شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : 3 درس ژو
سه شنبه، 2 آذر 1400 - 14:53 کد خبر:48229
مشتري قرار نيست فقط به خاطر اينكه شما مدرك بالايي داريد پول بيشتري بابت محصول تان به شما بپردازد اما دانش‌تان نسبت به حوزه كسب و كار كمك مي‌كند كه بتوانيد رقابت‌پذيري‌ شركت تان را حفظ كنيد.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| مشتري قرار نيست فقط به خاطر اينكه شما مدرك بالايي داريد پول بيشتري بابت محصول تان به شما بپردازد اما دانش‌تان نسبت به حوزه كسب و كار كمك مي‌كند كه بتوانيد رقابت‌پذيري‌ شركت تان را حفظ كنيد.

آينده نگر

ژو كونفي در ميان ثروتمندان جهان چهره شناخته‏ شده‌اي است، هم به اين خاطر كه مدت‌ها عنوان ثروتمندترين زن خودساخته دنيا را از آن خود داشته و هم به اين دليل كه داستانش از آن داستان‌هاي كلاسيك فقر تا ثروت است؛ كارگر خط توليد يك كارخانه كه پاره‌وقت درس خواند و آموخت و شركت راه انداخت و قرارداد بست و تلاش و بختش دست به دست هم دادند تا تبديل به يكي از غول‌هاي حوزه تكنولوژي در چين و جهان شود.

 

مديرعامل شركت لنز تكنولوژي كه زماني به قول خودش نمي‌دانست وعده بعدي غذايش را كي و چطور بايد به دست آورد حالا در جايگاهي است كه مي‌تواند با تجربه‌اي كامل از تمام سختي‌هايي كه گذرانده به ديگران درس كار و مديريت بدهد. آنچه مي‌خوانيد ترجمه و برداشتي است از صحبت‌هايي كه او با شبكه سي‌ان‌بي‌سي داشته است.


به خوبي آماده باشيد


ژو مي‌گويد كه كارآفرينان بايد هميشه براي آنچه در پيش است آماده باشند. مي‌گويد چند زمينه هستند كه بايد در آن‏ ها به استادي برسيد: «اول، ميزان كلي رقابت‌جويي‌تان را بهبود ببخشيد. دوم، بايد به لحاظ رواني محكم باشيد. سوم، شناختتان از بازار و رقيبانتان را تقويت كنيد.»


او مي‌گويد كه تجربه‌اش زماني كه به عنوان كارگر خط توليد مشغول بود و بعدها زماني كه به عنوان مدير اولين نفر را استخدام كرد به او كمك كرده كه اعتماد به نفس داشته باشد كه در سال‌هاي اوليه كار لنز تكنولوژي خصيصه‌اي بسيار ضروري بود: بايد شجاعت كافي براي رودررو شدن با شكست را به دست آوريد. او همچنين مي‌گويد كه در سال‌هايي كه هنوز يك استارت‏آپ بود، وقتي به جلسه با مشتريان مي‌رفت چندين نقشه جايگزين هم همراهش داشت: «هميشه به اينكه اگر پيشنهادهايم را رد كنند بعد ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏قرار است چه بگويم فكر مي‌كردم، چون رد شدن هميشه هست و بايد برايش به‏خوبي آماده باشيد.»

به آموختن ادامه دهيد


ژو مي‌گويد: «مشتري قرار نيست فقط به خاطر اينكه شما مدرك بالايي داريد پول بيشتري بابت محصولتان به شما بپردازد اما دانشتان نسبت به حوزه كسب و كار كمك مي‌كند كه بتوانيد رقابت‌پذيري‌ شركتتان را حفظ كنيد.» خود ژو در حال كارگري در كارخانه به صورت پاره‏وقت درس خواند و مدرك حسابداري گرفت و بعد هم مدرك عمليات كامپيوتري و حتي گواهي‏نامه رانندگي كاميون‌هاي باربري. او مي‌گويد: «وقتي توانايي يادگيري داريد، يعني توانايي ادامه دادن به رشد را هم داريد.»

هرگز تسليم نشويد


ژو مي‌گويد كه بسياري از آدم‌ها وقتي با دست‌انداز مواجه مي‌شوند ضرباتي جدي را تجربه مي‌كنند كه به اعتماد به نفسشان وارد مي‌شود. اما كليد موفقيت‏، استقامت است؛ به خصوص در سخت‌ترين شرايط. ژو يك بار در يك برنامه تمرين رشد تيمي 20 نفر از مديران شركتش را براي فتح قله داوي در استان هونان برد. برخي از اعضاي تيم مي‌خواستند در نيمه‏راه قله از ادامه مسير دست بكشند اما او اصرار كرد كه نايستند و به حركت ادامه دهند.


او مي‌گويد: «وقتي از نيمه راه رها كنيد، ديگر شجاعت اينكه برگرديد و همه ‏چيز را از تقطه صفر شروع كنيد نخواهيد داشت و باز هم تسليم خواهيد شد. فقط زماني كه اصرار بورزيد مي‌توانيد موفق شويد. به خاطر دست‌اندازهاي كوچك تسليم نشويد.»
 

منبع: tccim