شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : 10 راه شناخت افراد براي بالا بردن مهارت روابط بين فردي
شنبه، 27 شهریور 1400 - 10:32 کد خبر:47729
ما در اينجا به نكاتي مي‌پردازيم كه براي همه نوع مهارت ارتباط بين فردي كاربردي باشد هرچند هر نوع رابطه نكات خاص خود را دارد و اين نكات تنها نكات پايه براي تمامي روابط بين فردي هستند.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| نوع ارتباط هر فرد با خانواده و دوستان و همكارانش متفاوت است. درك موقعيت خود در زندگي افراد و نوع ارتباط‌مان با آن‌ها و شناخت نوع روابط با آنها بسيار هائز اهميت مي‌باشد. مثلا حتي اگر با مديرمان دوست صميمي باشيم نمي‌توانيم با وي در محيط كاري مانند يك دوست رفتار كنيم چرا كه خارج از عرف كاري و اجتماعي مي‌باشد.

ما در اينجا به نكاتي مي‌پردازيم كه براي همه نوع مهارت ارتباط بين فردي كاربردي باشد هرچند هر نوع رابطه نكات خاص خود را دارد و اين نكات تنها نكات پايه براي تمامي روابط بين فردي هستند.

1. احترام در مهارت روابط بين فردي

يكي از اساسي‌ترين و مهم‌ترين پايه‌هاي هر نوع ارتباطي شناخت و رعايت احترام مي‌باشد. حتي اگر ما با فردي ارتباط بسيار نزديكي داشته باشيم در نهايت رعايت احترام او بسيار هائز اهميت است. ممكن است در ابتدا رعايت نكردن احترام باعث جدايي نشود ولي در ادامه مي‌توان تضمين داد كه روابط به سمت سردي كشيده شده و نهايتا مي‌تواند به جدايي ختم پيدا كند. ابتدا بايد افراد و چهارچوب‌هاي آنها را بشناسيم و به آنها احترام بگذاريم.


2. شناخت تفاوت‌ها در مهارت روابط بين فردي

نزديك به هشت ميليارد انسان در كره زمين با سليقه‌ها و نظرات متفاوت و مشابه زندگي مي‌كنند كه هر يك از آنها منحصر به فرد است. مهم ترين اصل شناخت تفاوت‌هاي بين فردي براي اين است كه بتوانيم با به اشتراك گذاشتن تفاوت‌ها و بحث برد برد بين فردي با اين تفاوت‌ها به تفاهم‌ها برسيم. چرا كه ممكن است در طول زمان تفاوت‌هاي حل نشده به جدايي ختم شود.

3. استفاده از تفاهم‌ها در مهارت روابط بين فردي

بسياري از افراد در نزديكي شما و كساني كه شما با آنها ارتباط داريد داراي سليقه‌ها و تفكرات مشابه‌اي هستند. با شناخت تفاهم‌ها و سليقه‌هاي مشابه مي‌توان آن‌ها را با يكديگر به اشتراك گذاشته و آنها را بهتر و كامل‌تر كنيد. تحقيقات نشان داده است كساني كه سلايق يكسان و مشابه دارند دوست‌هاي بسيار صميمي براي يكديگر مي‌باشند.


4. در باب عقايد و چهارچوب‌ها

هر فردي بسته به شرايط زندگي و محيط زندگي خود داراي چهارچوب‌ها و عقايد متفاوتي مي‌باشد. در واقع مي‌توان گفت تفاوت‌ها و تفاهم‌ها در باب عقايد و چهارچوب‌ها رقم مي‌خورد. افراد ممكن است نسبت به يك موضوع يا يك اتفاق عقايد و چهارچوب‌هاي متفاوتي داشته باشند كه بسيار مهم است ما آنها را بشناسيم و از آنها عبور نكنيم و باعث اذيت آنها نشويم.

5. نگاه كردن از ديد ديگران

در بحث‌ها فارغ از اينكه حق با كيست ابتدا بايد سعي كنيم اتفاق‌ها و رخدادها را از ديد طرف مقابل نيز بررسي كنيم. ممكن است يك حرف يك اتفاق براي ما مسئله سخت و پيچيده‌اي نباشد ولي براي فرد مقابل بسيار آزار دهنده باشد و برعكس. با نگاه كردن مسائل از ديد فرد مقابل مي‌توانيم با ابزار بيشتري مسائل را حل كنيم.

6. درك كردن شرايط

فارغ از چهارچوب‌ها و سلايق و علايق بايد شرايط طرف مقابل را بتوانيم براي خود تحليل كنيم و آن‌ها را بفهميم. ممكن است افراد بخاطر شرايطي كه در آن قرار دارند پاسخ‌هاي متفاوتي به ارتباطات دهند. مانند شرايط بيماري، افسردگي، شرايط سخت مالي و... .


7. حرف زدن با يكديگر

اگر مشكلي هست مي‌توانيم با رعايت احترام به طرف مقابل آن را ابراز كنيم و سعي كنيم مشكلات را برطرف كنيم. اگر نكات مثبتي در فرد مقابل است آن را بگوييم تا فرد مقابل بتواند آن را حفظ كند.

8. عذرخواهي و تشكر كردن

اگر باعث شديم طرف مقابل ناراحت شود بايد غرور خود را كنار گذاشته و از وي عذرخواهي كنيم و شرايط را براي وي توضيح دهيم و سعي در جبران آن داشته باشيم تا بتوانيم حفظ رابطه كنيم. اگر افراد باعث خرسندي ما شوند هرچند كوچك بايد از آنها تشكر كنيم و اين موضوع را انتقال دهيم كه متوجه رفتار خوب وي شده‌ايم.


9. گوش دادن به يكديگر

مهم‌ترين اصل ارتباط گوش دادن به طرف مقابل است. ابتدا به يكديگر گوش دهيم و سپس سعي در پاسخ باشيم. گوش دادن به حرف‌ها و رفتارهاي افراد باعث شناخت ما از آن‌ها مي‌گردد.

10. گذاشتن ياد بود

براي يكديگر يادداشت‌هاي كوتاه بگذاريد. يادداشت‌ها هرچند كوتاه مي‌تواند به افراد اين حس را بدهد كه به ياد آن‌ها هستيم. به يكديگر هديه بدهيد. نيازي به هزينه‌هاي زياد نيست يك شاخه گل يا يك سنجاق كوچك هم مي‌تواند هديه‌هاي ارزشمندي باشد به ياد همديگر باشيد. براي مراسم‌ها تولدها و... به ياد يكديگر باشيد و با پيامي اين به ياد بودن را به يكديگر انتقال دهيد.


نتيجه گيري

اين‌ها نكات ابتدايي براي ارتباط بين فردي مي‌باشد و همانطور كه در ابتدا گفته شد هر رابطه‌اي پيچيدگي خاص خودش را دارد كه در ادامه به شناخت و نوع ارتباط روابط به طور تخصصي خواهيم پرداخت. منتظر نظرات شما هستيم.
 

منبع: alimirsadeghi