شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : در گفت‌وگو با رئيس انجمن متخصصان روابط‌عمومي مطرح شد: مفاهيم نوين در انتشارات؛ نشر اجتماعي و نشر موبايلي
یکشنبه، 27 مهر 1399 - 10:11 کد خبر:44768
در عصر شبكه‌هاي اجتماعي كه بشر به سمت تعاملات آنلاين از طريق رسانه‌هاي نوين تمايل پيدا كرده است، برخي از صنايع نيز ناگزير مجبور شدند خود را با آن تطابق بدهند، از جمله حوزه انتشارات. «رئيس انجمن متخصصان روابط عمومي» معتقد است ديگر محتواي امروزي فقط متن نيست. آن‌چه در اين دوران اهميت پيدا كرده است محتواي مولتي مدياست. 

اشاره


شبكه اطلاع رساني روابط‌عمومي ايران (شارا)-|| در عصر شبكه‌هاي اجتماعي كه بشر به سمت تعاملات آنلاين از طريق رسانه‌هاي نوين تمايل پيدا كرده است، برخي از صنايع نيز ناگزير مجبور شدند خود را با آن تطابق بدهند، از جمله حوزه انتشارات. «رئيس انجمن متخصصان روابط عمومي» معتقد است ديگر محتواي امروزي فقط متن نيست. آن‌چه در اين دوران اهميت پيدا كرده است محتواي مولتي مدياست.


محتواهايي شامل عكس، فيلم، تصوير و گرافيك و انيميشن و صدا و متن كه مي‌تواند از ابزارها و پلتفرم‌هاي مختلف رسانه‌هاي اجتماعي منتشر يا بازنشر شود.


«دكتر حسين امامي» مي‌گويد: امروزه نشر نوين با بازاريابي محتوا به‌هم تنيده شده اند و اين سرمايه بزرگ را براي همه مردم امكان‌پذير كرده است. از اين روست كه مي‌گويند محتوا پادشاه است و انتشار آن ملكه.

اين گفتگو را در ادامه بخوانيد:

آيا در طول سال‌هاي اخير اصطلاحات و كاركردهاي جديدتري از "نشر الكترونيك" را در حوزه انتشارات داشته‌ايم؟


بلي. امروزه شاهد نوع جديدتري از انواع نشر و انتشارات در حوزه روابط‌عمومي‌ها هستيم. بعد از نشر الكترونيك كه اوج آن در كتاب الكترونيك (e-Book) و نشر وبي (web publishing) كه يك نشر آنلاين و بارگذاري اطلاعات در وب‌سايت‌ها بود، امروزه در دوران نشر اجتماعي (Social publishing) و نشر موبايلي (mobile publishing) هستيم.

منظور از نشر اجتماعي چيست؟


نشراجتماعي به انتشار محتوا در فضاي شبكه و رسانه‌هاي اجتماعي اشاره دارد. انتشار محتوا در وبلاگ، ويكي، ميكروبلاگي مانند توييتر و پلتفرم‌هاي ديگري همچون يوتيوب، اينستاگرام و... همه جزئي از نشر اجتماعي هستند. اجتماعي بودن آن اشاره به بستر رسانه‌هاي اجتماعي دارد. چون ويژگي اصلي اين رسانه‌ها، مشاركت در توليدمحتواست. همچنين امكان به اشتراك‌گذاري محتوا و هم‌چنين نظردهي و كامنت گذاشتن را دارد.
نكته جالب‌تر كه مزيتي براي نشر اجتماعي نسبت به نشر وبي اين است كه محتوا در نشر اجتماعي قابليت بازنشر دارد اما محتواي وب‌سايت به اين‌گونه نيست. يعني از طريق نشر ويروسي از طريق مشتركان صفحه خود مي‌توانيد يك مطلب را تا هزاران بار در ديد ديگران قرار دهيد.

وقت گذاشتن براي تك تك اين ابزارها و به‌روز‌رساني آنها آيا واقعا براي روابط‌عمومي‌ها كارآمد و موثر است؟


ديگر دوره وقت گذاشتن براي به‌روزرساني تك تك رسانه‌هاي اجتماعي و شبكه‌هاي اجتماعي گذشته است بلكه ابزارهايي آمده‌اند كه بتواند همه پيام‌ها در رسانه‌هاي اجتماعي خود را در يك مكان مشاهده كنيد. در هر زمان آن را به‌روزرساني كرده ولي سيستم را طوري تنظيم و برنامه‌ريزي كنيد كه در بهترين زمان منتشر كند. از اين رو با اصطلاح «انتشارات يكپارچه» مواجهيم يعني از يك سيستم تمام پلتفرم‌هاي رسانه هاي اجتماعي را براي انتشار محتوا مديريت كنيم.

اين بدين معناست كه در انتشارات يكپارچه يك پيام را در همه شبكه‌هاي اجتماعي‌مان، همزمان و يكنواخت منتشر كنيم؟


خير. هر شبكه و رسانه اجتماعي را بايد بر اساس استراتژي و كاركرد خاص خود مدنظر قرار داد. ضرورت ندارد يك پست كه براي اينستاگرام منتشر شود الزاما در توييتر بيايد و بالعكس. چرا كه كاركرد و مخاطبان هر پلتفرم متفاوت است. مخاطب اينستاگرام از شما انتظار ندارد كه مدام خبرهاي‌تان را در آنجا منتشر كنيد كسي كه خبرهاي شما را دنبال مي‌كند قطعا تمايل داشته باشد يا مي‌رود سراغ توييتر و يا كانال تلگرامي شما.

آيا در نشر اجتماعي يعني انتشارات بر بستر شبكه‌هاي اجتماعي سلسله مراتب تهيه كننده، تاييدكننده و انتشاركننده وجود دارد؟


بله مي‌تواند وجود داشته باشد و اين سلسله مراتب از بين نرفته است. بايد روابط‌عمومي سازمان‌ها نسبت به سلسله مراتب توليد و تاييد كننده محتوا در شبكه‌ها ورسانه‌هاي اجتماعي حساس باشند.

نشر موبايلي بيشتر بر چه نكاتي تاكيد دارد؟ آيا تفاوت خاصي با نشر اجتماعي دارد؟
ما در زندگي روزمره به تلفن هوشمند و تبلت بيش از حد وابسته شده‌ايم و نيازمند محتواي ديجيتال از طريق اين ابزارها هستيم. لذا ساخت محتوا كه براي نمايش در سيستم عامل‌هايي همچون اندرويد و آي او اس و همچنين ويندوز قابل توجه و بااهميت است.
نشر موبايلي تاكيدش بر دو حوزه كلي است. توليد محتوا براي اپليكيشن‌هاي موبايلي مانند اسنپ فود، اسنپ و حتي بازي‌هاي موبايلي و دوم اپليكيشن‌هاي پيام‌رسان فوري مانند وات‌سآپ و تلگرام.
بنابراين برخي از محتواها از طريق صاحبان اين اپ‌ها توليد مي‌شود عمدتا برپايه چند رسانه‌اي و مولتي مدياست.
نكته ديگر محتواي منتشر شده در پيام رسانه‌اي موبايلي است كه در آنجا عمده كاربران تلفن همراه هوشمند گرفته تا كسب و كارها حضور دارند و از امكانات آن براي اطلاع‌رساني و شبكه‌سازي و افزايش تعامل با مخاطبان خود استفاده مي‌كنند.

برندها و روابط‌عمومي‌ها براي ارتباط‌گيري با مخاطبان خود بهتر است چه استراتژي را در دستور كار خود قرار دهند؟


اين بستگي به هدف سازماني يا هدف شركت آنها دارد. اگر سازماني بخواهد صرفا دسترسي سهل‌تر به مخاطبان خود براي اطلاع‌رساني برنامه‌هايش داشته باشد مي‌تواند از نشر اجتماعي بهره بگيرد ولي اگر سازماني در پي هدفي بزرگ‌تر از دسترسي است مي‌تواند استراتژي ارتباطات يكپارچه را به‌كار گيرد. از تمام ابزارها و رسانه‌هاي در اختيار خود از چاپي گرفته تا نشر وبي و نشر الكترونيك و نشر موبايلي و نشر اجتماعي همه را بسته به نوع مخاطبان و توزيع گسترده محصولات خود به‌كار گيرد.

جايگاه متن و نوشتار، امروزه در حوزه انتشارات چگونه است؟


ديگر محتواي امروزي فقط متن نيست. آنچه در اين دوران اهميت پيدا كرده است محتواست. آن هم محتواي چند رسانه‌اي يا مولتي مديا. محتواهايي شامل عكس، فيلم، تصوير و گرافيك و انيميشن و صدا و متن كه مي‌تواند از ابزارها و پلتفرم‌هاي مختلف رسانه‌هاي اجتماعي منتشر يا بازنشر شود. امروزه نشر نوين با بازاريابي محتوا به‌هم تنيده شده‌اند و اين سرمايه بزرگ را براي همه مردم امكان‌پذير كرده است. از اين روست كه مي‌گويند محتوا پادشاه است و انتشار آن ملكه. بنابراين انتشار، بازنشر و توزيع يك محتوا در عصر جامعه شبكه‌اي سهم بسيار مهمي در ديده شدن و فراگير شدن محتوا دارد.

پانزدهمين جشنواره ملي انتشارات روابط‌عمومي در حالي برگزار مي شود كه در شرايط فراگيري كرونا، دوركاري سازمان‌ها و افت قابل ملاحظه فعاليت برخي از سازمان‌ها و دستگاه‌ها مواجه هستيم. آيا كرونا موجب تغييراتي در جشنواره ملي انتشارات شده است؟


بلي. ما هم سعي كرديم به طور كامل برگزاري، جمع‌آوري آثار و مستندات به صورت مكتوب را تبديل به شيوه الكترونيك كنيم و از شركت‌كنندگان بخواهيم از ارسال آثار چاپي اكيدا خودداري كنند و راه‌هاي ارتباطي الكترونيك و ديجيتال را در اختيارشان گذاشتيم. اميدواريم با پايان جشنواره نسبت به معرفي و انتشار نمونه آثار منتخب برتر به صورت ديجيتال اقدام كنيم تا اين نمونه‌ها بتواند موجب ارتقاي كيفي فعاليت ساير روابط‌عمومي‌ها شود.

آثار دريافتي در جشنواره ملي انتشارات به صورت كلي داراي چه ضعف ساختاري اساسي هستند كه مي طلبد روابط‌عمومي‌ها تمركز و توجه بيشتري به آنها داشته باشند؟


عمدتا كارهاي"برنامه‌اي" و تحقيقات "مخاطب شناسي و مخاطب‌سنجي" براي امر انتشارات در اين ميان كمتر صورت گرفته است. اين‌كه تا چه حد يك محصول انتشاراتي مانند مولتي مديا و يا يك نشريه سازماني يا پوستر و... "ارزيابي" شده و چقدر مفيد و اثربخش براي مخاطبانش بوده است و چه "بازخوردهايي" از آنها دريافت كرده اند و يا اين‌كه آيا براي انجام اين امور انتشاراتي "تحليل هزينه- فايده" مي شود از جمله مواردي كه بايد روابط‌عمومي‌ها به اين نكات مهم توجه بيشتري داشته باشند.