شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : معرفي نامه/ ريچارد نيكسون و سخنراني مشهور چكرز
جمعه، 10 بهمن 1393 - 12:52 کد خبر:15545

ريچارد نيكسون

 

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

 

شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- ريچارد ميلهوس نيكسون (به انگليسي: Richard Milhous Nixon) (زاده ۹ ژانويه ۱۹۱۳، يورباليندا، كاليفرنيا - درگذشته ۲۲ آوريل ۱۹۹۴، نيويورك) سياست‌مدار و سي‌وهفتمين رئيس جمهور ايالات متحده آمريكا بود. او از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ سمت رياست جمهوري آمريكا را در اختيار داشت و تا به امروز اولين و تنها رئيس جمهور اين كشور است كه از مقام خود كناره‌گيري كرده‌است.

نيكسون در انتخابات سال ۱۹۶۸ در يكي از نزديك‌ترين رقابت‌هاي تاريخ انتخابات آمريكا به رياست جمهوري انتخاب شد و در سال ۱۹۷۲ با اختلاف بيشتري برنده شد. اما دوره�" دوم رياست جمهوري او با رسوايي واترگيت روبرو شد و او را مجبور به استعفا كرد. نيكسون دومين معاون رئيس جمهور جوان تاريخ آمريكا و اولين شهروند كاليفرنيا بود كه به مقام رئيس جمهور يا معاون رئيس جمهور مي‌رسيد.

پت نيكسون همسر ريچارد نيكسون و بانوي اول ايالات متحده در دوران رياست جمهوري شوهرش بود.

 

سخنراني مشهور چكرز

ريچارد نيكسون زماني كه كانديداي معاونت رياست‎جمهوري ژنرال آيزنهاور بود متهم شد كه از بودجه انتخابات براي منافع شخصي سوء استفاده كرده و بايد آن را پس بدهد. نيكسون نيز در سخنراني كه از رسانه‌ها پخش شد استفاده از بودجه را رد كرد و گفت: «اين چيز كه به گرفتن آن متهم شده‌ام تنها يك هديه كوچك است كه قرار نيست آن را پس بدهم.»

 

در‌‌ همان سخنراني مشخص شد كه اين «هديه كوچك» سگي از ‌نژاد كاكر اسپانيِل آمريكايي به نام «چكرز» است كه به عنوان هديه به دختر نيكسون داده شده بود. نيكسون كه تا پيش از اين سخنراني با خطر حذف از صحنه رقابت انتخاباتي روبه‎رو بود پس از اين سخنراني مشهور كه بعد‌ها «سخنراني چكرز» نام گرفت از سوي جمعيت كثيري از آمريكايي‌ها حمايت شد.