شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : تهران و پكن بر توسعه روابط رسانه اي تاكيد كردند
شنبه، 3 بهمن 1394 - 09:55 کد خبر:21058
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس دفتر مطبوعاتي شوراي دولتي جمهوري خلق چين در ديداري بر توسعه و تعميق روابط رسانه اي و فرهنگي تاكيد كردند.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس دفتر مطبوعاتي شوراي دولتي جمهوري خلق چين در ديداري بر توسعه و تعميق روابط رسانه اي و فرهنگي تاكيد كردند.

به گزارش شارا از ايرنا، علي جنتي عصر امروز (جمعه) در ديدار با «جيانگ جيان گوئو» و هيات رسانه اي همراه، به روابط ديرينه و اشتراكات فراوان ايران و چين اشاره كرد و گفت: هر دو كشور برخوردار از فرهنگ و تمدن كهن ديرينه هستند.


وي افزود: جاده ابريشم نماد پيوند دو كشور و دو تمدن است كه ميان دو آسيا واقع شده اند.


عضو كابينه دولت يازدهم در ادامه به سفر امشب « شي جين پينگ» رئيس جمهوري خلق چين به كشورمان اشاره كرد و گفت: اين سفر نقطه عطفي در روابط دوجانبه و موجب تقويت پيوندهاي راهبردي ايران و چين در عرصه هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي خواهد شد.


جنتي يادآورشد: بيش از 100 سال از روابط رسمي ميان دو كشور مي گذرد و نخستين كنسولگري جمهوري اسلامي ايران در سال 1971 در چين آغاز به كار كرد.


عضو كابينه دولت يازدهم افزود: در طول سه دهه گذشته، روابط ايران و چين در زمينه هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و... رو به رشد بوده و با اين روند با توجه به علاقه دو كشور همچنان ادامه خواهد داشت.


جنتي همچنين سفر مقام هاي دو كشور را نشانه بسيار خوبي براي توسعه و تعميق تعاملات و روابط ميان ايران و چين عنوان كرد.


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه، به امضاي موافقت نامه همكاري فرهنگي و علمي بين دو كشور در سال 1983 اشاره كرد و گفت: از آن زمان تاكنون هفت بار برنامه هاي مبادلات فرهنگي ايران و چين امضا شده و دو كشور هر سه سال يك بار برنامه هاي همكاري را مشخص كرده اند.


به گفته جنتي، از جمله مواردي كه در موافقت نامه ها و مبادلات فرهنگي مورد تاكيد و توجه قرار گرفته، موضوع همكاري رسانه اي بين ايران و چين بوده است.

** همكاري خوب ايرنا و شين هوا
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين درباره همكاري هاي رسانه اي، به امضاي يادداشت تفاهم همكاري بين خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) با خبرگزاري رسمي جمهوري خلق چين (شين هوا) در گذشته اشاره كرد و گفت: براساس اين يادداشت تفاهم، اين دو رسانه همكاري و تعاملات خوب رسانه اي داشته اند و بايد همچنان اين روابط گسترش يابد.

** آمادگي برگزاري هفته فرهنگي چين در ايران
جنتي همچنين به برگزاري هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جمهوري خلق چين در سال 1390 نيز اشاره كرد و از آمادگي ايران براي برگزاري هفته فرهنگي چين در ايران خبر داد.


وي گفت: براين باوريم برگزاري اينگونه هفته هاي فرهنگي مي تواند علاوه بر معرفي فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم دو كشور، آثار فرهنگي و هنري، صنايع دستي، هنرهاي تجسمي و... را براي دوملت به نمايش بگذارد.


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به حضور هيات رسانه اي چين در ايران نيز اشاره كرد و اظهار داشت: اين حضور فرصت مغتنمي است تا علاوه بر انعكاس سفر رئيس جمهوري چين به ايران، اعضاي اين هيات با فضاهاي مختلف ايران نيز آشنا و از نزديك گزارش تهيه كنند.


عضو كابينه دولت يازدهم همچنين به موضوع چندين دور مذاكرات هسته اي 1+5 و دوره تحريم ايران نيز اشاره و از همكاري هاي سازنده جمهوري خلق چين در اين ايام تشكر و قدرداني كرد.

** توسعه روابط با ايران براي چين مهم است
در ادامه اين ديدار رئيس دفتر مطبوعات شوراي دولتي چين نيز ضمن قدرداني و تشكر از ميزباني و مهمان نوازي خوب جمهوري اسلامي ايران، حضور و سفر هيات رسانه اي و رئيس جمهوري چين به ايران را نشانگر اهميت جمهوري اسلامي ايران براي كشور چين عنوان كرد.


جيانگ جيان گوئو همچنين هدف از سفر هيات رسانه اي اين كشور به ايران را تلاش براي همكاري، توسعه و تعميق روابط و تعاملات رسانه اي عنوان كرد.


وي به سفر خود از مصر به ايران اشاره كرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران را در زمينه مديريت، بسيار خوب و قابل تحسين مشاهده كردم.


اين مقام چيني همچنين مهمان نوازي، ميزباني و برخورد مردم ايران با آنها را تحسين برانگيز و عالي توصيف كرد و آن را ستود.


رئيس دفتر مطبوعات شوراي دولتي چين همچنين ضمن قدرداني از فرصتي كه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي ديدار هيات رسانه اي چين در نظر گرفته اند، اين ديدار را فرصت مغتنمي براي همكاري هاي بيشتر رسانه هاي دو كشور و تبادل نظر و گسترش روابط رسانه اي ميان ايران و چين عنوان كرد.


جيانگ جيان گوئو، به حضور و بازديد خود از كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران نيز اشاره و از برگزاري نمايشگاه چين در اين محل خبر داد و گفت: در اين نمايشگاه با عنوان «چين زيبا» دستاوردهاي كشورمان براي بازديدكنندگان به نمايش گذاشته شده است.


اين مقام چيني در بخش ديگري از سخنان خود به نقش رسانه ها در توسعه و گسترش روابط دو كشور ايران و چين به ويژه در عرصه فرهنگي اشاره كرد و گفت: رسانه ها، سفير دوستي و برقرار كننده تبادلات فرهنگي هستند.


وي ابراز اميدواري كرد: رسانه هاي دو كشور همچنان با داشتن رويكردي باز و جامع، با يكديگر در ارتباط باشند و با كمك هم، فرهنگ و سنت ديرينه و ويژه خود را به نمايش گذاشته و در دفاع از آن با همه تبعيض ها و تعصبات، عليه يك ملت و يك مذهب مخالفت كنند.


به گفته وي، ما نمي توانيم از كشورهاي مختلف با تاريخ، واقعيت و فرهنگ متفاوت درخواست كنيم كه از الگوهاي يكسان براي توسعه استفاده كنند.


جيان گوئو ابراز اميدواري كرد، رسانه هاي دو كشور با تداوم فعال روابط دوجانبه، از تجربيات يكديگر در امر سياست بهره مند شوند و در جهت پيدا كردن راهي مناسب براي توسعه كشورشان، تلاش كنند و تبادلات و همكاري هاي رسانه اي ايران و چين را به سطح بالاتري برسانند.


وي ابراز اميدواري كرد كه رسانه هاي ايران و چين، آينده زيباتري را فعالانه با استفاده از فرصت ها و ظرفيت ها عرصه هاي جديد براي همكاري بيشتر دنبال كنند.


جيان گوئو افزود: دفتر مطبوعاتي شوراي دولتي چين با پشتيباني از تبادلات و همكاري هاي رسانه اي ايران و چين فعالانه تسهيلات لازم را براي رسانه هاي ايران آماده خواهد كرد.


در اين ديدار كه عصر جمعه(امروز) برگزار شد، حسين انتظامي معاون مطبوعاتي و اطلاع رساني وزير فرهنگ و ارشاداسلامي، محرابي مديركل خبرگزاري ها و مطبوعات داخلي، محمدعلي منفرد رئيس حوزه وزراتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشتند.


جيانگ جيان گوئو رئيس دفتر مطبوعاتي شوراي دولتي جمهوري خلق چين به همرا مديران ١٢رسانه مهم اين كشور براي ديدار با مديران مسئول رسانه اي ايران و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين مسئولان رسانه اي كشور و حضور در گردهمايي مشترك رسانه هاي ايران و چين با هدف تاكيد بر تقويت روابط رسانه اي، به جمهوري اسلامي ايران سفر كرده اند.