شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : پرسپوليس قرباني اصلي!
شنبه، 28 شهریور 1394 - 11:08 کد خبر:18699
چهارشنبه گذشته چهارمين شك اگرچه برانكو از زمان بازگشتش به ايران كم نباخته، اما اين شكست يك تفاوت بزرگ با ناكامي‌هاي قبلي داشت. گذشته از آنكه سايپا نخستين تيم تهراني بود كه از پرسپوليس برانكو امتياز مي‌گرفت، نمايش سرخپوشان هم در اين مسابقه طوري نبود كه مايه تسكين هواداران باشد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)، چهارشنبه گذشته چهارمين شك اگرچه برانكو از زمان بازگشتش به ايران كم نباخته، اما اين شكست يك تفاوت بزرگ با ناكامي‌هاي قبلي داشت. گذشته از آنكه سايپا نخستين تيم تهراني بود كه از پرسپوليس برانكو امتياز مي‌گرفت، نمايش سرخپوشان هم در اين مسابقه طوري نبود كه مايه تسكين هواداران باشد. پرسپوليس هنگام پذيرفتن سه شكست قبلي برابر استقلال صنعتي، سپاهان و ذوب‌آهن هرگز در قواره‌هاي يك تيم بازنده نشان نداد، اما اين بار وضع فرق مي‌كرد. گويا شاگردان برانكو اين بار از سر شكم‌سيري و بي‌نيازي توپ مي‌زدند

اين موضوع چنان بود كه در تمام نيمه اول بازي، كوچكترين اثري از عادت اين فصل سرخپوشان يعني «پرس كردن حريف» به چشم نمي‌آمد. شايد تنها وقتي اين تيم با دو گل عقب افتاد كمي در فضاي خشمگين و متشنج ورزشگاه به سمت جلو خيز برداشت و توانست يكي از گل‌ها را جبران كند، اما ديگر خيلي دير شده بود. پتانسيل بالاي تيم برانكو، نكته‌اي است كه از همان ابتداي فصل مورد تاكيد كارشناسان قرار مي‌گيرد، اما اگر قرار باشد امتيازات به همين راحتي حراج شوند، شايد مربي كروات هرگز فرصتي براي به فعل رساندن اين توان بالقوه پيدا نكند!

اين قسمت؛ داور برگزيده اصفهاني!
اگرچه پرسپوليس برعكس مسابقات قبلي نمايش چندان خوبي برابر ذوب‌آهن ارائه نداد، اما حتي اين نكته هم باعث نشد كه داوران ترك عادت كنند و به ضرر اين تيم مرتكب اشتباه نشوند. تكراري‌ترين اتفاق فصل بدون ترديد عذرخواهي مسوولان فدراسيون فوتبال از هواداران پرسپوليس به خاطر اشتباهاتي بوده كه داوران آنها مرتكب مي‌شدند. اين بار نوبت احمد صالحي رسيد؛ داوري كه  در پايان فصل گذشته به‌عنوان بهترين داور ليگ چهاردهم برگزيده شد. او در بازي پرسپوليس و سايپا سه پنالتي اعلام كرد كه دو تاي آنها به سود پرسپوليس بود، اما درست همان يكي كه به نفع سايپا اعلام شد و روي نتيجه بازي تاثير گذاشت اشتباه بود! صالحي در دقيقه 68 برخورد توپ به سر رامين رضاييان را خطاي پنالتي تشخيص داد تا پرسپوليسي‌ها كم‌كم ياد بگيرند در محوطه جريمه توپ به هيچ‌يك از اعضاي بدن آنها نبايد برخورد كند؛ چه اينكه فغاني هم در مسابقه با ذوب‌آهن تماس توپ با شكم بنگر را پنالتي اعلام كرده بود! حالا سرخپوشان سر يك دوراهي قرار گرفته‌اند؛ اينكه از بازيكنان و مربي خودشان شاكي باشند يا گريبان داوري را بگيرند كه اگر اشتباه نمي‌كرد، شايد حتي در همين شرايط هم كار به نفع قرمزها به پايان مي‌رسيد؟ اين موضوع زماني اهميت مضاعف پيدا مي‌كند كه بدانيم سلسله اشتباهات پايان ناپذيري عليه پرسپوليس آغاز شده و همچنان ادامه دارد. حتي اگر صرف اعتراف مسوولان كميته داوران را مبنا قرار بدهيم بايد بگوييم پرسپوليسي‌ها در بازي با استقلال صنعتي اخراج يك بازيكن حريف را طلبكار شدند، در بازي با سپاهان از اعلام يك ضربه پنالتي محروم شدند، در مسابقه با ذوب‌آهن يك پنالتي و اخراج اشتباه را تحمل كردند و در نهايت در ديدار با سايپا هم پنالتي نادرست حريف را تماشا كردند!

اعتراف تلخ اهالي فدراسيون
در فاصله دو روز بعد از بازي پرسپوليس و سايپا و بعد از آنكه كارشناسان داوري متفق‌القول از تضييع حق پرسپوليس سخن گفتند، اركان مختلف فدراسيون فوتبال نيز به عذرخواهي از سرخپوشان پرداختند. در همين راستا فريدون اصفهانيان، رئيس كميته داوران به «ايسنا» مي‌گويد: «متاسفانه طبق گفته ناظر بازي، صالحي در اعلام پنالتي به سود سايپا اشتباه كرد. توپ به سر بازيكن پرسپوليس خورد اما داور فكر كرد اين بازيكن توپ را با دست لمس كرده كه تصميم اشتباهي بود. از پرسپوليسي‌ها عذر‌خواهي مي‌كنم. ما بهترين داور ليگ چهاردهم را براي اين بازي انتخاب كرديم اما او به دليل اشتباه در جايگيري يا عدم تمركز در لحظه تصميم‌گيري، نتوانست در لحظه اعلام پنالتي نظر دهد. بالاخره اين اتفاق رخ داده و داور نتوانست به درستي تصميم بگيرد اما پرسپوليسي‌‌ها خودشان هم در گلزني كم دقت بودند. داور دو پنالتي براي آنها گرفت اما نتوانستند يكي را گل كنند. پنالتي‌هاي پرسپوليس به درستي اعلام شد اما او در صحنه موردنظر اشتباه داشت. با توجه به اين تصميم اشتباه و تاثيرگذاري آن در نتيجه بازي، صالحي طبق آيين‌نامه مورد جريمه قرار مي‌گيرد و با او برخورد مي‌كنيم.» همچنين مهدي تاج، رئيس سازمان ليگ هم در تماس تلفني با برنامه «ورزش و مردم» در اين مورد گفت: «من هم اين اشتباهات داوري را قبول دارم. اين اشتباهات روي نتيجه تاثيرگذار است و باعث ناراحتي مردم شده است. پرسپوليس به خوبي جوانگرايي كرده و نمره قبولي از اين مساله گرفته است اما اين گونه‌‌ آفت‌ها اين تيم را مي‌شكند و بايد كميته داوران و شخص دبير كل كه مسوول اين مساله هستند دقت بيشتري در كارها انجام دهند تا در آينده دچار اشكالات اين‌چنيني نشويم

داور بازي چه گفت؟
شايد برايتان جالب باشد كه بدانيد احمد صالحي بعد از پايان مسابقه هم از قضاوت خودش دفاع كرده است. داور بازي پرسپوليس و سايپا به خبرگزاري تسنيم گفت: «رامين رضاييان به نيت هند كردن دست خود را بالا برد و من هم تشخيص دادم كه توپ به دستش برخورد كرده است. اين فقط نظر من نيست، بلكه كارشناسان نيز بعد از بازي در مصاحبه‌هاي خود تصميم مرا درست دانسته‌اند

واكنش مسوولان دو باشگاه
بلافاصله بعد از پايان بازي پرسپوليس و سايپا، خوردبين به پنالتي گرفته شده عليه سرخپوشان اعتراض كرد. رامين رضاييان هم گفت براي داور قسم خورده كه توپ به سرش برخورد كرده است. در ادامه طاهري، سرپرست باشگاه هم از داوري‌ها گله كرد. اما بشنويد از اردوگاه سايپايي‌ها؛ جايي كه مسوولان اين تيم به جاي دفاع از تصميم داور در مورد اعلام پنالتي براي آنها، سعي مي‌كنند پنالتي‌هاي پرسپوليس را زير سوال ببرند. مثلا مجيد جلالي به سايت كاپ مي‌گويد: «به اعتقاد من هر سه پنالتي كه در اين بازي گرفته شد پنالتي نبود. چطور پرسپوليسي‌ها آن دو پنالتي ديگر را نمي‌گويند؟» به هر حال مشخص نيست اشتباهات بزرگ و پياپي داوري تا كي در مسابقات فوتبال ايران ادامه خواهد داشت؟

محروميت چهار جلسه‌اي صالحي؟
در شرايطي كه هنوز محروميت عليرضا فغاني به خاطر اشتباه در بازي پرسپوليس و ذوب‌آهن ادامه دارد، حالا احتمالا داور بازي اين تيم با سايپا هم خانه‌نشين خواهد شد. در همين راستا ديروز خبرگزاري خبرآنلاين با اشاره به نظر برخي كارشناسان از احتمال محروميت چهار جلسه‌اي احمد صالحي خبر داد.

 

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد - شماره 3583