شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : آموزش عكاسي (۲): انواع دوربين‌‌ها و مشخصات آن‌ها
سه شنبه، 8 بهمن 1398 - 10:04 کد خبر:41507
در گفتار دوم به گونه‌‌هاي مختلف دوربين‌‌ها مي‌پردازيم: دوربين‌‌هاي قطع بزرگ، دوربين‌‌هاي قطع متوسط، دوربين‌‌هاي قطع كوچك و دوربين‌‌هاي خاص. در اين گفتار مي‌توانيد درباره مشخصات اين دوربين‌ها بيشتر بخوانيد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| در گفتار دوم به گونه‌‌هاي مختلف دوربين‌‌ها مي‌پردازيم: دوربين‌‌هاي قطع بزرگ، دوربين‌‌هاي قطع متوسط، دوربين‌‌هاي قطع كوچك و دوربين‌‌هاي خاص. در اين گفتار مي‌توانيد درباره مشخصات اين دوربين‌ها بيشتر بخوانيد.

دوربين‌‌هاي قطع بزرگ
اين دوربين‌‌ها در ابعاد بزرگ و با حجم و وزن زياد، بيشتر در كار‌هايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند كه كيفيت و بزرگي عكس بر هر عامل ديگري از جمله سهولت در حمل و نقل و سرعت عمل برتري دارد. اين نوع دوربين‌‌ها بيشتر در آتليه‌‌ها بر روي سه پايه استفاده مي‌شوند و آن‌ها را "دوربين‌هاي آتليه‌اي" مي نامند. با فيلم‌هاي تك‌صفحه‌اي در ابعاد ۹×۶ سانتيمتر تا اندازه‌هاي ۴۰×۳۰ سانتيمتر موسوم به "فيلم تخت" كار مي‌كنند و اخيرا شركت‌هاي توليد كننده دوربين‌هاي ديجيتال، نوع ديجيتال اين دوربين‌ها را هم كه بي نياز از نگاتيو است، در دسترس علاقه‌مندان گذاشته‌اند. كادر اين دوربين‌ها تقريبا ۱۵ برابركادر دوربين‌هاي ۳۵ ميليمتري است.

 


نمونه‌اي از يك دوربين قطع بزرگ

 

دوربين‌هاي قطع متوسط‪
اين دوربين‌ها كه به "مديوم فرمت" نيز مشهورند، نام‌شان برگرفته از فيلمي است ‌كه مصرف مي‌كنند. به طور كلي به دوربين‌هايي كه فيلم‌هاي بزرگ‌تر از ۳۶×۲۴ ميليمتر و كوچك‌تر از ۵×۴ اينچ (حدود ۱۳×۱۰ سانتيمتر) مصرف مي‌كنند، دوربين قطع متوسط مي‌گوييم. جابجا كردن و سرعت آماده شدن اين نوع دوربين‌ها در مقايسه با دوربين‌هاي قطع بزرگ راحت‌تر و سريع‌تر است.
لوبيتل ۲
 


در اين دوربين‌ها هم مانند دوربين‌هاي قطع بزرگ، تصوير در منظره‌ياب (Visor) به‌صورت واژگون و چپ و راست ديده مي‌شود. يعني اگر شخصي از سمت راست دوربين وارد كادر تصوير شود، در منظره‌ياب اين طور به نظر مي‌رسد كه از سمت چپ وارد شده است. اين دوربين‌ها به سه دسته: تك لنزي انعكاسي، تك لنزي غير انعكاسي و دولنزي انعكاسي تقسيم مي‌شوند. نوع ديجيتال اين نوع دوربين‌ها هم عرضه شده و ديگر نيازي به نگاتيو ندارد. به گونه‌اي كه "بك" يا صفحه‌اي از سنسور‌هاي حساس، پشت دوربين‌هايي كه قابليت آن را داشته باشند قرار مي‌گيرد و تصوير به‌جاي ثبت بر روي فيلم، به صورت ديجيتال روي اين سنسور‌هاي حساس تشكيل مي‌شود.

دوربين‌هاي قطع كوچك
اين دوربين‌ها كه به دوربين‌هاي ۳۵ ميليمتري معروف‌اند، در دو نوع ۳۵ ميليمتري غير انعكاسي و ۳۵ ميليمتري انعكاسي در بازار يافت مي‌شوند.

۳۵ ميليمتري غيرانعكاسي: شايد براي يك بار هم كه شده با اين دوربين‌ها عكاسي كرده باشيد. سيستم نماياب اين دوربين‌ها به صورت پنجره كوچكي است كه در بالاي لنز و در سمت راست قرار گرفته و هيچ ارتباطي ميان لنز و آنچه عكاس مي‌بيند وجود ندارد. در اين نوع از نماياب يا ويزور‌ها به اين علت كه عكاس از يك نقطه مي‌بيند و از نقطه ديگر عكاسي مي‌كند، تفاوت‌هايي بين عكسي كه مي‌گيرد و آنچه مي‌بيند وجود دارد كه اين خطا به "خطاي توازي" يا "پارالكسي" شهرت دارد.

 

هر چه به سوژه‌اي كه از آن عكس مي‌گيريم نزديك‌تر شويم، ميزان اين خطا بيشتر شده و در بي‌نهايت به كمترين حد خود مي‌رسد. بهترين روش براي اينكه ببينيد دوربين‌تان اين خطا را دارد يا نه، اين است كه دست‌تان را بر روي لنز دوربين بگذاريد و بعد از روي چشمي ‌دوربين نگاه كنيد كه آيا مي‌توانيد چيزي ببينيد. اگر توانستيد، دوربين شما غير انعكاسي است و آن خطا را دارد و اگر نه انعكاسي است و بدون خطاي پارالكسي.

 

 


دوربين ۳۵ ميليمتري غيرانعكاسي
 


۳۵ ميليمتري انعكاسي: اكثر عكاساني كه مي‌خواهند دوربين‌شان نسبتا ارزان باشد، جابجايي آن راحت تر و استفاده از آن چندان پيچيده نباشد و بتوانند لنز‌هاي مختلفي بر روي دوربين‌شان نصب كنند، از اين نوع دوربين استفاده مي‌كنند. اين دوربين‌ها با فيلم‌هاي قطع كوچك (۳۵ ميايمتري) تغذيه مي‌شوند و در مقايسه با دوربين‌هاي قطع بزرگ، براي عكاسي صنعتي و آتليه‌اي مناسب نيستند.

 

هرچند كه امروزه دوربين‌هاي ديجيتالي كه به بازار عرضه شده و هر روزه تكامل مي‌يابند كم كم در حال رفع اين مشكل‌اند. اين دوربين‌ها ديگر مشكل "خطاي پارالكسي" ندارند. بحث اصلي ما در گفتار‌هاي بعدي بر روي اين دوربين خواهد بود.
دوربين ۳۵ ميليمتري انعكاسيدوربين به طور كلي از دو بخش تشكيل شده است: بدنه و لنز. ساختمان دوربين‌هاي ۳۵ ميليمتري انعكاسي از اين اجزا تشكيل شده است:

۱. مسيري كه نور به صورت يك خط مستقيم مي‌پيمايد.

۲. ديافراگم كه بر روي لنز قرار دارد و ميزان نور را كنترل مي‌كند.

۳. عدسي‌ها كه تصوير را با فواصل كانوني مختلف بسته به نوع لنز، به آينه منتقل مي‌كنند.

۴. ‫آينه كه تصوير را به منشور انتقال مي‌دهد و بالا و پايين مي‌شود.

۵. منشور كه تصوير را پس از تغييراتي بر روي نور به چشم ما منتقل مي‌كند.

۶. پرده شاتر كه هم‌زمان با آينه كار مي‌كند و زمان انتقال نور را كنترل مي‌كند.

۷. فيلم يا سنسور ديجيتال كه تصوير بر روي آن ثبت مي‌شود.

همه اين اجزا كمك مي‌كنند تا تصويرهاي درست به چشم ما برسند و پس از آن بر روي صفحه حساس كه ممكن است فيلم يا سنسور ديجيتال باشد تشكيل و در نهايت ثبت شوند. هنگامي كه شما دكمه عكس‌برداري را كه به دكمه "شاتر" معروف است فشار مي‌دهيد، آينه بالا رفته، ديد ما را مي‌بندد، و همان تصويري كه لحظاتي پيش مي‌ديديم را بر روي صفحه حساس ثبت مي‌كند.

دوربين‌هاي خاص
اين دوربين‌ها همان‌طور كه از اسم‌شان پيداست، براي شرايط خاص و موارد خاص مورد استفاده قرار مي‌گيرند. دوربين‌هاي ديد در شب، دوربين‌هايي كه در عكاسي هوايي استفاده مي‌شوند، دوربين‌هاي پولاريد كه عكس را در درون خود ظاهر و چاپ مي‌كنند، به دوربين‌هاي خاص معروف‌اند كه مي‌توانند تركيبي از دوربين‌هايي كه در بالا نام‌شان برده شد هم باشند.

در گفتار بعدي، انواع لنزها و كاركردهاي گوناگون آنها را مورد بررسي قرار خواهيم داد.
 

منبع: وله