شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : گزارش برگزاري مراسم تقدير از علي اكبر فرهنگي
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 15:12 کد خبر:33518
مراسم تجليل از پروفسور علي‌اكبر فرهنگي عصر امروز (۲۵ ارديبهشت ماه) با حضور جمعي از اساتيد حوزه ارتباطات و روابط عمومي در دانشكده فرهنگ و اشبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- مراسم تجليل از پروفسور علي‌اكبر فرهنگي عصر امروز (۲۵ ارديبهشت ماه) با حضور جمعي از اساتيد حوزه ارتباطات و روابط عمومي در دانشكده فرهنگ و ا

به گزارش شارا، محمود مختاريان (روزنامه‌نگار پيشكسوت)، مجيد رضاييان (استاد ارتباطات و روزنامه‌نگار باسابقه)، بهروز بهزادي (روزنامه‌نگار پيشكسوت و رييس شواري سردبيري روزنامه اعتماد)، اميدعلي مسعودي (استاد ارتباطات)، صديقه ببران (استاد ارتباطات)، حسن خجسته، طاهري‌پور (رييس دانشكده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره)، خاموشي (رييس سازمان تبليغات اسلامي)، روشن (رييس دانشگاه سوره) و ... از جمله حاضران در مراسم تجليل از علي‌اكبر فرهنگي بودند.

علي‌ اكبر فرهنگي كه چند دهه در حوزه ارتباطات و رسانه فعاليت علمي و دانشگاهي داشته است و به عنوان چهره ماندگار اين حوزه شناخته مي‌شود، در سخناني ضمن تشكر براي برگزاري اين مراسم، اظهار كرد: در اين چند سال اخير وقتي مراسم‌ اينچنين برگزار مي‌شود، همواره شرمسار مي‌شوم كه چرا بيشتر كار نكردم. گاهي برخي از دانشجويان مي‌پرسند كه چرا به ايران بازگشتم و من هميشه پاسخ مي‌دهم كه چيزهايي در ايران وجود دارد كه هيچ‌جاي ديگر دنيا نمي‌توان آنها را پيدا كرد.

او ادامه داد: زندگي فقط تجملات و دسترسي به امكانات نيست و بخش عمده زندگي حس مفيد واقع شدن است؛ كه من اين احساس را در ايران تجربه مي‌كنم. سال‌ها آنجا درس مي‌دادم، اما هيچ‌گاه اين ذوقي كه در چشم دانشجويان ايران مي‌بينم آنجا نديدم.

اين استاد پيشكسوت ارتباطات با بيان اينكه «ما سرزمين فرهنگ تكريم‌ها هستيم»، يادآور شد: تفاوت فرهنگ غرب و شرق در چند موضوع است؛ يكي از اين تفاوت‌ها اين است كه غرب پا در زمين و شرق به ويژه ايران سر در آسمان دارد. اين موضوع به ما توانمندي‌هايي مي‌دهد كه در ازاي آن ما را هم مقيد مي‌كند.

او در ادامه سخنان خود به بيان توضيحاتي درباره تغييراتي كه مي‌توان در چارت درسي رشته علوم ارتباطات ايجاد كرد پرداخت و خطاب به دانشجويان اين رشته، گفت: شما پا در راهي گذاشته‌ايد كه بسيار طولاني و پر پيچ است، اما در عين حال بسيار شيرين و دلنشين است.

همچنين سيد مهدي خاموشي، رييس سازمان تبليعات اسلامي در سخناني با تاكيد بر لزوم گراميداشت دانشجويان، اظهار كرد: معتقدم كه بايد همه دانشجويان را پاس داشت و در مسير علمي آنها را حمايت كرد. دانشگاه سوره افتخار دارد كه در راستاي ارتقاي علمي رشته‌ها و تقويت دانشگاه تلاش مي‌كند.
او با اشاره به تغييرات روزافزون دنياي ارتباطات و ديجيتالي شدن وسايل ارتباطي بر لزوم بازخواني هويت كشورمان با توجه به دنياي ارتباطي جديد تاكيد كرد و گفت: امروز روزگار تغيير و تحول است و خيلي از تحرك‌ها بدون پيش‌بيني در حال وقوع است. امروز اينترنت امكانات زيادي فراهم كرده است و شرايط به‌ گونه‌اي شده كه ديگر انسان امروز با ديروز خود فرق كرده است.


رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت: امروز دنيا به سمت ديجيتالي شدن پيش مي‌رود و پيش‌بيني مي‌شود كه در آينده تعداد ابزار ديجيتالي بيشتر از جمعيت بشريت شود. در اين شرايط ما بايد به سه قيد عقل، عرف و شرع در دنياي ارتباطات توجه كنيم؛ چراكه ما بايد هويت خودمان را دنياي ارتباطات امروز بازخواني كنيم.

همچنين طاهري‌پور، رييس دانشكده فرهنگ و ارتباطات در سخناني، خاطرنشان كرد: امروز فرصتي فراهم شد تا با همت دانشجويان دانشكده فرهنگ و ارتباطات از يكي از پيشكسوتان عرصه ارتباطات تقدير كنيم. بايد از استاد فرهنگي براي اينكه چند دهه از عمر خودشان را صرف اين علم كردند و مهمتر از همه رشته ارتباطات دانشگاه سوره را راه‌اندازي كردند، تشكر كنيم.

او يادآور شد كه با توجه به اهميت حوزه ارتباطات و رسانه در پيشبرد اهداف سياسي و اجتماعي، چه بسا ارزش كار پيشكسوتان اين عرصه همانند بزرگاني است كه جانشان را در راه حفظ اين كشور نثار كردند.

محمود مختاريان، روزنامه‌نگار پيشكسوت كه سابقه نزديك به ۵۰ سال فعاليت در مطبوعات را دارد، نيز در سخناني درباره علي‌اكبر فرهنگي اظهار كرد: در توضيح مقام علمي آقاي فرهنگي همين بس كه بگوييم او شاگرد جلال آل احمد بود و چهره ماندگار كشور است. آقاي فرهنگي چهره‌اي شاخص در علم ارتباطات هستند كه بايد از او و ساير علي‌اكبر فرهنگي‌ها تقدير كنيم.

او با اشاره به پيشرفت دنياي ارتباطي جهان از مقام بالاي روزنامه‌نگار در گذشته سخن گفت و يادآور شد: من ۵۰ سال در عرصه مطبوعات كار و دوره‌هاي مختلفي را تجربه كرده‌ام. دوره‌اي كه عكس عباس كيارستمي كار نمي‌شد چون مديرمسؤول فكر مي‌كرد عينك او قرتي است يا دوره‌اي كه از سوي نهادي به مدير مسؤول گفته مي‌شد كه به چه موضوعاتي بپردازد و به چه موضوعاتي نپردازد.

در بخشي از اين مراسم، پنلي تخصصي با سخنراني مجيد رضاييان، حسن خجسته، صديق ببران و اميدعلي مسعودي برگزار شد؛ در اين بخش به برخي از موضوعات تخصصي حوزه ارتباطات و روابط عمومي اشاره شد.

در بخش ديگري از اين مراسم از سه كتاب «نگارش براي رسانه»، «تعزيه زمينه قزوين» و «روزهايي كه در كابل بودم» به قلم رئوف پيشدار رونمايي شد؛ او در سخناني اظهار كرد: رونمايي از كتابم در جمع شما بزرگان افتخار بزرگي است. در زندگي حرفه‌اي خود همواره دو اصل را در نظر گرفتم‌. اول اينكه بياموزم و دوم اينكه آنچه آموخته‌ام را منتقل كنم. اين سه كتاب هم با اين رويكرد به نگارش درآمده است.
همچنين در اين مراسم از تعدادي از دانشجويان برتر دانشكده فرهنگ و ارتباطات تقدير شد.