شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : مهدي باقريان
شنبه، 13 تیر 1394 - 12:37 کد خبر:17582
مهدي باقريان دانش آموخته دانشگاه اصفهان است و بيش از سي سال است كه به عنوان نويسنده و محقق روابط‌عمومي در اين حوزه فعاليت مي كند. وي كار حرفه‌اي خود را با مديريت روابط‌عمومي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در اواخر سال ۱۳۷۰ آغاز كرد و در سال ۱۳۷۶ به عنوان عضو هيئت مديره انجمن متخصصان روابط‌عمومي انتخاب گرديد.

 

باقريان در يك نگاه


 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


 

اشاره


مهدي باقريان دانش آموخته دانشگاه اصفهان است و بيش از سي سال است كه به عنوان نويسنده و محقق روابط‌عمومي در اين حوزه فعاليت مي كند. وي كار حرفه‌اي خود را با مديريت روابط‌عمومي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در اواخر سال ۱۳۷۰ آغاز كرد و در سال ۱۳۷۶ به عنوان عضو هيئت مديره انجمن متخصصان روابط‌عمومي انتخاب گرديد.

او كه به عنوان “كارشناس برتر روابط‌عمومي ايران” در سال ۱۳۷۶ انتخاب شده بود، موفق شد لوح تقدير و تنديس كتاب سال را به دليل تاليف كتاب “فلسفه روابط‌عمومي كاربردي” از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت كند.

باقريان به عنوان اولين و تنها دارنده اعتبارنامه متخصصان روابط‌عمومي در ايران (APR) شناخته مي شود و اين اعتبارنامه را در سال ۱۳۸۷ از موسسه روابط‌عمومي مالزي دريافت كرد.

وي با پايه گذاري “انجمن جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي” به عنوان مبدع و هيئت موسس و هئيت مديره اين انجمن و مشاركت در برگزاري اولين و دومين “كنگره جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي”، موفق شد در سال ۱۳۹۱ نخستين “جايزه ممتاز جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي” را از دست نخست وزير مالزي دريافت نمايد.

انديشه هاي وي در كتاب ها، مقالات و ياداشت هايي كه طي سالاهاي طولاني فعاليت در اين حوزه منتشر كرده، ‌تبلور پيدا كرده است

باقريان همچنين مديريت ترجمه و انتشار بيش از ۸۰ عنوان كتاب منجمله “دايره المعارف روابط‌عمومي” در دو جلد نفيس در ۱۸۰۰ صفحه و “فرهنگ جامع واژگان روابط‌عمومي” را به عهده داشته است.

راه‌اندازي نخستين “شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران تحت عنوان”شارا” (www.shara.ir) هم از ديگر اقدامات وي در حوزه روابط‌عمومي و ارتباطات است كه از سال ۱۳۹۰ راه اندازي شد و در همين مدت كوتاه توانسته است جايگاه خوبي را به خود اختصاص دهد.

در خصوص صلاحيت هاي حرفه‌اي وي در طول ۳۰ سال، او تهيه و تنظيم و انتشار نخستين «سرود روابط‌عمومي» در ايران، بنيانگذاري جايزه دكتر حميد نطقي پدر روابط‌عمومي ايران (۱۳۸۳)، برگزاري دومين دوره كنگره و جوايز ممتاز جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي / ۱۸ آذر ۱۳۹۱، راه‌اندازي پايگاه اطلاع‌رساني كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران به عنوان تنها سايت دو زبانه روابط‌عمومي در ايران (ICPR)، برگزاري نخستين دوره آموزشي اينترنت در روابط‌عمومي در ايران، برگزاري نخستين همايش بين‌المللي روابط‌عمومي دو (PR 0.2)، برگزاري نخستين همايش زن و روابط‌عمومي/ ۱۷مهرماه ۱۳۹۲، برگزاري نخستين همايش بررسي نقش روابط‌عمومي در صنعت بانكداري/ ۲۵مرداماه ۱۳۹۴، پيشنهاد بنيانگذاري “نشان عالي روابط‌عمومي” و برگزاري نخستين و دومين دوره آن در تالار وحدت با همكاري انجمن متخصصان روابط‌عمومي در سال هاي ۱۳۹۲و ۱۳۹۵، برگزاري پنج رخداد ملي بررسي مسائل و چالش هاي روابط‌عمومي ايران از سال ۱۳۹۵ تا 1400، انتشارا سالنامه تخصصي روابط‌عمومي ايران، انتشار نخستين تمبر روابط‌عمومي در ايران، ارايه نخستين گواهي‌نامه بين‌المللي روابط‌عمومي به شركت‌كنندگان اولين كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي در ايران (۱۳۸۳)، برگزاري نخستين همايش و جشن روابط‌عمومي در تالار وحدت با همكاري انجمن متخصصان روابط‌عمومي در سال هاي۱۳۹۲ و ۱۳۹۵، برگزاري مراسم گراميداشت سالروز تولد صنعت روابط‌عمومي در جهان در ايران، برگزاري نخستين نمايشگاه توانمندي ها و دستاوردهاي روابط‌عمومي ايران در مجلس شوراي اسلامي (3۳۹۴)، برگزاري 18 دوره كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران از سال 1383 تا سال 1400، عضويت در هيأت داوري جشنواره ها و همايش هاي علمي در حوزه ارتباطات و روابط‌عمومي، انجام بيش از 120 پروژه پژوهشي و مشاوره‌اي را عهده دار بوده است.

باقريان همچنين به عنوان رييس انجمن متخصصان روابط‌عمومي در طرح و ايده تهيه “بسته پيشنهادي روابط‌عمومي ايران”، “منشور اخلاقي روابط‌عمومي”، “شيوه نامه انتخاب و انتصاب مديران روابط‌عمومي” و ارايه يك “تعريف بومي از روابط‌عمومي” نقش و همكاري ارزنده اي داشته است.

وي همچنين در سال ۱۳۹۶ و پس از دوسال كار و تلاش با همكاري همسر خود موفق به تدوين و انتشار اولين “دانشنامه وقف” در ايران شد كه سه جلد آن در ۲۳۴۴ صفحه به چاپ رسيد. همچنين وي در سال ۱۳۹۴ به عنوان پژوهشگر و نويسنده برگزيده عرصه وقف از سوي سازمان اوقاف و امور خيريه كشور انتخاب و معرفي شد.

باقريان به عنوان يك نويسنده و منخصص در حوزه روابط‌عمومي شناخته شده است و علاوه بر رييس انجمن متخصصان روابط‌عمومي چند سال؛ رييس موسسه كارگزار روابط‌عمومي، مديرعامل انتشارات كارگزار روابط‌عمومي، عضو هيئت مديره موسسه ارتباط گستر هزاره ريحانه و مديرمسئول و سردبير دو نشريه تخصصي در حوزه روابط‌عمومي با عناوين ” كارگزار روابط‌عمومي” و “مديريت روابط‌عمومي ” را در كارنامه فعاليت هاي حرفه‌اي خود به ثبت رسانده است.

آغاز با نوشتن


مهدي باقريان بيش از 30 سالي است كه در حوزه روابط‌عمومي و ارتباطات تنفس مي كند و حالا 23 سالي از روزهايي كه به عنوان جواني جوياي نام كارش را به عنوان كارشناس روابط‌عمومي شركت رادياتور ايران درسال 1372 آغاز كرد مي گذرد. او همان سال ها به عضويت شركت تعاوني مطبوعات ايران درآمد و كم كم براي نوشتن درباره روابط‌عمومي، حضورش در رسانه ها و بخصوص مطبوعات را توسعه داد.

"بازنگري در مفهوم روابط‌عمومي" از اولين مقالاتي بود كه نوشت و در روزنامه ايران در سال 1376 به چاپ رسيد. اين در حالي بود كه وي در سال1371 به دليل انتشار مقاله اي با عنوان «نقش سرمايه داري جهاني در تكوين صهيونيسم» برنده جايزه بين‌المللي مسجدالاقصي شده بود.

"روابط‌عمومي كانون ارتباط"، "نيك و بد مديريت كلان روابط‌عمومي در ايران"، "روابط‌عمومي، دولت و امنيت پرسش"، "مدير روابط‌عمومي انديشمند"، "روابط‌عمومي در ايران و سوءمديريت ها"، "نظريه هاي جديد روابط‌عمومي"، "سيماي روابط‌عمومي در نظام آموزش عالي كشور" و "روابط‌عمومي محض؛ حدود و كرانه هاي آن" از ديگر مقالات و ياداشت هاي نخستين وي بود كه در همان سال ها در روزنامه هاي كثيرالانتشار و مجلات تخصصي كشور منتشر شدند. تجربه مديريت روابط‌عمومي دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي كه تا سال 1385 تداوم داشت سال هاي پرباري را براي ارتباط بيشتر وي با رسانه ها و مديريت در حوزه روابط‌عمومي به همراه داشت.

روابط‌عمومي؛ آغازي براي هميشه


باقريان از سال 1372 تا 1375 سردبيري و مديريت فني نشريه "شريف" (وابسته به دانشگاه صنعتي شريف) را هم بر عهده داشت و در همان سال سردبيري مجله علمي "كيفيت" و مديريت فني "خبرنامه وزارت فرهنگ و آموزش عالي" را هم تجربه كرد. سردبيري نشريه "كتاب نصير"(كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتي خواجه نصرالدين طوسي) و مشاوره عالي ماهنامه فرهنگي، اجتماعي،‌ سياسي و دانشجويي "نگاه دانشجو" نيز در همان سال ها توسط وي تجربه اي موفق بود.

او كه به عنوان "كارشناس برتر روابط‌عمومي ايران" در سال 1376 از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انتخاب شده بود، موفق شد لوح تقدير و تنديس كتاب سال را به دليل تاليف كتاب "فلسفه روابط‌عمومي كاربردي" از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت كند.

دريافت نخستين اعتبارنامه بين‌المللي متخصصان روابط‌عمومي


مهدي باقريان با تشكيل انجمن متخصصان روابط‌عمومي به عنوان عضو هيت مديره اين انجمن به عضويت آن درآمد و در سال هاي 1388 و 1389 و همچنين 1394رياست اين انجمن را برعهده داشته است و در همه سال‌ها تلاش كرده است در اعتلاي روابط‌عمومي مشاركت فعال داشته است.

فعاليت هاي وي با پايه گذاري موسسه كارگزارروابط‌عمومي در سال 1380 وارد فاز جديدي شد و انجام اقدامات حرفه‌اي و اساسي در حوزه ارتباطات در دستور كار او در اين موسسه قرار گرفت و انتشارات تخصصي كارگزار روابط‌عمومي شامل كتاب هاي تخصصي روابط‌عمومي و همچنين فصلنامه "كارگزار روابط‌عمومي" و دو فصلنامه "روابط‌عمومي الكترونيك" آغاز به كار كرد.

باقريان به عنوان اولين و تنها دارنده اعتبارنامه متخصصان روابط‌عمومي در ايران(APR) اين اعتبارنامه را درسال1387دريافت كرد. خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در همين ارتباط و در گزارشي نوشت:

براي اولين بار يك ايراني موفق به دريافت اعتبارنامه بين‌المللي متخصصان روابط‌عمومي (اي.پي.آر) شد.

به گزارش ايرنا، "موسسه روابط‌عمومي مالزي" اين اعتبارنامه حرفه‌اي را به پاس تلاش هاي مستمر مهدي باقريان در عرصه روابط‌عمومي كشورمان روز دوشنبه در آييني كه با حضور سفير جمهوري اسلامي ايران در مالزي، معاون دانشگاه بين‌الملل اسلامي مالزي و تني چند از شخصيت هاي علمي و فرهنگي دو كشور به وي اعطا كرده است.

اعتبارنامه متخصصان روابط‌عمومي موسوم به "اي.پي.آر" به مصداق گواهينامه‌اي حرفه‌اي براي كارشناسان روابط‌عمومي است كه به منظور شناسايي دست اندركاران داراي قابليت و تجربه كاري طراحي شده است.

اين اعتبارنامه در سال ۱۹۶۴ توسط انجمن روابط‌عمومي آمريكا ابداع شده و اخذ آن منوط به قبولي در امتحانات شفاهي و كتبي و داشتن دست‌كم پنج سال تجربه در حرفه روابط‌عمومي است.

باقريان به عنوان مبتكر ارتباطات بين‌المللي روابط‌عمومي، در دوره هاي متوالي به عنوان دبيركل كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران به فعاليت مشغول بوده و در زمان حاضر علاوه بر مدير عاملي موسسه كارگزار روابط‌عمومي و سردبير چند نشريه تخصصي، همچنين سمت دبيركلي انجمن متخصصان روابط‌عمومي كشورمان را نيز داراست. وي در طول دوره فعاليت حرفه‌اي خود كتاب هاي بسياري را در حوزه روابط‌عمومي به رشته تحرير درآورده است. (خبرگزاري جمهوري اسلامي ۰۵/۰۹/۸۷)

تدوام موفقيت هاي بين‌المللي


وي با پايه گذاري "انجمن جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي" به عنوان مبدع و هيئت موسس و هئيت مديره اين انجمن و مشاركت در برگزاري اولين و دومين "كنگره جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي"، موفق شد در سال 1391 نخستين "جايزه ممتاز جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي" را از دست نخست وزير مالزي دريافت كند.

وي پس از دريافت اين جايزه و با نوشتن مقاله اي باعنوان «درك قدرت تجاري روابط‌عمومي در ايران» نظراتش را در خصوص سرمايه گذاري در روابط‌عمومي در ايران و بازده بسيار مثبتي كه درپي دارد در روزنامه پرتيراژ "همشهري" منتشر كرد.

باقريان در اين مقاله از يك طرف تلاش مي كند ارزش «روابط‌عمومي» را به خوانندگان نشان دهد و از طرف ديگر، بر اين مساله تاكيد دارد كه در دنياي امروز، عملكرد خوب به تنهايي كافي نيست بلكه عرضه آن نيز به همان اندازه اهميت و ارزش دارد.

همچنين اين مقاله به ارزش ديگري نيز مي پردازد و آن، «اعتماد، ارتباطات و شهروندمحوري» است. اين مقاله تاكيد مي كند كه امروز، جامعه جهاني از «شكاف عميق ارتباطات» و "بحران اعتماد" رنج مي برد. توجه به ارزش هاي اخلاقي و نيازهاي جامعه بشري درآينده، اجتناب ناپذير است.

در پايان، نگارنده با تبيين اهميت و جايگاه جغرافياي تجاري ايران، نشان مي دهد كه روابط‌عمومي و تلاش هاي نسل جديد روابط‌عمومي مي تواند نقش بسزايي در تبديل شدن ايران به يكي از كشورهاي پيشرفته و قدرتمند دنيا داشته باشد.

از ديگر فعاليت هاي اين كارگزار ساعي و پر تلاش حوزه روابط‌عمومي و ارتباطات، امضا تفاهم نامه هاي بين‌المللي و از جمله امضاي نخستين تفاهم‌نامه همكاري بين‌المللي روابط‌عمومي ايران بين موسسه كارگزار روابط‌عمومي و "كمپاني گلوبال تائيتيم" (تركيه) و امضاي نخستين تفاهم نامه بين‌المللي با "موسسه روابط‌عمومي مالزي"، "انجمن روابط‌عمومي اندونزي" و "آكادمي بازاريابي كره جنوبي" بود كه مقدمه اي براي اقدامات بين‌المللي موسسه كارگزار روابط‌عمومي از جمله برگزاري هفت دوره "آموزش روابط‌عمومي در مالزي"، برگزاري دو نوبت "كنگره جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي" در ايران و مالزي و 18 دوره برگزاري "كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران" تا سال 1400 است.

تبلور انديشه هاي يك كارگزار


انديشه هاي وي در كتاب ها، مقالات و ياداشت هايي كه طي سالاهاي طولاني فعاليت در اين حوزه منتشر كرده است،‌تبلور پيدا كرده است كه از جمله درمقاله اي با عنوان "روابط‌عمومي محض؛ حدود و كرانه هاي آن" مي توان در خلال نگاه تبارشناسانه وي به روابط‌عمومي با اين انديشه ها بيشتر آشنا شد.

وي در بخشي از اين مقاله مي نويسد: "... روابط‌عمومي مانند همه دانش‌هاي بشري از ميان «نياز» و «انديشه» انسان سر بركشيد تا به كمك او بشتابد و سهمي در پيشرفت داشته باشد.

روابط‌عمومي- از همان ابتدا- عهد كرد كه به انسان دروغ نگويد و پاسدار ارزش‌هاي اخلاقي، اجتماعي و سازماني او باشد. روابط‌عمومي به اين خاطر، رسالت مزبور را پذيرفت و ارزش فردنگرانه را دور ريخت كه به سهم خود از اضطراب عميق انسان بكاهد و به تاخت و تازهاي قدرت لگام بزند.

روابط‌عمومي زماني كه انسان در برابر سيل اجحاف‌ها و دروغ پراكني‌هاي سودجويان عاجز مانده بود، پا به عرصه‌ حيات گذاشت و ارزش‌هايي تازه آفريد و به انسان متذكر شد كه بايد در مقابل رفتارهاي منفعت طلبانه و سودجويانه و فردگرايانه واكنش نشان داد.

روابط‌عمومي، واكنشي است به محرك‌هاي سلب‌كننده‌ آسايش انسان؛ محرك‌هايي كه توانست و مي تواند انسان را به «افيون مصرف و لذت‌جويي‌هاي جنون‌آميز» سوق دهد و ميان او و فضايل اخلاقي فاصله زيادي ايجاد نمايد".

خدمات مشاوره اي و حرفه‌اي


باقريان با كسب تجربيات حرفه‌اي و عملي در طول سال هاي طولاني فعاليت،‌ اندوخته هاي خود را بي دريغ در اختيار مديران و سازمان هاي مختلف قرار داده است و طي اين سال ها به عنوان مشاوري آگاه و امين به مراكز و سازمان هاي مختلف و از جمله به عنوان مشاور روابط‌عمومي و رسانه اي "دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي"، عضو شوراي مشورتي روابط‌عمومي ايران (اداره كل تبليغات و اطلاع رساني معاونت مطبوعاتي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي 84-1383)، دبيري دوره هاي مختلف "جشنواره ملي انتشارات روابط‌عمومي" تا سال 1400، رييس و عضو هيات داوران گزينش برترين هاي "اولين نمايشگاه نشريات روابط‌عمومي وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي" خدمت كرده است و در ادامه فعاليت هاي اجرايي خود براي نشان دادن جايگاه و توانمندي هاي روابط‌عمومي ايران، نخستين "نمايشگاه توانمندي ها و دستاوردهاي روابط‌عمومي ايران"را در مجلس شوراي اسلامي براي آشنايي نمايندگان پارلمان با هنرهشتم در ارديبهشت 1393 برگزار كرده است.

رسانه ها و نوشتن: دغدغه هميشگي


باقريان در حوزه رسانه در بعد بين‌المللي هم اقداماتي انجام داده است و توانسته است ضمن عضويت در هيات تحريريه ژورنال روابط‌عمومي آسيا پاسيفيك (AP PR)، مقالاتي هم در ژورنال‌هاي بين‌المللي به چاپ برساند.


كتاب،‌ كتابخواني و نشر كتاب نيز از دغدغه هاي هميشگي باقريان بوده است، به گونه اي كه از همان آغاز فعاليت در اين حوزه علاوه بر انتخاب و انتشار كتاب هاي صاحب نظران و انديشمندان اين حوزه،‌ كار خود را با تاليف كتاب "روابط‌عمومي در نظام آموزش عالي" كليد زده و عليرغم فعاليت هاي گسترده در اين حوزه، هيچگاه از تاليف و انتشار كتاب غافل نبوده است و هر سال به طور متوسط بين دو تا سه كتاب تاليف و منتشر كرده است. فهرست كتاب هاي تاليف شده و يا كتاب هايي كه با ديگر همكارانش تاليف و منتشر كرده است عبارتند از:

- "فلسفه روابط‌عمومي كاربردي"،
- "روابط‌عمومي كاربردي و فنون برگزاري گردهمايي ها"،
- "روابط‌عمومي نوشتاري و تكنيك هاي رسانه اي"،
- "عكس و كاربردهاي آن در روابط‌عمومي"، "فنون روابط‌عمومي" (ويژه خبرنامه)،
- "فنون روابط‌عمومي" (ويژه روابط‌عمومي الكترونيك)،
- "بزرگان روابط‌عمومي"( 3جلد)،
- "روابط‌عمومي در كلاس جهاني"،
- "مديريت نمايشگاه" (مشترك)،
- "مديريت توليد و انتشار بروشور" (1391)،
- "روابط‌عمومي دولتي"،
- "فنون روابط‌عمومي" (1393)
- استانداردهاي روابط‌عمومي جلد 2 - مشترك (1396)
- استانداردهاي روابط‌عمومي جلد 3 (1396)،
- روابط‌عمومي دانش محور و مديريت محتوا (1396)،
- مهارت‌هاي ارتباطي موثر (1397)،
- رويكردهاي نوين كاربردي خلاقيت در روابط‌عمومي (1397)،
- روزنامه‌نگاري پهپادي (1397)،
- سالنامه تخصصي روابط‌عمومي (1397)،
- مديريت پاسخگويي در روابط‌عمومي (1397)،
- مديريت روابط‌عمومي دولتي- جلد اول (1398)،
- مديريت روابط‌عمومي دولتي- چلد دوم (1398)،
- روابط‌عمومي در عصر هوش مصنوعي(1398)،
- سالنامه تخصصي روابط‌عمومي (1398)،
- سناريونگاري در روابط‌عمومي (1398)،
- برنامه ريزي استراتژيك براي روابط‌عمومي (1398)،
- سناريونگاري در مديريت روابط‌عمومي-وزيري (1398)،
- مديريت گردهمايي- ويرايش سوم (1398)،
- مسئوليت اجتماعي در عصر كرونا (1399)،
- مديريت و برنامه‌ريزي روابط عمومي تجربه‌محور (1399)،
- روابط‌عمومي در عصر كرونا (1399)،
- مديريت گردهمايي (1400)،

- فراگشت فلسفه ارتباطات (چشم‌انداز روابط‌عمومي سلامت در عصر كرونا) (1400).
 

پايه گذاري شبكه اي ازخدمات متنوع و موثر در حوزه روابط‌عمومي


راه‌اندازي نخستين "شبكه اطلاع‌رساني روابط‌عمومي ايران" شارا (اwww.shara.ir) هم از ديگر اقدامات وي در حوزه روابط‌عمومي، رسانه و ارتباطات است كه از حدود سال 1390 راه اندازي شده است و توانسته است تاكنون جايگاه منحصر بفردي را در اين حوزه به خود اختصاص دهد و اقدامات سازنده ديگري نيز از جمله اثرات حضور وي در اين حوزه مي باشد كه به اهم آن به شرح زير اشاره مي كنيم:


- تهيه، تنظيم و انتشار نخستين «سرود روابط‌عمومي» در ايران
- مديريت ترجمه و انتشار دايره المعارف روابط‌عمومي در دو جلد نفيس
- برگزاري نخستين كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران/ 1383
- انتشار نخستين فرهنگ جامع روابط‌عمومي در ايران
- بنيانگذاري جايزه دكتر حميد نطقي پدر روابط‌عمومي ايران (1383)
- برگزاري دومين دوره جوايز ممتاز جهاني كارگزاران مسلمان روابط‌عمومي توسط موسسه كارگزار روابط‌عمومي/ 18 آذر 1391
- راه‌اندازي پايگاه اطلاع‌رساني كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي ايران به عنوان تنها سايت دو زبانه روابط‌عمومي در ايران (icpr)
- برگزاري نخستين دوره آموزشي اينترنت در روابط‌عمومي ايران
- برگزاري نخستين همايش بين‌المللي روابط‌عمومي دو (PR 0.2)
- برگزاري نخستين همايش زن و روابط‌عمومي/ 17مهرماه 1392
- برگزاري نخستين همايش بررسي نقش روابط‌عمومي در صنعت بانكداري/ 25مرداماه 1394
- پيشنهاد بنيانگذاري “ نشان عالي روابط‌عمومي” و برگزاري نخستين دوره آن در تالار وحدت با همكاري انجمن متخصصان روابط‌عمومي
- انتشار نخستين تمبر روابط‌عمومي در ايران
- انتشار كتاب «استانداردهاي روابط‌عمومي»/1392و جلد دوم در سال 1394
- ارايه نخستين گواهي‌نامه بين‌المللي روابط‌عمومي به شركت‌كنندگان اولين كنفرانس بين‌المللي روابط‌عمومي در ايران (1383)
- برگزاري نخستين همايش و جشن روابط‌عمومي در تالار وحدت با همكاري انجمن متخصصان روابط‌عمومي/1392
- اولين رخداد ملي بررسي مسائل و چالش‌هاي روابط‌عمومي ايران/ 15شهريور1395
- برگزاري مراسم گراميداشت سالروز تولد صنعت روابط‌عمومي در جهان در ايران
- انجام بيش از 120 پروژه پژوهشي و مشاوره‌اي
- مديريت بيش از 35 واحد روابط‌عمومي و ...