شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : كاتاليزوري به نام روابط عمومي
جمعه، 27 اردیبهشت 1398 - 16:03 کد خبر:38471
عرصه روابط عمومي نيازمند تكنيك‌ها و خلاقيت‌هاي فراوان است تا با ايجاد تعامل، تعادل را برقرار كرد، متاسفانه برخي افراد اين جايگاه را درك نكرده‌اند و بي‌مهري‌هايي نيز نسبت به آن ديده مي‌شود.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)-|| عرصه روابط عمومي نيازمند تكنيك‌ها و خلاقيت‌هاي فراوان است تا با ايجاد تعامل، تعادل را برقرار كرد، متاسفانه برخي افراد اين جايگاه را درك نكرده‌اند و بي‌مهري‌هايي نيز نسبت به آن ديده مي‌شود.


امروزه دستگاه‌هاي دولتي روز به روز وسيع‌تر مي‌شوند و اين روند فعاليت‌هاي آنها را متحول و گسترده‌تر مي‌كند.


براي همين موضوع است كه روابط عمومي به عنوان حلقه واسط بين مردم و ارگان بايد نقش قابل قبولي را ايفا كند.


در اين خصوص نيازمند تنظيم برنامه دقيق و علمي است تا بتوان به سوال‌ها و ترديدها پاسخ دهند و تفاهم و پشتيباني افرادي كه با دستگاه سر و كار دارند را به دست آورند.


در اين سِمت بايد به اطلاعات روز و اخبار حوزه كاري احاطه داشت چرا كه روابط عمومي در شرايط مختلف سخنگوي دستگاه محسوب مي‌شود.


حوزه روابط عمومي در سخت‌ترين شرايط به‌ويژه مالي و اعتباري به سر مي‌برد و اين مهم بر كسي پوشيده نيست كه اگر اين وضعيت تغيير كند قطعا مي‌تواند خدمات مطلوب‌تر و بهتري ارا‌ئه‌ شود.


پيوسته از سوي محيط‌هاي برون‌سازماني و درون‌سازماني شوك‌هايي بر روابط عمومي‌ها وارد مي‌شود كه اغلب ناشي از رشد فن‌آوري يا عملكرد خود سازمان‌هاست.


مهم‌ترين اثر روابط عمومي در زمان بحران بوده و از آن جمله مي‌توان به سيل اخير استان اشاره كرد كه بي‌شك نقش چندوجهي و پرنفوذ آن بر كسي پوشيده نيست.


به دنبال اعلام وضعيت بحران و تشخيص شرايط اضطرار نياز به تشكيل كميته اطلاع‌رساني است و تا زمان عادي شدن شرايط تمامي اخبار و اطلاعات از اين خروجي با در اختيار دادن به رسانه‌هاي جمعي به مخاطب مي‌رسد.


تحت اين شرايط روابط عمومي با جمع‌آوري اطلاعات محيطي و تجزيه و تحليل آنها مي‌تواند در تصميم‌سازي مديران ارشد تاثيرگذار باشد.


در اين حالت است كه روابط عمومي مي‌تواند توانايي خود را عرضه كند.


علي‌رغم تفكر برخي، روابط عمومي تنها وظيفه اطلاع‌دهي را برعهده ندارد و با كاركرد خود نقش سازنده‌اي در تصميم‌سازي‌ها دارد.


اگر به روابط عمومي لقب كاتاليزور بدهيم پر بيراه نيست چراكه با كار و عملكرد خود در بهبود و تسريع اقدامات نقش ارزنده‌اي دارد و به تعبيري تسهيل‌گر سيستم است.


هر چند كه نمي‌توان از مقوله اطلاع‌رساني غافل بود چراكه توفيق و يا عدم موفقيت سازمان براساس رويكردها و اقدامات روابط عمومي سازمان مورد ارزيابي و قضاوت قرار مي‌گيرد اما اقداماتي از جمله پژوهش و افكارسنجي در بحران نيز وظايفي هستند كه در انجام آنها بايد نهايت سعي و خلاقيت را به كار برد.


البته شايان ذكر است كه در كنار كار روابط عمومي نمي‌توان از نقش رسانه‌ها و اصحاب خبر چشم پوشيد و آنان همواره كم‌توقع و پرتلاش در تمامي اوقات صادقانه همراه روابط عمومي هستند و به تعبيري اگر نبودند تمام اقدامات، ابتر مي‌ماند براي همين اميدواريم اين تعامل هميشگي بوده و در عرصه‌هايي از جمله شرايط امروز، همچنان استمرار داشته باشد تا بتوان با هم دوباره لرستان را ساخت.