شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : كوويد-19 و استراتژي‌هاي هوش مصنوعي در روابط‌عمومي
شنبه، 11 بهمن 1399 - 08:15 کد خبر:46233
من معتقدم كه خبر خوب در اينجا اين است كه ما امروزه در حال استفاده از تكنولوژي براي بهتر كردن كسب‌وكارمان و بخش‌هاي ديگر زندگي‌مان هستيم و مي‌كوشيم تا تكنولوژي را براي انجام كارهاي بهتر و بهتر كار كردن و رسيدن به اهداف‌مان و كشف حقيقت به خدمت بگيريم و اين، حقيقت و واقعيت است كه در اينجا به درد ما مي‌خورد...شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| تحقيقات نشان داده كه از چهار سال پيش تا الان تعداد وسايل ارتباطي متصل شده به اينترنت و در حال برقراري ارتباط بين انسان‌ها به بيش از ده برابر جمعيت زمين رسيده است. يعني بيش از 75 ميليارد وسيله ارتباطي و اين عدد خيلي بزرگي است و من معتقدم و اميدوارم شما هم با من موافق باشيد كه اين وسايل پرشمار ما را در يك همه‌گيري اطلاعاتي قرار داده‌اند و اين همه‌گيري اطلاعاتي به‌واسطه همه‌گيري كوويد-19 سرعت و دامنه بيشتري پيدا كرده است.


باز هم معتقدم و اميدوارم شما هم با من هم نظر باشيد كه كوويد-19 زندگي و جهان ما را زير و رو كرده است و پس از همه‌گيري كوويد-19 بود كه ما مجبور شديم به جاي ديدار كردن همديگر در كافي‌شاپ به‌صورت آنلاين با هم ملاقات كنيم و خانه‌هاي‌مان را به محل كار و مدرسه و سالن ورزشي تبديل كنيم و ياد بگيريم كه كارهاي‌مان و تعاملات‌مان را با شيوه‌هايي كاملا جديد و نوآورانه انجام دهيم.


من در اواخر ماه مارس سال گذشته به آمار تكان دهنده‌اي دست پيدا كردم كه نشان مي‌داد كه بازديدها از گوگل در هر روز در سرتاسر جهان به بيش از 2 ميليارد دقيقه مي‌رسد كه برابر است با 3800 سال كه واقعا عدد حيرت‌آوري است.


ما داريم در اينجا در مورد 75 ميليارد وسيله ارتباطي صحبت مي‌كنيم عددي كه تا سال 2035 پيش‌بيني مي‌شود به يك تريليون برسد. پس جاي تعجب ندارد كه در دنياي ديجيتال ما به‌شدت نيازمند آن باشيم كه ياد بگيريم چگونه در چنين دنياي كاملا جديدي زندگي كنيم و چگونه در آن با ديگران ارتباط برقرار نماييم.


اگر بخواهيم در مورد هوش مصنوعي صحبت كنيم بايد بگوييم كه ديجيتالي شدن شامل انواع تحولات تكنولوژيكي مي‌شود در اين ميان، يادگيري ماشيني و الگوريتم‌ها به‌كمك مردم آمده‌اند و فعاليت‌هاي آنها را ساده‌تر كرده‌اند آن هم نه فقط در بخش توليد بلكه در بخش‌هاي ديگري همچون روابط‌عمومي.


ما امروزه با روبات خبرنگاراني سر وكار داريم كه ديگر براي ما آن‌چنان شگفت‌انگيز نيستند. علاوه بر اين، امروزه بسياري از رسانه‌ها دارند از چت‌بوت‌ها و الگوريتم‌هاي يادگيري ماشيني براي جمع‌آوري گزارش‌هاي مربوط به سود و زيان اعلامي شركت‌ها استفاده مي‌كنند.


آنها از الگوريتم‌هاي يادگيري ماشيني براي اين كارها استفاده مي‌كنند چون اين كارها خيلي ساده و آسان هستند و اگر شما الگوريتم‌ها و چت‌بوت‌هاي خوبي در اختيار داشته باشيد كارهايي مانند جمع‌آوري و مقايسه گزارش‌هاي مربوط به وضعيت مالي شركت‌ها با سال‌هاي قبل به‌خوبي انجام مي‌شوند و پس از آن نيز امكان تبديل شدن خروجي اين بررسي‌ها به متن و نوشتار نيز وجود دارد. اين كارها به راحتي انجام مي‌شود و اين امكان را به گزارشگران مي‌دهد تا در كوتاه‌ترين زمان ممكن به نتايج مورد نيازشان دست يابند آن هم بدون هيچ خطايي چون كه الگوريتم‌ها و ماشين‌ها هيچ‌گاه مرتكب اشتباهاتي نمي‌شوندكه انسان‌ها ممكن است داشته باشند.


امروزه شما مي‌توانيد به گزارش‌هايي را در روزنامه‌هايي مانند نيويورك تايمز يا گاردين پيدا كنيد كه به‌وسيله الگوريتم‌ها و ماشين‌ها تهيه شده‌اند. در اينجا به عنوان نمونه مقاله‌اي از روزنامه گاردين آمده است كه تقريبا يك سال قبل و براي اولين بار توسط يك چت‌بوت و با كمك يادگيري ماشيني نوشته شده است (05:00) البته تكنولوژي هوش مصنوعي و يادگيري ماشيني فقط براي اين كار نيستند بلكه كاربردهاي زيادي در توليد تصاوير و ويديوهاي جعلي كه به‌شدت باوركردني و واقعي به نظر مي‌رسند نيز دارند.

 

اين موضوع از آنجا اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه ما در دوران همه‌گيري كوويد-19 با حجم گسترده‌اي از خبرهاي جعلي و اطلاعات نادرست درباره ويروس كرونا روبرو شديم و همچنين با انواع تئوري‌هاي توطئه در اين باره مواجه شديم و با چيزهاي مختلفي در ارتباط با خبرهاي جعلي برخورد كرديم كه براي خيلي‌ها اين حجم گسترده از خبرهاي جعلي و اطلاعات غلط شگفت‌آور بود و اين نشانه‌اي بود از اين واقعيت كه تكنولوژي همان‌طور كه مي‌تواند چيزهاي خوبي را به ارمغان بياورد و خوبي‌ها را گسترش و سرعت دهد به همان اندازه مي‌تواند به گسترش چيزهاي بد هم كمك كند.

 

به هر حال من معتقدم كه خبر خوب در اينجا اين است كه ما امروزه در حال استفاده از تكنولوژي براي بهتر كردن كسب‌وكارمان و بخش‌هاي ديگر زندگي‌مان هستيم و مي‌كوشيم تا تكنولوژي را براي انجام كارهاي بهتر و بهتر كار كردن و رسيدن به اهداف‌مان و كشف حقيقت به خدمت بگيريم و اين، حقيقت و واقعيت است كه در اينجا به درد ما مي‌خورد...

در ادامه شما را در كنفرانس بين المللي روابط عمومي ايران ملاقات خواهيم كرد...