شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : عقب‌نشيني فيس‌بوك از مواضع خود درباره ممنوعيت نشر اخبار كرونا
جمعه، 14 خرداد 1400 - 11:19 کد خبر:47253
در حالي كه بحث بر سر منشاء ظهور ويروس كرونا بار ديگر شدت گرفته است و روزانه صدها پوستر و گزارش درباره اين موضوع در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود، فيس‌بوك در مواضع پيشين خود مبني بر ممنوعيت نشر پوستر و خبر‌هاي مربوط به ويروس كرونا، تجديد نظر كرده و اعلام كرد، هيچ پوستري يا متني كه محتواي آن درباره منشاء ظهور ويروس كرونا و اينكه اين ويروس توسط انسان ساخته شده يا نه، از شبكه حذف نخواهد شد.شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي يران (شارا)-|| در حالي كه بحث بر سر منشاء ظهور ويروس كرونا بار ديگر شدت گرفته است و روزانه صدها پوستر و گزارش درباره اين موضوع در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر مي‌شود، فيس‌بوك در مواضع پيشين خود مبني بر ممنوعيت نشر پوستر و خبر‌هاي مربوط به ويروس كرونا، تجديد نظر كرده و اعلام كرد، هيچ پوستري يا متني كه محتواي آن درباره منشاء ظهور ويروس كرونا و اينكه اين ويروس توسط انسان ساخته شده يا نه، از شبكه حذف نخواهد شد.

سخنگوي اين شبكه اجتماعي، در بيانيه‌اي گفت، تصميم فيس‌بوك براي لغو قانون ممنوعيت نشر موضوعات مربوط به بيماري كرونا پس از آن گرفته شد كه اين شركت با متخصصان و نهادهاي بهداشت عمومي در باره تحقيقات و بررسي‌هاي جديد مربوط به منشاء اين بيماري رايزني كرده است.

او همچنين افزود، در حال حاضر اين شركت براي همسويي با روند تحولات مربوط به دگرگوني اين بيماري همه‌گير و همچنين براي به روزرساني اطلاعات و آشكارتر شدن حقايق و رويكردهاي جديد، به طور منظم با متخصصان و كارشناسان بهداشت جهاني همكاري مي‌كند.

سخنگوي فيس‌بوك، افزود: «فيس‌بوك به‌دنبال مشورت با سازمان‌هاي بهداشتي پيشرو، از جمله سازمان جهاني بهداشت، در سياست‌هاي خود در مورد اطلاعات غلط درباره بيماري همه‌گير تغييراتي در برنامه‌هاي خود ايجاد كرده است».

لغو اين ممنوعيت از سوي فيس‌بوك منعكس‌كننده بحثي است كه در حال حاضر در مورد منشأ بيماري همه‌گير در محافل بهداشت بين المللي در جريان است، به‌ويژه پس از گزارش «وال استريت ژورنال»، كه در آن آمده است، دست كم سه محقق چيني در ماه نوامبر 2019 يعني پيش از تاريخ شيوع رسمي اين بيماري، در آزمايشگاه ويروس‌شناسي «ووهان» به اين بيماري مبتلا و در بيمارستان بستري شده بودند.

در همين رابطه روز چهارشنبه، پنجم خرداد، جو بايدن، رئيس جمهوري آمريكا، از وزارت اطلاعات اين كشور خواست تا تلاش‌هاي خود را براي تحقيق در مورد منبع ظهور ويروس كرونا را گسترش داده و ظرف 90 روز گزارشي به او ارائه دهد.

مقامات كاخ سفيد در بيانيه‌ روز سه شنبه گفتند كه چين «در تحقيقات جهاني درباره منشا ويروس» كاملاً شفاف نبوده است.

آنها همچنين اظهار داشتند كه براي تعيين اينكه ويروسي كه جان نزديك به 3.5 ميليون نفر را گرفته است از طبيعت بوده يا در آزمايشگاه ووهان ساخته شد، نياز به يك تحقيق كامل دارد.


شك و ترديد دانشمند چيني

گفتني است كه پيشتر «لي-منگ يان» ويروس‌شناس فراري چيني كه به «زن خفاش» معروف است، نتايج تحقيقات دولت چين مبني بر اينكه ويروس كرونا در بازار ماهي‌هاي منجمد در شهر «ووهان» به صورت تصادفي از خفاش به انسان منتقل شده را زير سوال برده بود.

اين دانشمند در آن زمان ويروس كرونا را «سلاح بيولوژيكي در رفته از كنترل» كه در آزمايشگاهي در ووهان توليد شده است، قلمداد كرد اما شواهد روشني براي اثبات صحت ادعاي خود ارائه نداد.

منبع: https://farsi.alarabiya.net