد. پاسخگويي و ارتباط با مخاطبان از مزاياي ديگر اين كار است.

به همين علت مي توان گفت كه خبرنگاري با موبايل مي تواند فاصله و حتي نياز به داشتن بخش هاي گوناگون را در يك اتاق خبر (مثل بخش رسانه هاي اجتماعي، بخش تدوين ويديو و…) از ميان بردارد. اما براي اين حصول اين نتيجه، لازم است كه ذهنيت خلاقانه اي در خبرنگاران به وجود بيايد تا با اين گونه از خبرنگاري خو كنند. 

تهيه گزارش با تلفن همراه هوشمند را از كجا آغاز كنيم؟

مراحل ساخت گزارش با تلفن همراه هوشمند با تهيه گزارش به صورت سنتي همسان است؛ با اين تفاوت كه در تهيه گزارش با تلفن همراه هوشمند بايد به برخي از موارد ديگر هم توجه داشت. مثلاً عمر باطري، ظرفيت حافظه و نوع فايلي كه گزارش با آن ضبط مي شود. 

همچنين، خبرنگاري با تلفن همراه هوشمند نيازمند سرعت بيشتري‌ست؛ به ويژه اگر خبرنگار در محل وقوع يك رويداد خشونت بار باشد و يا تصميم بر آن باشد كه گزارش مستقيماً در رسانه هاي ديجيتال پخش شود. 
 
مراحل تهيه گزارش با تلفن همراه هوشمند

۱- برنامه ريزي: در تهيه گزارش براي هر رسانه اي چه به صورت سنتي و چه با تلفن همراه هوشمند، بعد از آن كه موضوع گزارش روشن شد، مشخص ساختن زاويه گزارش مهمترين مسئله به شمار مي رود.

همچنين بايد قبل از اقدام براي ضبط گزارش، منابع احتمالي، يعني اشخاصي را كه با آنها مصاحبه خواهيد كرد بررسي كنيد. ايده هايي براي نوشتن متن و تصويرهاي احتمالي كه خواهيد گرفت نيز داشته باشيد. 

۲- گردآوري اخبار و اطلاعات: مرحله دوم، جستجو و يافتن منابع و گردآوري و تاييد اطلاعات (راستي آزمايي) است. 

۳- برداشتن تصاوير، نوشتن و ويرايش متن و تصوير: در تمام گزارش هاي تلويزيوني و در بيشتر گزارش هاي ديجيتال، تصوير (عكس و ويديو) در گزارش شما اهميت فراوان دارد. برداشتن تصويرهاي با كيفيت (عكس/ويديو)، انتخاب تصويرهاي مناسب از بين تصويرهاي برداشته شده، ضبط صدا براي گزارش، نوشتن مطابق تصويرها، ويرايش صدا، عكس و يا ويديو و و تعيين فرمت فايل ها، از مراحل مهم تهيه گزارش با تلفن همراه هوشمند هستند. 

۴- به اشتراك گذاشتن يا نشر گزارش: پس از تهيه و كامل شدن گزارش، زمان آن فرا مي رسد كه آن را براي همكاران تان بفرستيد تا در تلويزيون پخش شود، يا با اپليكيشن هاي مربوط، براي پخش مستقيم در تلويزيون آماده شود و يا اين كه شما خودتان گزارش را در رسانه هاي اجتماعي به اشتراك بگذاريد. 

تا به حال خبرنگاران بسياري از تلفن همراه هوشمند براي تهيه گزارش هاي شان بهره گرفته اند. نمونه اي از آن، اين گزارش از Nadine Dimassi، خبرنگار شبكه الجزيره عربي است كه در سال ۲۰۱۵ ميلادي، در بريتانيا تهيه شده است. تصويربرداري و ضبط اين گزارش با آيفون انجام شده بود و تصويرها با اپليكيشن iMovie ويرايش شده بودند. 

اما تنها در تهيه گزارش هاي كوتاه تلويزيوني از تلفن همراه هوشمند كار گرفته نمي‌‌ شود. 

با تلفن هاي همراه هوشمند فيلم هاي كوتاه و مستندهايي نيز ساخته شده اند. مانند اين فيلم كوتاه، ساخته OneSideMedia و يا اين مستند كه FiLMiC آن را ساخته است. 
 
ابزارهاي كمكي


همان طور كه يادآور شديم، خبرنگاري با تلفن همراه هوشمند به ابزارهاي جانبي زيادي نياز ندارد و در ساده ترين حالت، يك ميكروفن خوب و يك دسته، مي توانند مهمترين و كاربردي ترين ابزارهاي جانبي براي خبرنگار باشند. اما ابزارهايي هستند كه با داشتن آنها، مي توانيد كيفيت گزارش هاي تان را افزايش دهيد؛ به طوري كه فرق گذاشتن ميان گزارش با تلفن همراه هوشمند و گزارش هايي كه با ابزارهاي با كيفيت سنتي ساخته شده اند دشوارتر شود. 

اين ابزارها هنگامي اهميت بيشتري مي يابند كه قصد داشته باشيد گزارش هاي طولاني بسازيد. 

در اينجا به برخي از اين ابزارها مي پردازيم:

۱- دسته يا Handle 

براي گرفتن تصوير (عكس/ويديو) بدون تكان بسيار مفيد است. در واقع، اگر با تلفن همراه هوشمند كار خبرنگاري مي كنيد، تا هنگامي كه مجبور نباشيد، عجله نداشته باشيد و خطري متوجه تان نباشد، بهتر است با دست كار نكنيد و حتماً از يك دسته براي نگه داشتن تلفن هوشمند تان بهره ببريد. بهترين حالت اين است كه از دسته اي كار بگيريد كه بتوان آن را بر روي يك سه پايه نيز نصب كرد. 

۲- ميكروفن و هدفون

براي ضبط صداي با كيفيت بسيار مهم هستند. انواع مختلفي از آنها وجود دارند كه مي توانيد با توجه به نوع تلفن همراه هوشمند تان، قيمت و كيفيت آنها، يكي را از ميان آنها انتخاب كنيد. 

۳- سه پايه، دسته سلفي

سعي كنيد يك سه پايه كوچك و سبك به همراه داشته باشيد كه بتوان تلفن همراه را به سادگي به آن وصل كرد. سه پايه بيشتر در هنگام انجام مصاحبه و يا گزارش خبرنگار در مقابل دوربين به درد مي خورد. دسته سلفي هم به عنوان گزينه دوم مي تواند ابزار خوبي باشد. 

۴- شارژر، پاور بانك و كارت حافظه 

ظرفيت نگهداري شارژ هر تلفن همراه هوشمندي متفاوت است. براي آن كه از اين نظر مشكلي نداشته باشيد، پاوربانكي انتخاب كنيد كه با قابليت هاي تلفن همراه شما همخواني داشته باشد. در عين حال، به حافظه اصلي تلفن همراه هوشمند اكتفا نكنيد و همواره حافظه هاي كمكي اضافي به همراه داشته باشيد. همچنين مي توانيد از حافظه هاي آنلاين مانند iCloud و Google Drive استفاده كنيد. 

ابزارهاي كوچك ديگري هم هستند كه استفاده از آنها چندان ضروري نيست، اما كيفيت كار را دو چندان بهتر خواهند كرد، مانند لايت، فوم براي ميكروفن، سه پايه پيشرفته، و لنزهاي كوچك اما دقيق و پيشرفته.

فراموش نكنيد كه هدف اصلي از خبرنگاري با تلفن همراه هوشمند، سبك تر بودن، جلب توجه كمتر و سرعت بيشتر هنگام تهيه گزارش است، پس وسايل تان را به قدري زياد و سنگين نسازيد كه اين هدف ها بي معنا شوند.
 

نوشته محمد شبير احمدي
Oct 26, 2022
 منبع: ijnet