درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
شنبه، 29 شهریور 1399 - 13:26   

امواج موبایل؛ قاتل حشرات؟

  امواج موبایل؛ قاتل حشرات؟


ادامه ادامه مطلب یک

فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی

  فراخوان پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی


ادامه ادامه مطلب دو

فراخوان مقاله هفدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران

  فراخوان مقاله هفدهمین کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران


ادامه ادامه مطلب سه

وبینارهای آموزشی روابط عمومی

  وبینارهای آموزشی روابط عمومی


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  شش کلید طلایی برای توسعه انتظارات مشتریان
  نقش روابط عمومی دیجیتال در بهبود تصویر برند
  ضرورت تولید محتوای دیجیتال در ایران
  تلاش روزنامه‌نگاران زن پاکستان برای مقابله با آزار و اذیت اینترنتی
  روابط عمومی شهرداری قیامدشت سرآمد شد
  «خبرنویسی به زبان ساده» برای مدیران و رابطان کانون‌های مساجد شهرستان گرمه
  ده نکته برای برنده شدن در جشنواره‌های روابط عمومی
  شیوه نامه مقاله نویسی
  معرفی کتاب “چرا مردان نالایق زیادی به رهبری می‌رسند؟”
  امواج موبایل؛ قاتل حشرات؟
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 44066صفحه نخست » ارتباطات و روزنامه نگاریپنجشنبه، 16 مرداد 1399 - 00:10
دیوار کوتاه تر از دیوار خبرنگار/ سر تعظیم در مقابل مقام شامخ خبرنگاران
عبدالسلام معروفی - روزنامه نگار - در همه جای دنیا از مدرن ترین و پیشرفته ترین کشور تا بی در و پیکرترین آن، خبرنگاران با مشکلات و رنج های بسیاری دست و پنجه نرم می کنند! در کشور ما هم از لحاظ معیشتی و اجتماعی حال و روز خوشی ندارند! از اون خبرنگار دولتی گرفته تا بخش خصوصی اش؛ تقریبا حال و روز مشابهی دارن؛ با این تفاوت که خبرنگار بخش خصوصی بدون درآمد فعالیت می کند اما بخش دولتی حداقل ماهیانه چند تومانی برای امرار معاشش می گیرد که خبرنگار بخش خصوصی محروم از همه اون مزایا و پرداختی هاست.
  

 شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)-|| چیزی کمتر از ۲۴ ساعت به روز خبرنگار زمان باقی ست ؛ شهادت شهید صارمی بهانه ای شد تا برگی در تقویم شمسی کشورمان بنام "روز خبرنگار" نامگذاری شود؛ کسی که در طول ۳۶۵ روز سال زمان نمی شناسد و شب و روز ندارد! و همه زندگی خود را با تلی از مشکلات و چالش ها وقف خبر و خبررسانی می کند و بسان شمعی پرفروغ به همگان نور می دهد و خودش می سوزد!
 
 میانگین عمر افراد شاغل در عرصه رسانه و خبر بلحاظ فشارها و استرس ها حداقل ده سال از سایر مشاغل کمتر است؛ وقتی می گویند خبرنگاری جزو شغل های سخت و زیان آور است چیزی به گزاف نگفته اند؛ نه امنیت شغلی دارند و نه درآمد آنچنانی و نه از جایگاه حقوقی خاصی برخوردار هستند! در خیلی از موارد و مبانی، دیواری کوتاه تر از دیوار خبرنگاران وجود ندارد! همه مردم و مسئولان از آنها انتظار دارند! اما واویلا اگر نظرات مخاطبین و یا بر اساس انتظارات طرفین نباشد!
 
 در همه جای دنیا از مدرن ترین و پیشرفته ترین کشور تا بی در و پیکرترین آن، خبرنگاران با مشکلات و رنج های بسیاری دست و پنجه نرم می کنند! در کشور ما هم از لحاظ معیشتی و اجتماعی حال و روز خوشی ندارند! از اون خبرنگار دولتی گرفته تا بخش خصوصی اش؛ تقریبا حال و روز مشابهی دارن؛ با این تفاوت که خبرنگار بخش خصوصی بدون درآمد فعالیت می کند اما بخش دولتی حداقل ماهیانه چند تومانی برای امرار معاشش می گیرد که خبرنگار بخش خصوصی محروم از همه اون مزایا و پرداختی هاست.
 
 بلحاظ آمارهای غیررسمی در حوزه خبر آذربایجان‌غربی بیشتر از ۳۰۰ نفر فعالیت می کنند؛ روزنامه نگاران و خبرنگاران بی ادعا و مخلصی که به رغم همه مشکلات، فشارها، تهدیدها، توهین ها، شکایت ها، نداری ها، بی حرمتی ها، بی توجهی ها و بدون حامی شبانه روز در مسیر اطلاع رسانی، آگاهی، تنویر افکار عمومی، فرهنگسازی و خبررسانی فعالیت می کنند.
 
 بدون شک جامعه رسانه ای و خبری هم ایراد و اشکال دارند و گاها در مسیر اطلاع رسانی و خبردهی دچار اشتباه و خطا می شوند ولی قریب به اتفاق فعالین این حوزه افراد نجیب، فعال، صادق، منصف، عادل، پویا، پرتلاش، کوشا، ساعی و بی ادعایی هستند که همه زندگی و عمر خود را وقف کاری کرده اند که عاشقانه آن را دوست دارند!
 
 قریب به اتفاق صاحب نظران و کارشناسان معتقدند کسانی که در حوزه رسانه و خبر کار می کنند که هم باید "دیوانه و هم عاشق" باشند؛ و کسی که این دو مولفه را توامان نداشته باشد نمی تواند در این وادی و عرصه گام بردارد چون نه درآمد آنچنانی دارد و نه صاحب جایگاه و هر لحظه با فشار و استرس دست و پنجه نرم می کند.
 
 بهرحال چند صباحی به روز خبرنگار باقی نمانده و امسال کرونا هم مزید بر افزایش مشکلات و علت شده تا بیشترین فشارها هم از لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی دامان این قشر را بگیرد، برخی از ادارات و سازمان ها به رسم عادت پیامک تبریکی می فرستند! برخی ها هم اصلا فراموش می کنند خبرنگاری هست و روز خبرنگاری وجود دارد! چند تایی هم که انگشت شمار و محدود با یک جلسه و دورهمی دوستانه از تعدادی خبرنگار و رسانه بصورت اختصاصی تجلیل می کنند و برخی از خبرنگاران هم فراموش می شوند!
 
 شاید هفدهم مردادماه بهانه ای برای یادآوری، نکوداشت و تجلیل از قشری باشد که بنام خبرنگار معروف است؛ اما تکریم، احترام و ارزش به جایگاه قلم و خبرنگار مختص یک روز و ایام خاص نیست و باید سر تعظیم فرود آورد و در مقابل همه تلاش های شبانه روزی و بی ادعای قشری که با کمترین درآمد و امنیت شغلی بزرگترین رسالت آگاهی بخشی زندگی انسان ها و بشر را انجام داده و از پیشرفت ها، توسعه، رعایت منافع ملی، امیدآفرینی، عدالت، مبارزه با فساد و رانت، تقویت اعتماد عمومی، کاهش فاصله بین مردم و مسوولان و بیان مشکلات، دردها و رنج ها و آلام همه اقشار و جریان ها می نویسند و می نویسند تا بسوزند و عمرشان به کوتاهی میانگین عمر یک انسان برسد و بسان شمعی برای دیگران می سوزند و هیچ گلایه ای از وضعیت موجود خود ندارند.
 
 هر چند بزرگداشت مقام شامخ خبرنگار از اوجب واجبات ست اما خبرنگار محتاج تجلیل و یک کارت هدیه نیست؛ مشکلات این قشر حساس باید ریشه ای حل شده و دولت و مسوولان در خصوص بیمه، درآمد، سخت و زیان آور بودن و امنیت شغلی آنها همت گمارند و انتظار می رود رسیدگی به اوضاع قمر در عقرب و آشفته جامعه خبری و رسانه ای به عنوان رکن اساسی توسعه ای و فرهنگسازی در دستور کار متولیان و مسوولین امر قرار گرفته و قبل از آنکه درد مشکلات و فشارها آنها را به حاشیه براند مرهم و درمانی برای زخم های کهنه آنها پیدا کنند.
 
 کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی
 و کارشناس حقوق عمومی

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  شیوه نامه مقاله نویسی


  ده نکته برای برنده شدن در جشنواره‌های روابط عمومی


  شش کلید طلایی برای توسعه انتظارات مشتریان


  «خبرنویسی به زبان ساده» برای مدیران و رابطان کانون‌های مساجد شهرستان گرمه


  جلسه‌ دورنگاه ارتباطات شهر تهران برگزار شد


  معرفی کتاب “چرا مردان نالایق زیادی به رهبری می‌رسند؟”


  امواج موبایل؛ قاتل حشرات؟


  روابط عمومی شهرداری قیامدشت سرآمد شد


  نقش روابط عمومی دیجیتال در بهبود تصویر برند


  ضرورت تولید محتوای دیجیتال در ایران


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: دعوت دبیرخانه پانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط‌عمومی برای حضور در این رویداد علمی