شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : ويندوز ۱۱ با امكان اجراي اپليكيشن‌هاي اندرويد منتشر شد
چهارشنبه، 14 مهر 1400 - 12:21 کد خبر:47861
انتظارها براي انتشار نسخه جديد ويندوز به سر آمد و شركت مايكروسافت روز سه‌شنبه ۵ اكتبر به وعده‌اش عمل كرد و جديدترين سيستم‌عاملش با نام ويندوز ۱۱ را منتشر كرد. از مهم‌ترين قابليت‌هاي ويندوز ۱۱ اين است كه امكان اجراي اپليكيشن‌هاي اندرويد را نيز دارد.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| انتظارها براي انتشار نسخه جديد ويندوز به سر آمد و شركت مايكروسافت روز سه‌شنبه ۵ اكتبر به وعده‌اش عمل كرد و جديدترين سيستم‌عاملش با نام ويندوز ۱۱ را منتشر كرد. از مهم‌ترين قابليت‌هاي ويندوز ۱۱ اين است كه امكان اجراي اپليكيشن‌هاي اندرويد را نيز دارد.

جديدترين سيستم‌عامل شركت مايكروسافت با نام ويندوز ۱۱ نخستين بار در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱ رونمايي و اعلام شد اين نسخه در ۵ اكتبر منتشر مي‌شود. نسخه جديد ويندوز در بسياري موارد با ويندوز ۱۰ شباهت دارد اما قابليت‌ها و امكانات جديدش آن را از ويندوز قبلي متمايز كرده است؛ به‌عنوان‌ مثال، نسخه جديد فقط از سيستم‌هاي ۶۴ بيتي پشتيباني مي‌كند. بر اساس اعلام شركت مايكروسافت، ويندوز ۱۱ به حداقل چهار گيگابايت رم و ۶۴ گيگابايت حافظه نياز دارد.

از نظر طراحي ظاهري نيز ويندوز۱۱ با نسخه قبلي متفاوت است. كاربران به‌محض استفاده از اين ويندوز، از بازطراحي منوي استارت گرفته تا ويجت‌ها متوجه اين تفاوت‌ها خواهند شد. منوي استارت ويندوز ۱۱ شبيه يك نماي شيشه‌اي شفاف است. در اين نسخه، نمادها و ابزارك‌هاي جديدي نيز طراحي شده است.

صفحه‌آرايي فوري (Snap Layout) نيز يكي از امتيازهاي ويندوز ۱۱ است كه از طريق آن، كاربران مي‌توانند چند پنجره را به‌شكل ستون كنار هم باز كنند. در بخش ويجت‌ها نيز خبرها، پيش‌بيني آب‌و‌هوا و رويدادهاي ورزشي نمايش داده مي‌شود.

شايد مهم‌ترين ويژگي ويندوز ۱۱ اين باشد كه امكان اجراي اپليكيشن‌هاي اندرويد را نيز دارد. كاربران اپليكيشن‌هاي پرطرفدار مثل اينستاگرام از اين پس مي‌توانند به‌راحتي با دانلود اين نرم‌افزار در سيستم‌عامل، محتواي موردنظر خود را منتشر كنند.

شركت مايكروسافت در سال ۲۰۱۵، هنگام انتشار نسخه ۱۰ سيستم‌عاملش، اعلام كرد اين آخرين نسخه ويندوز است و نسخه ديگري در راه نخواهد بود. با اين‌ حال، در نيمه اول سال ۲۰۲۱، خبرهايي منتشر شد كه نشان مي‌داد اين شركت قصد دارد ويندوز جديدي را روانه بازار كند. در ۲۴ ژوئن وقتي‌ از ويندوز ۱۱ رونمايي شد، شركت مايكروسافت در وبگاه رسمي‌اش آن را «جامع‌ترين» و «مدرن‌ترين» سيستم‌عامل تاريخ اين شركت خواند و اعلام كرد با طراحي اين نسخه، يك بازنگري كامل در مفهوم ويندوز انجام شده است.

ويندوز ۱۱ در واقع يك سيستم‌عامل شخصي است كه امكان اجرا در چندين دسكتاپ، تلفن هوشمند و تبلت را دارد و به كاربران اجازه مي‌دهد كه به‌راحتي ميان دستگاه‌هاي خود جابه‌جا شوند.

شركت مايكروسافت اعلام كرده است كه نسخه جديد ويندوز رايگان و به‌تدريج در دستگاه‌هاي كاربران به‌روزرساني مي‌شود. بنابراين، همه كاربران نمي‌توانند به نسخه جديد دسترسي سريع داشته باشند و بنا بر اعلام مايكروسافت، روند به‌روزرساني ويندوز روي تمام دستگاه‌هاي سازگار با سيستم‌عامل جديد تا اواسط سال ۲۰۲۲ طول مي‌كشد. با اين‌ حال، در وبگاه رسمي مايكروسافت نوشته شده است كاربران ويندوز ۱۰ كه سيستم آنان ۶۴ بيتي است مي‌توانند از بخش به‌روزرساني ويندوز امكان دانلود و نصب نسخه جديد را بررسي كنند.
 

منبع: independentpersian