شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : معرفي مرورگر اينترنت روابط‌عمومي‌
پنجشنبه، 23 تیر 1401 - 19:53 کد خبر:50006
سايدكيك تنها يك مرورگر نيست، بلكه سيستم عاملي است كه به روابط‌عمومي‌‌ها دسترسي فوق‌العاده‌اي به آنچه به آن نياز دارند مي‌دهد. اگرچه شايد بسياري از نرم‌افزارهايي كه تحت سايدكيك مي‌تواند به خوبي مديريت بخش‌هاي مختلف روابط‌عمومي‌ را بر عهده گيرد، اخيرا با تغييراتي كه در طرح صيانت از فضاي مجازي در اينترنت رخ داده در دسترس نيست، اما باز هم اين فضا بهترين فضايي است كه به سرعت عمل مديران روابط‌عمومي‌ كمك كند. 

شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| حوزه روابط‌عمومي‌ در جهان طي سال هاي اخير به شدت تحت تاثير تكنولوژي هاي حوزه IT دگرگون شده است. ديگر كمتر مدير روابط‌عمومي‌ وجود دارد كه بتواند بدون بهره گيري از تكنولوژي‌هاي ارتباطي روابط‌عمومي‌ را مديريت كند. در اين شرايط اگرچه وضعيت اپليكيشن هاي روابط‌عمومي‌ در كشور تعريف چنداني ندارد، اما در سطح جهان هر روز شاهد اخباري جديد از اپليكيشن هايي هستيم كه در موبايل و گاهي تحت وب خدماتي براي روابط‌عمومي‌ ها ارائه مي دهند.


يكي از اين اپليكيشن ها مرورگري است به نام سايدكيك (Sidekick) به معناي دوست نزديك كه در سال 2020 رونمايي شد و اكنون بالغ بر 30 هزار نفر از آن استفاده مي كنند. اين مرورگر به دو نياز مبرم روابط‌عمومي‌ ها پاسخ مي دهد:


1. نياز به بهره گيري از اپليكيشن هاي موبايلي در سيستم PC
2. تجميع نيازهاي نرم‌افزاري روابط‌عمومي‌‌ها در يك نرم‌افزار واحد


در واقع روابط‌عموميها امروز بيشتر از گذشته با مشتريان خود تعامل دارند و ارتباطات جديد به هيچ وجه از كار آنها نكاسته بلكه به كار آنها افزوده است. امروز يكي از دغدغه هاي جدي مديران روابط‌عمومي‌ اين است كه با چند كليك به مخاطب خود يا نياز خود دسترسي پيدا مي كند. در نتيجه دسترسي‌ها بايد بسيار نزديك‌تر از گذشته شود. نرم‌افزار سايدكيك يكي از بسترهايي است كه به اين امر كمك مي كند.


در واقع سايدكيك تنها يك مرورگر نيست، بلكه سيستم عاملي است كه به روابط‌عمومي‌‌ها دسترسي فوق‌العاده‌اي به آنچه به آن نياز دارند مي‌دهد. اگرچه شايد بسياري از نرم‌افزارهايي كه تحت سايدكيك مي‌تواند به خوبي مديريت بخش‌هاي مختلف روابط‌عمومي‌ را بر عهده گيرد، اخيرا با تغييراتي كه در طرح صيانت از فضاي مجازي در اينترنت رخ داده در دسترس نيست، اما باز هم اين فضا بهترين فضايي است كه به سرعت عمل مديران روابط‌عمومي‌ كمك كند.


در اين مرورگر علاوه بر يك سايدبار كه در سمت چپ مرورگر دسترسي فوق العاده اي به ابزارهاي اندرويدي و وبي شما مي دهد، در قسمت فوقاني نيز همانند كروم امكان باز كردن چند پنجره در كنار هم را فراهم مي كند. شما مي توانيد در قسمت سمت چپ نرم‌افزارهايي مانند Slack و Skype و WhatsApp و ... را پين كنيد و به راحتي بدون نياز به باز كردن پنجره جديد آنها را در اختيار داشته باشيد.


امكان چند لاگين كردن در اين مرورگر براي كساني كه مي خواهند فضاي كاري‌شان با فضاي شخصي شان اختلاط نداشته باشد بسيار مفيد است. بدين شكل كه تمام وبگردي ها و دسترسي هاي شما در فضاي كاري با فضاي شخصي تداخل نخواهد داشت و در صورت واگذاري كارتان به همكارتان نيازي نيست كه نگران اطلاعات شخصي خود در سيستم باشيد.


همچنين در صفحه اصلي اين مرورگر شما امكان اين را خواهيد داشت كه سايت ها و اپليكيشن ها را بخش بندي كنيد و دسترسي خود را به آنها در حالت حداكثري قرار دهيد. بدين شكل نيازي نيست كه به دنبال برنامه خاصي درون پنجره ويندوز يا در قسمت صفحات ذخيره شده بگرديد، بلكه از صفحه اصلي اين دسترسي براي شما وجود خواهد داشت.


بخش جستجوي سايدكيك نيز يكي از ديگر امكاناتي است كه اين مرورگر حرفه اي به كارگزاران روابط‌عمومي‌ مي دهد و آنها اين امكان را مي يابند كه بدون نگراني سيستم را براي اپليكيشن يا صفحه مورد نظر خود جستجو كنند.


اين مرورگر با استفاده از هوش مصنوعي به صورت خودكار تب هايي كه مورد استفاده قرار نمي گيرند، از ليست تب هاي مرورگر خارج مي كنند تا سرعت كار شما هميشه در بالاترين وضعيت قرار داشته باشد. اين نرم‌افزار يكي از بهترين نرم‌افزارها براي كار است چراكه مي توانيد اپليكيشن هايي را بر روي آن نصب كرده و در حين كار از آن استفاده كنيد. اگرچه در مرورگر كروم نيز اين قابليت وجود دارد، اما هيچگاه دسترسي به آن مانند سايدكيك نيست.


ابزارهاي اداره از راه دور با استفاده از رمز عبور مي كنند به همكاران شما در بخش فني دسترسي خوبي بدهند. علاوه بر آن نرم‌افزارهاي چت كه بر روي اين مرورگر به صورت پيشفرض نصب شده اند بر قابليت تعاملي بودن اين نرم‌افزار مي افزايد. اين قابليت باعث مي شود كه روابط‌عمومي‌ بتواند دسترسي بسيار خوبي به همه بخش هاي آن داشته باشد.


سايدكيك از دو فناوري ضد اثرانگشت و بمب سرعت مضاعف توانسته است لود صفحات وب را با سرعت بيشتري از سايت مرورگرها ممكن سازد و به صورت همزمان امنيت بيشتري را در مقابل صفحات پاپ آپ و ناخواسته و نرم‌افزارهاي مخرب فراهم سازد.


همچنين در مورد حفظ حريم خصوصي، وعده عمومي استارت آپ سايدكيك اين است كه «ما هرگز داده هاي شما را نمي فروشيم» (و همچنين مشخص مي كند كه اين شامل «جستجوها، سابقه مرور، يا هر گونه اطلاعات شخصي» مي شود).


مدل كسب و كار سايدكيك فعلا نرم‌افزار همانند كسب و كار (SaaS) و كسب و كار به مشتري B2C است، اما كم كم دارد روي ويژگي هايي مناسب براي كسب و كارها را پيشنهاد مي كند. اكنون اين سوال پيش مي آيد كه آيا ماژول هايي كه روي گوگل كروه نصب مي شوند (البته در ايران بسيار كم مورد استفاده قرار مي گيرند.) در اين نرم‌افزار پشتيباني مي شوند؟ بايد بگويم كه بله.


سايدكيك اگرچه امروز از نظر كيفيت نرم‌افزار قابل رقابت با ساير مرورگرهاست، اما در عين حال چنين ادعايي ندارد. آنها مي گويند مرورگرها خوبند و ما با آنها رقابت نمي كنيم، بلكه ما خدماتي مضاف بر مرورگرها براي كساني كه به صورت روزانه كار خود را با مرورگر انجام مي دهند و مي خواهند به صورت همزمان كل كارشان را مديريت كنند، خدماتي مي دهيم كه تا كنون توسط مرورگرها ارائه نشده است.


اما نكته اي كه اين نرم‌افزار به آن اذعان مي كند، نحوه كسب درآمد مرورگرها است. آنها معتقدند كه محل كسب درآمد مرورگرهاي وب از طريق فروش اطلاعات شخصي افراد به شركت ها و سازمان هاي اطلاعاتي و تجاري بزرگ است و ادعا مي كنند كه ما چنين اقدامي نمي كنيم و قصد داريم به شكل ديگري كسب درآمد كنيم، چراكه نه تبليغات باعث آسودگي كار كاربران مي شود و نه فروش اطلاعات حس خوبي نسبت به اين نرم‌افزار به كاربرانش مي دهد.


پرداخت هزينه براي حفظ امنيت اگرچه موضوع بسيار مهمي براي افراد است اما به دليل پرداخت دلاري در حال حاضر بعيد به نظر مي رسد كه اين ايده در ايران عملياتي شود چراكه غالبا هنوز فضاي اينترنت را فضايي بدون هزينه خارج از هزينه اينترنت تلقي مي كنند و سعي بر استفاده از نرم‌افزارهاي غير پولي در اين فضا دارند. اين موضوعي است كه همه مردم و به ويژه روابط‌عمومي‌ ها در سازمان هاي دولتي و خصوصي بايد به آن توجه كنند.


علي اي‌حال تا آن زمان اين مرورگر كيفيت خوبي را به مخاطبان خود ارائه مي دهد مي توانيد از آن براي تسهيل فعاليت هاي روزانه تان در فضاي مجازي از طريق PC استفاده كنيد.
 


منبع: شارا - شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران