شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : اهميت عكس در روابط عمومي
سه شنبه، 19 تیر 1397 - 08:31 کد خبر:34030
يك تعريف عكس ثبت لحظه‏ هاست. امروزه عليرغم پيشرفت قدرت فيلم و جذابيتهاي خاص آن، عكس همواره اهميت و كاربرد ويژه خويش را حفظ نموده، تا جايي كه به جرات مي توان گفت عكس جز لاينفك توليد فيلمهاي سينمايي است و بدون آن به طور يقين فيلمبرداري دچار نقائص فاحشي خواهد شد.

 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

 

 

مقدمه
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- روابط عمومي ها از عكس استفاده فراواني مي كنند. اما سوال اينجاست كه چه نوع عكسي بايد بيشتر مد نظر روابط عمومي قرار بگيرد. علاوه بر عكس صنعتي، عكاسي تبليغاتي و فوتوژورناليسم مهمترين گونه هاي عكس هستند كه مي توانند مورد استفاده روابط عمومي قرار بگيرند.

تعريف عكس
يك تعريف عكس ثبت لحظه‏ هاست. امروزه عليرغم پيشرفت قدرت فيلم و جذابيتهاي خاص آن، عكس همواره اهميت و كاربرد ويژه خويش را حفظ نموده، تا جايي كه به جرات مي توان گفت عكس جز لاينفك توليد فيلمهاي سينمايي است و بدون آن به طور يقين فيلمبرداري دچار نقائص فاحشي خواهد شد.


يكي از مباحث معمول راجع به عكس اين است كه عكاسي علم،‌ هنر، فن يا صنعت است؟
كساني كه كمي با مقوله عكس و عكاسي آشنا باشند هيچگاه نخواهند توانست بگويند كه عكاسي يكي از چهارمقوله فوق الاشاره است،‌ بلكه با كمي دقت متوجه خواهيم شد كه تولد يك عكس حاصل اختلاط هر چهار مقوله فوق الذكر است و يك عكس خوب عكسي است كه آميزه ‏اي از همه آنها باشد.


دنيا و زندگي روزمره ما بدون عكس با نقائص و مشكلات عديده ‏اي روبرو خواهد گرديد.


كمي توجه كنيد!!! عكس آنقدر با زندگي روزمره ما عجين شده كه همانند نفس كشيدن برايمان عادي شده و تنها زماني اهميت حياتي آن را درك خواهيم كرد كه امكان وجود آن را از دست بدهيم.


اگر كمي فكر كنيد شما نيز يقيناً اين مطلب را تاييد خواهيد نمود كه يكي از اركان با اهميت فعاليت هر روابط عمومي پويا عكس و عكاسي است و به يقين روابط عمومي بدون عكس عقيم و ناكارآمد خواهد بود.


عكاسها وآثار گرافيكي، اجزا مهمي از مقالات خبري و توصيفي را تشكيل مي ‏دهند. آنها ضمن افزودن زيبايي به متن، كمك شاياني به درك مطلب توسط خواننده مي ‏كنند؛ چرا كه گاه يك عكس را مي توان جايگزين تعداد زيادي از جملات بي روح نموده و مفاهيم مورد نظر را به خواننده تفهيم يا القاء نمود؛ چنانكه امروزه كاربرد آموزش سمعي و بصري روشي مقبول همگان است. امروزه مردم بيشتر دوست دارند ببينند تا بخوانند. هنگامي كه يك گزارش كار براي مدير تهيه مي‏كنيد وي چون گرفتاريهاي زيادي دارد نمي‏تواند با دقت متن هاي بلند بالاي شما را بخواند و سرسري از آنها مي‏ گذرد، اما شما مي ‏توانيد با چند عكس مناسب و توضيحات كوتاه هم نظر خود را به وضوح بيان كنيد و هم نظر خواننده را به خواسته نهايي تان جلب نماييد. همچنين تهيه گزارشهاي خبري براي نشريات داخلي يا مطبوعات محلي.

فرآيند تهيه يك عكس خوب
پنج عامل در تهيه عكس نقش اساسي دارند. برخلاف تصور عامه، تهيه هر عكس خوب فرآيند نسبتاً پيچيده اي است كه در آن پنج عامل عمده زير دخالت دارند:
1. طبيعت سوژه
2. شخصيت و بينش عكاس
3. برداشت و طرز تلقي عكاس از سوژه
4. كارهاي فني عكس
5. بيننده عكس
از آنجا كه پنج عامل مذكور لازم و ملزوم يكديگرند، مشكل بتوان گفت كه كداميك مهمتر از ديگري است. عكاس ورزيده پنج عامل فوق را به مثابه يك كل تفكيك ناپذير تلقي كرده،‌ سعي مي‏كند با تلفيق صحيح و متناسب آنها هماهنگي لازم را در عكس به وجود آورد.

اهميت عكس در روابط عمومي
شما مي توانيد با تهيه عكسهايي كه داراي كيفيت خوب، موضوع و تركيب بندي و زاويه مناسب، مقياس و حركت باشند بيشترين تاثير را در بيننده القا نماييد. در اينجا به پانزده مورد اشاره مي ‏كنيم كه به طور خلاصه مي ‏تواند براي شما راهنماي خوبي باشد. اين موارد برگرفته از كتاب عكس و كاربرد آن در روابط عمومي از "انتشارات كارگزار روابط عمومي" است كه مطالعه آن را به تمام افراد ذيربط توصيه مي ‏نماييم:


1. عكسها و گرافيك موجب افزايش خوانندگان روزنامه‏ ها و مقالات خبري و توصيفي و همچنين شبكه هاي مجازي مي‏گردند.
2. يك نويسنده‏ روابط عمومي خوب بايد با اجزاي يك عكس تبليغاتي خوب آشنا باشد (كيفيت، موضوع، تركيب، عملكرد، مقياس، زاويه دوربين، نورپردازي و رنگ)
3. عكسهاي تبليغاتي و اطلاع رساني بايد واضح، مستقيم و عالي باشند.
4. عكسها بايد مبتكرانه باشند. تصاوير قديمي از بريدن روبان ديگر كارساز نيست.
5. يك عكس تبليغاتي نبايد بيش از 3 تا 4 چهره را در خود داشته باشد. عكسهاي گروهي را براي آلبومهاي خانوادگي خود نگه داريد.
6. عكسهاي غيررسمي و پرتحرك بهتر از عكسهاي خشن و از پيش تعيين شده است.
7. از عكاسان حرف ه‏اي استفاده كنيد.
8. مفاهيم اضافي را بايد از عكسها حذف كنيد و تنها مقوله‏ هاي اصلي را باقي بگذاريد.
9. زيرنويسهاي عكس بايد كوتاه باشد و در زمان حال براي نشان دادن نوع فعاليت و محتواي عكس نوشته شوند.
10. عكسها و گرافيك را مي ‏توانيد از طريق اينترنت، پست الكترونيكي، نامه‏ها و رسانه هاي جديد ارسال نماييد.
12. جداول، طرحها، نقشه ‏ها و غيره بايد ساده و قابل فهم باشند.
13. با پيشرفت صنعت رايانه مي ‏توان طرحهايي جذابتر ساخت. اغلب به اين طرحها «تصاوير گرافيكي اطلاعاتي» گفته مي شوند.
15. داشتن پرونده‏ هايي براي بايگاني عكسهاي اصلي و تصاوير گرافيكي، امري بسيار مهم است. امروزه اين امر به وسيله نرم افزارها صورت مي گيرد.
 

كاربردهاي عكس
1. مطبوعات
1-1- روزنامه ها
1-1- هفته نامه ها
1-1- ماهنامه
1-1- گاهنامه
1-1-فصلنامه

2. كتاب
2-1- عملي
2-1- تحقيقاتي
2-1- اطلاع رساني
2-1- داستان
3. سي دي كاتولوگ
4. نمايشگاهها، جشنواره‏ها، فيلمها
5. بليبردها و ساير تابلوهاي تبليغاتي
6. انواع پوسترها و تراكتها
7. گزارشهاي ويژه و غيره.

عكاسي تبليغاتي
عكاسي تبليغاتي شاخه بسيار جذابي از عكاسي است به شرط آنكه عكاس بتواند تفكر و سلايق خود را در عكس بگنجاند. اگر با حوزه هاي ديگر عكاسي مقايسه كنيم مي بينيم كه تقريبا در هيچ يك از شاخه هاي عكاسي به اندازه عكاسي تبليغاتي نظرات سفارش دهنده در كار دخيل نيست.


با توجه به اين نكته مهم عكاساني مي توانند از كار خود لذت ببرند كه عقايد كارفرما را در ذهن خود به دقت آناليز كنند، نقاط ضعف و قوت نظرات وي را بررسي نمايند و با توجه به هدف نهايي كار، بعد از تصميم گيري صحيح با استفاده از زبان تفاهم آميز، تا حد امكان تفكر و سليقه خود را به وي منتقل كنند و بعد از جلب موافقت وي عكسي بگيرند كه ناشي از برآيند تفكرات كارشناسانه و نگاه زيبا شناسانه باشد. اما فوتوژورناليسم ديگر صاحب كار ندارد و خبرنگار بدون تنظيم شرايط بايد در شرايطي كه برايش ايجاد مي شود از زاويه اي كه در آن قرار گرفته است عكاسي كند و بيشتر به پيش بيني هاي عكاس بستگي دارد.


بنابراين در عكاسي صنعتي و تبليغاتي ما امكان دستكاري كامل در عكس را داريم اما در فوتوژورناليسم بايد بيشتر از اين دو نوع عكاسي بر جريان رويداد مسلط باشيم و پيش بيني هاي خوبي بر اساس كادر و سوژه عكاسي بكنيم تا بتوانيم عكسهاي خوبي بگيريم. هر سه اين عكاسي ها در روابط عمومي مورد استفاده قرار مي گيرند اما اقتضائات زماني براي نياز به آنها بسيار اهميت دارند.
 

عكاسي صنعتي تبليغاتي در مقابل فوتوژورناليسم
عكاسي صنعتي تبليغاتي يكي از خدماتي ترين رشته‌هاي عكاسي است. در اين رشته نه تنها بايد حداكثر تسلط به تئوري و تكنيك را داشته باشيم بلكه به بسياري از وسائل، علاوه بر دوربين احتياج پيدا خواهيم كرد، از فون‌هاي رنگي تا ميزهاي مخصوص كار از وسائل جنبي نورپردازيهاي پيچيده تا سه پايه و پانتوگرافهاي بزرگ و از همه مهمتر استوديوهاي عظيم و مملو از وسائل نورپردازي فقط بدرد عكسبرداريهاي صنعتي- تبليغاتي مي خورند.


هر گونه عكسي كه در خدمت معرفي، تبليغ و يا فروش توليدات يا كالائي باشد، عكاسي صنعتي- تبليغاتي به حساب مي آيد. يكايك مواد غذائي‌، انواع وسائل زندگي، هر نوع مبلمان و ماشين چه با حضور انسان چه بدون مدل در زمره عكس تبليغاتي است. خطوط توليد، كارخانه‌هاي صنعتي و فني در مراحل و زواياي مختلف عكاسي صنعتي محسوب مي شوند. معمولاً اين نوع عكاسي يك سفارش دهنده نيز دارد: صاحبان صنايع، ارگانهاي دولتي، بخش هاي اقتصادي و بازرگاني، روابط عمومي‌ها و سازمانهاي تبليغاتي و در ضمن گرافيستها و طراحان صنعتي- هنري، همه و همه سفارش دهنده و محتاجان و علاقمندان عكاسي صنعتي- تبليغاتي هستند. بنابراين اين نوع عكاسي در نوع خاصي از روابط عمومي ها مورد استفاده قرار مي گيرند برخلاف عكاسي خبري كه تقريبا شموليت بيشتر دارد.


هر چه عكاس تبليغاتي تجربه و اطلاعات بيشتري درباره‌ سفارشات حرفه‌ خود داشته باشد موفق‌تر و صاحب‌نام تر خواهد بود. تسلط و در اختيار داشتن وسائل و فضاي مورد لزوم، رمز موفقيت عكاسان صنعتي است.


بطور مثال معرفي تصويري يك يخچال خانگي، از چيدمان مواد درون يخچال، مدل كدبانوي منزل و يك كودك در ضمن فضاي واقعي يا ساختگي يك آشپزخانه در حد يك صحنه سينمائي دردسر و اشكال خواهد داشت، مضافاً اينكه نورپردازي اين صحنه احتياج به فلاش يا چراغ‌هاي متنوع و متعدد خواهد داشت. در ضمن عكاس نه تنها نورها را بايد بشناسد بلكه فيلم، دوربين، لنز، سه پايه‌ مناسب اين عكسبرداري را نيز بايد در اختيار داشته باشد. در اين نوع عكاسي ما موظفيم گوياترين، بي عيب و نقص‌ترين و حرفه‌اي‌ترين عكس در خدمت صنعت و تبليغات را بياندازيم. البته هر چه سفارش دهندگان حرفه‌اي‌تر باشند و بتوانند بعضي از مسائل جانبي كار از قبيل چيدمان، زاويه و ژست مدل و سوژه را كمك كنند كار ما آسانتر خواهد شد و مي توانيم تمركز خود را روي نورپردازي و زيبائي، نور و رنگ صحنه و سوژه نموده و خانه آخر يك عكس يا اسلايد كاملاً حرفه‌اي تحويل بدهيم.


براي مسلط شدن به عكاسي تبليغاتي بايد تمرينات و درس هاي اين رشته را در رابطه با ابعاد سوژه‌ مورد نظر تقسيم بندي كرد. هر دانشجو بايد بداند كه اگر سوژه‌ مورد نظر يك فضاي شش متري دكور در پس زمينه‌ي خود دارد چه وسائل چه لنز و دوربين و چه نوع چراغهايي لازم است. اين يك فكر كودكانه و غير حرفه‌اي است اگر فكر كنيم مي توان با يك فلاش دستي و دوربين ۱۳۵ عكس حرفه‌اي انداخت. بنابراين در روابط عمومي شايد بتوانيم به راحتي از عكاسي خبري با يك دوربين معمولي بهره مند شويم اما براي اين نوع عكاسي نيازمند متخصص و ابزار حرفه اي هستيم.


اگر قرار باشد اجاق گاز ۶ شعله همراه يخچال سايد باي سايد و ساير وسائل برقي در آشپزخانه‌اي وسيع همراه دو مدل زنده مادر و بچه عكاسي شود، نه تنها بايد يكايك وسائل مورد نظر كاملاً واضح خوشرنگ و با ابعاد منطقي عكاسي شود بلكه تمام فضاي آشپزخانه، قفسه‌ها، ميز و صندلي‌ها و مدلهاي زنده نيز بسيار روشن و حرفه‌اي نورپردازي شوند.


حال اگر از تمام فضاي عكس فوق فقط يك آب ميوه گيري با نمايش مارك آن و همراه دستهاي كدبانوي منزل بايد عكاسي شود، قوانين و وسائل بكلي عوض خواهد شد. از زاويه دوربين تا لنز آن از چراغهاي مورد لزوم تا فضاي تصويري بايد تغيير كند و باز اگر از تمام فضاي عكس اوليه يك ليوان آب پرتقال همراه يك پرتقال نصفه بايد عكاسي شود. باز بايد همه چيز را بهم ريخت و وسائل و دكور و نورها را در خدمت رنگ آب پرتقال و فرم اشتها آور پرتقال قرار داد. آخر كار اگر قرار باشد فقط از دو سه عدد قاشق و چنگال استيل مارك‌دار و گران قيمت موجود در دكور آشپزخانه فوق عكاسي كرد احتمالاً بايد سوژه را به استوديوي عكاسي آورد و در يك حجله‌ نوراني سفيد عكاسي كرد و احتياجي به آشپزخانه و دكور نداريم.


شانس و موفقيت عكاسان در رشته‌ تبليغاتي بيشتر مربوط به نيروي فكري و كمكي است كه باعث دلگرمي و نجات آنها خواهد شد. طراحان هنري، مديران فروش و گرافيستها نيروي نجات بخش عكاس تبليغاتي هستند. بيشتر مواقع طراحي دكور- چيدمان وسائل و از همه مهمتر زاويه‌ ديد شيئي مورد نظر را آنها انجام خواهند داد و عكاس وظيفه سنگين و حرفه‌اي نورپردازي، انتخاب فيلم و لنز مناسب را بعهده دارد. در دنياي حرفه‌اي عكاسي تبليغاتي حداقل چهار نفر در خلق يك اثر شركت دارند.


با توجه و دقت مي توان عكاسي تبليغاتي را آسانتر سر و سامان داد:
در ضمن، عكاسي تبليغاتي ممكن است همراه با مدل جاندار (انسان يا حيوان) باشد در اين مواقع نه تنها نمي توان سوژه‌ اصلي را كه يك سوژه تبليغاتي است فداي جذاب‌تر شدن مدل زنده كرد بلكه بر عكس مدل زنده بايد مانند هر وسيله يا تكنيك ديگر نيز در خدمت سوژه اصلي باشد. اين بدان معناست كه گاهي اوقات در بحث برندسازي شخصيتي كه روابط عمومي ها بايد از عكاسي تبليغاتي استفاده كنند بايد تكنيكهاي ويژه اي استفاده كنند تا بتوانند عكسهايي از يك شخص كه احتمالا متحرك است بدست بياورند. عكاسي از مقامات رسمي و كانديداها در انتخابات از اين دست هستند.


در پايان بايد دانست كه در عصر رسانه هاي ديجيتال يكي از مهمترين ابزارهاي انتقال اطلاعات عكس و رسانه بصري است. آگاهي از اين نوع رسانه به راحتي كسب نمي شود و علاوه بر دانش نيازمند تجربه است. اين نيازمند استفاده از افراد حرفه اي و ابزارهاي حرفه اي مي باشد كه روابط عمومي نبايد خودش را از آن دور بداند. بلكه براي حضور قوي در عرصه افكار عمومي بايد از اين ابزارها نهايت استفاده را ببرد. چه عكس تبليغاتي صنعتي و چه فوتوژورناليسم در اين مصاف جايگاه ويژه اي دارند كه بايد در نظر گرفته شود.

منابع
- عكس روابط عمومي؛ عكاسي تبليغاتي يا فوتوژورناليسم؟:www.shara.ir
- عكس و اهميت آن در روابط عمومي: http://khiabaneakhar.blogfa.com/post-15.aspx
- ويكيپديا
 

منبع مرجع: شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)