شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : در گفتگو با مدير كل روابط عمومي استانداري قم: متولي پاسخ‌گوئي روابط‌عمومي‌ها هستيم
شنبه، 20 اردیبهشت 1399 - 11:12 کد خبر:42741
دو شورا در استانداري قم مرتبط با كرونا، فعاليت‌ها و اقداماتي را در حوزه اطلاع رساني برعهده داشت كه شامل شوراي اطلاع رساني و شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاست.شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم گفت: شيوع كرونا، يك جريان يكپارچه رسانه‌اي فارغ از ديدگاه‌هاي سياسي در ميان خبرنگاران قم در مقابله با اين بيماري به وجود آورد.

رضا صالحي با اشاره به اهميت جايگاه رسانه و اطلاع‌رساني در مقابله با كرونا اظهار كرد: در دنياي امروز، جايگاه و نقش رسانه به عنوان زبان حقيقت جوي جامعه و روابط عمومي به مثابه يكي از قوي‌ترين ابزارهاي مديريت افكار و اصلي‌ترين حلقه ارتباط و پل ارتباطي بين سازمان و مخاطبين، يك نقش كاملاً ويژه و تعيين كننده‌اي دارد.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم افزود: اطلاع‌رساني در افكار عمومي نيازمند يكپارچگي، هم افزائي و تقويت اشتراكات رسانه‌اي است و در جريان مقابله با كرونا ويروس، همدلي و همراهي خوبي شكل گرفت.

وي در مورد اقدامات در حوزه رسانه و روابط عمومي‌ها در مديريت بحران تصريح كرد: دو شورا در استانداري قم مرتبط با كرونا، فعاليت‌ها و اقداماتي را در حوزه اطلاع رساني برعهده داشت كه شامل شوراي اطلاع رساني و شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاست.

وي عنوان كرد: از ابتداي شيوع اين بيماري در بخش نامه‌هايي خطاب به دستگاه هاي اجرايي، آنها را مجاب كرديم در سيستم هاي اطلاع رساني اطلاعات و اخبار و راهنمايي‌ها و پروتكل‌هاي بهداشتي وزارت بهداشت را منعكس كنند.

صالحي بيان كرد: در اين زمينه توليدات اينفوگرافي و فتو تيتر و كليپ در حوزه آموزش و قوانين و مصوبات ستاد مقابله با كرونا به دستگاه هاي اجرايي ارسال شد.

وي خاطرنشان كرد: در شوراي اطلاع رساني كه به رياست سليمان پور معاون سياسي و امنيتي استانداري قم و دبيري اداره كل فرهنگ و ارشاد فعال است، قرارگاه رسانه‌اي ايجاد شد و تعامل خوبي از طرف دستگاههاي اجرايي و اصحاب رسانه شكل گرفت.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم گفت: خوشبختانه اهتمام و تعامل ويژه اي بين رسانه‌ها ايجاد شد و شيوع كرونا، يك جريان يكپارچه رسانه‌اي فارغ از ديدگاه‌هاي سياسي در ميان خبرنگاران قم در مقابله با اين بيماري به وجود آورد.

وي افزود: از اسفندماه سال گذشته با شناسايي كروناويروس در قم، همه رسانه ها پاي كار آمدند و در افكار سنجي و سنجش سليقه مخاطب و توليد محتوا و اطلاع رساني و ارائه عملكرد از سوي سازمان‌ها و نهادهاي متولي در مسير خدمت به مردم، نقشي مهم ايفاء كردند.

صالحي تصريح كرد: تعامل دو سويه بين روابط عمومي‌ها و رسانه‌ها در اين ايام، بي‌نظير بود و در زمينه اطلاع رساني نيز گام هاي مهمي برداشته شد.

وي بيان كرد: از آغاز شيوع كرونا، 36 جلسه مديريت بحران در استانداري قم شكل گرفت، در ابتداي امر، جلسات غيرعلني بود اما رسانه‌ها با توجه به ديدگاه استاندار مبني بر حضور رسانه‌ها و شفاف‌سازي اقدامات، جلسات به شكل علني برگزار شد.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم عنوان كرد: رصد مناسب فضاي رسانه‌اي به منظور شناخت رسانه هاي فعال و پاي كار و در نظر گرفتن سياست هاي تشويقي و حمايتي از جمله تصميمات مديريتي استان بود، همچنين در جهت پاسخ به رسانه‌ها و افكار عمومي، نشست‌هاي خبري با رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي برگزار شد.

وي خاطرنشان كرد: اعطاي وام قرض الحسنه به اصحاب رسانه و خبرنگاران فعال در مقابله با كرونا و بسته‌هاي حمايتي از جمله تصميمات در جلسه اخير مديريت بحران بود كه به زودي عملياتي مي‌شود.

صالحي تصريح كرد: اثربخشي رسانه‌ها در كنترل ويروس و ارتقاي سطح آگاهي مردم داراي اهميت زيادي است و در اين حوزه، اقدامات مهمي شكل گرفت، در اين باره شكل‌گيري اطلاع‌رساني هدفمند شكل گرفت و از همان ابتدا هر كس سخنران نشد و استانداري اعلام كرد متولي اصلي در اطلاع‌رساني كرونا به طور تخصصي، علوم پزشكي است.

وي ادامه داد: از دستگاههاي اجرايي نيز خواسته شد در سايت‌هاي خود، بخشي ويژه را به آموزش در مورد كروناويروس اختصاص دهند كه اين امر نيز در حوزه اطلاع‌رساني داراي اهميت زيادي است.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم گفت: جهاد رسانه‌اي خبرنگاران در مقابله با كرونا نيز از ارزش بسيار بالايي برخوردار است و استانداري نيز از تلاش رسانه‌ها حمايت كردند و جريان دسترسي به اطلاعات به خوبي پيگيري شد.

وي افزود: استانداري قم نيز در حد توان در ايجاد انسجام و هماهنگي ميان دستگاههاي اجرايي به ايفاي نقش پرداخت و در جذب اعتبارات مناسب در مقابله با كرونا نيز موفقيت‌هاي خوبي به دست آمد.

صالحي عنوان كرد: اعطاي نشان حامي سلامت و لباس خدمت به استاندار قم، بيانگر تلاش‌هاي شبانه‌روزي مديريت استان قم در مديريت بحران كروناست.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: بين رسانه‌ها و روابط عمومي مشتركات زيادي وجود دارد كه تقويت اين وجوه اشتراكي سبب گسترش همكاري‌ها و افزايش راندمان كاري در اين حوزه مي‌شود و بالعكس دامن زدن به حواشي و بزرگنمايي نقاط اختلافي بين روابط عمومي‌ها و رسانه ها علاوه بر دور كردن اين دو مجموعه از رسالت هاي اصلي خود در آگاهي بخشي به مردم و تنوير افكار عمومي، اعتماد عمومي به فعالان دلسوز و پرتلاش اين عرصه را نيز خدشه دار مي‌كند.

مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري قم بيان كرد: درج و انعكاس اخبار و اطلاعات كذب و انجام قضاوتهاي غير كارشناسي در رسانه از جمله آفت‌هاي ارتباطي بين رسانه‌ها و دستگاه‌ها است كه موجب نااميدي در ميان جامعه و موجب تشويش اذهان عمومي مي‌شود كه خوشبختانه رسانه‌هاي قم به اين امر به خوبي واقف بوده‌اند.

وي اظهار داشت: رعايت انصاف و عدالت در گفتار و دوري از بيان اطلاعات نادرست يكي از ويژگيهاي مهم رسانه‌هاي متعهد و منصف است كه بايد ضمن احترام به اين طيف از رسانه ها، زمينه تشويق آن ها را نيز فراهم كرد، در اين باره نگاه ويژه و رويكرد حمايتي استاندار قم نسبت به اصحاب رسانه، شرايط بي نظير و مغتنمي را براي گسترش ارتباطات دوسويه دستگاهها با مردم از طريق روابط عمومي ها و رسانه ها فراهم كرده است.

صالحي در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري موج عنوان كرد: ما متولي پاسخ‌گوئي روابط‌عمومي‌ها هستيم و متولي اصحاب رسانه نيز، فرهنگ و ارشاد است، به نظر مي‌رسد اگر از طرف خبرنگاران قمي، يك مجمع منسجم و فراگير شكل بگيرد تا بتوان به هم‌گرايي بيشتري در حل مسائل پرداخت.