شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : آموزش عكاسي (۷): شيوه‌هاي درست دست گرفتن دوربين
دوشنبه، 14 بهمن 1398 - 15:00 کد خبر:41514
در عكاسي پيش از هرچيز گرفتن عكسي باكيفيت و بدون لرزش مهم است و در مراحل بعدي به‌كارگيري نور و كادربندي مناسب. چگونگي به دست گرفتن درست دوربين احتمال ثبت يك عكس بدون لرزش را بالا مي‌برد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| در عكاسي پيش از هرچيز گرفتن عكسي باكيفيت و بدون لرزش مهم است و در مراحل بعدي به‌كارگيري نور و كادربندي مناسب. چگونگي به دست گرفتن درست دوربين احتمال ثبت يك عكس بدون لرزش را بالا مي‌برد.

درست‌ترين حالت دست گرفتن يك دوربين ۳۵ ميليمتري انعكاسي، همان‌طور كه در تصوير پايين ديده مي‌شود، اين‌چنين است: بند دوربين را به دور گردن خود بياندازيم، كف دست چپ را زير دوربين قرار دهيم تا وزن دوربين به روي آن بيفتد و با همان دست بتوانيم لنز را تنظيم كنيم. بايد آرنج‌ها به يگديگر نزديك و چسبيده به بدن باشد تا كمترين تكانه را به بدن و به دوربين منتقل كند و يا اگر ضربه‌اي احتمالي در مكان شلوغ به بدن عكاس خورد، مانع افتادن دوربين شود.

 

شيوه درست به دست گرفتن يك دوربين در حالت افقي

سرعكاس كمي به سمت جلو مي‌آيد و بالاي ويزور دوربين به زير ابرو كمي فشار مي‌آورد تا سوزشي در زير ابرو احساس شود. اين كار باعث مي شود تمامي كادر تصوير داخل ويزور به طور كامل ديده شود.

 

شيوه درست به دست گرفتن يك دوربين در حالت عمودي

بعضي از عكاسان از چشم چپ و برخي از چشم راست‌شان براي ديدن ويزور استفاده مي‌كنند. برخي چشم مخالف را مي‌بندند و برخي آن را باز مي‌گذارند كه انتخاب هر يك از اين حالات به عادت عكاس برمي‌گردد و نمي‌توان يكي را درست و ديگري را نادرست خواند.

 

 


در عكس سمت چپ، شيوه درست قرار گرفتن پاها در حالت عكاسي نشان داده شده است.پاها را هم به اندازه عرض شانه باز مي‌كنيم. تمام هدف ما از انجام اين حركات آسوده كردن بدن‌مان است تا دوربين تكان كمتري بخورد و عكاس هم ديرتر احساس خستگي كند.

 


نحوه درست به دست گرفتن يك دوربين در حالت عمودي به صورت نشستهدرحالت نشسته هم همان‌طور كه در عكس مشخص است، كمي بالاتر از آرنج را روي زانو مي‌گذاريم تا از لرزش جلوگيري كنيم.

 

 


استفاده از تمامي دست چپ و تكيه‌گاه براي كم كردن لرزش احتمالي دوربين
 


براي لنزهايي كه وزن آنها زياد است و سرعت شاتر آنقدر بالا نيست و ممكن است عكس لرزش داشته باشد، مي‌توان همان‌طور كه در عكس مشخص است از تمامي دست چپ براي انتقال وزن دوربين استفاده كرد و يا به جايي تكيه داد.

هم‌چنين راهي ديگر براي ثبت عكس با لرزش كمتر‌ استفاده از سرعت شاتر بالاتر از فاصله كانوني لنز است. براي مثال اگر از لنز ۵۰ ميليمتر استفاده مي شود بهتر است كه سرعت شاتر بالاتر از ۱/۵۰ ثانيه باشد و به همين ترتيب براي بقيه لنزها. هرچقدر عدد فاصله كانوني لنزها بالاتر برود استفاده از تك‌پايه و يا سه‌پايه ضروري است.

شيوه‌‌هاي نادرست به دست گرفتن دوربين
باز كردن بيش از اندازه آرنج‌ها از يكديگر و يا گرفتن لنز دوربين از بالا، لرزش احتمالي دوربين را افزايش خواهد داد.

هم‌چنين اگر در مكان‌هايي كه عكاسان ديگر حضور دارند اين كار باعث مي‌شود تا ديد آنها را از بين ببريم و دست‌مان مقابل لنز دوربين‌شان قرار بگيرد. شما كه نمي‌خواهيد يك دست جلوي لنزتان باشد؟! پس آرنج‌هايتان را جمع‌تر كنيد.

يك دستي عكاسي كردن، استفاده نكردن از بند دوربين و يا نگذاشتن دست چپ زير لنز و دوربين‌ همگي موجب افزايش احتمال لرزش دست و كشيدگي تصوير يا به اصطلاح تار شدن عكس‌ها مي‌شود.
 

منبع: وله