شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : 10اقدام ضروري در راستاي مديريت درآمد
چهارشنبه، 18 مرداد 1396 - 10:48 کد خبر:30821
اگر در رابطه با مديريت منابع مالي خود با مشكل مواجه هستيد و به درستي نمي توانيد آن را اداره كنيد، در گام نخست لازم است در اقدامات خود بازنگري صورت دهيد. درواقع گام نخست در اين رابطه اين است كه اقدامات اشتباه خود را شناسايي كنيد كه اين امر بدون ايجاد وقفه در انجام كارها به روش معمول، صورت نخواهد گرفت.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)، اگر در رابطه با مديريت منابع مالي خود با مشكل مواجه هستيد و به درستي نمي توانيد آن را اداره كنيد، در گام نخست لازم است در اقدامات خود بازنگري صورت دهيد. درواقع گام نخست در اين رابطه اين است كه اقدامات اشتباه خود را شناسايي كنيد كه اين امر بدون ايجاد وقفه در انجام كارها به روش معمول، صورت نخواهد گرفت.

در ادامه به معرفي 20 چالش براي مديريت منابع مالي خواهيم پرداخت. بدون ترديد اين امر زمانبر خواهد بود، با اين حال تأثير بسياري در بودجه شما خواهد داشت.

1-براي خود بودجه مشخص تعيين كنيد

هنگامي كه به طور مكرر در مديريت منابع مالي خود دچار مشكل مي شويد، ضروري ترين اقدام اين است كه بودجه خود را مشخص كنيد. درواقع در بسياري از موارد افراد به اين علت كه محدوده خرج خود را تعيين نمي كنند، به نحوي عمل مي كنند كه كاملا خارج از توان آنهاست. اين امر تقريبا در تمامي شركت ها اجرا مي شود با اين حال صرفا انجام آن مدنظر نبوده و نحوه كار نيز به همان ميزان مهم است. به همين خاطر لازم است با اصول بودجه بندي آشنا شويد.

فراموشن كنيد كه هدف از بودجه بندي ايجاد يك برنامه مالي دقيق و مشخص است تا از طريق آن بتوان براي آينده، به نحوي كارآمدتر در بازار رقابتي و فشرده حال حاضر، برنامه ريزي كرد.

2- هزينه هاي ماهانه خود را كاهش دهيد

از ديگر اقدامات مؤثر در اين رابطه استفاده از يك شيوه خلاقانه است. در مورد قبل شما تنها بودجه خود را مشخص مي كنيد با اين حال در بسياري از موارد هزينه هاي زياد اين امر را دچار مشكل مي سازد. به همين خاطر در گام بعد لازم است هزينه هاي دائمي خود را مشخص كرده و راهكارهايي براي حذف يا حداقل كاهش آن پيدا كنيد.

براي مثال مي توانيد تمامي قبض ها و ليست هزينه هاي سه ماه قبل خود را به طور همزمان مورد مطالعه قرار دهيد و هزينه هاي ضروري و غيرضروري خود را شناسايي كنيد. بدون ترديد هزينه هاي غيرضروري بايد حذف شوند با اين حال در رابطه با موارد اصلي به علت نقش حياتي آنها براي شركت نمي توان بي محابا عمل كرد.

در اين راستا لازم است راهكارهاي كاهش اين دسته از هزينه ها را بيابيد. براي مثال در صورتي كه برق مصرفي شركت شما زياد است، مي توانيد از تجهيزات جديدتر كه به مراتب مصرف كمتري دارند استفاده كرده يا از انرژي هاي رايگان مانند انرژي خورشيدي و بادي براي تأمين نياز خود استفاده كنيد.

3- تلويزيون را خاموش كنيد

با رشد روز افزون تكنولوژي امروزه شاهد ميليون ها شبكه فعال تلويزيوني هستيم و همين امر باعث مي شود تا افراد زمان زيادي را صرف تماشاي آن كنند. با اين حال توجه به اين نكته ضروري است كه تقريبا تمامي شبكه ها جنبه تفريحي داشته و تنها زمان باارزش شما را پر خواهند كرد. بدون شك اگر وابستگي شديد به آن پيدا كنيد از كارهاي مهم خود دور خواهيد شد و اين امر عملكرد منفي روي زندگي شما خواهد داشت. به همين خاطر لازم است تلويزيون خود را خاموش نگه داريد. اين امر هم در صرفه جويي در زمان و هم در هزينه كاملا مفيد خواهد بود.

4- غذاي بيرون را فراموش كنيد

يكي از بزرگ ترين راه هاي كاهش هزينه و مديريت مالي، بدون ترديد همين مورد است. امروزه افراد زمان كمي را براي آشپزي دارند و همين امر باعث مي شود به رستوران ها بروند. با اين حال لازم است توجه داشته باشيد كه زماني كه شما صرف رفتن به يك مكان ديگر براي خوردن غذا مي كنيد تقريبا برابر با زماني است كه صرف پختن غذا مي شود. با اين حال تفاوت اصلي در قيمت تمام شده است كه در صورتي كه خودتان آن را انجام دهيد به طرز شگفت آوري كاهش خواهد يافت.

5- ليست ماهانه ايجاد كنيد

بدون ترديد هر فردي يكسري خواسته ها دارد كه در صورت نرسيدن به آن ممكن است دچار افسردگي و مشكلات زيادي شود. با اين حال در بسياري از موارد ممكن است نتوانيد يك باره به همگي آنها دسترسي پيدا كنيد، به همين خاطر لازم است ليستي از كارهايي كه مي خواهيد انجام دهيد و مواردي را كه ضروري است به دست آوريد تهيه كنيد. تعداد آن ممكن است در ابتدا صدها مورد را شامل شود با اين حال ضرورتي وجود ندارد تا به تمامي آنها يك ماهه دست پيدا كنيد و برنامه ريزي براي چند مورد در هر ماه كاملا كافي و كارآمد خواهد بود.

6- مطالعات خود را افزايش دهيد

در هر زمينه اي كه مي خواهيد گامي برداريد، به همراه داشتن دانش كافي از ملزومات آن به حساب مي آيد. در بسياري از موارد مشاهده شده است كه افراد اقدام به ايجاد بودجه براي خود مي كنند با اين حال به دليل عدم در اختيار داشتن اطلاعات كافي، به شيوه اي نادرست اقدامات خود را پيش مي برند. به همين خاطر لازم است همواره درصدد كسب اطلاعات در اين رابطه باشيد. يكي از بهترين منابع در اين زمينه كه مي تواند راهنماي عمل بسيار خوبي باشد، كتاب «تمام پولي كه مي توانيد دوباره زنده كنيد» اثر ديويد رامزي است.

7- كارت اعتباري خود را در مكاني دور از دسترس قرار دهيد

همه ما با اين جمله آشنا هستيم كه اگر پول در دسترس باشد خرج خواهد شد. اين امر كاملاً درست است و به همين خاطر لازم است همواره مبلغ مشخصي را به همراه داشته باشيد تا از وسوسه شدن براي خريد بيشتر جلوگيري شود. با اين حال فراموش نكنيد كه سختگيري بيش از حد تنها باعث از دست رفتن انگيزه عمل شما خواهد شد و در طولاني مدت نتيجه عكس به همراه خواهد داشت. به همين خاطر اقدامات شما بايد با توجه به نياز و سطح تحمل شما باشد و در اين امر مقايسه خود با فرد ديگر امري كاملا اشتباه است.

8- پس انداز كنيد

اگرچه روش هاي زيادي در راستاي مديريت مالي وجود دارد با اين حال روش مدنظر ما به صورت هفتگي است. درواقع در اين روش لازم است به صورت هفتگي مبلغي مشخص را ذخيره كنيد. ميزان آن چندان اهميتي ندارد و بايد با توجه به شرايط اقتصادي و سطح توانايي مالي شما باشد با اين حال امري كاملا ضروري بوده و در پايان ماه شما با مبلغي مواجه خواهيد بود كه مي تواند كمك شاياني محسوب شود. با اين حال فراموش نكنيد كه استمرار اين امر مهم است، پس بهتر است در رابطه با آن احساسي عمل نكنيد و مبلغي را مشخص سازيد كه همواره قادر به ذخيره آن باشيد.

9- از پول هاي خود مراقبت كنيد و برنامه اي براي آن داشته باشيد

بسياري از سهل انگاري ها منجر به از دست رفتن حاصل تلاش افراد خواهد شد. براي مثال گذاشتن پس اندازهاي خود در خانه، انتخابي امن محسوب نمي شود و بهتر است در بانك اين امر صورت گيرد. در رابطه با پس اندازهاي خود بهتر است خلاقيت به خرج دهيد، براي مثال در صورتي كه اطمينان داريد قيمت محصولي طي ماه هاي آينده افزايش چشمگيري خواهد يافت، بهتر است با پولي كه در اختيار داريد آن محصول را به تعداد مدنظر خريداري كرده و بعدها به فروش برسانيد كه خود منجر به كسب سود براي شما خواهد شد. درواقع ذخيره پول اگرچه امري سودمند است اما هنر اين است كه بتوانيد از اين پول در راستاي كسب سود بيشتر استفاده كنيد.

10- مهارت هاي كاري خود را افزايش دهيد

بسياري از افراد بخشي از پول هاي خود را صرف كلاس هايي مي كنند كه چندان كاربردي براي آنها ندارد و همين امر باعث مي شود پيشرفت خاصي در زندگي شان رخ ندهد. با اين حال افزايش توانايي ها در رابطه با عرصه كاري خود بدون شك سرمايه گذاري موفقي خواهد بود.

براي مثال در صورتي كه شما در يك آژانس هواپيمايي مشغول به كار هستيد، يادگيري چند زبان مي تواند منجر به رشد و ترقي سريع شما شود. با اين حال در صورتي كه همان هزينه را صرف كلاس موسيقي كنيد بدون شك در زمينه كاري به واسطه آن پيشرفتي حاصل نخواهد شد.

در آخر، توجه به اين نكته ضروري است كه شما تنها زماني مي توانيد كاري را به بهترين شكل انجام دهيد كه برنامه داشته باشيد. به همين خاطر در صورتي كه در برنامه ريزي دچار مشكل هستيد ضرورتي وجود ندارد كه حتماً خودتان اين كار را انجام دهيد و مي توانيد از فردي ديگر كه در اين زمينه صلاحيت و اطلاعات كافي دارد، استفاده كنيد.

 

منبع: فرصت امروز