شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : نخستين زن عكاس در خط مقدم جبهه
جمعه، 20 مهر 1397 - 13:50 کد خبر:35196
تارو در دوران جنگ‌هاي داخلي اسپانيا او به همراه "رابرت كاپا"، يكي از مشهورترين عكاسان جنگي و شريك زندگي‌اش سبك مدرني از هنر عكاسي در جبهه جنگ را به ثبت رساند كه در نهايت به قيمت جانش تمام شد.شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- تارو در دوران جنگ‌هاي داخلي اسپانيا او به همراه "رابرت كاپا"، يكي از مشهورترين عكاسان جنگي و شريك زندگي‌اش سبك مدرني از هنر عكاسي در جبهه جنگ را به ثبت رساند كه در نهايت به قيمت جانش تمام شد.

گردا تارو در سال 1910 با نام گرتا پوهريل در شهر اشتوتگارت آلمان زاده شد. در سال 1933 تارو به هنگام پخش تبليغات ضد نازي بازداشت شد. او به واسطه داشتن گذرنامه لهستاني آزاد شد و توانست به پاريس بگريزد. در آنجا با آندره فريدمن، عكاس اهل مجارستان آشنا شد. رابطه حرفه‌اي و عاشقانه اين دو از همان زمان آغاز شد و آنها نام‌هاي هنري گردا تارو و رابرت كاپا را براي خود انتخاب كردند.


تابستان 1936 تارو و كاپا براي ثبت جنگ‌هاي داخلي اسپانيا راهي اين كشور شدند. هر دوي آنها از دست نازي‌ها گريخته بودند و براي همين انگيزه زيادي براي ثبت درگيري نيروهاي جمهوري‌خواه با نيروهاي فرانسيسكو فرانكو، ديكتاتور فاشيست و متحدش هيتلر داشتند. تارو 25 ژوئيه 1937 در برونت توسط يك تانك زخمي شد و يك روز بعد در سن 26 سالگي درگذشت.

 

منبع: https://rayanworld.com