درباره شارا | تماس | جستجوی پیشرفته | پیوندها | موبایل | RSS
 خانه    تازه ها    پایگاه اخبار    پایگاه اندیشه    پایگاه کتاب    پایگاه اطلاعات    پایگاه بین الملل    پایگاه چندرسانه ای    پایگاه امکانات  
پنجشنبه، 19 تیر 1399 - 14:46   

بهترین هدفون

  بهترین هدفون


ادامه ادامه مطلب یک

بهترین گوشی هوشمند

  بهترین گوشی هوشمند


ادامه ادامه مطلب دو

پیدایش میز خبر و صفحه حوادث

  پیدایش میز خبر و صفحه حوادث


ادامه ادامه مطلب سه

آمازون ۲ میلیارد دلار در صنعت انرژی پاک سرمایه‌گذاری می‌کند

  آمازون ۲ میلیارد دلار در صنعت انرژی پاک سرمایه‌گذاری می‌کند


ادامه ادامه مطلب چهار

   آخرین مطالب روابط عمومی  
  روابط عمومی ها و مهارت لابیگری
  اینترنت «۴جی» با بالن‌های گوگل به آسمان کنیا رفت
  گوگل پلاس رسما تعطیل شد
  تقویم روز ارتباطات/ بازداشت «جودیت میلر» خبرنگار نیویورک تایمز و اظهار نظرهای مختلف درباره تصمیم هیات منصفه و قاضی
  تقویم روز ارتباطات/ داستان مخالفت ساواک با سردبیر شدن صالحیار و ریش گرو گذاردن سناتور مسعودی نزد شاه
  مایکروسافت و زوم ارائه اطلاعات کاربران به دولت هنگ‌کنگ را متوقف کردند
  ارتباط موثر بدون محتوای مناسب شکل نمی گیرد!
  فاکتورهای تأثیر مثبت بر اعتبار و خوشنامی
  سرمایه‌سازی از اتفاق‌های مثبت
  اظهارات وزیر اقتصاد در گفت و گویی پیرامون نحوه تأمین مالی بودجه سال‌ 1399
ادامه آخرین مطالب روابط عمومی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 40794صفحه نخست » آخرین رویدادهای روابط عمومیپنجشنبه، 23 آبان 1398 - 09:18
معاون روابط عمومی وزارت علوم تاکید کرد: ضرورت تدوین سند جامع اطلاع‌رسانی در بحران
معاون روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در سیل خوزستان، بر ضرورت تدوین سند جامع اطلاع‌رسانی در بحران تاکید کرد.
  

 شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)-|| معاون روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در سیل خوزستان، بر ضرورت تدوین سند جامع اطلاع‌رسانی در بحران تاکید کرد.
 
 ندا شفیعی امروز (۲۲ آبان) در دومین روز همایش بین‌المللی "سیلاب اگر تکرار شود" که در اهواز در حال برگزاری است، با اشاره به مطالعه انجام شده در شبکه ملی جامعه و دانشگاه بر روی فعالیت روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی، خبرگزاری‌ها، صدا و سیما و رسانه‌های مجازی، اظهار کرد: همزمان با وقوع سیل در خوزستان، در قالب شبکه ملی جامعه و دانشگاه در دانشگاه شهید چمران اهواز، مطالعه بر روی رسانه‌ها را آغاز کردیم. در بخش بررسی روابط عمومی ها، عملکرد استانداری خوزستان، هواشناسی، سازمان آب و برق، فرمانداری اهواز، راه‌و شهرسازی، هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد در این بخش بررسی شد.
 
 وی افزود: در بررسی گروهی موضوع فعالیت روابط عمومی‌ها به مواردی رسیدیم از جمله ضعف جایگاه روابط عمومی در ساختار اداری کشور، تلقی نادرست مدیران از کارکرد روابط عمومی، ضعف توان کارشناسی و شاغلان روابط عمومی در زمینه بحران، محدودیت امکانات و تجهیزات و نبود سخنگوی واحد در شرایط بحرانی، پراکندگی در نظام اطلاع‌رسانی، وجود محدودیت در زمینه استفاده از رسانه‌های اجتماعی و محدودیت برون‌سپاری در بخش اطلاع‌رسانی، از جمله مشکلات مطرح شده بود.
 
 شفیعی تصریح کرد: در بخش فعالیت روابط عمومی‌ها این نکته وجود داشت که توجه خوبی به موضوع مستندسازی در مقطع زمانی سیل نشد و به همین دلیل تجربیات نیز ثبت نشده است. تشدید رواج شایعه در شرایط بحران و در اختیار نداشتن کارشناس برای پاسخ‌گویی به شایعات نیز از دیگر موارد است. در بررسی عملکرد روابط عمومی‌ها و نقاط قوت و ضعف‌شان نیز به این نتیجه رسیدیم که معرفی سخنگو در برخی سازمان‌ها برای ارتباط با رسانه‌ها، استفاده از ظرفیت رسانه‌های محلی و استانی برای اطلاع‌رسانی و اعلام هشدار و ترغیب مردم برای همراهی در امداد و نجات و استفاده از سامانه پیامکی برای اطلاع‌رسانی از نقاط قوت بود.
 
 وی افزود: در زمینه نقاط ضعف نیز باید گفت که اگرچه برخی سازمان‌ها سخنگو داشتند، ولی تنها در یکی دو مورد، روابط عمومی سخنگو بود و در بیشتر موارد تعدد سخنگو موجب بروز شایعات و ناهماهنگی در انتشار اخبار شد. در زمان وقوع بحران، اداره‌کل مدیریت بحران سخنگوی اصلی است، این در حالی است که در سیل خوزستان شاهد سخنگوی واحد نبودیم و همه سازمان‌ها و مدیران در این زمینه به انتشار خبر می‌پرداختند.
 
 عضو شبکه ملی جامعه و دانشگاه، گفت: در شرایط پس از بحران نیز مستندسازی روابط عمومی ها مبتنی بر فیلم‌برداری بود و در زمینه انتشار اخبار امیدبخش نیز تاکید می‌شد که "مطلوب است" از دیگر روش‌های امیدبخشی در جامعه استفاده نشد. انتشار عملکرد سازمان به جای عملکرد روابط عمومی و بی توجهی به ضرورت ارزیابی علمی عملکرد توسط مراکز علمی و دانشگاهی، از نقاط ضعف روابط عمومی ها بود.
 
 شفیعی گفت: در بخش خبرگزاری‌ها نیز خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، فارس، تسنیم، مهر و پانا مورد بررسی قرار گرفتند. بر اساس خروجی جلسات برگزار شده با مسئولان این رسانه‌ها به این نتیجه رسیدیم که نبود سخنگوی واحد در بحران، موجب آشفتگی در اطلاع‌رسانی شد. نبود اتاق خبر در مجموعه استانداری و اداره‌کل مدیریت بحران و ضرورت آموزش خبرنگاران حرفه‌ای بحران در رسانه‌های استان، از دیگر موارد مطرح شده بود. دسترسی دشوار به مسئولان در شرایط وقوع بحران نیز موجب بروز شایعات در فضای رسانه‌ای می‌شود.
 
 وی ادامه داد: با توجه به اینکه در شرایط بحران، لازم است خبرنگار در شرایط خاص و موقعیت‌های بحران‌زده حضور یابد، لازم است در زمینه تجهیز سخت‌افزاری، به رسانه‌ها کمک شود و به عنوان مثال وسیله نقلیه برای حضور خبرنگاران در موقعیت‌های بحران‌زده فراهم شود. توجه بیش از حد رسانه‌های ملی و دفاتر مرکزی خبرگزاری‌ها به حواشی سیاسی نیز موجب بی اعتمادی در مخاطب استانی شد و تعدد سفر وزرا و مسئولان به استان نیز بخش عمده‌ای از توان و ظرفیت رسانه‌ها را به خود اختصاص داد که این موضوع موجب شد رسانه از انتشار خبرهای سیل بازماند. همچنین نتیجه عملکرد مسئولان در پرداخت خسارت‌های ناشی از سیل در سال‌های گذشته نیز موجب بی‌اعتمادی مخاطب استانی به رسانه‌ها شد.
 
 شفیعی گفت: در بررسی سوالاتی که از مدیران خبرگزاری‌ها و صدا و سیما پرسیده شد به این نتیجه رسیدیم که نبود نظام هماهنگ و ساختارمند در اطلاع‌رسانی بحران، موجب آشفتگی در این زمینه شده است. رسانه‌های استان نیروی انسانی متخصص به معنای موردنظر در اختیار ندارند و لازم است در این بخش آموزش‌هایی ارائه شود. همچنین رسانه‌ها ساختار مشخص در زمینه بحران ندارند. صدا و سیما اقدام به پخش مستقیم از تاج سدها کرد که در کنترل شایعات در زمینه شکستن سدها موثر بود، ولی در زمینه تولید برنامه‌های تحلیلی در زمینه سیل، اقدام مفیدی انجام نشد. انتشار اطلاعیه‌های تخلیه و هشدارها به خوبی در خبرگزاری‌ها و صدا و سیما منتشر شد، ولی بار اصلی در این زمینه بر عهده فضای مجازی بود.
 
 معاون روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: از جمله درس‌آموخته‌ها در این بخش، ضرورت تدوین سند جامع اطلاع‌رسانی در بحران، تعیین سخنگوی بحران در ساختار تشکیلاتی اداره‌کل بحران در استان‌ها و آموزش خبرنگاران بحران و تجهیز سخت‌افزاری رسانه‌ها و روابط عمومی‌های سازمان‌ها را می‌توان عنوان کرد.
 
 وی افزود: در بخش فضای مجازی نیز شبکه‌های اجتماعی و صفحات اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش، سازمان‌های دولتی به دلیل محدودیت‌ها، امکان استفاده کامل از ظرفیت فضای مجازی را نداشتند و به همین دلیل رسانه‌های رسمی و سنتی به سخنگوی سازمان‌های دولتی تبدیل شده بودند. در این شرایط، شاهد تبدیل شبکه‌های مجازی به صدایی جایگزین در برابر رسانه‌های رسمی بودیم که هر کدام روایتی متفاوت از سیل را ارائه می‌دادند. فضای مجازی مزیت‌هایی دارد که موجب شد هدایت جریان خبری را به دست بگیرد و در عین حال شاهد انتشار اخبار جعلی در فضای مجازی نیز بودیم که گاه توان شکل‌دهی به افکار عمومی را هم داشت. کنترلی بر محتوای فضای مجازی نبود و از تلگرام بیشتر برای اطلاع‌رسانی استفاده شد و از توییتر برای انتقاد از دستگاه های دولتی بهره‌برداری شد و انتشار دو روایت متفاوت از سیل در رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های سنتی و رسمی تا حدودی جامعه را سردرگم کرد.
 منبع: ایسنا

 

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب روابط عمومی  

  تاثیرات بازاریابی ارتباطات روابط عمومی بر تعامل برند در رسانه اجتماعی


  پیدایش میز خبر و صفحه حوادث


  ریشه روابط عمومی سیاسی در جمهوری اسپین


  تقویم روز ارتباطات/ نظر جهانی ناشران: روزنامه «کم تیراژ» نشریه ای خصوصی (پامفلیت) است، نه عمومی


  تقویم روز ارتباطات/ لاینوتایپ در ایران، 72 سال پس از آمریکا!


  تقویم روز ارتباطات/ بازداشت «جودیت میلر» خبرنگار نیویورک تایمز و اظهار نظرهای مختلف درباره تصمیم هیات منصفه و قاضی


  تقویم روز ارتباطات/ روزی که عکس های نبرد مرگبار «گتیسبورگ» انتشار یافت و فتو ژورنالیسم پا به عرصه وجود گذارد


  ارتباط موثر بدون محتوای مناسب شکل نمی گیرد!


  تقویم روز ارتباطات/ داستان مخالفت ساواک با سردبیر شدن صالحیار و ریش گرو گذاردن سناتور مسعودی نزد شاه


  نشست مسئولان روابط عمومی زندان‌های استان تهران در بازداشتگاه اوین


 
 
 
مقالات
گفتگو
گزارش
آموزش
جهان روابط عمومی
مدیریت
رویدادها
روابط عمومی ایران
کتابخانه
تازه های شبکه
آخرین رویدادها
فن آوری های نو
تبلیغات و بازاریابی
ایده های برتر
بادپخش صوتی
گزارش تصویری
پیشنهادهای کاربران
اخبار بانک و بیمه
نیازمندی ها
خدمات
خبرنگار افتخاری
بخش اعضا
دانلود کتاب
پیوندها
جستجوی پیشرفته
موبایل
آر اس اس
بخشنامه ها
پیشکسوتان
لوح های سپاس
پیام های تسلیت
مناسبت ها
جملات حکیمانه
پایان نامه ها
درباره شارا
تماس با ما
Shara English
Public Relation
Social Media
Marketing
Events
Mobile
Content
Iran Pr
About Us - Contact US - Search
استفاده از مطالب این سایت با درج منبع مجاز است
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شارا است
info@shara.ir
  خبر فوری: چهارمین رخداد ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط‌عمومی با موضوع کرونا