شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : موفقيت محققان در انتقال اينترنت پرسرعت با استفاده از پرتوهاي نور
جمعه، 26 شهریور 1400 - 22:48 کد خبر:47740
يك روش جديد براي انتقال اينترنت پرسرعت از طريق عبور دادن پرتوهاي نور در هوا، توانسته است با موفقيت داده‌ها را از يك ساحل رود كنگو به ساحل ديگر آن منتقل كند.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| يك روش جديد براي انتقال اينترنت پرسرعت از طريق عبور دادن پرتوهاي نور در هوا، توانسته است با موفقيت داده‌ها را از يك ساحل رود كنگو به ساحل ديگر آن منتقل كند.

معني اين تحول اين است كه ساكنان دو شهر برازاويل و كينشاسا، مي‌توانند از پهناي باند سريعتر و ارزان‌تري استفاده كنند.

اين طرح كه پروژه تارا نام دارد، يكي از طر ح‌هاي موسوم به نوآوري‌ بلندپروازانه آلفابت اكس است(كه قبلا آزمايشگاه گوگل‌ايكس خوانده مي‌شد).

اين طرح نتيجه جنبي پروژه لون است كه در دوره زماني تعطيلي‌هاي ناشي ازشيوع كرونا، پروژه پهناي باند با استفاده از بالن‌هاي فرستاده شده در استراتوسفر زمين راه انداخت.

گروه مسئول اين نوآوري در وبلاگ خود گفته است كه "در آخرين آزمايش، شكاف ارتباطي بين دو شهر آفريقايي برازاويل در جمهوري كنگو و كينشاسا در جمهوري دموكراتيك كنگو" پر شده است.

اين دو شهر كمتر از پنج كيلومتر با هم فاصله اما مرتبط كردن آنها مشكل بوده است زيرا در شيوه رايج لازم بود كه كابل در اطراف رودخانه كار گذاشته مي‌شد كه اين امر سبب افزايش قيمت پهناي باند اينترنت تا پنج برابر مي‌شد.

گروه مسئول اين طرح در ايكس گفته است كه سيستم ارتباطات نوري بي‌سيم(WOC) تقريبا ۷۰۰ ترابايت داده را در ۲۰ روز با ۹۹.۹ درصد دسترسي در اختيار كاربران قرار مي‌دهد.

آنان گفته‌اند "در حاليكه ما انتظار نداريم كه اين سيستم صد در صد قابل اعتماد در همه شرايط آب و هوايي باشد، اما مطمئن هستيم كه ارتباط تارا همچنان ارتباط مورد نياز را تامين خواهد كرد و نقشي كليدي در ارتباط سريع و كم هزينه‌ براي هفده ميليون ساكنان اين دو شهر خواهد داشت."

اين آخرين بخش پروژه است كه تكميل آن سه سال به طول انجاميد. اكس در همكاري با اكونت و ليكوييد تله‌كام مي‌كوشد تا اينترنت پرسرعت را در اختيار اهالي كشورهاي جنوب صحراي آفريقا بگذارند و طرح خود را در كنيا راه‌اندازي كرده است.

اين سيستم از پرتوهاي بسيار باريك و نامرئي نور براي انتقال اطلاعات استفاده مي‌كند، يعني به همان صورتي كه كابل نوري علايم را منتقل مي‌كند اما بدون استفاده از كابل و تنها با تاباندن شعاع نور در هوا.

اين فناوري، كه ارتباط نوري فضاي آزاد نام دارد، حاصل آزمايش‌هايي است كه گروه تحقيقاتي پيشتر در چارچوب پروژه لون براي تاباندن نور ليزري بين دو بالون از آن استفاده كرد. در ماه فوريه آلفابت تصميم گرفت كه طرح لون را به خاطر اينكه ديگر جنبه اقتصادي نداشت متوقف كند.

البته فناوري جديد كامل و بدون نقص نيست و گروه تحقيقاتي اذعان دارد كه در شرايط مه يا پرواز پرندگان در برابر شعاع نور كارآيي آن كاهش مي‌يابد.

اما با تنظيم سطح ليزري كه منتقل مي‌شود و كمي شبيه يك تلسكوپ عمل مي‌كند و استفاده از مجموعه‌اي از آينه‌ها، چراغ‌ها، نرم افزار و سخت افزارهاي مختلف، انتقال اين پرتو به محل مورد نظر بهبود يافته است. اين گروه همچنين راه‌هايي را براي كاهش خطا در نتيجه اختلال ناشي از پرواز پرندگان و نظاير آن يافته است.

در اين وبلاگ آمده است: "در حاليكه مكان‌هايي مانند شهر مه‌آلود سان فرانسيسكو، هرگز نمي‌تواند محل مطلوبي براي استفاده از اين سيستم باشد، اما بسياري ديگر از نقاط جهان امكانات لازم براي استفاده از آن را دارند."

اين فناوري در كنيا، هند، ايالات متحده و مكزيك نيز آزمايش شده است.

پروژه هاي ديگري كه آلفابت اكس روي آنها كار مي‌كند عبارتند از:

طرح مواد معدني - تلاش براي توسعه فناوري جديد براي ايجاد يك سيستم پايدارتر تامين غذا
طرح جزر و مد - براي بهبود سلامت اقيانوس‌ها
طرح روبات روزانه - با هدف پيشرففت و توسعه روبات‌هايي كه مي توانند كارهاي مفيدي را در زندگي روزمره انجام دهند

منبع: بي سي