شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : گوگل
پنجشنبه، 4 تیر 1394 - 22:35 کد خبر:17448
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- گوگل (به انگليسي: Google) يك شركت سهامي عام است كه در زمينهٔ جستجوي اينترنتي، رايانش ابري و تبليغات سرمايه‌گذاري مي‌كند.

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199


شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- گوگل (به انگليسي: Google) يك شركت سهامي عام است كه در زمينهٔ جستجوي اينترنتي، رايانش ابري و تبليغات سرمايه‌گذاري مي‌كند.

 

اين شركت توسط لري پيج و سرگئي برين تأسيس شد كه هر دوي آن‌ها در دانشگاه استنفورد به عنوان دانشجوي دكترا حضور داشتند و با نام «مردان گوگل» شناخته مي‌شدند. گوگل در ابتدا به عنوان يك شركت خصوصي در ۴ سپتامبر ۱۹۹۸ ثبت شد و فروش اوليه سهام آن در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ انجام شد.

 

لري پيج و سرگئي برين و اريك اشميت قبول كردند كه به مدت بيست سال، يعني تا سال ۲۰۲۴ در كنار هم كار كنند. هدف گوگل از آغاز «سازماندهي كردن اطلاعات دنيا و دسترس‌پذير كردن آن‌ها براي عموم» بود، و شعار غير رسمي شركت (كه توسط مهندس گوگل اميت پاتل ابداع شد[۷] و توسط پل بوچهيت از آن حمايت شد) «شرور نباشيد» بود. در سال ۲۰۰۶ شركت به محل جديد و كنونيش در مانتين ويو، كاليفرنيا منتقل شد.

گوگل بر گرفته شده از واژهٔ گوگول كه به معني «يك عدد يك و صد صفر جلوي آن» است كه نوعي شعار و در واقع مقصود موضوع است. بدين معني كه گوگل قصد دارد تا سرويس‌ها، اهداف و اطلاع‌رساني و اطلاعات خود را تا آن مقدار در وب در جهان گسترش دهد.

 

گوگل به طور تخميني داراي بيش از يك ميليون سرور در سراسر جهان است و روزانه برروي بيش از يك ميليارد درخواست جستجو، و حدود ۲۴ پتابايت داده توليد شده توسط كاربران پردازش انجام مي‌دهد. نتيجه رشد سريع گوگل از بدو ثبت شدن شركت، زنجيره‌اي از محصولات، خريد و شراكت با شركت‌هاي ديگر بود. اين شركت محصولات اينترنتي سودمندي مانند سرويس ايميل جي‌ميل و شبكه‌هاي اجتماعي گوگل+ را به كاربران خود پيشنهاد مي‌دهد. محصولات گوگل به ابزارهاي روميزي نيز توسعه پيدا كرد، با برنامه‌هايي مانند مرورگر وب گوگل كروم، سازماندهي و ويرايشگر تصاوير پيكاسا و پيام‌رسان فوري گوگل تاك. گوگل سازنده پركاربرترين سيستم‌عامل موبايل جهان، اندرويد و سيستم‌عامل گوگل كروم نيز هست.

الكسا اينترنت وبگاه گوگل در آمريكا (google.com) را به عنوان پربازديدكننده‌ترين سايت اينترنت در فهرستش قرار داده‌است، همچنين وبگاه‌هاي گوگل در كشورهاي ديگر مثل هند google.co.in (كه در رتبه چهاردهم قرار دارد) به عنوان پربازديدكننده‌ترين سايت در هند و يا google.co.uk به عنوان پربازديدكننده‌ترين سايت در انگليس و خيلي سايت‌هاي ديگر آن پربازديدكننده‌ترين در كشور خود هستند و در فهرست برترين صد سايت دنيا قرار دارند. ساير متعلقات گوگل مانند يوتيوب (رتبه سوم در الكسا) يا بلاگر (رتبه ششم در الكسا) و اوركات نيز در اين فهرست قرار دارند. گوگل همچنين توسط برندز به عنوان دومين برند باارزش دنيا شناخته شده‌است. شكل تجارت كنوني گوگل و خدماتي كه ارائه مي‌دهد باعث انتقاد از اين شركت در موضوعاتي مانند حريم، حق تكثير، و سانسور شده‌است.
مقامات گوگل ارتباط بسيار نزديكي با كاخ سفيد دارند.

ريشه‌يابي
گوگل بر گرفته شده از كلمه گوگول به معني «يك عدد يك و صد صفر جلوي آن» است كه توسط ميلتون سيروتا پسر خواهر ادوارد كاسنر رياضيدان آمريكايي اختراع شده و در كتاب «رياضيات و تخيل» نوشته شده‌است. هدف لري و سرگئي از انتخاب اين واژه اين بود تا نشان دهند قرار است ماموريتي را به اجرا رسانند كه هدف آن سازماندهي انبوهي از اطلاعات وب است.

 

تاريخچه
اولين سرور گوگل كه در آن از سخت‌افزار ساده و كم‌خرجي استفاده كرد
گوگل پروژهٔ تحقيقاتي بود كه در ژانويهٔ ۱۹۹۶ توسط لري پيج و سرگئي برين دو دانشجوي دكتراي دانشگاه استنفورد در كاليفرنيا رقم خورد. آن‌ها نام پروژه خود را "BackRub" گذاشته بودند زيرا موتور جستجوگر آن‌ها لينك‌هاي پشتيباني سايت‌ها را بررسي مي‌كرد و بر همان مبنا ميزان اهميت آن‌ها را در نتايج جستجو تعيين مي‌كرد (كه بعداً رتبه صفحه ناميده شد)، كه در همان زمان يك وبگاه كوچك ديگري با نام RankDex با روشي مشابه كار مي‌كرد. موتور جستجوگر آن‌ها ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده مي‌شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت شد و در سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولين دفتر كار گوگل راه‌اندازي شد و اين شركت رسماً به ثبت رسيد. در واقع اولين دفتر كار گوگل در گاراژ خانهٔ سوزان وژكيكي در منلو پارك، كاليفرنيا قرار داشت. در اوت ۲۰۱۱ گوگل اعلام كرد كه بخش تلفن‌هاي همراه شركت موتورولا را خواهد خريد و چند ساعت پس از اعلام، صاحب آن شد. اين شركت براي خريد سهام موتورولا مبلغ ۱۲٫۵ ميليارد دلار به صورت نقد پرداخت مي‌كند و براين اساس مالكيت موتورولا موبيليتي به گوگل واگذار مي‌شود و با اين خريد صاحب ۱۹ هزار كارمند جديد خواهد شد. به دست آوردن شركت موتورولا، كه همكار اختصاصي براي اندرويد محسوب مي‌شود، گوگل را قادر خواهد ساخت تا اندرويد را تقويت و رقابت بين سيستم‌هاي موبايل را افزايش دهد. موتورولا، داراي حق امتياز اندرويد باقي خواهد ماند و اندرويد نيز متن باز باقي مي‌ماند. گوگل، به شركت موتورولا به عنوان يك كسب و كار مجزا نگاه كرده و آن را به صورت جداگانه خواهد گرداند. از سال ۲۰۰۷ كه گوگل سيستم عامل مخصوص موبايل خود اندرويد را عرضه داشته روز به روز بر محبوبيت آن افزوده شده و شركت‌هاي معتبر و بزرگي تلفن‌هاي مبتني بر سيستم عامل اندرويد گوگل ارايه كردند. بيش از ۱۵۰ ميليون دستگاه اندرويدي در سرتاسر جهان وجود دارد و روزانه ۵۵۰ هزار دستگاه بر تعداد آنان اضافه مي‌شود. شركت موتورولا كه قدمتي ۸۰ ساله در زمينهٔ ارتباطات و تلفن همراه دارد يكي از مهم‌ترين توليدكنندگان تلفن همراه در آمريكا است و در رقابت با شركت‌هاي بزرگي چون اچ‌تي‌سي و سامسونگ كمي عقب مانده‌است. البته گوگل در ژانويه سال ۲۰۱۴ موتورولا را با قيمت ۲٫۹ ميليارد دلار به شركت لنوو فروخت.
 

سرمايه و پيشنهاد اوليه عمومي‌سازي
اولين بودجه گوگل در اوت ۱۹۹۸ توسط اندي بكتولشيم، مؤسس سان مايكروسيستمز كه به مقدار ۱۰۰ هزار دلار بود به گوگل داده شد، و اين در حالي بود كه اين شركت هنوز ثبت نشده بود. در سال ۱۹۹۹ در حالي كه برين و پيج كه هنوز در حال تحصيل بودند، به اين نتيجه رسيدند كه موتور جستجويي كه آن‌ها به وجود آوردند وقت بسيار زيادي از امور دانشگاهي آن‌ها را اشغال كرده‌است. آن‌ها سراغ جورج بل رفتند و به قصد ترغيب، پيشنهاد فروش آن به مبلغ يك ميليون دلار را به او دادند. او اين پيشنهاد را رد كرد و در مذاكراتش، ۷۵۰ هزار دلار را به آن دو پيشنهاد داد. در ۷ ژوئن ۱۹۹۹، سرمايه‌اي حدود ۲۵ ميليون دلار اعلام شد.

پيشنهاد اوليه عمومي‌سازي (IPO) گوگل، پنج سال بعد در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ صورت گرفت. شركت سهام ۱۹٬۶۰۵٬۰۵۲تايي با ارزش ۸۵ دلار براي هر سهم را پيشنهاد داد. سهام به صورت يك مزايده آنلاين و منحصربه‌فرد كه توسط مورگان استنلي و كرديت سويس ساخته شده بود به فروش رسيد. فروش ۱٫۶۷ ميليارد دلاري سرمايه‌اي بيش از ۲۳ ميليارد دلار به گوگل داد. بيش از ۲۷۱ ميليون سهم از سهام تحت كنترل گوگل باقي‌مانده بود و بسياري از كارمندان گوگل ميليونرهاي روي كاغذ شدند. ياهو!، يكي از رقباي گوگل، نيز سود كرد، چرا كه ۸٫۴ ميليون سهم از را گوگل را تا قبل از اينكه IPO انجام شود در اختيار داشت.

عملكرد سهام بعد از IPO خيلي خوب پيش رفت و در ۳۱ اكتبر ۲۰۰۷ به مرز ۷۰۰ دلار رسيد، و دليل اصلي آن فروش و درآمد بسيار بالا در قسمت تبليغات اينترنتي بود. در حال حاضر كمپاني در فهرست بورس نزدكو تحت نام GOOG قرار دارد و در بورس فرانكفورت با نام GGQ1 در بازار سهام حضور دارد.


شركت و كاركنان
گوگل از جهت فرهنگ شركت‌داري غيررسمي و خودماني خود شناخته شده‌است. در فهرست بهترين شركت‌هاي براي كار در مجله فورچون، گوگل در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در رتبهٔ اول و در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ چهارم بود. فلسفهٔ شركت گوگل بر پايه اصولي خودماني همچون «شما مي‌توانيد بدون شرارت پول به دست آوريد»، «شما مي‌توانيد بدون كت و شلوار جدي باشيد» و «كار كردن بايد چالش‌انگيز و چالش بايد شوخي و سرگرمي باشد» استوار است.


كارمندان
عملكرد سهام گوگل به دنبال پيشنهاد عمومي اوليه‌اش پاداش بزرگي براي كارمندان قديمي‌اش بود. بعد از IPO، مؤسسان شركت، لري و سرجئي و مديرعامل آن اريك درخواست كردند كه حقوقشان به ۱ دلار كاهش يابد. پيشنهادهايي كه آن‌ها بعد از آن براي افزايش حقوق خود دادند توسط كمپاني مورد قبول واقع نشد، زيرا آن‌ها در اين مدت از طريق سهام گوگل سود خود را مي‌برده‌اند. تا قبل از سال ۲۰۰۴ اشميت ۲۵۰ هزار دلار در سال و پيج و برين هر كدام ۱۵۰ هزار دلار در سال درآمد داشتند.

در سال ۲۰۰۷ و اوايل ۲۰۰۸ چندين مدير اجرايي درجه يك، گوگل را ترك گفتند. در اكتبر ۲۰۰۷ مدير امور مالي يوتيوب، گيدئون لو به همراه بنجامين لينگ مهندس عالي رتبه به فيسبوك ملحق شدند. در مارس ۲۰۰۸ شريل سندبرگ، مدير قسمت فروش آنلاين، سمت جديد خود را در فيسبوك به عنوان مدير اجرايي شروع كرد، در حالي كه‌اش ال‌ديفراوي، مدير قبلي قسمت تبليغات، گوگل را با هدف مديريت قسمت بازاريابي نت‌شاپز، فروشگاه آنلاين كه بعدها در سال ۲۰۰۹ هي‌نيدل ناميده شد، ترك كرد. در ۴ آوريل ۲۰۱۱ لري پيج به عنوان مديرعامل منتسب شد و اريك اشميت مدير اجرايي گوگل شد.

گوگل به عنوان يك عامل ترغيب، سياستي با نام «استراحت ابتكاري» (Innovation Time Off) در شركتش به وجود آورد، كه در آن مهندسان ۲۰٪ از زمان كار خود را به پروژه‌هايي اختصاص مي‌دهند كه به آن‌ها علاقه دارند. تعدادي از خدمات جديدتر گوگل از جمله جي‌ميل، گوگل نيوز، اوركات و ادسنس در اصل از همين ايده به وجود آمده‌اند. در يكي از سخنراني‌هاي دانشگاه استنفورد، مريسا ماير، معاون قسمت محصولات جستجويي گوگل، بيان داشت كه نيمي از محصولات جديدي كه به نمايش درمي‌آيند همه در زمان استراحت ابتكاري به وجود آمده‌اند. در مارس ۲۰۱۱ شركت مشاور يونيورسام اطلاعاتي نمايش داد كه در آن گوگل در راس فهرست كارفرمايان ايده‌آل قرار داشت و در آن ۲۵ درصد از ۱۰۰۰۰ جوان متخصصي كه در نظرسنجي شركت كرده بودند گوگل را انتخاب كرده بودند.
 

مديران
در حال حاضر لري پيج و اريك اشميت و سرگئي برين اداره شركت گوگل را بر عهده دارند. اريك اشميت مدير عامل و مدير اجرايي گوگل و از اعضاي مجمع گردانندگان شركت اپل نيز است. برين در حال حاضر مدير تكنولوژي شركت گوگل است و لري پيج نيز مديرعامل و مدير بخش محصولات گوگل مي‌باشد.

در گوگل اشخاص ايراني نيز داراي پست‌هاي كليدي و مديريتي هستند، از جمله اميد كردستاني كه نايب‌رئيس ارشد بخش فروش و عملكرد جهاني در شركت اينترنتي گوگل است. اميد كردستاني به همراه سالار كمانگر ترانه رضوي، رضا بهفروز، مايك جزايري، شيرين اسكوئي و شميم صمدي هشت مدير بلندپايه ايراني‌تبار شركت گوگل هستند.

ساختمان اصلي گوگل
ساختمان اصلي گوگل در مانتين ويو، كاليفرنيا قرار دارد و با نام «گوگل‌پلكس» شناخته مي‌شود. واژه گوگل‌پلكس خود آميختهٔ دو واژهٔ گوگل و كامپلكس (به معناي مجتمع و پيچيده) است و در اينجا منظور بدين موضوع اشاره دارد كه اجتماعي زيادي از ساختمان‌هاي گوگل در آنجا حضور دارند. سالن ورودي آنجا مزين به يك پيانو، تعدادي سرور قديمي، و جستارهاي تحقيقاتي يك پروژه برروي ديوار است. تالار ورودي آنجا مملو از توپ‌هاي ورزشي و دوچرخه‌ها است. هر كارمندي مي‌تواند وارد قسمت تفريحي شركت شود كه داراي ماشين پايي، رختكن، لباسشويي و خشك‌كن، اتاق ماساژ، بازي‌هاي ويدئويي، فوتبال دستي، پيانو، ميز بيليارد و پينگ‌پنگ است. علاوه بر اتاق تفريح، در آنجا اتاق‌هايي داراي غذا و نوشيدني نيز وجود دارد.

در سال ۲۰۰۶ گوگل به دفتر ۲۸٫۹۰۰ متر مربعي خود در خيابان هشتم منهتن، نيويورك سيتي منتقل شد. اين دفتر اختصاصاً براي گوگل ساخته شده بود و هم اكنون بزرگترين تيم تبليغاتي آن در آنجا مستقر هستند. در سال ۲۰۰۳ گروهي از مهندسين به آنجا اضافه شد كه مسئوليت بيش از ۱۰۰ پروژه مهندسي از جمله گوگل مپ و گوگل اسپريدشيت و... را بر عهده داشتند. تخمين زده مي‌شود كه اين ساختمان ۱۰ ميليون دلار در سال به عنوان كرايه براي گوگل هزينه برمي‌دارد و شباهت زيادي در طراحي با مركز آن در مانتين ويو دارد، و شامل فوتبال دستي، هاكي، ميز تنيس و بازي‌هاي ويدئويي هست. در نوامبر ۲۰۰۶ گوگل زمين كارنگي ملون در پيتسبورگ را افتتاح كرد و در آنجا برروي مسائل خريد و فروش و تبليغات و برنامه‌هايي براي تلفن‌هاي هوشمند تمركز داشت. علاوه بر اين‌ها، دفاتري در سراسر دنيا دارد و دفاتر آن در آمريكا نيز شامل آتلانتا، آستين، بولدر، سان‌فرانسيسكو، سياتل و واشينگتن دي‌سي‌است.
مجسمه‌اي در شركت گوگل كه نمايانگر شعار «شرور نباشيد» است

گوگل به مسيري پيش مي‌رود كه تضمين مي‌كند اعمالي كه انجام مي‌دهد براي طبيعت مفيد هستند. در سال ۲۰۰۶ كمپاني اعلام كرد كه قصد دارد صدها باتري خورشيدي نصب كرده و تا ۱٫۶ مگاوات نيروي برق توليد كند كه با اين ميزان حداقل ۳۰٪ انرژي برق مورد نياز فضاي آنجا تأمين مي‌شود. اين سيستم، بزرگترين سيستم توليد انرژي خورشيدي‌است كه تاكنون در آمريكا ساخته شده‌است. به علاوه، گوگل در سال ۲۰۰۹ اعلام كرد كه براي كوتاه نگه داشتن حجم چمن‌زارهاي اطراف گوگل‌پلكس گله‌هايي از بز را در آنجا قرار داده‌است و با اين كار از احتمال آتش‌سوزي بوته‌هاي فصلي جلوگيري مي‌كند. ايده اصلي كوتاه كردن چمن‌ها توسط بزها در اصل الهام گرفته از آر. جي. ويدلار، يكي از مهندسان نشنال سمي‌كنداكتر بود. با اين وجود، گوگل در مجله هارپر متهم به يك «انرژي خور» شد و همچنين متهم به استفاده از شعار «شرور نباشيد» شد و اينكه صرفه جويي كه در انرژي مي‌كند در مقابل انرژي كه واقعاً نياز دارد و مصرف مي‌كند مقدار كمي‌است و براي پوشاندن اين موضوع اين كار را مي‌كند.

سيستم عامل اندرويد
گوشي تلفن همراه نكسوس اس كه در آن از سيستم‌عامل اندرويد استفاده شده‌است

اندرويد نام سيستم‌عاملي است كه گوگل براي تلفن همراه و لوح‌رايانه عرضه نمود و با همكاري ده‌ها شركت برروي گوشي‌هاي تلفن همراه قرار گرفت. اندرويد بر پايهٔ هسته لينوكس ساخته شده‌است. طبق گفته‌هاي گوگل در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰۰ ميليون دستگاه آندرويدي فعال در جهان وجود داشته و در هر روز ۴۰۰٬۰۰۰ دستگاه آندرويدي جديد فعال مي‌شود كه معادل ۱۴۶ ميليون دستگاه جديد در هر سال است. اين نرخ رشد بدين معناست كه تا سال ۲۰۱۲ ۲۴۶ ميليون دستگاه آندرويدي وجود خواهد داشت.

گوگل همچنين در ۵ ژانويه ۲۰۱۰، تلفن همراهي با سيستم اندرويد و تحت برند خود عرضه كرد كه نكسوس وان نام داشت. سخت‌افزار نكسوس وان توسط كمپاني تايواني HTC ساخته شده بود.[۱۱۶] چندي پس از آن گوگل گوشي تلفن همراه نكسوس اس را معرفي كرد كه سخت‌افزار آن توسط كمپاني كره‌اي سامسونگ و با راهنمايي و نظارت تيم اندرويد گوگل ساخته شده‌است.
 

رسانه‌ها و شبكه‌ها
گوگل علاوه بر خدمات خود در زمينهٔ وب، تعداد زيادي برنامه‌هاي مفيد به عنوان ابزارهايي كه قابل استفاده به صورت آنلاين هستند ارائه كرده‌است. بخشي از فعاليت گوگل به نرم‌افزارهاي رسانه‌اي و شبكه‌اي اختصاص دارد، از جمله گوگل پلاس (يا گوگل+ كه آن را به شكل +Google نمايش مي‌دهند) ايده جديد گوگل است پديده شبكه‌هاي اجتماعي را يك مرحله جلوتر ببرد. كل اين شبكه بر اشتراك‌گذاري استوار است. گوگل اين وبگاه را براي رقابت با فيس‌بوك ايجاد كرد. تخمين زده مي‌شود كه تاكنون بيش از ده ميليون كاربر در اين سرويس عضو شده باشند.

محصول ديگري با نام پيكاسا در دست گوگل است كه آن را در سال ۲۰۰۴ از شركت Idealab خريداري كرد و به صورت رايگان در اختيار كاربران خود قرار داد. پيكاسا نرم‌افزار مديريت تصاوير است كه كمك مي‌كند تا تصاوير در يك مكان جمع‌آوري و تغييرات لازم روي آن‌ها اعمال شود.

گوگل ارت نرم‌افزاري بود كه كار خود را در سال ۲۰۰۵ با تصاوير ماهواره‌اي خود در آمريكاي شمالي و سپس تمام نقاط جهان آغاز كرد و توسط آن مي‌توان تمامي نقاط كره زمين را مشاهده كرد. در همين زمينه محصولي ديگر با نام گوگل مپس وجود دارد كه شامل نقشه‌هاي دقيق و كاملي از زمين است. پس از موفقيت گوگل ارت، گوگل محصولاتي با نام گوگل مون (براي كاوش كره ماه) و گوگل مارس (براي كاوش كره مريخ) نيز ارائه داد.

گوگل داكس يكي ديگر از ابزارهاي مفيد آنلاين گوگل است كه به كاربران اين امكان را مي‌دهد كه اسناد را به صورت آنلاين ايجاد يا ويرايش كنند، در محيطي نه چندان غيرمتفاوت با مايكروسافت ورد. اين سرويس در ابتدا Writely نامگذاري شد، اما گوگل آن را در ۹ مارس ۲۰۰۶ خريداري كرد، كه در آن زمان استفاده از آن مانند جي‌ميل فقط با داشتن دعوتنامه امكان‌پذير بود. در ۶ ژوئن برنامه‌اي داراي محيط آزمايشي جهت ويرايش ساخت كه در ۱۰ اكتبر با گوگل داكس ادغام شد


جي‌ميل
جي‌ميل، يكي از سرويس‌هاي رايگان است كه به كاربران فضاي رايگان جهت ايميل ارائه مي‌دهد. نسخه آزمايشي گوگل در ۱ آوريل ۲۰۰۴ ارائه شد، به اين صورت كه هر كاربر مي‌توانست با دريافت دعوت‌نامه از كاربري ديگر كه داراي حساب جي‌ميل بود داراي حساب ايميل شود و از خدمات آن استفاده كند. اين سرويس در ۷ فوريه ۲۰۰۷ براي عموم آزاد شد و نيازي به دعوت‌نامه براي عضويت نبود و در ۷ ژوئيه ۲۰۰۹ از حالت آزمايشي بيرون آمد، كه در آن زمان داراي ۱۴۶ ميليون كاربر در هر ماه بود.

اين سرويس اولين سرويس ايميلي در دنيا بود كه يك گيگابايت فضا به كاربرانش مي‌داد، و همچنين اولين سرويسي بود كه همه نامه‌هايي كه بين دو شخص رد و بدل مي‌شد را به صورت قطاري و پشت سر (Thread) هم نشان مي‌داد (مانند نوشته‌هاي داخل يك فوروم) در حال حاضر جي‌ميل ۱۵۳۶۰ مگابايت فضا به كاربرانش مي‌دهد، و كاربران با پرداخت سالانهٔ ۰٫۲۵ دلار به ازاي هر گيگابايت، قادرند اين فضا را به ۲۰ گيگابايت تا ۱۶ ترابايت افزايش دهند. به علاوه برنامه‌نويسان، جي‌ميل را به واسطهٔ پيشگام بودن آن در استفاده از اي‌جكس، كه تكنيكي در برنامه‌نويسي‌است كه به كاربران اجازه مي‌دهد كه محتويات يك صفحه وب را بدون دوباره نوسازي آن (Refresh) مشاهده كنند، مي‌شناسند. يكي از انتقادهايي كه از جي‌ميل شده‌است، پتانسيل قوي آن براي افشاي داده‌هاي كاربر است، و اين خطري‌است كه احتمال مي‌رود اين داده‌ها با بسياري از برنامه‌هاي وب آنلاين ارتباط داده شده شوند. استيو بالمر (مديرعامل مايكروسافت)، ليز فيگروا، مارك راش و ويراستاران گوگل واچ به اين موضوع عقيده دارند، در حالي كه گوگل ادعا مي‌كند كه نامه‌هايي كه با جي‌ميل فرستاده مي‌شوند هيچ‌گاه توسط شخصي ديگر خوانده نمي‌شوند.

تبليغات
۹۵ درصد درآمد گوگل از طريق تبليغات است. گوگل از ادسنس و دابل‌كليك نيز براي تبليغات خود استفاده مي‌كند.

ادسنس براي كسب درآمد از اينترنت به وجود آمد كه توسط شركت گوگل در سال ۲۰۰۳ راه‌اندازي شده‌است. در ادسنس اگر از يك وبگاه بازديد روزانه بالاي ۱۰۰۰۰ وجود داشته باشيد مي‌توان روزانه حداقل ۱۰ دلار كسب كرد، كه البته اين حداقل درآمد است. براي هر كليك از ۰٫۰۱ تا ۱۰ دلار وجود دارد. بسته به ميزان ترافيك وبگاه و موضوع وبگاه و كيفيت مطالب آن دارد و مي‌تواند از ماهي چند دلار تا چندين هزار دلار متغير باشد.

دابل كليك سرويس ديگر تبليغاتي‌است كه گوگل در ۱۳ آوريل ۲۰۰۷ خبر خريد آن را به مبلغ ۳٫۱ ميليارد دلار داد كه بزرگ‌ترين خريد تاريخ گوگل به حساب مي‌آمد. در اين وبگاه تبليغات در كنار محتوايي قرار مي‌گيرد كه ارتباط بسيار نزديكي به آن دارد. براي مثال صاحب يك فروشگاه لوازم ورزشي، تبليغات را در شبكهٔ گوگل تنها در كنار مطالبي كه به لوازم ورزشي مربوط هستند نمايش مي‌دهد.

در سال ۲۰۰۶، كمپاني جمعاً ۱۰٫۴۹۲ ميليارد دلار درآمد از تبليغات كسب كرد و فقط ۱۱۲ ميليون دلار در زمينه‌هاي ديگر درآمد داشت. گوگل از ابزارهاي جديدي براي تبليغات خود به صورت آنلاين استفاده كرد كه باعث شد به يكي از ركوردشكنان تجارت تبديل شود. با استفاده از فناوري دابل‌كليك، گوگل قادر بود كه متوجه علايق كاربران خود شود و تبليغات مناسب را به آن‌ها نشان دهد. گوگل آناليز به مديران سايت‌ها اين اجازه را مي‌داد تا كاربراني را كه از وبگاه‌هايشان استفاده كردند را دنبال كنند، و مثلاً تعداد كليك‌هايي كه در پيوندهاي درون سايتشان مي‌شده‌است را ببينند.

ادروردز به تبليغ كنندگان اين قابليت را مي‌داد تا تبليغاتشان را در محتويات سايت گوگل به نمايش دربياورند و هزينه آن را به دو شكل مبلغي به ازاي هر كليك و يا مبلغي به ازاي هر نمايش پرداخت كنند. پروژه خواهر آن، ادسنس به صاحبان سايت‌ها اجازه مي‌داد كه تبليغات را در سايتشان نمايش دهند و مبلغي به ازاي هر كليك برروي اين تبليغات دريافت كنند.

گوگل با اخراج ۳۰۰ نفر از شركت تبليغات آنلاين دابل كليك، نخستين تعديل نيروي قابل توجه خود را انجام داد. اين اخراج شامل يك چهارم از ۱۲۰۰ كارمند شركت دابل كليك در آمريكا بود، دابل كليك در سطح جهاني ۱۵۰۰ كارمند دارد


سهام
ارزش هر سهم گوگل در سال ۲۰۰۴ تنها ۸۵ دلار بوده است. گوگل با وجود افزايش كم سابقه ارزش سهامش در سال ۲۰۱۳ از شركت آمريكايي «اپل» ارزش كمتري داشت و در حالي كه ارزش كلي سهام شركت «اپل» ۴۶۱ ميليارد دلار برآورد مي‌شود ارزش شركت گوگل ۳۳۴ ميليارد دلار برآورد مي‌شد كه امسال باتوجه به برنامه‌ريزي گوگل براي تبليغات موبايلي و به گفتهٔ گئورگ آدامز با راهبري در مسير درست موفق شد[۱۵۳] افزايش چشمگيري نسبت به شركت‌هاي رقيب و اپل پيدا كند.


موتور جستجو
جستجوگر گوگل يك موتور جستجو در وب است كه تحت مالكيت گوگل قرار دارد. گوگل از راه اين وبگاه روزانه صدها ميليون دلار دريافت مي‌كند. دامنهٔ اصلي اين سايت در مه ۲۰۰۸ ۱۳۵ ميليون بار بازديد شده‌است. اين موتور جستجو بيشترين بازديدكننده در بين كاربران را دارد و روزانه چند صد ميليون بار به طرق مختلف استفاده مي‌شود. مهم‌ترين هدف گوگل يافتن متن مورد نظر در ميان صفحات وب است. اما انواع ديگر اطلاعات به وسيلهٔ قسمت‌هاي ديگر آن مثل جستجوي تصاوير گوگل، نيز مورد جستجو قرار مي‌گيرند.

گوگل بابت هر جستجويي كه انجام مي‌دهند ۱۲ سنت گيرش و از كليك روي آگهي‌ها ۶۲ سنت سود مي‌كند. درآمد گوگل از هر كاربر جستجوگرش به طور متوسط ۷ دلار است. درآمد خالص گوگل در سال ۲۰۰۹ حدود ۶٫۵ ميليارد دلار بوده‌است.

شركت گوگل در فصل دوم سال ۲۰۱۱، درآمدي به ميزان ۹٫۰۳ ميليارد دلار داشته‌است. جستجوگر گوگل طي سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۱ شاهد ۳۶ درصد رشد، در ميزان در آمد اين شبكه، به ميزان ۲٫۵۱ ميليارد دلار طي ماه آوريل تا ژوئن بوده‌است.

وبلاگ رسمي گوگل به زبان فارسي
گوگل وبلاگ فارسي‌زبان خود را در ۷ سپتامبر ۲۰۱۱ با نشاني googlepersianblog.blogspot.com افتتاح كرد، اين وبلاگ توسط مهدي شريف‌زاده، راهبر تيم زبان فارسي گوگل اداره مي‌شود. در اولين پست اين وبلاگ با اشاره به قدمت زبان پارسي، آمده‌است در حدود پنجاه درصد فارسي‌زبانان كه اغلب در كشورهاي ايران، افغانستان، تاجيكستان، ازبكستان و پاره‌اي نقاط ديگر زندگي مي‌كنند، از اينترنت استفاده مي‌نمايند كه اين ميزان دو درصد كاربران اينترنتي را تشكيل مي‌دهد.گوگل هدف از اين اقدام را ايجاد «كانالي ارتباطي براي اعلان‌هاي محصولات، راه‌اندازي ويژگي‌ها و به‌روزآوري‌هاي فوري در زمان‌هاي بحراني براي كاربران فارسي‌زبان» اعلام كرد. از نكات جالب توجه قالب اين وبلاگ، تركيب لوگوي گوگل با سبزه عيد نوروز است. اولين پست وبلاگ رسمي گوگل به زبان فارسي توسط سه تن به نام‌هاي مهدي شريف‌زاده (راهبر تيم زبان فارسي)، باب يانگ (مدير جهاني‌سازي) و جك بويس (مدير بومي‌سازي) پست شده‌است.

 

وب‌گاه www.google.com
منبع: ويكيپديا