شارا - شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران : مشاركت زنان در اقتصاد كشور 18 درصد است
دوشنبه، 19 خرداد 1393 - 11:49 کد خبر:11340
شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- رئيس كميسيون بانوان اتاق اصفهان گفت: مشاركت زنان در اقتصاد ايران 18 درصد است و بر اساس برنامه پنج ساله ششم اين ميزان بايد به 30 درصد برسد.


شبكه اطلاع رساني روابط عمومي ايران (شارا)- رئيس كميسيون بانوان اتاق اصفهان گفت: مشاركت زنان در اقتصاد ايران 18 درصد است و بر اساس برنامه پنج ساله ششم اين ميزان بايد به 30 درصد برسد.
 
 به گزارش شارا به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و كشاورزي استان اصفهان، زهرا اخوان‌نسب مشاركت زنان در اقتصاد ايران را 18 درصد عنوان كرد و گفت: بر اساس برنامه پنج ساله ششم اين ميزان بايد به 30 درصد برسد و اين مهم جز با همكاري و همگرايي بانوان در عرصه اقتصاد ايجاد نمي‌شود.
 
 وي خواستار مشاركت بانوان در عرصه فعاليت اقتصادي شد و گفت: بانوان تحصيل كرده دانشگاهي متأسفانه حضور اندكي در فعاليت‌هاي اقتصادي دارند.
 
 اخوان‌نسب از تشكيل نشست‌هاي تخصصي با حضور استادان دانشگاه و مديران موفق بانو در عرصه اقتصادي با هدف بررسي مسايل و مشكلات خبر داد و گفت: در اين نشست‌ها مشكلات زنان دسته بندي و به اطلاع مسئولين و بانوان علاقه‌مند به فعاليت اقتصادي مي‌رسد.
 
 وي نبود فرهنگ كار گروهي و جمعي بين زنان را يكي از مهم‌ترين مشكلات آنان در بخش اقتصادي برشمرد و گفت: تبادل افكار و تشكيل گروه‌هاي كاري يكي از مهم‌ترين رويكردهاي تشكل‌هاي اقتصادي در توسعه توان اقتصادي بازرگاني بانوان است.
 
 وي مسايل فرهنگي و اجتماعي را يكي ديگر از چالش زنان براي ورود به عرصه اقتصادي عنوان كرد و گفت: ديدگاه جامعه نسبت به فعاليت اقتصادي بانوان در حال تغيير است و بايد مسايل اشتغال بانوان در فضاي سالم اقتصادي برطرف شود.
 
 «فريده مشگل گشا» عضو كانون زنان بازرگان استان اصفهان كمبود خودباوري در بانوان بزرگ‌ترين چالش آنان در عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي برشمرد و گفت: هيچ فرقي بين زن و مرد در قوانين و فعاليت‌هاي اقتصادي  وجود ندارد.
 
 وي پشتكار بانوان را مهم‌ترين توانمندي آنان در عرصه‌هاي مختلف دانست و گفت:بايد اعتماد به نفس بانوان جهت حضور در فعاليت‌هاي اقتصادي تقويت شود.
 
 «آسيه يكتا پور» كارشناس شركت شهرك‌هاي صنعتي استان اصفهان در اين جلسه گفت: رسانه‌ها نقش موثري در توسعه حضور بانوان در عرصه اقتصادي دارند.
 
 وي برگزاري همايش و نشست‌هاي آموزشي و انتقال تجربه بانوان موفق را اقدامي موثر در تقويت روحيه اعتماد به نفس بانوان دانست.
 
 وي با انتقاد از صدا و سيما در بيان صرف ويژگي احساسي بانوان در توليدات فيلم و سريال گفت: احساسات همه دغدغه بانوان نيست بلكه در توليدات رسانه‌اي به ابعاد تصميم گيري و مديريت بانوان بايد توجه شود.
 
 «شهربانو علي خاني» كارشناس اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان اصفهان در اين جلسه خواستار اصلاح نگاه سازمان‌هاي دولتي به زنان در عرصه اقتصادي شد و گفت:احترام به بانوان فعال اقتصادي در سازمان‌هاي دولتي بايد نهادينه شود.
 
 «شهين مشرف جوادي» ديگر عضو كميسيون خواستار آشنايي بانوان با قوانين و مقررات شد و گفت: بيشترين آسيب بانوان از ندانستن قوانين مرتبط با فعاليت‌هاي اقتصادي است.
 
 «مرضيه رضايي» عضو خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در اين جلسه گفت: در قوانين تفكيكي ببين زن و مرد صورت نگرفته است.