شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : تاريخچه چاپ در جهان، اختراع كاغذ و به دنبال آن اختراع حروف متحرك
یکشنبه، 24 مهر 1401 - 09:57 کد خبر:50650
تاريخچه صنعت چاپ در جهان كه شامل اختراع تدريجي كاغذ و حروف چاپي مي‌شود براي تمامي مخاطبان بسيار جالب است. اين سير تاريخي و تحول در روند اختراع چاپ به شكل امروزي سبب مي‌شود تا نگاه موشكافانه‌تري به ويژگي‌هاي صنعت چاپ داشته باشيم.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| صنعت چاپ و نشر از گذشته‌هاي دور تا امروز تغييرات بسياري كرده است. طبيعتاً عامل اصلي اين تغيير ظهور و رشد فناوري است. پيشرفت صنعت چاپ به گونه‌اي بوده كه ما در حال حاضر با طيف متنوعي از چاپ تبليغاتي روبرو هستيم. از چاپ كارت پستال، كاتالوگ، تبليغات چاپي و پوستر گرفته تا چاپ تراكت و انواع مختلف تبليغات مطبوعاتي.

 

پيشرفت صنعت چاپ در تمامي اين سال‌ها با سرعت بي سابقه‌اي همراه بوده است. به طوري كه يكي از اصلي‌ترين شيوه‌هاي درآمدزايي بسياري از گرافيست‌ها از طريق طراحي قالب‌ها و طراحي‌هاي گرافيكي اختصاصي است. در ادامه با ما همراه باشيد تا شما را با تاريخچه چاپ در جهان، انواع تبليغات چاپي و ويژگي‌هاي مرتبط با آن آشنا كنيم.


چاپ چيست؟

بدون شك اغلب افراد با تعريف چاپ به خوبي آشنا هستند. در‌واقع در يك تعريف ساده، هر طرحي كه بتوان روي صفحه ديگري كپي كرد را چاپ مي‌گويند. هر چند كه شيوه‌هاي چاپ كاملاً متفاوت است. از نحوه چاپ روي كاغذ و پارچه گرفته تا چاپ روي سطوح مختلف، هر يك داراي ويژگي‌هاي مختص به خود را شامل مي‌شود. در تعريف ديگر گفته شده است كه انتقال حروف يا اعداد در نسخه‌هاي متعدد را هم چاپ مي‌گويند. مي‌توان اين چنين بيان كرد كه چاپ تعاريف گوناگوني را با خود به همراه دارد اما مفهوم تمامي اين تعاريف يكسان است.


نخستين نشانه‌هاي پيدايش صنعت چاپ

براي درك بهتر به ۳۰۰ هزار سال پيش مي‌رويم. زماني كه براي اولين بار نشانه‌هايي از چاپ بر روي استوانه‌ها و سطوح گلي كشف شد. ساكنين بين النهرين اولين افرادي بودند كه توانستند با استفاده از مهره‌هاي سنگي انواع اشكال مختلف را بر روي سطوح سخت حك كنند. به تدريج و طي سال‌ها ساكنين كشورهاي چين و مصر تمبرهاي كوچكي را روي كار آوردند. در نهايت اين افراد توانستند چاپ روي سطح‌هايي مانند پارچه را كشف كنند. با يك نگاه اجمالي به تاريخچه صنعت چاپ در جهان مي‌توان به راحتي دريافت كه هنر چاپ تا چه اندازه جالب و مهيج بوده است.

اختراع كاغذ و به دنبال آن اختراع حروف متحرك

شخص دانشمند چيني با نام تساي لون موفق به اختراع كاغذ شد. در حقيقت اختراع كاغذ به‌ ۲ قرن پس از ميلاد مسيح باز مي‌گردد. البته تساي لون به يكباره به اختراع كاغذ نرسيد، بلكه در ابتدا از اياف گياهان استفاده كرد. ناگفته نماند كه مراحل كار براي ساخت كاغذ چندان ساده و آسان نبود. شيوه ساخت كاغذ تساي لون بدين شكل بود كه در ابتدا مي بايست الياف گياهان را خرد كند. پس از خرد كردن نوبت به خمير كردن آن مي‌رسيد. خميرها را پهن كرده و آنقدر فشار مي‌داد تا آب‌هاي اضافي آن گرفته شود. فرايند ساخت كاغذ با شيوه اين چنيني به تدريج به ساير كشورها هم راه يافت. در نهايت در اواخر قرون وسطي، كاغذ اختراع شد. البته نه كاغذي به شكل و شمايل كاغذ هاي امروزي. اين نوع كاغذها اصطلاحاً كاغذ پوستي بود و از پوست حيوانات ساخته مي‌شد.


چين و حروف متحرك چاپي

پس از ساخت كاغذ نوبت به ساخت حروف متحرك چيني رسيد. گفتني است كه چين در صنعت چاپ جزء اولين كشورهايي است كه بيشترين تاثير را داشته است. در‌واقع كاغذ و ساخت حروف چاپي از كشور چين آغاز شد. يكي ديگر از دانشمندان چيني به نام پي شنگ موفق به ساخت حروف متحرك چاپي شد. البته حروف چيني متحرك. پي شنگ براي ساخت حروف از گل رس به همراه يك چسب مخصوص استفاده مي‌كرد. در طي اين فرايند حروف هاي ساخته شده از گل رس را در كوره‌اي قرار مي‌داد تا با حرارت بسيار زياد پخته شوند. پس از آنكه به خوبي حروف سفت و محكم مي‌شدند، بر روي حروف از طريق ابزارهاي فلزي موم مي‌كشيد و مجدد به آن حرارت مي‌داد. بدين ترتيب حروف بر روي صفحه مورد نظر چاپ مي‌شد. پي شنگ را مي‌توان مخترع حروف چيني دانست.


استفاده از قالب‌هاي چوبي براي چاپ

به گفته غربي‌ها آغاز تكنولوژي صنعت چاپ در قرن دوازدهم كامل شد. در اين برهه از تاريخ از قالب‌هاي چوبي براي چاپ استفاده مي‌كردند. مي‌توان اينگونه بيان كرد كه هنر چاپ با چوب تراشي به نوعي تركيب شده بود. حتي تا قرن پانزدهم چاپ از طريق قالب‌هاي چوبي ادامه پيدا كرد. تا زماني كه دستگاه‌هاي فلزي چاپ به بازار جهاني راه يافت.


اولين كتاب چاپي چه بود؟

شايد برايتان جالب باشد كه اولين كتاب چاپي توسط يوهانس گوتنبرگ در سال ۱۴۵۵ انجام شد. تكثير اين كتاب از طريق چاپ متحرك صورت پذيرفت. اين زمان اوج طلايي دوران پيشرفت صنعت چاپ بود. بدين ترتيب چاپ در كشورهايي مانند ايتاليا، فرانسه، اسپانيا و كشورهاي اروپايي بسيار رواج يافت. دستگاه چاپ گوتنبرگ در سراسر جهان به تدريج معروف شد و كتاب‌هاي بسياري به چاپ رسيد. پس از آن شخصي به نام آلوئيس زنه فلدر براي نخستين بار چاپ سنگي يا ليتوگرافي را به جهان معرفي كرد. او يك نمايشنامه نويس آلماني بود كه توانست با ليتوگرافي نقوش مختلفي را روي سنگ حكاكي كند.

اهميت چاپ در دنياي امروز

اولين باري كه ماشين چاپ اختراع شد، انقلاب بزرگي در تاريخ و فرهنگ جوامع اجتماعي به وجود آمد. به همين جهت هميشه چاپ از اهميت بسزايي در زندگي روزانه برخوردار بوده است. امروزه با توجه به آنكه ديگر كمتر كسي به سراغ خواندن مجله و روزنامه مي‌رود اما باز هم اهميت و ضرورت چاپ از بين نرفته است. حتي در بسياري از كسب و كارها انواع چاپ تبليغاتي بسيار لازم و ضروري است. امروزه به وفور با انواع خدمات چاپي از جمله كارت ويزيت، بروشورهاي تبليغاتي، تراكت‌هاي متنوع، كاتالوگ و مانند اين‌ها سروكار داريم. مي‌توان گفت نيمي از نياز روز مؤسسات و كسب و كارهاي خدماتي در گرو همين تبليغات چاپي است.


ويژگي‌هاي تبليغات چاپي

با توجه به توضيحات گفته شده در دنياي امروز مي‌بينيم كه تبليغات چاپي و مطبوعاتي در زندگي روزانه افراد بسيار رايج است. اگرچه تبليغات مطبوعاتي، كتاب، مجله و يا روزنامه كمي در زندگي مدرنيته افراد رنگ باخته اما همچنان از تبليغات چاپي به عنوان يكي از ضرورت‌هاي دنياي كسب و كار استفاده مي‌شود. يكي از ويژگي‌هاي تبليغات چاپي براي تمامي كسب و كارها، جذب مشتري، افزايش مشتري و مشتري مداري است. به طوريكه از طريق انواع تبليغات چاپي اعم از كارت ويزيت، تراكت، بروشور، كاتالوگ و مانند اين‌ها مي‌توان اطلاعات بسيار كاربردي را درباره خدمات خود در اختيار مشتريان قرار داد.


كلام پاياني

تاريخچه صنعت چاپ در جهان كه شامل اختراع تدريجي كاغذ و حروف چاپي مي‌شود براي تمامي مخاطبان بسيار جالب است. اين سير تاريخي و تحول در روند اختراع چاپ به شكل امروزي سبب مي‌شود تا نگاه موشكافانه‌تري به ويژگي‌هاي صنعت چاپ داشته باشيم. امروزه شاهد آن هستيم كه انواع مختلف نوشته‌هاي چاپي، تبليغات چاپي، تبليغات مطبوعاتي و مواردي از اين قبيل پيرامون زندگي ما را احاطه كرده‌اند. ما به طور روزانه با سيل عظيمي از تراكت چاپي، بروشور، پوسترهاي تبليغاتي، بيلبوردها و نظاير اين‌ها روبرو هستيم. در نتيجه با تمامي اين توضيحات به يك جمع‌بندي كارساز خواهيم رسيد و آن اهميت و ضرورت چاپ به‌خصوص تبليغات چاپي در زندگي صنعتي است.

منبع: pishkhan