شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : چگونه با استرس ناشي از وقوع فاجعه يا شنيدن خبرهاي ناگوار روبرو شويم
پنجشنبه، 11 شهریور 1400 - 10:09 کد خبر:41343
كارشناسان مي گويند هر چند لازم است خبرها را دنبال كنيد و از شرايط آگاه باشيد ولي تعادل در دنبال كردن رسانه ها مي تواند در كاهش استرس مؤثر باشد. آنها توصيه مي كنند كودكان را كمتر در معرض خبرهاي ناگوار قرار دهيد.شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| كارشناسان سلامت معتقدند احساس ترس، نگراني، خستگي مفرط و سردرگمي پس از فاجعه، بلاياي طبيعي و يا شنيدن خبرهاي ناگوار كاملا طبيعي است.

در پي آتش سوزي گسترده در جنگلهاي استراليا، كارشناسان توجه خود را به تأثير منفي اين واقعه بر سلامت روان و جسم معطوف كرده اند و راه كارهايي را براي مقابله با اضطراب و استرس ناشي از آن ارائه داده اند كه مي توان آنها را در زندگي روزمره به كار گرفت.

رابرت گوردن، روانشناس در گفتگو با شبكه «اي بي سي»، مي گويد تأثيري كه چنين رويدادهايي بر كودكان مي گذارد با واكنش والدين و چگونگي رويارويي آنها با واقعه ارتباط نزديك دارد.

دكتر گوردن براي كاهش استرس و اضطراب هنگام پيش آمدن فاجعه تعدادي راه‌كار كلي ارائه داده است:

از خودتان مراقبت كنيد
حتي اگر فاجعه زندگي شما را تحت تأثير قرار نداده، خبرها و تصاوير آن مي تواند ناراحت كننده باشد. در صورت امكان، از تصاوير غم انگيز دوري كنيد، وقت كمتري را در شبكه هاي اجتماعي بگذرانيد و براي رويارويي با آن، به مواد مخدر و ... پناه نبريد.

با خانواده و دوستان وقت بگذرانيد
دكتر گوردن به كساني كه زندگي شان تحت تأثير رويدادي دگرگون شده توصيه مي كند تلاش كنند برخي از عادت هاي گذشته را بازگردانند مثلا دورهمي‌هاي خانوادگي ترتيب دهند و يا با افرادي كه تجربه اي مشابه داشته اند در ارتباط باشند.

در دنبال كردن خبرها تعادل را رعايت كنيد
كارشناسان مي گويند هر چند لازم است خبرها را دنبال كنيد و از شرايط آگاه باشيد ولي تعادل در دنبال كردن رسانه ها مي تواند در كاهش استرس مؤثر باشد. آنها توصيه مي كنند كودكان را كمتر در معرض خبرهاي ناگوار قرار دهيد.

متوجه اضطراب باشيد و با آن مقابله كنيد
كارشناسان مي گويند فاجعه باعث ترشح آدرنالين مي شود كه در نهايت احساسي از نگراني را در فرد بيدار مي كند. داشتن راه‌كارهايي براي مواجه شدن با آن از جمله نفس عميق، راه رفتن، ورزش و سوزاندن انرژي اضافي مي تواند در كاهش استرس مؤثر باشد. كارشناسان همچنين استفاده از كافئين و ... را در چنين شرايطي توصيه نمي كنند.

به آينده اطمينان داشته باشيد و بدانيد كه تنها نيستيد
دكتر گوردن مي گويد هر چند اگر در زمان وقوع فاجعه ديدن چشم اندازي اميدواركننده دشوار است، بايد در نظر داشته باشيد كه افراد بسيار ديگري در دنيا تجربه اي مشابه تجربه شما را داشته اند اما حالا زندگي‌شان روبه‌راه شده است.

كمك بخواهيد
دكتر گوردن توصيه مي كند در صورتي كه نشانه هاي استرس كاهش پيدا نكرد و يا وخيم‌تر شد، از كارشناسان سلامت و روان كمك بخواهيد چرا كه هر چه زودتر به اين علائم رسيدگي كنيد، شانس برطرف كردن آنها بيشتر مي شود.

 

منبع: صدا