شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : توصيه هاي رسانه اي براي انتشار اخبار واكسن كرونا
پنجشنبه، 25 دی 1399 - 11:45 کد خبر:46063
اطلاع رساني درباره فوايد بالقوه واكسن كرونا براي آگاه‌سازي افرادي كه از قبل قصد واكسيناسيون را دارند بسيار حياتي است. با وجود اطلاعات غلط منتشر شده در دوران همه گيري، خوانندگان را از اهميت واكسن ها آگاه كنيد.فقط چكيده مطالعه را گزارش نكنيد


قبل از نوشتن يك مقاله و انتشار آن، متن كامل مطالعه يا گزارش علمي را بخوانيد. يافته هاي موجود در خلاصه يك پژوهش ممكن است واقعاً نشان دهنده متن كامل آن مطالعه نباشند. مجلات پزشكي در بازبيني و انتشار گزارش هاي علمي سريع تر از زمان معمول عمل مي كنند. بنابراين بايد نگاهي منتقدانه به اين مطالعات داشته باشيد تا بتوانيد يافته هاي آنها را دقيق گزارش كنيد. محتوايتان را صرفا بر اساس يك بيانيه مطبوعاتي گزارش نكنيد.

پيشاپيش به داده‌ها اعتماد نكنيد


آگاه باشيد چه كساني از مطلب منتشر شده نفع مي برند و درباره روش جمع آوري داده ها تحقيق كنيد. تا جايي كه امكان دارد درخواست كنيد داده هاي خام در اختيار شما قرار گيرد. در مطلب خودتان هميشه روش تحقيق را ذكر كنيد.

از منابع معتبر و قابل اعتماد استفاده كنيد


يك گزارش خوب وقتي نوشته مي شود كه از يك منبع متخصص و آگاه استفاده كنيد. هنگام اطلاع رساني درباره يك كرونا يا مطالعه جديد ، براي ارزيابي كارشناسانه آخرين تحولات علمي، با مركز رسانه‌هاي علمي كشور خود مشورت كنيد.

منبع را بيان كنيد


هنگام گزارش در مورد مطالعات علمي و واكسن ها، منبع اطلاعات را نام ببريد تا اعتبار محتوايتان را نشان و به خوانندگان اجازه دهيد اطلاعات بيشتري در مورد آن موضوع را جست‌وجو كنند.

اصطلاحات را تعريف كنيد


برخي واژه هاي علمي ممكن است مكرر در گزارش دهي درباره كرونا و واكسن ها استفاده شوند. توضيح اصطلاحات علمي در هر مقاله بسيار مهم است و اطلاعات خواننده را بيشتر مي كند. همچنين مي توانيد اصطلاحات علمي را تبديل به لينك كنيد تا مخاطب با فشردن آن اصطلاح وارد صفحه فرهنگ لغت شود.

از زبان واضح براي مطلب تان استفاده كنيد


بيشتر خوانندگان با زبان علمي آشنا نخواهند شد. برخي از اصطلاحات را مي توان در مقاله تعريف كرد، اما سعي كنيد از اصطلاحات ساده بهره ببريد تا خوانندگان در تمام سطوح مطلب را درك كنند.

مرحله انجام تحقيق را توضيح دهيد


برخي تحقيقات ممكن است نتايجي هيجان انگيز را فقط بر اساس مجموعه مقدماتي از داده ها نشان دهند. بررسي كنيد كه آيا يك گزارش يا مطالعه بازبيني علمي شده است يا خير. مطمئن شويد تحقيق در چه مرحله اي قرار دارد. مراحل اوليه تحقيقات، نبايد با مقاله بررسي شده در يك مجله علمي يكسان فرض شود.

اعداد را گزارش دهيد


در هر زمان ده ها واكسن در حال سپري كردن مراحل مختلف توليد هستند. هنگام گزارش دادن درباره واكسن تعداد افرادي كه در آزمايش ها شركت مي كنند را بيان كنيد و بنويسيد چه مدت زماني از تزريق واكسن مي گذرد.

عوارض جانبي را فاش كنيد


آزمايش هاي هيچ واكسني در طول تاريخ، به سرعت واكسن‌هاي كرونا پيشرفت نكرده است. به اطلاع عموم مردم برسانيد شركت كنندگان در آزمايش واكسن دچار چه عوارضي شده اند. بيان عوارض جانبي احتمالي هر واكسن به مخاطبان كمك خواهد كرد.

از تصاوير مناسب استفاده كنيد


انتخاب تصوير در مقالات مربوط به واكسن مهم است. واكسن چيز ترسناكي نيست، بنابراين از انتشار تصاويري مانند گريه نوزادان، بيماران مضطرب و سوزن هاي بزرگ خودداري كنيد. اطمينان حاصل كنيد تصاوير منتشر شده طيف وسيعي از جامعه و خوانندگان را بازتاب مي دد.

مزاياي واكسن را به همه يادآوري كنيد


اطلاع رساني درباره فوايد بالقوه واكسن كرونا براي آگاه‌سازي افرادي كه از قبل قصد واكسيناسيون را دارند بسيار حياتي است. با وجود اطلاعات غلط منتشر شده در دوران همه گيري، خوانندگان را از اهميت واكسن ها آگاه كنيد.


حقايق و ارقام مربوط به تاثير واكسن در پايان دادن به بيماري هاي همه گير در طول تاريخ را يادآوري كنيد. با اين روش با ترديدهاي افرادي كه نسبت به تاثير واكسن شك دارند مقابله مي‌كنيد.

 

منبع: ARA