شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : پدر علم مذاكره ايران در سن 84 سالگي درگذشت
پنجشنبه، 7 فروردین 1399 - 11:17 کد خبر:42198
پروفسور «مسعود حيدري» عضو هيأت علمي سازمان مديريت صنعتي و «پدر اصول، فنون و هنر مذاكره ايران» امروز در ۸۴ سالگي به ديار باقي شتافت.شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| پروفسور «مسعود حيدري» عضو هيأت علمي سازمان مديريت صنعتي و «پدر اصول، فنون و هنر مذاكره ايران» امروز در ۸۴ سالگي به ديار باقي شتافت.

در وب سايت ثروت آفرينان زندگينامه دكتر مسعود حيدري اين چنين درج شده است:

پروفسور مسعود حيدري در سال ۱۳۱۵ در شهر قزوين متولد شده است. تحصيلات دبيرستاني خود را در مدرسه دارالفنون تهران كه موسس آن اميركبير بود گذراند. براي ادامه تحصيلات دانشگاهي وارد دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران شد. دوره ليسانس را كه سپري كرد در ادامه آن به تحصيلات تكميلي پرداخت.

در دوره تحصيلات تكميلي به عنوان رتبه اول انتخاب شد. به خاطر رتبه اول براي ادامه تحصيل به كشور امريكا اعزام شد. دوره كارشناسي ارشد علوم اداري و مديريت بازرگاني را در امريكا گذراند. در دوره دكترا رشته توسعه اقتصادي را انتخاب كرد. دكترا را در دانشگاه پيتسبورگ در ايالت پنسيلوانيا به پايان رساند.

دكتر مسعود حيدري پدر علم مذاكره ايران شناخته شده است. مسير علمي ايشان به اين دانشگاه ختم نخواهد شد. پس از گرفتن دومين مدرك دكترا توسط مسعود حيدري براي گذراندن دوره قراردادهاي بين الملل وارد دانشگاه لاهه شد.

پدر علم مذاكره ايران پس از بازگشت به وطن، به تدريس در دانشگاه هاي مختلف كشور پرداخته است. بيش از ۵۴ سال سابقه، به عنوان يكي از پرسابقه ترين اساتيد علم مديريت در كشور شناخته شده است.

ايشان علاوه بر تدريس در دانشگاه، به عنوان مشاور و مذاكره كننده، در بيش از ۳۷۵ قرارداد بين المللي حضور داشته اند. كتاب اصول و فنون مذاكره، اثر پرمخاطب اين استاد گرانقدر در زمينه مهارت هاي اصول و فنون مذاكره است كه توسط انتشارات سازمان مديريت صنعتي منتشر شده است.

پروفسور عضو هيئت علمي سازمان مديريت صنعتي از دهه ۶۰ تا به امروز بوده است. وي از بنيان گذاران موسسه برنامه ريزي ايران وابسته به سازمان برنامه است. موسسه تحقيقات اقتصادي دانشگاه تهران نيز پروفسور حيدري را به عنوان هيئت علمي در كنار خود داشته است.

مسعود حيدري تا به امروز آثار مكتوبي را به چاپ رسانده است. از اين آثار مي توان به عناوين تاثير اوضاع سياسي جهان و سياست دولت‌هاي بزرگ در جنبش مشروطيت ايران، تئوري‌هاي سياسي انقلاب‌هاي آمريكا و فرانسه (اهميت و نقش برنامه‌ريزي در مديريت)، شناسايي در حقوق بين‌المللي عمومي، اصول و فنون مذاكره، بسته آموزشي اصول و فنون مذاكره با گرايش مذاكرات خارجي، اقتصاد عمومي و اقتصاد ايران، گزارش تحليلي وام‌ ها و سرمايه ‌گذاري‌ هاي ايران در خارج از كشور و… اشاره كرد.

پروفسور چندين سابقه اجرايي را نيز در پرونده كاري خود دارد. وي مشاور ارشد و آناليست ارشد وابسته در سازمان مديريت صنعتي در امور انتقال تكنولوژي و همكاري ‌هاي صنعتي و مذاكرات و قراردادهاي بين ‌المللي، مشاور ارشد سازمان مديريت صنعتي، معاون ايراني دبير كل اتاق مشترك بازرگاني و صنعتي سازمان همكاري‌هاي منطقه‌اي توسعه اقتصادي، مدير گروه تحقيق در اقتصاد بين‌المللي و گروه تحقيق در موانع توسعه اقتصادي ايران در موسسه تحقيقات اقتصادي دانشگاه تهران سرياست شوراي راهبري همايش بزرگان مذاكرات تجاري ايران و… بوده است.