شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : روزنامه‌نگار كم‌صداها را كشف كند
سه شنبه، 1 اردیبهشت 1394 - 17:12 کد خبر:16421
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- مراسم بزرگداشت دستاوردهاي علمي و نظري دكتر حسين شهيدي - استاد فقيد رشته روزنامه‌نگاري - در دانشكده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد.

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- مراسم بزرگداشت دستاوردهاي علمي و نظري دكتر حسين شهيدي - استاد فقيد رشته روزنامه‌نگاري - در دانشكده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در مراسم بزرگداشت حسين شهيدي، محمد قائد (روزنامه‌نگار، نويسنده، پژوهشگر و مترجم)، حسن نمكدوست (استاد ارتباطات و مدير مركز آموزش موسسه همشهري)، هادي خانيكي (استاد ارتباطات)، كامبيز نوروزي (مدرس حقوق مطبوعات)، شكوفه شهيدي (استاد دانشگاه و خواهرحسين شهيدي) و چند تن ديگر از روزنامه‌نگاران و استادان اين رشته حضور داشتند.

حسن نمكدوست، استاد ارتباطات و از دوستان دكتر شهيدي با ذكر خاطره‌اي از وي و بخشي از ويژگي‌هاي علمي، اخلاقي و حرفه‌اي شهيدي، نگاه او به حرفه روزنامه‌نگاري را منصفانه و متوازن توصيف و او را پديده‌اي كمياب در عرصه آموزش و حرفه‌اي‌گري در روزنامه‌نگاري ايران معرفي كرد.

در ادامه، هادي خانيكي، كارشناس رسانه و استاد ارتباطات با اشاره به نقش حسين شهيدي در پيوند ميان روزنامه‌نگاري حرفه‌اي و آكادميك در ايران گفت: ميان روزنامه نگاري حرفه‌اي و آكادميك كشور، شكاف‌هايي وجود دارد كه او توانست به خوبي اين شكاف‌ها را پر كند. روزنامه‌نگاران ايراني اندكي وجود دارند كه در جهان حرفي براي گفتن داشته باشند و حوزه مطالعاتي آن‌ها افغانستان، اردن، لبنان وفلسطين باشد. متاسفانه دانشجويان ما شهيدي را به خوبي نمي‌شناسند. تعهد اخلاقي ما ايجاب مي‌كند كه در رسانه‌ها و دانشگاه‌ها به اين موضوع بپردازيم.

وي برخوردار نبودن از سنت و سرمايه روزنامه‌نگاري ايراني، فهم نادرست و دوقطبي از دو مفهوم روزنامه‌نگاري حرفه‌اي و علمي، عقب‌ماندگي حرفه و دانش روزنامه‌نگاري از سطح بين‌المللي، جايگاه و موقعيت نامناسب شغلي و صنفي روزنامه‌نگاران را از دلايل مهم ضرورت پرداختن به ديدگاه‌هاي حسين شهيدي برشمرد.

كامبيز نوروزي، مدرس حقوق مطبوعات نيز درباره اين روزنامه‌نگار بين‌المللي گفت: آدم‌هاي كم صداي زيادي هستند كه يك روزنامه‌نگار بايد آن‌ها را كشف كند. شهيدي ذخيره‌اي بود كه روزنامه‌نگاري ايران، زماني كه مي‌توانست صحبت كند و آثارش را توليد كند، بايد او را پيدا مي كرد.

نوروزي همچنين با اشاره به لزوم پيوند و ارتقاي روزنامه‌نگاري ايراني با مراكز بين المللي، افزود: روزنامه‌نگار ايراني با آلام فراواني درگير است؛ به ندرت مي‌شود روزنامه‌نگاري را پيدا كرد كه با حقوق روزنامه‌نگاري بتواند زندگي كند. مراكز آموزشي ما از اين آلام فاصله دارند. براي رفع آن، روزنامه‌نگاري حرفه‌اي و مراكز دانشگاهي بايد به يكديگر نزديك شوند.

حسين شهيدي روزنامه‌نگار بين‌المللي، صاحب نظر در حوزه خاورميانه و مدرس نهادها و آكادمي هاي بين‌المللي در زمينه ژورناليسم بود. وي مدتي در يونيفم‌، سازمان حمايت از زنان سازمان ملل در افغانستان، براي تربيت خبرنگاران زن افغانستان فعاليت كرد. تدريس در دانشگاه آمريكايي بيروت و نيز دانشگاه اردن و فلسطين از ديگر فعاليت‌هاي دانشگاهي او بود.

وي مترجم كتاب ايرانيان نوشته همايون كاتوزيان و صاحب اثر «روزنامه‌نگاري در ايران، از رسالت تا حرفه» است.