شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : متاورس؛ آيا ارتباطات انساني محكوم به نابوديست؟
پنجشنبه، 27 مرداد 1401 - 10:54 کد خبر:50272
متخصصان PwC به صورت فزاينده‌اي با به كارگيري ربات‌ها، هوش مصنوعي و واقعيت مجازي، در پي يافتن راه‌‌هاي خلاقانه‌اي براي فراتر رفتن از دنياي فيزيكي بدون از دست دادن ارتباطات انساني هستند. به اين معني كه امروزه تقريبا همه چيز از جمله جلسات كاري، همكاري‌هاي در مقياس بزرگ و گفتگو در متاورس امكان‌پذير است. استفان اندرسون، مسئول استراتژي و بازار PwC خاور ميانه مي‌گويد: « مشتريان ما از تماشاي نوآوري‌ها و ارائه توصيه تجاري يا پاورپوينت قدم فراتر گذاشته‌اند و مي‌خواهند ببينند به صورت عملي چه اتفاقي مي‌افتد و فناوري نوظهور در اين راه بسيار مهم است.»شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| امروزه پول كلاني به متاورس سرازير مي‌شود، دنياي جايگزيني كه درآن بدون نياز به خارج شدن از خانه‌تان مي‌توانيد كار، بازي و با ديگران ملاقات كنيد. اما آيا ظهور اين فضاي مجازي گسترده، خطوط واقعيت را محو كرده و نحوه مصرف و ارتباط ما را براي هميشه تغيير مي‌دهد؟


متاورس چيست؟

امروزه همه، چه در فضاي مجازي و چه در دنياي واقعي راجع به متاورس حرف مي‌زنند و به نظر مي‌رسد كليدواژه نوينيست. اما ايده آن براي اولين‌بار در سال ۱۹۹۲ و در يك رمان علمي-تخيلي مطرح شد. چون فناوري پشت متاورس روز به روز به سوي دربرگرفتن بسياري از جنبه‌هاي واقعيت مجازي در حال پيشروي است، توضيح واقعي چيستي آن دشوار است. اما به زبان ساده، دنياي ديجيتال فراگيري است كه در موازات جهان واقعي وجود دارد.

شركت Somnium Space، يكي از نخستين پلاتفورم‌هاي متاورس متن باز (Open Source) بازار است. آرتور سيكوف، موسس و مديرعامل اين شركت، درباره چگونگي زندگي، كار و بازي در اين محيط جايگزين مي‌گويد: « وقتي در فضاي واقعيت مجازي، مثل جايي كه من الان هستم، حضور داريد، كاملا به محيط متصليد. من در اينجا به صورت ذهني، يا بهتر بگوييم، فيزيكي ذهني حاضر هستم. چون مغزم، چشمانم و هر آن‌چه مي‌بينم در اين فضاست، باور دارم كه در اين فضا حضور دارم.»

رشد اقتصاد متاورس

شايد Somnium Space يكي از نخستين پلاتفورم متاورس‌ باشد اما رقباي زيادي اخيرا در اين عرصه به رقابت پيوسته‌اند. شركت فيسبوك با تغيير نام خود به متا، تعهد خود براي تبديل متاورس به بخش بزرگي از استراتژي كسب و كارش را نشان داد. اما امثال مايكروسافت، آلفابت، روبلوكس و انويديا هم سرمايه‌گذاري عظيمي در واقعيت مجازي كرده‌اند.

اقتصاد متاورس پتانسيل جذب گستره وسيعي از جريان‌هاي درآمدي را نشان مي‌دهد و بر اساس برخي پيش‌بيني‌ها طي تنها دو سال آينده مي‌تواند به يك بازار ۸۰۰ ميليارد دلاري تبديل شود و تا ده‌سال آينده مي‌تواند ۳ تريليارد دلار به اقتصاد جهاني اضافه كند.

كسب و كارها چگونه سود مي‌برند؟

متاورس فقط براي بازي و تفريح نيست. اين دنياي گسترده واقعيت مجازي به شركت‌ها فرصتي براي يافتن راه‌حل‌هاي قابل ارائه در دنياي واقعي، مي‌دهد. شركت مشاور PwC اميدوار است به وسيله جديدترين آزمايشگاه خود در خاورميانه و در دوحه، اين راه‌حل‌ها را ارائه كند. رهف ابوطربوش، متخصص فناوري آزمايشگاه PwC Middle East مي‌گويد: «در PwC به‌كارگيري متاورس را به عنوان تكامل و نه تحول، در نظر مي‌گيريم. با اين رويكرد، ما بسيار سريع‌العمل هستيم و تغيير را درك مي‌كنيم و مي‌دانيم نيازهاي مشتريان متفاوت است.»

متخصصان PwC به صورت فزاينده‌اي با به كارگيري ربات‌ها، هوش مصنوعي و واقعيت مجازي، در پي يافتن راه‌‌هاي خلاقانه‌اي براي فراتر رفتن از دنياي فيزيكي بدون از دست دادن ارتباطات انساني هستند. به اين معني كه امروزه تقريبا همه چيز از جمله جلسات كاري، همكاري‌هاي در مقياس بزرگ و گفتگو در متاورس امكان‌پذير است. استفان اندرسون، مسئول استراتژي و بازار PwC خاور ميانه مي‌گويد: « مشتريان ما از تماشاي نوآوري‌ها و ارائه توصيه تجاري يا پاورپوينت قدم فراتر گذاشته‌اند و مي‌خواهند ببينند به صورت عملي چه اتفاقي مي‌افتد و فناوري نوظهور در اين راه بسيار مهم است.»

امنيت متاورس چگونه تامين مي‌شود؟

با بالا رفتن محبوبيت واقعيت مجازي، نگراني‌ها در مورد تاثير آن بر تعاملات انساني، انزواي اجتماعي و سلامت رواني افزايش پيدا مي‌كند. اكنون كودكان زمان بيشتري را در فضاي مجازي مي‌گذرانند و زماني كه مي‌توانند در متاورس بسيار خوش باشند، عدم وجود قوانين روشن مي‌تواند آن را به مكاني خطرناك بدل كند. پس چگونه پلاتفرم‌هاي واقعيت‌ مجازي با اين مشكلات روبرو مي‌شوند؟

تامي بومك معاون امور اجتماعي و همكاري‌هاي Roblox، پلاتفورمي با روزانه بيش از ۴۰ ميليون كاربر است. او مي‌گويد روبلوكس به قانونمند كردن پلاتفورم‌هاي خود و آموزش كاربران جوان و والدينشان براي چگونگي بازي به شيوه امن، پايبند است. او اضافه مي‌كند: « پلاتفرم ما به مردم امكان خلق و اشتراك تجربه را مي‌دهد. شما براي بيان كامل تصوراتتان به يك محيط اجتماعي نيازمنديد. بارها با اين سوال از سمت والدين كه Roblox چيست و چگونه مي‌توانيم بچه‌هايمان را ايمن نگه داريم، مواجه شديم. پس من متوجه شدم اين كه چه جامعه بزرگي نياز به آموزش در اين مساله دارد، براي ما نه تنها مسئوليت بلكه فرصت است.»
 

 

نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi

به روز شده در: ۱۷/۰۸/۲۰۲۲
منبع: euronews