شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : روبات گپ جديد مايكروسافت حرف سياسي نمي‏زند
چهارشنبه، 17 آذر 1395 - 12:05 کد خبر:27207
مايكروسافت از بيم سوءاستفاده كاربران از روبات گپ هوشمند اين شركت، نسخه تازه آن را به گونه‌اي طراحي كرده كه از بحث‌هاي سياسي اجتناب مي‌كند.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)، مايكروسافت از بيم سوءاستفاده كاربران از روبات گپ هوشمند اين شركت، نسخه تازه آن را به گونه‌اي طراحي كرده كه از بحث‌هاي سياسي اجتناب مي‌كند. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ونچربيت، اين روبات كه زو نام دارد، بر مبناي تجارب حاصل از عرضه روبات قبلي اين شركت به‌نام T ساخته شده تا كاربران بتوانند مانند يك انسان عادي با آن صحبت كنند. اين روبات با خنده و شوخي از كنار سوالات سياسي كاربران مي‌گذرد و به هيچ‌يك از آنها پاسخ نمي‌دهد. به عنوان مثال اگر از اين روبات بپرسيد دونالد ترامپ كيست؟ پاسخ مي‌دهد وقتي بحث سياسي پيش مي‌آيد من بسيار عصباني مي‌شوم.

 

جالب اينكه اگر بخواهيد با اين روبات بحث سياسي كنيد و بر اين كار اصرار بورزيد ممكن است از دست شما عصباني شده و كلا با شما خداحافظي كند. مايكروسافت چند ماه قبل روبات T را براي گپ هوشمند با كاربران عرضه كرده بود، اما برخي افراد با گفت‌وگوي مداوم با اين روبات و ارتقاي هوش مصنوعي آن كاري كردند كه T از ايده‌هاي هيتلر و فاشيسم حمايت كند و رسوايي به‌بار آورد. در نتيجه مايكروسافت ظرف مدت كمتر از 24 ساعت اين روبات را حذف كرد. روبات گپ T زبان طبيعي افرادي كه با آن صحبت مي‌كردند را مي‌آموخت و از آن براي گپ زدن استفاده مي‌كرد لذا كاربران با شيطنت‌هايي توانستند ذهن آن را دستكاري كنند. حالا روبات زو با درس گرفتن از اين مشكلات به توييتر بازگشته و در واقع نسخه‌اي ارتقا يافته از T محسوب مي‌شود و قرار است در آينده ارتقا يابد تا محدوديت‌هاي آن برطرف شود. روبات ياد شده كه شبيه به يك زن 22 ساله به‌نظر مي‌رسد، فعلا قابليت‌هاي زيادي ندارد و قرار است هوش مصنوعي آن به‌تدريج افزايش يابد.

 

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد - شماره 3927