شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : بازاريابي هوشمندانه در رسانه‌هاي اجتماعي
چهارشنبه، 11 مرداد 1396 - 11:20 کد خبر:30720
گوشي‌هاي موبايل به اين منظور ساخته شده‌اند تا ارتباطات را تسهيل كنند. با توجه به هدف مشترك رسانه‌هاي اجتماعي و گرايش شديد ما به سمت آنها، جاي تعجبي ندارد كه بيشترين حضور در رسانه‌هاي اجتماعي از طريق موبايل رقم مي‌خورد. براساس برخي مطالعات بين‌المللي، 65 درصد از زمان صرف شده افراد در رسانه‌هاي اجتماعي به وسيله موبايل است.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)، گوشي‌هاي موبايل به اين منظور ساخته شده‌اند تا ارتباطات را تسهيل كنند. با توجه به هدف مشترك رسانه‌هاي اجتماعي و گرايش شديد ما به سمت آنها، جاي تعجبي ندارد كه بيشترين حضور در رسانه‌هاي اجتماعي از طريق موبايل رقم مي‌خورد. براساس برخي مطالعات بين‌المللي، 65 درصد از زمان صرف شده افراد در رسانه‌هاي اجتماعي به وسيله موبايل است. به اين صورت، جاي ترديدي نيست كه فعاليت بازاريابي در اين رسانه‌ها با اولويت‌بخشي به كاربران موبايل، يكي از هوشمندانه‌ترين اقدامات مديريتي خواهد بود.

 

برخي از شبكه‌هاي اجتماعي مانند فيس‌بوك و لينكدين، در ابتدا از صفحات نمايشگر كامپيوترها كار خود را شروع كردند و در ادامه بود كه بيشتر استفاده آنها به دستگاه‌هاي موبايل رسيد. برخي ديگر از شبكه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام از همان ابتدا براساس استفاده در موبايل توسعه يافتند. شايد اكنون بسياري از آنها را هم بتوان از طريق وب‌سايت يا روي صفحات كامپيوتر هم استفاده كرد، اما شالوده آنها براساس رفتارهاي كاربران موبايل به استفاده سريع و لحظه‌اي شكل گرفته است.

فارغ از ريشه شكل‌گيري هر كدام از اين شبكه‌هاي اجتماعي، توليدكنندگان آنها متوجه خواسته كاربران براي ايجاد ارتباطات‌اجتماعي در هر زمان و مكاني هستند و به همين دليل است كه ويژگي‌هاي خود را براي استفاده روي موبايل، بهينه‌سازي كرده‌اند. از طرف ديگر، اين شبكه‌ها به‌طور معمول از ساير اپليكيشن‌ها و وب‌سايت‌هاي متناسب‌سازي‌شده براي موبايل هم پشتيباني مي‌كنند. چنين وضعيتي، فرصتي ايده‌آل براي بازاريابان ايجاد كرده است. طراحي و ايجاد اپليكيشن‌ها و وب‌سايت‌ها نيازمند صرف زمان زيادي است اما در شبكه‌هاي اجتماعي، كافي است كه يك اكانت ايجاد كرده و شروع به اشتراك محتواي توليد خود كنيد.

تاكنون در كشوري مانند آمريكا، فيس‌بوك خود را به‌عنوان پرمخاطب‌ترين رسانه اجتماعي مطرح كرده است كه كاربران موبايل بيش از 13 سال، بيش از هر رسانه ديگري به حضور در آن مي‌پردازند. به‌طور كلي رايج‌ترين رسانه در كشورهاي مختلف با يكديگر تفاوت بسياري دارد و در هر سال يا چند سال يك‌بار هم ميزان نفوذ آنها تغيير مي‌كند. از طرف ديگر، در بين هر گروه سني، جنسيتي و اجتماعي هم رواج رسانه‌هاي اجتماعي متفاوت است و براي بازاريابي هر محصول، بايد به بازار هدف و رسانه پركاربردتر در بين مشتريان بالقوه خود توجه كرد. اين موضوع به‌ويژه به‌دليل محدوديت‌ها اهميت مي‌يابد. هر چند شروع كار و فعاليت بازاريابي در رسانه‌هاي اجتماعي كار ساده‌اي است، تعداد بي‌شمار آنها و تنوع كاربردها باعث مي‌شود تا زمان و هزينه زيادي در بازاريابي در رسانه‌هاي اجتماعي صرف شود. از اين رو فعالان بازاريابي بايد شبكه‌هاي اجتماعي قابل استفاده خود را اولويت‌بندي كرده و غالبا به سمت شبكه‌اي بروند كه بيشترين تمركز مشتريان آنها را دارد.

59 درصد از كاربران رسانه‌هاي اجتماعي نشان‌هاي تجاري (برندها) خاصي را دنبال (فالو) مي‌كنند. با اين حال، دليل دنبال كردن آنها متفاوت است. آنها ممكن است يك برند را به اين دليل دنبال كنند كه حمايت خود را از يك كمپين نشان دهند، ممكن است به دنبال بن‌هاي تخفيف باشند يا نياز به اطلاعات دست اول داشته باشند. شايد هم تنها دليل آنها اين باشد كه حمايت خود را از يك نام و نشان تجاري به نمايش بگذارند. بازاريابان با هواداران يك نشان ‌تجاري و دنبال‌كنندگان آن مانند مشتريان بالقوه و پايگاه داده‌اي از آنها رفتار مي‌كنند. شكي نيست دسته‌اي از «اَبَر هواداران» خواستار محتوايي به‌موقع و متناسب هستند. در طرف مقابل، نشان‌هاي تجاري به هواداران خود وابسته هستند تا از اين طريق نام و نشان خود را در جامعه گسترش دهند.

يكي از مطالعات جهاني انجام شده از سوي شركت مشاوره بازاريابي نيلسن، نشان داد كه توصيه اطرافيان براي خريد از يك نشان تجاري، قابل اعتمادترين شكل از بازاريابي است. البته تحقيق ديگري كه در سال 2014 انتشار يافت، نشان داد كه اعتماد 62 درصد از افراد به توصيه‌هاي افراد مشابه خود، در رتبه سوم قابل اعتمادترين روش‌هاي بازاريابي قرار مي‌گيرد. براي آنها، نظرات متخصصان دانشگاهي يا فني، اهميت بيشتري داشت. اما فارغ از درست بودن هر كدام از اين مطالعات [و البته ميزان صحت آن در ايران]، از اهميت صحبت‌ها و توصيه‌هاي افراد به اطرافيان خود نمي‌توان غافل شد. براي آنكه رسيدن به اين هدف محقق شود، بايد بازاريابي دهان به دهان و مكالمات غيرمنتظره (در ارتباط با محصول يا خدمات مدنظر) رواج يابد. هر چقدر كه يك نشان تجاري بتواند هواداران و مشتريان بيشتري را در شبكه‌هاي اجتماعي با خود همراه كند، احتمال اثرگذاري بر مخاطبان درجه دو افزايش مي‌يابد؛ چرا كه فعاليت‌هاي افراد در شبكه‌هاي اجتماعي به اطلاع دنبال‌كنندگان و ساير دوستان مجازي او هم مي‌رسد و به اين طريق به شكلي موج‌وار، اثرگذاري بيشتري از فعاليت نشان تجاري مدنظر در اجتماع ايجاد مي‌شود.

استفاده از هشتگ‌ها و توضيحاتي جذاب براي مخاطبان باعث مي‌شود اين مسير تبليغات دهاني هموارتر شده و مشتريان بالقوه هم با مشاهده يك موضوع جذاب براي خود، بتوانند با پيگيري هشتگ‌ها به اطلاعات بيشتري دست پيدا كنند. اما موضوع مهمي كه نبايد از آن غافل شد، گوش دادن و واكنش نشان دادن به بازخورد مشتريان است. در حقيقت مكالمات با مشتريان در شبكه‌هاي اجتماعي هم بايد به صورت دوطرفه باشد تا بيشترين اثربخشي را از خود به جاي بگذارد. بسياري از مشتريان در شبكه‌هاي اجتماعي، ناخشنودي خود را بروز داده و انتظار دارند كه دنبال‌كنندگان آنها هم در همان فضا به آنها پاسخ دهند. در حقيقت، 83 درصد از كاربران توييتر انتظار دارند در همان روز اظهار نارضايتي خود، پاسخي از خدمات مشتريان دريافت كنند. نشان‌هاي تجاري و شركت‌هاي بزرگ در تلاش هستند خود را با اين خواسته انطباق دهند. در مقاله‌اي كه به تازگي در مجله فوربس به انتشار رسيد، مشخص شد كه شركت هواپيمايي امريكن ايرلاينز، هم‌اكنون 17 كارمند خود را به خدمات اجتماعي مشتريان اختصاص داده كه 4 نفر از آنها بر متعهدسازي مشتريان به برند خود متمركز بوده و يك نفر هم به‌كار نظارت بر رسانه‌هاي اجتماعي و گزارش‌دهي وضعيت آنها به مافوق‌هاي خود مشغول است.

 

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد - شماره 4108